featured

THY Yönetimine Açık mektup…

THY’nin pilot alımlarındaki yaş sınırını değiştirmesi sonucunda mağduriyetler oluştuğu iddiasıyla THY yönetimin dikkatini çekebilmek için yollanan mektubu aynen yayınlıyoruz.
İşte o Mektup
Sefa Bey Merhaba,

THY 2. pilot aday sürecinde olup, dün yayınlanan ilanla birlikte yaş sınırının 35’ten 30’a çekilmesi sonrasında süreç dışı kalan tüm aday arkadaşlarım adına yazıyorum bu maili. Bizler 2018 yılında sürece dahil olduk ve en az 1 yıldır pilot olabilmek yolunda maddi manevi elimizden gelen tüm fedakarlığı yaptık.
Süreç hakkında çok kısa bilgi vermek gerekirse, her adayın her aşama için 2 hakkı mevcut. İlk hakkında başarısız olan adaylar, ilana tekrar başvuru yaparak 2. haklarını kullanabiliyor ancak hepimiz yeni ilanla 2. haklarımızı kullanmayı beklerken, değiştirilen yaş kriteri sebebiyle aylardır bu uğurda verdiğimiz tüm çabanın boşa gitmesi durumu söz konusu.
Bizler, Türkiye’mizin güzide kurumu havacılık sektörünün öncüsü THY’de pilot olabilme umuduyla canla başla çalışıyoruz ve 2. sınav haklarımızın verilmesini istiyoruz. Sizden bu konuda farkındalık oluşturmak adına bize destek vermenizi rica ederiz. Uygun görürseniz yetkili mercilerle paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

43 Yorum

 1. 4 sene önce

  Yaş kriterinin düşürülmesi yönetimin kendi politikasıdır ve saygı duyulmalıdır. Fakat bende kurulda re-teste kalmış bir aday olarak zaten çok uzayan planlama ve sonuç açıklama sürecinin uzamasından dolayı mağdur oldum. 2 hatta 3 kez davet edilip eğitime başlayan arkadaşlarımız mevcut. Yapılması gereken çok basittir. 30-35 yaşları arasında daha önce re-teste girmemiş hakkını kaybetmiş adayların re-teste davet edilip yaş kriterinin düsürülmesinden dolayı hakkı elinden alınmış adayların hakkının geri verilmesi. Bizler bir lütufda bulunulsun istemiyoruz sadece hakkımızı arıyoruz.

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  THY retest hakkımızı hakkaniyet çerçevesinde değerlendirerek bizleri sistemi dahil etmeni beliyoruz !!

  Cevapla
 3. Mağduriyetler giderilsin lütfen..

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Kişisel durumumdan da söz edeceğim. 88 Mart doğumluyum. 4 seneden beri testis kanseri tedavisi görüyorum. Bu sebeple sürekli ilanları ertelemek zorunda kalıyordum. IELTS sınavını ilk geçtiğimde 22 yaşındaydım. Mekatronik mühendisliği mezunuyum ve mezuniyet derecem 3.79. Tedavim esnasında dahi havacılık ve pilotajla ilgili çok sıkı çalışmalarım oldu. Asla vazgeçmedim. Çalıştım, kendimi hazırladım. Yıllarını bu sevda uğruna geçiren insanlar var, biliyorum. Aynen benim gibi. Bu insanlar için mühim olan ekonomik getiri de değil, Tam ilana başvurucakken ümitlerim söndü.
  Şimdi, 30’lu yaşların başlarındaki hevesli ve arzulu insanların yalnızca 89’dan önce doğmuş olmaları gibi basit bir koşul ile dışarıda bırakılmaları zarardan başka bir şey getirmeyecek.Pilotluk ve havacılığa kendini adamak isteyen ve bu uğurda çaba sarfeden binlerce insanın emeklerinin, hayallerinin, arzularının karşılığının verilmesi icap eder. Başvuru yaşının 35’e yükseltimesi makul olandır. Başvuru al, olmazsa ele.Basit

  Cevapla
  • 4 sene önce

   İyi demişsin de arkadaşım geçmişte kanser tedavisi olan veya hala tedaviye devam eden adayların başvurusu kabul edilmiyor.Bundan haberin var mıydı ?

