THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLKER AYCI ÇITAYI YÜKSELTTİ

THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLKER AYCI ÇITAYI YÜKSELTTİ

Alem FM’de başarılı programlara imza atan Radyo Programcısı Adem Metan’a konuk olan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Programın başında Adem Metan, “THY sizin için ne ifade ediyor?” diye sorduğunda Aycı, duygusal bir konuşma yaptı. THY’nin kendisi için sevgi ve tutkuyu ifade ettiğini anlatan Aycı, “Ülkemin yükselişini ve ay yıldızlı bayrağımızın göklerde dalgalandırılmasını ifade ediyor. 55 havalimanımıza gururla inip kalkan ve yılda 64 milyon yolcu taşıyan, son 6 yıldır Avrupa’nın en iyi, dünyanın ilk 10 arasında yer alan bir şirketin başında olduğumun farkındayım” dedi.

Metan, Aycı’ya, THY’ye Yönetim Kurulu Başkanı olduktan sonra tebdili kıyafetle uçak temizlediğini hatırlattı. Aycı, bunun üzerine ABD’de CEO’ların atandıktan sonra birkaç departmanda kimliğini açıklamadan çalıştıklarını belirtti. CEO’ların, nasıl bir şirketin başına geldiğini anlamaya çalıştıklarını anlatan Aycı, kendisinin de bu amaçla uçak temizlediğini anlattı. Aycı o anları şöyle dile getirdi: “Tanınmamak için tebdili kıyafet ile çalışanların arasına girdim. Üzerimde apron kartım yoktu. Vardiyadaki posta başı bana, ‘niçin kartın yok’ deyince ‘İşe yeni girdim. Kartım yetişmedi’ dedim. Fotoğrafımı görüp beni tanımasını istemedim. O gün bana masa temizliği görev verildi. İnsan Kaynaklarında sorumlu Müdürümüz de süpürgeciydi. Masaları ve koltuk altlarını temizledim. Posta başı yanıma ilk ismimle hitap ederek, ‘Mehmet abi, böyle temizlik yaparsan bu uçak rötara girer. Senin görevin masa temizliği’ dedi. İki uçak temizledim. Ardından beni süpürgeye verdi.” Aycı, görevlinin ayrıca temizlik yaparken nasıl davranılması gerektiğini gösterdiğini de belirtti.

“AMACIM ŞOV YAPMAK DEĞİLDİ”

Aycı, amacının şov olmadığını da ifade ederek, mesai arkadaşların mesaj vermeyi amaçladığını belirtti. Aycı, “Genelge yayınlamak veya tweet atmakla çalışanların sizin dediğinizi yapacağına inanıyor musunuz? Onların yaşadıklarını anlamak ve algılamak için empati yapmak gerekiyor. Aksi halde onlara liderlik yapmak mümkün olmaz” dedi.  Metan, THY’nin reklamlarda da öne çıktığını hatırlatınca Aycı, ciddi, profesyonel bir ekiple çalıştıklarını kaydetti. Kurumsal Pazarlamadaki ekibin önemli birikime sahip olduğunu da söyleyen Aycı, Barsenolalı Messi, Hollywood yıldızı Kevin Costner ve NBA yıldızı Kobe Bryant gibi isimlerle kampanyalar yapıldığını belirtti. Ödüllü reklam filmleri çektiklerini de anlatan Aycı, ABD’nin en büyük spor organizasyonu ve Amerikan futbolunun şampiyonluk mücadelesi Super Bowl’da, Oscar ödüllü ABD’li aktör Morgan Freeman’ın oynadığı THY reklamını yüz milyonlarca kişinin izlediğini ifade etti. Aycı yine özel efektler ile çekilen Zach King’in THY’nin yeni reklam yüzü olduğu yeni uçak içi güvenlik filminin gösteriminin de devam ettiğini kaydetti. Aycı, “Sadece ABD Süper Bowl’da 110 milyon insana ve dünya genelinde de 800 milyonu geçen izleyici kitlesine ulaşıldı. Dünyadaki küresel markalar buraya reklam sergilemek için yarışıyor” dedi. THY’nin ABD’nin bir çok şehrine sefer düzenlediğini de belirterek en son Atlanta hattını eklediklerini kaydetti.

