THY Yönetimine Açık mektup…

THY Yönetimine Açık mektup…

THY’nin pilot alımlarındaki yaş sınırını değiştirmesi sonucunda mağduriyetler oluştuğu iddiasıyla THY yönetimin dikkatini çekebilmek için yollanan mektubu aynen yayınlıyoruz.

İşte o Mektup

Sefa Bey Merhaba,

THY 2. pilot aday sürecinde olup, dün yayınlanan ilanla birlikte yaş sınırının 35’ten 30’a çekilmesi sonrasında süreç dışı kalan tüm aday arkadaşlarım adına yazıyorum bu maili. Bizler 2018 yılında sürece dahil olduk ve en az 1 yıldır pilot olabilmek yolunda maddi manevi elimizden gelen tüm fedakarlığı yaptık.
Süreç hakkında çok kısa bilgi vermek gerekirse, her adayın her aşama için 2 hakkı mevcut. İlk hakkında başarısız olan adaylar, ilana tekrar başvuru yaparak 2. haklarını kullanabiliyor ancak hepimiz yeni ilanla 2. haklarımızı kullanmayı beklerken, değiştirilen yaş kriteri sebebiyle aylardır bu uğurda verdiğimiz tüm çabanın boşa gitmesi durumu söz konusu.
Bizler, Türkiye’mizin güzide kurumu havacılık sektörünün öncüsü THY’de pilot olabilme umuduyla canla başla çalışıyoruz ve 2. sınav haklarımızın verilmesini istiyoruz. Sizden bu konuda farkındalık oluşturmak adına bize destek vermenizi rica ederiz. Uygun görürseniz yetkili mercilerle paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir.
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

43 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Yavuz
1 yıl önce

Bizler bu ülkeyi seven ve bayrak taşıyıcı şirketimize hizmet etmek isteyen insanlarız. Biz bir ayrıcalık ya da kıyak da istemiyoruz. Sadece sürecin içinde olan ve ikinci hakkı bulunan adayların mağdur edilmemesini istiyoruz. 1.5 sene eşimden çocuğumdan fedakarlık yapıp sınavlara hazırlandım. Yıllık izinlerimi hafta sonlarımı çalışarak geçirdim. Film izlemedim uçak kazası belgeselleri izledim. Gelinen son durumda da kurul mülakatım olumsuz bildirildi. Tekrar kendimizi ifade etme ve kuruldan geçerek aileye girme şansımız varken elimizden alınmış oldu. CRM de öğrendiğimiz kaynak planlama burada çökmüş oluyor. Ben zaten hazırım 1.5 senedir tek uğraşım bu iş ve sona gelmişken firmamızdan ricamdır bizleri göz ardı etmesin… Devamını oku »

Cpt 777
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

Hava kuvvetlerine başvur, pilot olmak istiyorsan eğer.Konu paraysa buraya bile başvurma

Mert Y.
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

@cpt777 ne kadar lüzumsuz bir yorum adam 30 yaş üstüyüm diyor siz hava kuvvetlerine başvur yazmışsınız. Arkadaş emekten bahsetmiş siz paradan. Umarım gerçekten 777 kaptanı değilsinizidir.

Yavuz
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

Sayın Cpt 777 kaptanım öncelikle saygılar. Siz abilerimizin de bizlere desteklerini rica ediyoruz. Amacımız süreçlerimizi başarı ile bitirerek sizlerin yetiştirdiği geleceğin iyi pilotları olmaktır. İnanın ki derdimiz maddi olsa zaten mesleğimizde de bir çok fırsat mevcut. Buradaki ricamız normalde sürecin sonuna kadar gelmişken mevcut hak kaybımızın giderilmesidir. Ki sizler de biliyorsunuz ki yarın öbür gün yanınızda yabancı uyruklu ve sırf tecrübe ve saat doldurmak için gelmiş birisi olacağına bizim gibi ülkesini seven bir kardeşinizin oturmasını tercih edersiniz eminim ki. Tekrar saygılarımla

Cpt 777
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

Ülkenizi seviyorsanız hv kuvvetlerine başvurun.Bana burda yok şu kadar bu kar emek harcadık demeyin.Ama gerçekten bu işi istiyorsanız çok çalışın mutlaka olur.
Mert kpt ben yüzyüze geldiğimizde anlatırım son halimizi.Çok çalışın ve çalışın …

can
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

cpt 777 sen kimsin ne hava atıyorsun ya sen ne biçim pis adamsın milletin mağduriyetinden kendine motive mi yaratıyorsun sen THY de pilot olsan ben pilot olmak istemem

Cpt 777
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

Can oğlum gelme zaten , çalışmııcaksan gelme .Çalışşş görelim

Kaptan
1 yıl önce
Reply to  Yavuz

Birkaç yıl önce genç bir arkadaş “TSK dan pilot almasınlar, biz iş bulamıyoruz” demişti. Yaşıni sordum 33 demişti. Çocukluk hayalimiz olan pilotluk için 13 yaşında askeri liseye girdik. 8 yıl askeri okullar, üzerine 1 yıl pilotaj eğitimi, üzerine 18 yıl TSK’dan sonra buraya gelebildik. Ama eleman 33 yaşında, kuvvetle muhtemel sadece parası için pilot olmak istemiş, siz gelmeyin biz girelim diyor.TSK ya gönderelim, 18 yıl sonra gel bizim gibi dedik, olmaz dedi.Amaç pilotluk degil, para.Bunu anlayabilirim ama bize saygısızlık etmesini ne anlarim ne de izin veririm.