   Cevapla
 5. IELTS’i geçtim, DLR1’i geçtim ve CRM’de 1 kez kaldım. Tam 2. CRM hakkıma hazırlanırken açılan ilan ile şok oldum. CRM = Crew Resource Management yani Ekip Kaynak Yönetiminin önemini anlayıp anlamadığımızı ölçmek için sorular soran psikologlar acaba mülakatına girdikleri kurumun bu yönetimi doğru ve sağlıklı yaptıklarını düşünüyorlar mı? Örnek bir case yaratıp “Bu durumda tepkiniz ne olurdu? Durumu üst amirlerinize iletir miydiniz?” sorularını şimdi kendilerine sormalarını rica ediyorum.. Her ne kadar İstanbul Üniversitesinde görev yapıyor olsanız da, kendi içerisinde çelişen ve tutarsızlık arz eden bu kararların alındığı insan kaynakları departmanının yada üst kademenin kaynak yönetimini sağlıklı yaptığını düşünüyor musunuz? Bu hatalarını kendilerine iletecek misiniz? Bu konu ile ilgili nasıl bir aksiyon alacaksınız?

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Az önce THY İKY ile yaptığım telefon görüşmesinde aldığım bilgiler beni şok etti. 2017-2018 içerisinde sürece devam etme hakkı kazanmış ve retest ya da CRM tekrar mülakatı hakkı olan adayların da ilişiklerinin tamamen kesildiği söylendi. Kazanılmış bir hakkın elden alınması kuruma olan güveni zedeleyecektir. Birçok insanın 2. başvuru hakkı da bu vesileyle semen altı edildi. Hakikaten çok üzücü. Dilerim THY bu hususta mağduriyetleri giderme yolunu seçer. Gerekli itiraz ve başvuruları kurum bünyesinde dile getirmemiz gerekiyor. Örgütlenmemiz ve toplu hareket etmemiz durumun gidişatına tesir edecektir.

   Cevapla
 6. 4 sene önce

  Yorumda bulunan tüm arkadaşları anlıyorum. Bir yaş mağduru olarak söyleyeceklerim şunlardır:
  1- 30 yaşın üzerinde bir insanın pilot olmasında, olabilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Tüm şartları karşılıyor ve süreçleri tamamlıyorsa hatalı ve eksik olan hiçbir şey yoktur.
  2-Kimileri genç arkadaşların daha dinamik ve aktif olacağına benzer sözler etmiş. O halde 12 yaşında pilotluğa başlatılıp 30 yaşına gelince de insanlar emekli edilsin. Basit bir denklem evet, ancak şu anda yapılan tartışmalar bundan farksız.
  3-Pilotluk ciddiyet işidir, olgunluk ve tecrübe işidir. 30 yaşın üzerinde bir insanın ciddiyeti ve şahsi yeterlilikleri, donanımları 20’li yaşlardaki bir insandan üstündür. Ben 6-7 sene önceki kendimi beğenmiyorum örneğin.
  4-THY profesyonel anlayıştan asla uzaklaşmamalıdır, global uygulamalara bakmalıdır. Dutch bir arkadaşım 34 yaşında eğitim programına girdi ve bittiğinde neredeyse 37 yaşında olacak.

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  Thy zaten senelerdir 30 yaşın altında alıyor akademiye. Geçen sene ilk kez 35 yaşa kadar adaylara hak verdi. Muhtemelen verim alınamadı ki tekrar 30 yaş standardına dönüldü. Yetiştirilmek üzere programı olan başka havayollarına bakarsanız 28 yaşın üzerinde alınmadığını görebilirsiniz.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Eminim sizden iyi verim alıyordur veya alacaktır. Nasıl olsa yaşınız küçük, forumdan tanıyorum sizi.

