THY YÖNETİM KURULUNA NE KADAR ZAM YAPALIM?

THY YÖNETİM KURULUNA NE KADAR ZAM YAPALIM?

Siz değerli okurlarım bu satırları okurken, ben THY’nin 7 Mayıs 2012‘de yapılacak genel kurulunda olacağım. Bu genel kurulda, klasikleşmiş, her öneriye el kaldırma veya indirme ile sonuçlanacak. Konuşmadan (!), sorgulamadan (!)<oldukça demokratik>(!) bir kongre olacak.

Ben, öteden beri bu tür genel kurulların amacının, geçmiş faaliyetlerin sınırsızca demokratik bir ortamda yapılmasını, üyelerin eleştirilerini kürsüden dile getir(ebil)mesini hep savunmuşumdur. Bu benim yapım ve bu genel kurulda da olumlu olanları destekleyecek, olumsuzlukları da susmayarak eleştireceğim. Başka türlü davranamam.

THY’nin %49,12’si, TC Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda, yani Türk halkının malıdır. Bu hakkı doğal olarak iktidar, atadığı kişiler tarafından temsil ettirmektedir. Ancak, THY halka açık bir şirkettir ve hisselerinin %50.88’i ise piyasada işlem görmektedir. Fakat ne yönetimde ne de denetimde bir tane bile temsilcisi bulunmamaktadır. %50.88’in nerede ve kimlerde olduğu bilinmemektedir. Hisselerin devamlı el değiştirebildiği bir ortamda %50.88’in temsil edilebilmesinin hayal ötesi olduğu ve %49.12 hissenin azınlıkta olmasına rağmen, her türlü seçimde blok olarak oy kullanılabileceğinden, %50.88’in genel kurulda seçme ve seçilme hakları olamamaktadır.

Hal böyleyken; yine de kanunen yapılması gereken genel kurullar yapılmakta ve biz el kaldırıcı ve indiriciler olarak THY yönetimini dinleyip zararda da olsa, kârda da olsa, alkışlayan(!) bir grup olarak orada yerimizi alacağız. Bazen araya birkaç çatlak ses girse de (ki, bunlardan biri benim!)gülümsenerek karşılanacak ve o atmosferde tüm bilançonun tek, tek irdelenmesi mümkün olamayacağından, zaten hazır olan el kaldırıcıların oylarıyla onanarak ibra edilecektir. Genel kurulunson gündem maddesi olan dilek ve temenniler bölümü, kişisel ilişkilerini güçlendirmek için oraya gelen bazı ortakların her zaman olduğu gibi gözlerimizi yaşatırcasına yaptıkları konuşmalara sahne olacaktır

Neyse, bu hafta yazımı fazla uzatmamaya çalışıyorum. Hala öğrenemedim bu yazı yazma işini 🙂

Şimdi sizlere THY’nin 14 maddelik genel kurul gündemindeki bazı maddelerini sunacağım;

Madde 11; Denetim Kurulunun seçimi.

Şirket ana sözleşmesine göre, genel kurullar bir sene aralıkla yapılmasına rağmen, yönetim seçimleri 2 senelik olarak yapılabilmekte. Bu sene yönetimde bir değişiklik düşünülmemiş olsa gerek ki, seçim maddesi yönetim hariç sadece denetim kurulunda öngörülmüş. Yani; genel kurul olmadan, sizlere THY’nin bir sene daha bu başarılı(!) yönetimi ile devam edeceğini söyleyebilirim.

Denetim kurulu seçimi gündemde olduğuna göre, birileri yanlışlar(!) yapmış olsa gerek ki, gidecek, başkaları gelip bu sözde denetime devam edecektir. Bakalım bu şanslı zat-ı muhterem veya muhteremler kimler olacak?

Madde13; Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin ücretlerinin tespiti.

THY yönetimi içinde para deyince akan sular duruyor. Yönetim seçimi yok ama yönetimde denetimde zam talep edecek maddeyi gündeme almışlar. Malum, bir sene geçti, reel enflasyon ortada. Bu arkadaşlarımız çalıştı, didindi. Birçok ülkeye gitmek zorunda kaldılar. Zamanı geldi, bu gavur ülkelerinde ıstakoz, pavurya, karides, suşi, safranlı risotto, wagyu bifteği gibi iğrenç(!) yiyecekleri yemek zorunda kaldılar. THY ortakları ve personeli için, evlerinden uzaklarda 5 veya 7 yıldızlı dandik(!) otellerde kaldılar… Bu kadar çalışmalarının bir bedeli olmalı dimi ama?

Tabii ki, zam istekleri olacak ! Benim gibi, babalarının hayrına çalışacak değiller ya…

7 Mayıs 2012

Bu zam miktarı da bizim sembolik olarak kaldıracağımız, “el kaldır- indir” şeklinde olacağından, bir bakalım şu anda ne alıyorlar? Ki-Ona göre zam belirleyelim.

