featured

THY ve Hava İş Toplu İş Sözleşmesine imza attı

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında bir süredir devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, bugün imzalanan anlaşma ile sona erdirildi.
Türk Hava Yolları Genel Yönetim Binası’nda düzenlenen imza törenine Türk Hava Yolları ve Hava İş Sendikası’ndan birçok yetkilinin katılımı gözlendi. Sözleşme, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ile Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal tarafından imza altına alındı.
İmzalanan 3 yıl süreli anlaşma çercevesinde personel maaşlarına; 2019’un birinci 6 ayı için enflasyon+%2, ikinci 6 ayı için enflasyon+%1,5, 2020’nin ilk 6 ayı için enflasyon+%2, ikinci 6 ayı için enflasyon+%1,5, 2021’in ilk ve ikinci dönemleri içinse enflasyon+%1 oranlarında zam yapılması kararı alındı. Ayrıca, seyyanen net 5.000 TL tutarında da ödeme yapılmasına karar verildi.
Tüm bunlarla birlikte, uçucu personelin mevcut haklarının iyileştirilmesine yönelik taraflarca sürdürülen kapsamlı çalışmaların da yine ortak memnuniyet paydasında neticeye erdirilmesi hedefleniyor.
Atılan imzalar sonrası sözleşmeyle ilgili görüş beyan eden Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “Türk Hava Yolları, bu toprakların en geniş istihdam kapasitelerinden birine sahip. Ülkemizin kalkınma ve gelişiminin en önemli itici güçlerinden biri olan markamız büyüdükçe Türkiye’miz, coğrafyamız, bölgemiz ve geleceğimiz de büyüyor. Markamızı büyüten en önemli faktör ise hiç şüphesiz gece gündüz demeden, bu milli duyarlılıkla çalışan büyük Türk Hava Yolları ailesinin çok kıymetli çalışanları. Çalışma şartlarından memnun her bir emek sahibinin kurum aidiyetini daha da artıracağına ve son tahlilde en küçük unsurunu teşkil ettiği motivasyon zincirinde diğer unsurları da pozitif etkileyerek, büyük başarıya mutlak surette ulaşacağına olan inancımızla, bu ailenin her bir ferdini memnun etmek boynumuzun borcu diyor ve inşallah yeni evimiz İstanbul Havalimanı’nda daha nice büyük başarılara hep birlikte imza atacağımızın sonsuz inanç ve heyecanını yaşıyoruz.” dedi.
Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise“Üyelerimizin hak ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi bizim asli vazifemiz. Bu noktada direkt muhatabımız olan Türk Hava Yolları yetkililerinin bizlerle aynı hassasiyete sahip olması ve aynı duyarlılıkla duruş sergilemesi bizim için son derece önemliydi. Sendikamız ve Türk Hava Yolları yetkilileri arasında bir süredir devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini bu karşılıklı hassasiyetten hareketle, ortak memnuniyet paydasında sona erdirip, bugün imza altına almış olmaktan büyük mutluluk duyuyor, toplu iş sözleşmemizin tüm taraflara hayırlı olmasını diliyoruz.” şeklinde görüş bildirdi.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ t3 1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ t4 1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ t5 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 Yorum

 1. 5 sene önce

  Sefa Bey ,yuzde bir bucuk ,iki bucik cuk ,on bucuk olsa ne olur kimse farkinda degil yakinda cikacak duzenleme ile kidem tazminatlarimiz gidecek,bu bence suan herseyden onemli ,kimsein suan az da olsa olan is barisi ,is guvencesi kalmayacak.beni tek uzen nokta ise kimsenin bunu onemsememesi.zam oranlari pesinde kosmak yerine kidem tazminatimiza sahip cikalim.