Failed cadet pilot
1 yıl önce

1986 doğumluyum
8 aydır bu süreç için hazırlanıyorum.
Yetkililerin mağduriyetimize olumlu cevap vereceğini umuyorum.

ege yılmaz
1 yıl önce

Bu süreçteki adaylardan biri olarak, kurum kültürüne sahip ve ülkemizin güzide kurumlarından biri olan THY nin, aday adaylarının emeklerini boşa sayacağını düşünmüyorum. Umarım her şey beklediğimiz gibi olur. Tüm THY Yöneticilerine rica ve saygılarımı sunarım.

les petit
1 yıl önce
Reply to  ege yılmaz

Rica sunulmaz. Arz edilir. Elerler yine bak.

Talkaboutmywings
1 yıl önce

85 doğumluyum ve tüm aşamaları tek seferde geçip kurulda kaldım. Hatta sağlık raporunu bile önceden aldım.

Toefl
Dil sınavı
Dlr
Crm
Herşey güzel
Ancak kurulda akılda kalan belki de ufacık bir pürüz nedeniyle reteste kaldım.

Şimdi ise yaş sınırından dolayı giremiyorum retest sürecine.

İptal edilen tatiller iş yerinden alınan izinler okunan sayfalar dolusu kitap … harcanan zaman emek ve para gerçekten çok fazla. Sadece ben değil tüm arkadaşlarım için böyledir eminim.

THY’den sadece durumu tekrar değerlendirmesini istiyorum.

Serkan
8 ay önce

Torpilini ayarla derim mekan isim veririm ama sonra bana kızıyorlar tehdit falan ediyorlar bu kadar afişe etme diyorlar sen ara bulursun

koray
1 yıl önce

Fırsat eşitliği inancını benimsemiş ve bunu geçmiş zamanlarda da benzer durumlara yapıcı çözüm getirmiş THY’nin;
2.pilot aday adaylığı sürecinde emek harcamış, gönül koymuş biz adaylara da retest fırsatını sunmasını arz ederiz.

Wolly
1 yıl önce

Tüm aşmaları tek seferde geçip kurul aşamasında kalmış olan biri olarak verdiğimiz tüm emek boşa gitmesin lütfen. Daha önce hem CRM hem de kurul aşamasından retest olmuş arkadaşlar şu an akademideyken bizlere bu desteği vermenizi rica ederim. Bizler de bu ülkenin evlatlarıyız tek istediğimiz büyüklerimizin bizlere eşit fırsat hakkı vermesi, biz THY bünyesinde emek verip bu büyümeye katkıda bulunmak istiyoruz.

Burcu
1 yıl önce

Anlaşılan istedikleri eşit haklara sahip olmak.. olması gereken de bu değil mi? THY herkese hakkını verecektir..

Cengiz
1 yıl önce

Sürece 1 yılını vermiş ve tüm aşamaları başarı ile geçerek, Kurul mülakatı ilk hakkında elenmiş bir aday olarak, ben de aynı durumdan mağdurum. Herkese verilen retest hakkını kullanabilmem için, tekrar ilana başvurmam gerekiyormuş. Fakat ilanda yaş şartını karşılamıyorum. Bu durumu düzenlemek aslında çok basit.Retest için bekleyen adaylar,yeni ilana başvurmadan, ilgili aşamaya tekrar çağrılabilir. Lütfen yetkililerden gereğinin yapılarakü bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz.

cadet
1 yıl önce
Reply to  Cengiz

retestle ilgili hak aramanızı anlıyor ve destekliyorum. ama bunun yolu ilana başvurmadan ikinci kez ilgili aşamaya “otomatik katılım” değil. adaylar istediği kadar hazırlanıyor kendini hazır hissettiğinde başvuru yapıyor. bazen bu süreç yıllar bulabiliyor. bu sürecin örneğin 1 yılı aşmaması kaydı ile retest durumunda olan adaylarda yaş şartı aranmaması şeklinde ya da daha önce yapıldığı gibi ilgililer tekrar sürece davet edilerek çözülebilir. takdir thy nin ama gönül ister ki adaylar yaştan bağımsız tüm haklarını kullansınlar.

Sadettin
1 yıl önce

1 yıldır sürece hazırlanıp kurul mülakatında retest durumundayım ve sadece sürecin bir parçası olan retest hakkımızı kullanmak istiyoruz. Bu konuda lütfen bize kulak verin..

agah
1 yıl önce

Bu süreç özellikle 30+ yaşındaki adaylar için daha zahmetli ve daha çok çalışma gerektiren bir süreç. Çünkü 30+ yaş demek genel olarak evli ve çocuklu demek ve bir işte çalışıyor demek. Hem eşinden hem çocuğundan hem izinlerinden feragat ederek bu sürece hazırlandı bu insanlar. Re-teste kalmalarındaki en büyük sebep de bu bence. Çünkü bir işte çalışıp aile geçindirip sınava hazırlanmak gerçekten bekar ve hiçbir sorumluluğu olmayan bir gence göre çok daha zor. Umarım bu mağduriyet geçmişteki mağduriyetlerin gidirilmesi gibi giderilir ve herkes hayallerine kavuşur. Not : Bu insanlar baştan başka başvuru haklarının olmadığını bilselerde eminim ciddi bir çoğunluk reteste kalmaz… Devamını oku »