“ABD’YE HER GÜN 10 BİNE YAKIN YOLCU TAŞIYORUZ”

Washington seferlerine yeni hizmetler eklediklerini de vurgulayan Aycı, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD’ye her gün 10 bine yakın yolcu taşıyoruz. ABD’de 1 milyar dolarlık bir ciroya ulaştık. Batman ve  Superman reklam kampanyaları ile THY’nin bilinirliği yüzde 42’den yüzde 49’a çıktı. Markalar liginde bu çok önemli bir yükseliştir. Dünya genelinde de yüzde 67 bilinirliğe ulaştık. Morgan Freeman ile anlaşma yapıp reklam filmi çeken arkadaşları tebrik ediyorum. Sosyal medyada trend topic oldu. Yani en çok takip edilen paylaşım oldu. Emeği geçenleri kutluyorum. Bundan sonraki marka yüzleriyle de aynı heyecanla önemli yerlere geleceğiz. Batman ve Superman ile 450 milyon dolar gişe yaptık. THY markasını yerleştiren bir küresel marka olarak yer aldı. Gerçek dünyadan sanal dünyaya ulaşan ürünümüz ödül aldı”

“MORGAN FREEMAN DOĞRU SEÇİM”

Kampanyalardan memnun olduklarının altını çizen Aycı, dünyaca ünlü yıldız Morgon Freeman’ın adını anarak, “Türkiye ve İslamiyet ile ilgili güzel sözlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Markayı arzu ettiğimiz güzellik ve tonda verdi. Doğru bir seçim oldu”

“ANNEMİN ELİNİ ÖPTÜM, HAYIR DUASINI ALDI”

Aycı, THY Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildikten sonra ilk başta kendisini yetiştiren annesinin elini öpüp hayır duasını aldığını belirtti. Ardından da büyük bir şevkle şirkete gittiğini belirten Aycı, çalışanlarla kucaklaştığını söyledi.

“PİONTEK’İN YÖNTEMİNİ UYGULADIM”

Daha önce yaptığı görevlerle ilgili de açıklamada bulunan Aycı, VakıfBank Güneş Sigorta Spor Kulübü ve THY Spor Kulübü’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlık yaptığını anlattı. Bir vakitler A Milli Futbol Takımı’nın başında görev yapan Piontek’in yöntemini uyguladığını söyleyen aycı, kendisinin de Sariyer altyapısından yetişen lisanslı futbolcu olduğunu anlattı. Aycı, “Piontek’in yetenekleri bulup getirmesi gibi ben de tespit ettiğimiz hocalarla çalıştım. Anadolu’daki yetenekli voleybola gönül veren çocukları getirdik. İstanbul’da oluşturduğumuz lojmana ailesiyle yerleştirdik. Anlaşmalı kolejde burslu okudular. Altyapıda yetiştiler, bazılarını kendilerini geliştirmeleri için kiralık başka kulüplere verdik. Başarılı olanlar A takıma yükseldi.  İlk başta altyapıda kupa geldi. Milli takımımızın oyuncularının yarısını bizim oyuncular oluşturdu. Yıldızlarda Dünya 3’üncüsü olduk. Ardından dünya şampiyonu oldular.  2008 yılında Güneş Sigorta ile 2008 Avrupa Challenge Cup Şampiyonu olduk” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ BİZDEN 1 NUMARALI KUPAYI İSTEDİ”

Kupayı dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a götürdüklerini de hatırlatan Aycı, aralarında geçen diyaloğu paylaştı. Aycı, Erdoğan’ın, ‘Bu kupa hangi kupa’ diye sorduğunu ardından da “1 numaralı kupa nerede? Bana onu getirin’ dediğini söyledi.   Yaşadıkları sorunları anlattıklarını da belirten Aycı, daha sonra önemli imkanlara kavuştuklarını ve Erdoğan’ın talimatıyla muhteşem bir salona kavuştuklarını söyledi.  Aycı, “Üç yıl da büyük başarı elde ettik. Takımımız Avrupa’nın zirvesine çıktı. Şampiyonlar şampiyonu oldu. Kızlarımız voleybolda Türk gençlerinin neler yapabileceğini ispat etti. İtalya, Rus ve Doğu Avrupa ekolünü ezerek yendiler. Yarı finalde Avrupada en pahalı kadroya sahip olan Fenerbahçe’yi 2-0 devam eden maç sonunda 3-2 yendik” diye konuştu.
THY’nin Avrupa’nın en iyisi, dünyada da en iyisi olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Aycı, büyük bir sorumluluk taşıdığını söyledi. Kendi durumunun ünlü İspanyol Teknik adam Guardiola’ya benzediğini de anlatan Aycı, Alman Ligi’nin en iyi takımı olan ve kupalar kazanan Bayern Münih’in başına getirildiğini başarısıyla çıtayı daha da yükseltince İngiltere’nin önde gelen kulübü Manchester City’nin başına getirildiğini kaydetti.

