THY VE HAVA-İŞ BİRLİKTE BATIRDINIZ BİRLİKTE TEMİZLEYİN

THY VE HAVA-İŞ BİRLİKTE BATIRDINIZ BİRLİKTE TEMİZLEYİN

Bildiğiniz üzere, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası THY tarafından verimsizlik, performans yetersizliği nedenli çıkartmalarla  FETÖ yapılanmasını eş değermiş gibi görerek 211 kişi işten çıkartılmıştı.

İşte O Belge…

THY işten çıkarttığı çalışanlarına yönelik, ” 22.07.2016 tarihi itibariyle gerçekleştirilen mezkûr iş akitlerinin feshedilmesi gerekçeleri arasında; işletmesel gereklilik, verimsizlik, performans yetersizliği ve de ülkemizin ve şirketimizin güvenliği ve çıkarlarına ters düşecek her türlü tutum ve davranışlar kapsamında FETÖ yapılanmasına müzahir olmak yer almaktadır”. (Bu belge THY tarafından basın açıklaması ile açıklanmış bende o metni kopyalayıp saklamıştım)  

O zamanlar THY’nin çok iyi incelenmeden bu karara varmasını eleştirmiş ve kurunun yanında yaşlarında yanmış olabileceğine ve alınan kararın içeriğinde farklı nedenlerle de işten çıkartmalar olduğu halde hepsinin aynı kefeye konulmasını yanlış bulmuş ve bu konuda bir çok kere haber/köşe yazısı yazarak kurunun yanında yaşında yandığını iddia etmiştim.

İşte bu yanlış beyan nedeniyle kurunun yanında yaşlarda yanmış ve Airlinehaber olarak bize iletilen yazılı haykırışları tek yayınlayan haber portalı olmuştuk. Hatta bu konuyu THY’nin genel kurulunda bile dile getirmiştik.

Biz bu uğraşları verirken, Hava -İş sendikası kendilerine haksızlık yapıldığı iddiasıyla başvuran kendi üyelerine THY’nin işten çıkardığı kişilere yönelik hukuki destek vermeyeceğini açıklamıştı.

Bunun yanı sıra yine THY tarafından Bylock kullanıcısı olduğu iddia edilerek THY ve Teknik A.Ş den işten çıkartılanlara ne Hava-İş nede Çelik İş sahip çıkmamış olmasına rağmen yine Airlinehaber aracılığı ile yardımcı olunmaya çalışılmış ve nihayetinde 26 kişi geri döndürülmüştü.

Mevcut durumda THY’nin yanlış değerlendirmelerle işten çıkardığı,basın bülteni ile ele güne rezil ettiği 211 kişinin hepsi davalarını kazandı. ( 6 veya 7 kişi mahkeme açma süresini kaçırdığından dava açamamış)

Kısaca; THY ve  Hava-İş birlikte yaptıkları yanlış uygulamalar ve yanlışları nedeniyle, bir nevi günah çıkartmaya çalışıyor gibi…

THY toplu iş sözleşmesinin başlamasına günler kala, Hava-İş’in daha önce hukuki destek vermediği çalışanların davalarını kazandığını gördükten sonra  işe iadelerini yaptırmak için THY’ye başvurduğunu ve işe iadelerini istediğini duyduk. Bu istek kadar normal bir şey olamaz. Aslında bu kişilerin neler çektiğini bilen biri olarak, aileleri, eş ve dostlarının yanı sıra sosyal çevreleri karsısında zor duruma düşen çalışanların, çektikleri çileler için THY ve kendi üyesine sahip çıkmayan Hava-İş tarafından özür dilenmeliydi diye düşünüyorum.

THY ve Hava-İş in birlikte yaptıkları yanlışları temizleme cabası şüphesiz sevindirici ve olması gerekendir. Ancak, kuru ile yaşı ayıramayan THY’nin ve THY’nin işten çıkarttıklarına sahip çıkmayarak sendikacılık görevini yapmayanlar, vicdani olarak hiç bir zaman temize çıkamayacaklardır.


Geri

33
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
211

Sefa Bey, 211 olarak yaşadığımız mağduriyeti başından beri bilenlerden ve destek olanlardan birisiniz. Bu duruma kayıtsız kalmadığınız ve zaman zaman sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Haksız yere cıkartıldık ve ilk günden beri bu yanlısın er ya da geç düzeleceğini bekledik. Mahkemelerimizi de kazandıktan sonra sendikanın geri alınmamız için girişimde bulunması, tis görüşmelerinde 211 in olmazsa olmaz maddelerden biri olacağını söylemesi bizi iyice umutlandırdı. Ama bu konuyla ilgili aylardır hiçbir gelişme yok. Temmuz gibi sendika şirkete yazı yazdığını söyledi. O zamandan beridir bekliyoruz. Sonra Tis’te görüşülecek dendi ama üzerinden 2 ay gecmesine ragmen bu konuyla ilgili hicbir sey duymadık. Lütfen… Devamını oku »

Onur

Dost, arkadaş bildiklerimizin ispiyonu ile sorgusuz sualsiz işten çıkartılan 211 kişiden biri oldum. Ardından yıllardır beraber çalıştığımız bir çoğuna emeğim geçmiş olan yan yana oturduğumuz insanlar -korkudan- olsa gerek bir geçmiş olsun bile demediler. Kimseye kötülük şöyle dursun iyiliğim çok dokunmuştur. Ama meğer vefa İstanbul’da bir semt adıymış. iş bir şekilde bulunur dünyanın sonu değil(Ben bir sonraki ay zaten yeni işime başladım). Ama bu insanlara hakkımı helal etmiyorum. Ömür boyu yaptıkları bu vefasızlığı…zulme ortak olmayı…karaktersizliği hissedeceklerdir. Bir gün döner miyim bilemem ama dönersem o insanlar yüzüme nasıl bakacaklar onu çok merak ediyorum…

tek

thy tekniktende 2 hafta önce 39 yaşında engelli arkadaşımız performans sebebiyle işten atıldı devletin sağladığı erken emekliliği kabul etmemiş thy işten atmış ne sucu varmıs siz kendinizi ne sanıyorsunuz hasta insanlarla uğrasıyorsunuz

