Dünyada uçmadığı ülke neredeyse yok. Türkiye’nin dünyadaki bayrak taşıyıcısı. Türk Hava Yolları şimdilerde ise İstanbul’un yeni havalimanına hazırlanıyor. THY yeni havalimanı ile birlikte yeni bir kimliğe kavuşacak. Millî duruş kabin içinde de sergilenecek. Bu yeni dönemde kabin görevlileri kırmızı beyazlı kıyafetlerle yolcularını karşılayacak. Business THY’nin yolcularına daha iyi hizmet verebilmek adına da sürprizleri bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü Bilal Ekşi yolcuların daha keyifli bir yolculuk yapacaklarını belirterek, dar gövdeli uçaklarda cep telefonlarından film seyredilebileceğini söyledi. Ekşi, yeni havalimanıyla yolcu sayasının da artacağına dikkat çekerek Uzak Doğu ve Amerika menşeli uçuşlar için partner arayışında olduklarını bildirdi. Başarısıyla göğsümüzü kabartan Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü Bilal Ekşi ile bu yeni dönemde THY’yi konuştuk.
ŞU AN İSTANBUL’A GELMEK İSTEYEN BİRÇOK HAVA YOLU VAR
Yeni havalimanından bahsetmişken, Türkiye’ye sağlayacağı katkıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İstanbul Yeni Havalimanı, inşaat aşamasında bile sağladığı 31 bin istihdam sayesinde ülke ekonomisine katkı vermeye başladı. 2025 yılında ise doğrudan ve dolaylı olarak 225 bin kişiye istihdam sağlayacak. Aynı yıl GSMH’ye katkısının ise yüzde 4,9 olacağı tahmin edilmektedir. Havalimanı sayesinde Türk sivil havacılığı da ivmeli bir şekilde gelişecektir. Ülkemize gelen doğrudan ve transfer yolcu sayısı artacak ve İstanbul dünyanın bir aktarım ve en gözde iş merkezi hâline gelecektir.
Yeni havalimanın hizmete girmesiyle İstanbul, merkez hâline gelecek.
Şu an İstanbul’a gelmek isteyen birçok hava yolu var. Havalimanlarımızın kapasitesi sıkıştığı için uygun saat diliminde iniş kalkış zamanı bulamıyor ve gelmekten vazgeçiyor. Gece geç saatlerde ancak yer bulabiliyor, o da yolcular açısından uygun değil. İstanbul’da hem Atatürk Havalimanı hem de Sabiha Gökçen Havalimanı son 3-4 senedir sınırlarına ulaşmış durumda. Dolayısıyla daha fazla büyüyebilmek için büyük bir havalimanına ihtiyacımız var. Yeni havalimanı, bizim bu arzumuzu gerçekleştirecek. Atatürk Havalimanı’nda 2 adet pist var, yeni havalimanında ise 5 tane olacak.
THY, yeni havalimanına hazır mı?
Kapasite artışını kademeli olarak stratejik hedeflerimiz doğrultusunda dengeli bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Öncelikle dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu olma özelliğimizi koruyarak büyümeye devam edeceğiz. Bu büyümeyi gerek uçuş ağımıza yeni destinasyonlar ekleyerek, gerekse mevcut hatlarda frekans derinliğini artırarak sağlayacağız. Bu bağlamda, Asya-Uzak Doğu, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Afrika’da kendi potansiyelinden dolayı yatırım yapılmayı hak ediyor.
ABD içi bağlantılarda Southwest’in ismi geçmişti ama olmadı. Bu konuda trafiği artırıcı bir çalışma var mı?
Başta Asya-Uzak Doğu olmak üzere Orta ve Güney Amerika için JV (Joint Venture) çalışmalarımız sürüyor. Amerika’ya uçurduğumuz yolcumuzun kıta içinde aktarımını sağlayacak, tarifemizle uyumlu havayolları arayışındayız. Soutwest için girişimimiz olmuştu, tekrar bir girişimde bulunacağız. Uzak Doğu bölgesinde de bir havayolu ile ortak girişim anlaşması yapmak istiyoruz. Ayrıca AnadoluJet markamızda bir dönüşüm gerçekleştirme hedefimiz var.