   Cevapla
 8. 4 sene önce

  1,5 yıldan uzun süredir sürecin içindeyim. CRM’de retest olmayı beklerken bu olumsuz durum ortaya çıktı. Burada ne kadar çalıştığımı ya da bütün vaktimi havacılıkla ilgili bir şeylerle geçirdiğimi anlatmanın lüzumu yok; bütün arkadaşlar bu şekilde süreci geçiriyor. Retest hakkımızın verilmesi ve bu hak verilirse sınavlarda “ADİL” muamele gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. THY bu kadar insanın emeklerini ve fedakarlıklarını zayi etmemeli.

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  30 yaş sınırı gayet mantıklı
  Bu mesleğin içinde 30 yılı aşkın biri olarak bunu çok net söyleyebilirim
  35 yaş pilot olmak için çok geç bir yaş , aslında 30 bile geç
  Pilotluk bir iş değil meslektir
  Herkes 25 li yaşlar da mesleğini ediniyorken bu mesleğin bu kadar basite alınması, olmaması gereken bir şey
  Üzgünüm ama belirtmek gerekir ki , 35 yaş üstü mesleğe dahil olanların mesleğe adaptasyonu çok zor oluyor
  Ve bu meslek bunu kaldırmaz.İnsanlar bize canlarını hatta evlatlarını emanet ediyorlar.
  Çok üzgünüm kardeşlerim ama mesleğe hayatını adamış birş olarak size destek olamıyorum bu konuda

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu sizin görüşünüz değerli büyüğüm. Ancak bakınız, insanlar burada 50 yaşında eğitim sürecine dahil olabilmek için çabalamıyorlar. 30’lu yaşlarında bu mesleğe girebilmek için mücadele veriyorlar. 30’lu yaşlar ! Bir insanın en verimli olabileceği yaşları. Dikkatinizi çekerim.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   üstad ben parasıyla lisans alsam gelsem ona itiraz olmuyor ama, bizim tek suçumuz memur çocuğu olmak mı ? hem tüm dünya da olan bir olay bu. Sizin dediğiniz gibi olsa uçuş okullarının tüm dünya da yaş sınırı koyması gerekirdi

   Cevapla
 10. 2 hafta sonra CRM sınavına girecem 27.12.1988 doğumluyum yani 3 gün için retest gelirse …… hayatımın en büyük darbesini yiyeceğim
  1 yıldır bu sürece hazırlandım 2 sefer TOEFL sınavına girdim bir sürü para ve zaman harcadım

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  Bir yılı aşkındır sürecin içindeyim ve daha hazır olmak icin gerek IELTS, gerekse Dlr’i tanımak,çalışmak açısından başvuruyu biraz geciktirdim. Yıllık iznimi ders çalışarak geçirdim. Toplam 3 kere Dlr sınavı tarihim THY tarafından ve Dlr görevlisi tarafından “yarin tekrar gireceksiniz overbook durumunundan dolayı böyle oldu“ denmesi fakat ertesi gün yerine kesin tarih verilmemesi bekletilmemiz dolayısı ile Mart ayında giremememizden dolayı ve kesin çıkacak denmeyen, telefonla sorduğumuzda çıkmayacak denilen modüle tam yoğunlaşmandan sınava girdik. Modül ile ilgili ilk sınav olduğu icin ayni görevli kişi süre ve set sayısı hakkında sorduğumuz soruya cevap veremedi kısacası hazırlıksız yakalanmış olduk ve sadece o modülden kaldık. 2.ilanı aylarca bekledik ve büyük gün 10 Haziran’da 84’lü olarak daha önceden kazanılmış hakkımız olmasına rağmen maalesef Türkiye’nin en güvenilir şirketi THY tarafından beklenmeyen yaş kriteri kararı ile tüm haklarımız bir anda elimizden gitti.