Sosyal medyadan Metan’a ulaşan bir TIR şoförünün, “Her zaman tek rakibim THY derdim ancak artık söylemeyeceğim” sözü üzerine gülümseyen Aycı, “Bu söz çok kıymetli. Biz göklerin bulutların arasındayız. Onlar da yollardalar. Kazasız seyirler diliyorum” diye karşılık verdi.”

Özel yaşamıyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Aycı, Sarıyer’in altyapısında futbol oynadığını daha sonra iyi bir stoper olarak yetiştiğini belirtti. Aycı, “Eğer futbola devam etseydim Milli Takımın stoper sorunu kalmazdı” diyerek espri yaptı. Yine program sırasında bir çift ikinci balayılarını yapmak için bilet talebinde bulununca Aycı, kendi maaşından alıp göndereceği sözünü verdi.(aksam.com)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
basketbol
3 yıl önce

Başkanım basketbol takımımıza da bil el atılsa da önümüzdeki sene CBL’ye katılsak THY olarak. Harika olur bence.

yazık
3 yıl önce

ülkemin haline çok üzülüyorum ama yapacak bir şey de yok maalesef. her işlerini torpille yapmış,yaptırmış, hiçbir şey için emek sarf etmemiş(pardon torpil yaptırmak da emek ister !) zatlar böyle şirketlere torpille çalışan ya da yönetici oluyorlar sonra dünyada şöyleyiz böyleyiz palavraları atıyorlar!

trajikomedi
3 yıl önce

tam bir trajikomedi! abd’de ceo’ların nasıl başa geldiklerini temizlik yaparak anlamaya çalışıyormuş! orda kimse kendi gibi tepeden inme ceo olamıyor! tebdili kıyafetle şov yaparak hiçbir şeyi anlayamazsın! gir büyük şirketlerin sitelerine yöneticiler ne zaman,nasıl işe girmiş,nasıl ve hangi sürelerde yükselmişler iyice araştır öyle salla! morgan efendi geçmişte üvey kızıyla beraber yaşıyordu,inanç ve tanrı konusunda söyledikleri abd’de olay olmuştu bu adam mı türkiye ve islam hakkında güzel şeyler söyleyecek? çıkarı varsa herşeyi söyler tabii! abd’ye günde 10 bin yolcu taşıyoruz demesi başlı başına komedi! ya hesap bilmiyor ya nasılsa inanırlar diye sallıyor! thy,dünyanın 10 şirketi içine ne zaman girmiş? uçuş güvenliğinde… Devamını oku »

Tufan Sevincel
3 yıl önce

Hayatında hiç bir profesyonel başarısı olmayan adamları, ülkenin en değerli firmasının başına getiriyorlar. Sonra bu tür zatların söylediklerini okuyunca insan kendini gülmekten alamıyorSizin başlığınızda çok enteresan bu haber için… sizlerde beni çok güldürüyorsunuz bu tür adamlara prim verdiğiniz ve haber yaptığınız için…

Komik
3 yıl önce

Çok seviyorum İlker beyi. Bir zamanlar Dümbüllü vardı şimdi ise İlker Aycı.THY’ye geldiğinde işçi kiyafetini o zamanki başbakan Davutoğlu için giymişti. Kısaca yalakalık yani. Kim demiş masa temizlemiş faraş kullanmış diye. Bence bu arkadaş Cem Yılmaz la program yapsın bizi güldürsün ve acilen THY’den elini çeksin.