  Cevapla
 2. İyi vermişler yine

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  2013 Aralık’ta dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Topçu’nun talimatıyla, o zamana kadar sendikanın önünden geçmeyip TİS okumamış Yanlıbal ve yandaşları, sendikanın ballı börekleriyle her geçen gün daha da “şişmanlarken”, okumadan imzaladıkları 2013 TİS’i ile kazanılmış haktan geriye gittiğimiz A0 skalası ve işlerinden olan binlerce havacılık emekçisinin ahları ile THY Yönetimiyle tiyatro, bizlerin de aklıyla oynamaya devam ediyor! Her TİS dönemi söz verip sonra çark ettikleri gibi yine 3 yıllık TİS imzalayarak 9 sene içinde 1,5 TİS’lik hak kazanım şansımızı THY yönetimine peşkeş çektiler! Yani işçinin hakkını yine SATTILAR!!! Böyle çalışana böyle sendika. Havasen’e gerekli destek verilseydi şuan Hava-İş kumda sendikacılık oynayacaktı. Şimdi onlar işçinin geleceğiyle oynuyor!

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Yeterli mi degil ancak öz hakiki çelik iş 3 yılın tamamında sadece bir tane 6 aylık periyota enflasyon+1 koydu.gerisi safi enflasyon.
  Sendika aidatlarına da %100 zam yaptı. Vermedi birde aldı. Şükredin diyeceğim ama şükür derseniz tepenize binerler.

  Cevapla
 5. 5 sene önce

  Taslak zamanı uç kaç parçala imza zamanı miyav.

  Cevapla
 6. 5 sene önce

  Para konusu mu hepsi? Bu mu yani beklediğimiz? Tiyatro bitti.

  Cevapla
 7. 5 sene önce

  versin tez zamanda inş

  Cevapla
 8. 5 sene önce

  Her toplum hak ettigi gibi yonetilir.Havasen kuruldugunda ne dediler.Havais yoneticilerini thy tayin etti.Ayda 4 milyon lira aidat gelirleri nerde.Kooparatif yapicaz deyio topladiklari onlarca milyon lira nerde.Haklar bir bir gidiyo.Gelin bir olalim dedi.sonuc ne oldu.En iyi zamaninda 4300 kaptandan 2600 tanesi geldi.11 000 kabinden 1500 kisi geldi.suan. 1000 kisi yoklardir.Ilk cumle o zaman daha anlamli.Her toplum hak ettigi gibi yometilir.

  Cevapla
 9. 5 sene önce

  Bu sendika NİN fiyatı kaç lira?
  Bana da çalışsın.

  Cevapla
  • Günlük yevmiyesi 100000Tl den aşağı değil. Ödeyenler sağ olsun ;)

   Cevapla
 10. 5 sene önce

  Hayatlarında torpilsiz hiçbir işlerini becerememiş böylelerini ülkemizdeki torpil,hemşehricilik,yandaşçılık belası yüzünden kurumlara,şirketlere yönetici,başkan bilmem ne yaparlarsa çalışanlar da gelen ağam gidene paşam deyip,neme lazımcı,çıkarcı olurlarsa böyle işveren ve sendika da olur böyle tis de…

  Cevapla
 11. 5 sene önce

  Teknik zaten üvey evlat belli oluyor iyice bize verilen enflasyon zammına bak onlara bak .

  Cevapla
 12. 5 sene önce

  Teknik yeni havalimanindabcok magdur sefa bey servisler vardiya cikislarinda 30 40 dk gec kalkiyor calisma saatimiz yolda gecen saatle burlikte 13 14 saati buluyor.Servis sorforleri uyuyor araba surerken dinlenemedikleri icin.IGA deseniz gencecik cocuklari koymis oraya onune gelene ahkam kesiyorlar.300 teknisyene 4 tane tuvalet koymuslar temizlik hak getire.Ring servislerinde surunmekte cabasi birinin bunlari ilker beye iletmesi gerekir artik.

  Cevapla
  • Yönetici 5 sene önce

   tuvalet konusunu biraz önce ilettik. gelişme olursa haber verin lütfen

   Cevapla
  • 5 sene önce

   nereye sicacak mu millet :) hadi parasini hergun 3 saat yol 100 kmyi gectik..olan program. elin gevurunu bize guldurmeyin

   Cevapla
 13. 5 sene önce

  Bu nasıl bi oldu bitti

  Cevapla
 14. 5 sene önce

  Evet çelik iş aldigi zamda guncelleme yapabilecek mi bakalim ya da tk çalışanlarından ses cikacak mi korkaklar toplugu yaftasi ni uzerlerine iyice alacaklarmi yoksa silkinip kendilerine gelecekler mi ?

  Cevapla