  Cevapla
 12. 4 sene önce

  85 doğumluyum ve tüm aşamaları tek seferde geçip kurulda kaldım. Hatta sağlık raporunu bile önceden aldım.
  Toefl
  Dil sınavı
  Dlr
  Crm
  Herşey güzel
  Ancak kurulda akılda kalan belki de ufacık bir pürüz nedeniyle reteste kaldım.
  Şimdi ise yaş sınırından dolayı giremiyorum retest sürecine.
  İptal edilen tatiller iş yerinden alınan izinler okunan sayfalar dolusu kitap … harcanan zaman emek ve para gerçekten çok fazla. Sadece ben değil tüm arkadaşlarım için böyledir eminim.
  THY’den sadece durumu tekrar değerlendirmesini istiyorum.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Torpilini ayarla derim mekan isim veririm ama sonra bana kızıyorlar tehdit falan ediyorlar bu kadar afişe etme diyorlar sen ara bulursun

   Cevapla
 13. 4 sene önce

  35 yaşından sonra pilot eğitimi demek tüm standartların sıfırın altına çekilmesi dir bu mesleğin genleri ile oynamayın thy de dünyanın en zor bölgelerine can taşınmaktadır Gidin parayı başka işlerde kazanın

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sayın Talpa üyesi, Sağlıklı bir pilot 65 yaşına kadar uçabiliyor diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. 30 yıl hizmet de az bir süre değil. Mevzunun şahsım adına para olmadığını söyleyebilirim. Saygılar,

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Pilotluk, yatırım tavsiyesi üzerine icra edilecek bir meslek değildir zaten, gönül işidir.
   Bu mesleğe gönül vermiş bizler, zaten yetkili kurumca zamanında tanınan hakların ve bu süreçte bir çok mesafe kaydetmiş bizlere, tekrar sürece dahil olabilmek adına uğraş veriyor, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.
   Meslek genetiği ve para kazanılacak işler konusundaki tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Mevzu para mevzusu değil mevcut işimden aldığım paraya da çalışırım THY’de.İnsanlar tek tip değildir. Sizin ya da çevrenizdekilerin zihinsel ve motor becerileri 35 yaşından sonra azalma gösteriyor diye herkes aynı durumda olacak değil. Bu kadar kesin konuştuğunuza göre dünyanın önde gelen havacılık doktoru ya da psikologlarından biri olmalısınız; çünkü diğer hekimler bu yaşlarla ilgili olumsuz bir görüş belirtmiyor. Şu mantaliteyle CRM’ye girseniz geçebilir misiniz acaba çok merak ediyorum.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   hocam iyi peki de THY tipi olan tecrübesiz pilot alımında 1974 yaşı istiyor. Buna ne diyeceksiniz ? Yani bu söylediğiniz dünya da böyle değil. İnsanlar zamanında bu fırsatı bulamamış olamaz mı yani ? bu kadar sığ bakmayın bence. Askeriyeden emekli olup FO olarak gelen insanları da mı almayalım o zaman kokpite ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   hocam bu ne kadar çirkin bir ifade. “Gidin parayı başka işlerde kazanın” bu iş sadece para kazanmak için mi yapılıyor?
   tüm bir zümreyi paragözlülükkle suçlamak biraz ayıp olmuyor mu?

   Cevapla
 14. 4 sene önce

  88 doğumluyum; bende mağdur olanlar arasındayım.