VARAN 2

211 listesi, kişileri direkt fetöcülük ile itham edemediklerinden fetö sempatizanı veya bir dönem bu hain yapı ile teması olmuş kişilerdir algısını oluşturmak üzere kripto fetöcüler tarafından kendilerini kamufle etmek için planlanmıştı FAKAT bu listeleri yapanlar/listelere etkisi olanlar; Fatih üniversitesi mezunları, Amerika da eğitim almış Pensilvanya ile temaslı kişiler, Taraf gazetesinin şirket içi dağıtıcıları, 17-25 sonrası döndüğünü idda eden 17-25 öncesinin direkt fetö temaslı yöneticileri nasıl oluyor da hayatlarının hiç bir dönemi bu hain yapılanma ile teması olmadığı, hatta olmadığı gibi teması olan bu listecilere karşı oldukları için bu listelere eklenmektedirler. Bu konu göstermektedir ki; sayın cumhurbaşkanımız ve TK YK’nın yakın… Devamını oku »

VARAN 1

Sefa bey,
Yazınızda Genel kurulda 211 konusunu gündeme getirdiğinizi belirtmektesiniz. Bu konuda size nasıl bir karşılık verildi özellikle Sayın İlker Aycı bey tarafından? Bizler referanslarımız ve aracılar vasıtası ile yapmış olduğumuz görüşmelerde sayın Aycı: “211 listesinin birimlerde hazırlandığını ve İK tarafından kendilerine sunulduğunu, listedekileri tanımadığını, bu kişilerin fetö ile hiç bir bağlantısının olmadığı ortayaçıkınca çok zor duruma düştüğünü/düşürüldüğünü belirtmiştir.
Bu durumda bizler Sayın Aycı’ya inanmak istiyoruz, eğer ki TİS sürecinde iade-i itibarımızı sağlayacak bir adım atması durumunda. Aksi durumda THY tarihi boyunca en büyük vebalin tek müsebbibi ve müfteri olarak anılacaktır.

211

211 meselesi çözülünceye kadar her zaman Thy nin karşısına çıkacaktır. Masum insanlara büyük haksızlık yapıldı ve unutulmamalıdır ki hak her zaman yerini bulur. Er ya da geç. THY gibi büyük bir şirket te bunun bilincinde olmalı ve tarihinde bu kadar insanın mağdur edildiği bir lekeye yer vermemeli, bu sorunu bir an önce çözmelidir.

Thy 211 Hakkın teslimi..

Öncelikle desteğiniz için sonsuz teşekkürler.Basınımızın haksız da olsa güçlünün yanında olduğu bu dönemde sesimiz oldunuz.Bizler 211 olarak Thy tarihinde daha önce örneği olmayan kötü muameleye maruz kalan bir süreç yaşadık.Sadece işten çıkarılmadık basın yoluyla vatan haini ilan edildik.Yıllar boyu beraber aynı mesaiyi paylaştığımız arkadaşlarımızı kaybetik.İş görüşmelerinde madem sizin sorununuz yoktu sizi neden işten çıkarttılar bakışlarına maruz kaldık.Herkes hata yapabilir erdemli olan davranış yapılan yanlıştan dönmektir.Mağdur edilen insanların haklarını iade etmektir.THY kalitesindeki bir markanın bundan ders çıkarmasıdır.Şimdi Hava-İş sendikasının Tis deki önceliği bu haksızlığı düzeltmektir.Diğer haklar ve kazanımlar teferruattır.Saygılarımla.

Bir garip dünya

THY bu yaftamayı bilerek planlayarak yaptı,bu yaftalamayı yapanlar hala görevde,aynı yönetimin 211 alması için bir menfaatı olması lazım.Sendika burda kendi itibarını yükseltmek için önce sattığı 211 i şimdi işe iadesi için uğraşıyor.

Te Ha Ye Yönetimi

Sizden olmayanı öteleyen,ayrıştıran,yaftalayan ham ruhlarsınız size sadece acıyorum.

211

211 öyle güzel işlerinin başına dönecek ki,sizler de bizlerin cektiginin daha fazlasını yasayacaksiniz yargilanacaksiniz çünkü bizler yasattiklarinizin sonuna kadar cezalandirilmasini istiyoruz.ilahi adalet yasattiklarini yaşa…

211

211 olmak çok zor çok acı.ama çok şükür bizler vatan haini asla olmadık koltuk sevdasına bizi harcayanlar sizlerin sonunu çok merak ediyorum.bizler yargitayin da tespit ve onayı ile böyle şaibeli şirkin ahlaksız bir olaya karismadigimiz tescil edildi. 211 olmadan bizlerin 25 temmuz 2016 tarihinden beri yaşadıklarımızın tarifi yok.maddi manevi çok yiprandik.en zoruda arkadaş diye bildiklerin korkudan mıdır bilmem selamini kesti.neyse arkadaşlar bizler geri döneceğiz çünkü haklıyiz ve biz geri döndüğümüzdü bizlerin bunları yaşamasına en küçük payı olanlar dahi vicdaniniz dilerim çürür.