THY UÇAK ARIYOR

THY UÇAK ARIYOR

Geçtiğimiz hafta babası vefat eden Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye havalimanında görev yapan gazeteciler taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında “Şu an uçak arıyoruz. Dünyada gidip bakmadığımız yer kalmadı. Dünyada da genelde bir iyileşme var.O yüzden şu anda uçak arıyoruz” dedi

ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA), Türkiye’den hava yoluyla gelen malların kapsamlı taranmasını gerektiren yeni bir güvenlik yönetmeliği yayınlayacağını açıklayan Ekşi “Güvenlik prosedürlerindeki değişikliğin kargoya yönelik yeni tehditlere karşılık verebilmek ve havacılıkta küresel güvenlik eşiğini yükseltmek için yapıldığını ifade edildi.Bu zaten yapılıyordu. Amerika bazı ülkelerden gelen kargolarda özel arama istiyor. Onunla alakalı biz TSA onaylı X-Ray’ler alıyoruz. Kargoda çok fazla problem çıkacağını beklemiyoruz. İlave eleman koyuyorsunuz. 3 kişiyle yapacağımız işi 5 kişiyle yapmış oluyorsunuz. Paleti eskiden bir bütün olarak gönderirken şimdi bunları ayır tek tek X-Ray’den geçir diyor.Kargo bütün olunca zaman zaman içindeki bir şeyi tespit etmek zorlaşabiliyor.Kargo bizi fazla üzmez orada ilave eleman alır koyarız ama yolcuyu öyle yapamıyorsunuz. Kargoyu zamanında ulaştırırım 10 lira kazanacağıma 9 lira kazanırım. Kargoda çok fazla bir endişemiz yok.TSA’nın karıştığı yer uçak altına gelmeden önce kargonun depoda ellenmesindeki güvenlik kriterlerine ile ilgili. TSA yaklaşık 2 ayda bir gelip burada inceleme yapıyor.” dedi.

UÇAK ARIYORUZ

Geçen yıl 35 adet uçağın yerde beklediği ve bu sene son durumun sorulması üzerine Bilal Ekşi; “Şu an uçak arıyoruz. Hatta Emirates’in indirdiği uçaklar vardı, B787-900 ve A350 uçakları. Dünyada gidip bakmadığımız yer kalmadı. Dünyada da genelde bir iyileşme var. O yüzden şu anda uçak arıyoruz. Bu sene Rusya’da charter taleplerimizi durdurduk. Uçağımız olmadığı için. İnşallah gelecek sene zaten öyle bir şey düşünmüyoruz. Gelecek sene uçakları çok daha fazla koşturacağız. Eğer geniş gövde uçağı bulabilirsek wet lease olarak almaya çalışacağız.” dedi.

Yapılan Yorum Sayısı (5)

 1. Zamlar?   - Tarih: 16 Eylül 2017 - Saat 12:12   - Cevap Yazın

  Zamlar ne durumda. Geri verseniz de biz de sevinsek. Yoksa yil sonu olusacak kari yapilan harcamalarla sifirlamak icin mi alim yapiliyor.

  2

  0
 2. breh breh   - Tarih: 16 Eylül 2017 - Saat 12:13   - Cevap Yazın

  40 tane 787 iptal etmeniz, çok başarılı bir hareketti, aferim.

  3

  0
 3. mafaky   - Tarih: 16 Eylül 2017 - Saat 14:27   - Cevap Yazın

  TK’nın 40 adet 787 siparişi vermesi ne zaman olmuş da sonrasında bunları iptal etmiş!???

  0

  1
 4. mafaky   - Tarih: 16 Eylül 2017 - Saat 14:30   - Cevap Yazın

  1) Türk Hava Yolları gibi dünyanın her yerine uçuş koyan/koymaya çalışan, iç hatlarda ise siyasi irade zoruyla yine heryere ve zararına uçurulan, yaz ve kış tarife dönemlerinde potansiyel olarak ciddi yolcu ve hatta destinasyon farkı olan, aramız düzeldi diye (neyse, iyi ki düzeldi!!!) kışın Antalya’da yatırmak zorunda kaldığı 13 adet Airbus 332’nin hemen tamamını ve çoğunlukla günde 2 kez AYT-Rusya (ağırlıklı Moskova) arasında tarifesiz seferlere yollamak zorunda olan bir havayolundan ne kadar uzun vadeli planlama beklenebilir ki?
  2) Diğer “ciddi” havayolları planlama yapamıyorlar mı? Tabi ki yapabiliyorlar, ellerinden geldiğince sağlıklı ve uzun vadeli olarak. Bir nedenle pazarda daralma oluşursa “kötü şansımız!” diyebiliyorlar, ancak açılma olduğunda THY gibi “fellik fellik ilave uçak kiralama derdine fazlaca düşmeden” yine “azıcık aşım, ağrısız başım!” senaryosunu oynuyorlar.
  3) Aslında Bilal Ekşi’nin söylediği bu söz, bir de “wet lease arıyoruz!” dendiğinde “özrü kabahatinden büyük!” kategorisine giriyor!…
  4) Daha 6-8 ay öncesine kadar, SriLankan’ın alamadığı ve AerCap tarafından orta/uzun vadede kiralanabilecek (belki 4 yıl, belki de 8 yıllığına) ve çok kısa zamanda teslim alınabilecek olan 4 adet a359’u kuzu kuzu seyrettiler, bunları sonunda gitti Çin’liler kaptı!… Şimdi de Bilal Ekşi Bey üstelik “wet lease uçak arıyoruz” diyor. Bu ne demek?: a) Ana üretici (Boeing ya da Airbus’tan) uçak alamıyorum — olası nedenleri: teslim tarihleri çok ileride, politik nedenlerle TK’ya bu aralar uçak verilmek istenmiyor, benim finansmanım zayıfladı ve finansal leasing’cilerle şu ara çalışamıyorum. b) Operasyonel leasing’ciler elinde de kısa vadede kiralayacağım uçak kalmamış. c) Mecburen (o da bulabiliyorsam) bir başka havayolundan ekibiyle birlikte uçak kiralayayım da günü kurtarayım. Sonrası Allah kerim! (Tipik “yumurta kapıya gelince” ya da “istim arkadan gelsin!” durumları…)

  Yahu, dünya piyasasında (2. eller dahil) geniş gövdeli uçak sıkıntısı var! Sizin aklınız neredeydi?

  Ha, ama darda kalana yetişecek Hızır da çıkarmış… Az dişini sık TK, nasılsa önümüzdeki günler kış tarifesi. AerCap, Air Berlin’e kiralamış olduğu 10 (ya da 12) a332’yi geri alıyor (malum nedenlerle). Buyrun size 10/12 uçak (ama epeyce de turşusu çıkmış): Şanslı kedi misali dört ayak üstüne düştüler gene, tahminim doğru çıkarsa!…

  0

  0
 5. KAPELLA   - Tarih: 16 Eylül 2017 - Saat 17:26   - Cevap Yazın

  Siz sipariş verin yine. Bir tane prestij uçak yok. Yeni havalimanı dendi. Uçuşlar artacak gözüyle bakılıyor. Ancak nafile. Emirates 100. A380 i aldı. Bizde daha tik yok . Böyle mi zirveye adım atıcaz? Yazık günah. Ver siparişi artık Thy !

  0

  0