  Cevapla
 15. Bu süreç özellikle 30+ yaşındaki adaylar için daha zahmetli ve daha çok çalışma gerektiren bir süreç. Çünkü 30+ yaş demek genel olarak evli ve çocuklu demek ve bir işte çalışıyor demek. Hem eşinden hem çocuğundan hem izinlerinden feragat ederek bu sürece hazırlandı bu insanlar. Re-teste kalmalarındaki en büyük sebep de bu bence. Çünkü bir işte çalışıp aile geçindirip sınava hazırlanmak gerçekten bekar ve hiçbir sorumluluğu olmayan bir gence göre çok daha zor.
  Umarım bu mağduriyet geçmişteki mağduriyetlerin gidirilmesi gibi giderilir ve herkes hayallerine kavuşur.
  Not : Bu insanlar baştan başka başvuru haklarının olmadığını bilselerde eminim ciddi bir çoğunluk reteste kalmaz ve elinden geleni yapıp tüm aşamaları geçerdi

  Cevapla
 16. 4 sene önce

  1986 doğumluyum
  8 aydır bu süreç için hazırlanıyorum.
  Yetkililerin mağduriyetimize olumlu cevap vereceğini umuyorum.

  Cevapla
 17. 4 sene önce

  1 yıldır sürece hazırlanıp kurul mülakatında retest durumundayım ve sadece sürecin bir parçası olan retest hakkımızı kullanmak istiyoruz. Bu konuda lütfen bize kulak verin..

  Cevapla
 18. 4 sene önce

  Tüm aşmaları tek seferde geçip kurul aşamasında kalmış olan biri olarak verdiğimiz tüm emek boşa gitmesin lütfen. Daha önce hem CRM hem de kurul aşamasından retest olmuş arkadaşlar şu an akademideyken bizlere bu desteği vermenizi rica ederim. Bizler de bu ülkenin evlatlarıyız tek istediğimiz büyüklerimizin bizlere eşit fırsat hakkı vermesi, biz THY bünyesinde emek verip bu büyümeye katkıda bulunmak istiyoruz.

  Cevapla
 19. 4 sene önce

  Anlaşılan istedikleri eşit haklara sahip olmak.. olması gereken de bu değil mi? THY herkese hakkını verecektir..

  Cevapla
 20. 4 sene önce

  Sürece 1 yılını vermiş ve tüm aşamaları başarı ile geçerek, Kurul mülakatı ilk hakkında elenmiş bir aday olarak, ben de aynı durumdan mağdurum. Herkese verilen retest hakkını kullanabilmem için, tekrar ilana başvurmam gerekiyormuş. Fakat ilanda yaş şartını karşılamıyorum. Bu durumu düzenlemek aslında çok basit.Retest için bekleyen adaylar,yeni ilana başvurmadan, ilgili aşamaya tekrar çağrılabilir. Lütfen yetkililerden gereğinin yapılarakü bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   retestle ilgili hak aramanızı anlıyor ve destekliyorum. ama bunun yolu ilana başvurmadan ikinci kez ilgili aşamaya “otomatik katılım” değil. adaylar istediği kadar hazırlanıyor kendini hazır hissettiğinde başvuru yapıyor. bazen bu süreç yıllar bulabiliyor. bu sürecin örneğin 1 yılı aşmaması kaydı ile retest durumunda olan adaylarda yaş şartı aranmaması şeklinde ya da daha önce yapıldığı gibi ilgililer tekrar sürece davet edilerek çözülebilir. takdir thy nin ama gönül ister ki adaylar yaştan bağımsız tüm haklarını kullansınlar.

   Cevapla
 21. 4 sene önce

  Fırsat eşitliği inancını benimsemiş ve bunu geçmiş zamanlarda da benzer durumlara yapıcı çözüm getirmiş THY’nin;
  2.pilot aday adaylığı sürecinde emek harcamış, gönül koymuş biz adaylara da retest fırsatını sunmasını arz ederiz.

  Cevapla
 22. 4 sene önce

  Bu süreçteki adaylardan biri olarak, kurum kültürüne sahip ve ülkemizin güzide kurumlarından biri olan THY nin, aday adaylarının emeklerini boşa sayacağını düşünmüyorum. Umarım her şey beklediğimiz gibi olur. Tüm THY Yöneticilerine rica ve saygılarımı sunarım.