Hemen, bunlara geçen seneki genel kurulda bu nadide yönetime ne takdir etmişiz bir bakalım;

08-04-2011’de, benimde bulunduğum genel kurulda; THY’nin icra – yönetim ve denetim kurullarına zam yapmışız. THY’nin yönetim ve denetim kurullarını oluşturan bu şanslı kadrolara, Yüksek Planlama Kurulu’nca (YPK) belirlenen net ücretin3 katı, İcra Kurulu için de, yani Hamdi Topçu – Temel Kotil ve Cemal Şanlı beyler için de; net ücretin 4 katı ücret alınmasına karar vermişiz. Üstelik senelik gelir vergileri, mevzuat gereği THY’den karşılanmakta.

Aslına bakacak olursak; Bilhassa Hamdi Topçu beyin maşallahı var. En az 6-7 yönetim kurulunda görev yapıyor. Çok çalışıyor çok 🙂

Bunu boş verin, bir de bu zamları uygun gördüğümüz genel kurulda şirket ortaklarımızdan Ümit Utku Bey; “bu kadar zam az, çok daha fazlasını hak ediyorlar” diyerek bir konuşma yaptı ki, unutulmaz. Bir anda ben de gaza gelip 10 katı olsun dememek için kendimi zor tuttum.

Şaka bir yana, genel kurul ortamında Ümit beyle bu konularda sert bir dalaşma yaşadım. Nerdeyse THY yönetim ve denetim kurulunu Milli kahraman ilan edecekti. Şaşırmamışsınızdır. Hemen hemen her gün karşılaştığımız abartılı Show lar nede olsa…

Rekor sayıda Yönetim Kurulu başkanlıkları yapan Hamdi beyimize Nasrettin Hocamızla bir cevap vereyim.

Ramazan’ın yaz aylarına rastladığı yıllardan birinde, bir gün Nasreddin Hoca’yı iftara çağırmışlar. Sofra kurulmuş ve Hoca buyur edilmiş. Ortaya da buz gibi bir tas hoşaf konmuş. Şakacı bir insan olan ev sahibi, eline büyük bir kepçe almış. Hoca’ya ise; küçük bir kaşık uzatmış. Başlamış kepçeyi hoşafa daldırıp, daldırıp içmeye. Bir yandan içiyor bir yandan da; “Ohhh öldüm, ohh öldüm…” deyip duruyormuş. Elindeki küçücük kaşıkla ne içtiği şerbetin tadını alabilen, ne de susuzluğunu giderebilen Hoca, sonunda dayanamayıp atılmış ve “Ver şu kepçeyi efendi, biraz da biz ölelim”

Hamdi Bey çok yoruldun. Bırak kepçeyi artık. Bırak da… Birazda diğerleri ölsün 🙂

Durun bitmedi.

THY çalışanlarının sendikal mücadelelerle kazandığı senelik 4 ikramiyesi var ya, aynını THY yönetimine de verdik. Kısaca; Sevmedikleri, istemedikleri sendikal haklardan yararlandırdık onları. Aslında THY yönetimi THY personeli kabul edilmiyor ama helali hoş olsun dedik. Nede olsa komşuda pişer onlara da düşer.

Her toplu iş sözleşmelerinde kazanılmış tüm haklara saldıran THY Yönetimi neden ikramiyelere laf etmiyor diye her zaman düşünürdüm. Sonunda buldum.

Sendika ve personele müjde!

Bu konuda bu sene de ikramiyeler konusunda sorun yok. Aynen devam…

Hatta sendikanın aklı varsa bu dönem 6 ikramiye istesin, kesinlikle alırlar. Yönetimin karşı çıkacağını sanmıyorum. Nede olsa komsuda pişer hesabı…

Bitmedi şimdi geldik konu mankeni olarak pazartesi katılacağım genel kuruldaki sürprizime;

Gündemin 13. maddesi zam maddesi ya…(Dinimizce 13 rakamı uğursuzdur. Bir Hristiyan inancıdır.. Bu nedenle THY’nin mümin yönetimi zaten bu uğursuz rakamın etkisinde kalıp bu maddeyi geriye çekebilirler) Yakışanı da budur.

Bunun yanı sıra; THY Personeli 2 senede bir ücret zammı alırken siz neden her sene bu konuyu gündeme getiriyorsunuz?

Ayrıca;

THY yönetimi, personeline bu sene %3’ü layık gördü. İş değerlendirmesi yapılmamış (Cem Kozlu zamanında yapıldı, ama, birilerinin işine gelmedi uygulanmadı) bir şirkette en düşük ücrette %3 ne tutar ki. Madem gündeme aldınız ve zam isteyeceksiniz. THY yönetim ve denetim kurulunun maaşları tabandaki işçiye göre daha yüksek olduğundan onlara %3 verilmesine yönelik konuşma yapsam kabul görebilir. Bu da THY çalışanına haksızlık olur.

Bu nedenle, siz THY personeline vermek istediğiniz % 3’ün 1’ini alınki adaletli olsun!

Güle güle harcayın…

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.