  Cevapla
 23. 4 sene önce

  Bizler bu ülkeyi seven ve bayrak taşıyıcı şirketimize hizmet etmek isteyen insanlarız. Biz bir ayrıcalık ya da kıyak da istemiyoruz. Sadece sürecin içinde olan ve ikinci hakkı bulunan adayların mağdur edilmemesini istiyoruz. 1.5 sene eşimden çocuğumdan fedakarlık yapıp sınavlara hazırlandım. Yıllık izinlerimi hafta sonlarımı çalışarak geçirdim. Film izlemedim uçak kazası belgeselleri izledim. Gelinen son durumda da kurul mülakatım olumsuz bildirildi. Tekrar kendimizi ifade etme ve kuruldan geçerek aileye girme şansımız varken elimizden alınmış oldu. CRM de öğrendiğimiz kaynak planlama burada çökmüş oluyor. Ben zaten hazırım 1.5 senedir tek uğraşım bu iş ve sona gelmişken firmamızdan ricamdır bizleri göz ardı etmesin ve en azından son şansımızı bize tanısın.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Hava kuvvetlerine başvur, pilot olmak istiyorsan eğer.Konu paraysa buraya bile başvurma

   Cevapla
  • 4 sene önce

   @cpt777 ne kadar lüzumsuz bir yorum adam 30 yaş üstüyüm diyor siz hava kuvvetlerine başvur yazmışsınız. Arkadaş emekten bahsetmiş siz paradan. Umarım gerçekten 777 kaptanı değilsinizidir.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sayın Cpt 777 kaptanım öncelikle saygılar. Siz abilerimizin de bizlere desteklerini rica ediyoruz. Amacımız süreçlerimizi başarı ile bitirerek sizlerin yetiştirdiği geleceğin iyi pilotları olmaktır. İnanın ki derdimiz maddi olsa zaten mesleğimizde de bir çok fırsat mevcut. Buradaki ricamız normalde sürecin sonuna kadar gelmişken mevcut hak kaybımızın giderilmesidir. Ki sizler de biliyorsunuz ki yarın öbür gün yanınızda yabancı uyruklu ve sırf tecrübe ve saat doldurmak için gelmiş birisi olacağına bizim gibi ülkesini seven bir kardeşinizin oturmasını tercih edersiniz eminim ki. Tekrar saygılarımla

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ülkenizi seviyorsanız hv kuvvetlerine başvurun.Bana burda yok şu kadar bu kar emek harcadık demeyin.Ama gerçekten bu işi istiyorsanız çok çalışın mutlaka olur.
   Mert kpt ben yüzyüze geldiğimizde anlatırım son halimizi.Çok çalışın ve çalışın …

   Cevapla
  • cpt 777 sen kimsin ne hava atıyorsun ya sen ne biçim pis adamsın milletin mağduriyetinden kendine motive mi yaratıyorsun sen THY de pilot olsan ben pilot olmak istemem

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Can oğlum gelme zaten , çalışmııcaksan gelme .Çalışşş görelim

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Birkaç yıl önce genç bir arkadaş “TSK dan pilot almasınlar, biz iş bulamıyoruz” demişti. Yaşıni sordum 33 demişti. Çocukluk hayalimiz olan pilotluk için 13 yaşında askeri liseye girdik. 8 yıl askeri okullar, üzerine 1 yıl pilotaj eğitimi, üzerine 18 yıl TSK’dan sonra buraya gelebildik. Ama eleman 33 yaşında, kuvvetle muhtemel sadece parası için pilot olmak istemiş, siz gelmeyin biz girelim diyor.TSK ya gönderelim, 18 yıl sonra gel bizim gibi dedik, olmaz dedi.Amaç pilotluk degil, para.Bunu anlayabilirim ama bize saygısızlık etmesini ne anlarim ne de izin veririm.

   Cevapla