THY uçağı yanlışlıkla taksi yolundan kalkış yapacaktı... - Airline Haber

THY uçağı yanlışlıkla taksi yolundan kalkış yapacaktı…

Newark Airport DiagramABD New Jersey-Newark’dan İstanbul’a TK-30 (programlı kalkış 6 Ağustos, gerçek kalkış 7 Ağustos) uçuşunu gerçekleştiren TC-JNI tescilli THY Airbus A330-300 uçağına, 22R pistinden kalkış yapması onayı verildi.

Uçak, W taxi yolundan 22R pistine girdi ama, onu geçerek 22R pistinin doğusuna paralel olan P taxi yoluna girip oradan kalkışa başladı. Uçağın taxi yolundan kalkış yapmaya başladığını farkeden kule, mürettebata 22R pistinde değil, P taxi yolunda olduklarını bu nedenle kalkış iznini iptal ettiğini, derhal kalkıştan vazgeçmelerini bildirdi.

Kalkış izni iptal edilen uçağın mürettebatı, yaklaşık 90 knot hızda kalkıştan vaz geçme uyguladı, hızı taxi hızına düşünce, oradan sağa E taxi yoluna döndü, 22R pistini geçti ve B taxi yoluna girdi. Uçağa daha sonra 29 pistine paralel W taxi yolu üzerinden bekleme noktası olan pist-11’e taxi yapması talimatı verildi. Uçak burada frenlerin soğuması için yaklaşık 45 dakika bekletildi.

Uçağa daha sonra Pist-11 boyunca 22R pistiyle kesişme noktasına kadar taxi yapması ve 22R pistinden kalkış için sıraya girmesi talimatı verildi.

Uçak, P taxi yolunda reddedilen kalkıştan izninden bir saat sonra 22R pistinden kalkış yaptı.

Uçak, 22R pistinden kalkış yaptıktan 9 saat 20 dakika sonra, yaklaşık 100 dakikalık gecikmeyle İstanbul’a güvenli bir şekilde indi. Bir yolcu, kulenin kalkış iznini reddetmesinden önce, gece yarısında 22R ve 22L pistleri arasındaki bir taxi yolunda kalkış için hızlandığını bildirdi. Kaptan daha sonra yolculara mekanik bir sorun nedeniyle kalkıştan vazgeçtiklerini anons etti.

Uçak daha sonra kuzeye doğru taksi yaptı, bir yerde durdu ve acil servis elemanları uçağı kontrol etti. Burada yaklaşık 45 dakika bekledik, acil servisler de bu süre boyunca uçak etrafında beklemede kaldı, ardından uçak taxi yaptı ve başka bir olay olmadan kalkış yapıldığını anlattı.

NOT : Bu haber “avherald.com” tarafından 14 Ağustos 2021 de güncellenmiştir.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (15)
 • THY ve SHGM ‘ye
  15 3

  Pandemi fırsatçılığı yapan THY yönetiminin COVID – 19 muafiyetleri adı altında talep ettiği olumsuz FTL değişikliklerini, SHGM; Avrupa normları, bilimsel veri ve bulgulara bakmadan onaylamaya devam ederse çok yakında bir kaza kaçınılmaz olacak ve bu kazanın baş suçlusu, THY’nin olumsuz FTL değişiklik taleplerini onaylayan SHGM ve sonra da Pandemi Fırsatçılığında tavan yapan THY yönetimi olacaktır. Newark’ta bu olaya neden olan ekibin uçuş ve istirahat saatlerine bakarsanız ekip yorgunluğunun bu olayda başlıca etken olduğunu göreceksiniz. Newark çok ucuz atlatıldı ve bu olayı bir uyarı olarak almanız gerekmektedir. Ekipleri sürekli maksimum uçuş süreleri ile uçurmaktan vazgeçin.

 • NTSB
  16 0

  Bu olay keşke olmasaydı ama iyi ki THY ve SHGM’nin rapor sonucunu ve yayınlanmasını kontrol edemeyeceği USA’da meydana geldi. NTSB bu olayın raporunu yayınladığı zaman olan biteni öğrenebileceğiz.

 • fatal mistake
  10 1

  ucuz atlatılmış

 • Tabi tabi
  19 2

  O kadar işsiz memletde duruyoken siz gidin gavur ilanı verin. Act ye tüm 77 filonuz başvursun. İş yürüsün dimi? Yeterki varlık fonuna akış bozulmasın. Ama zararınızıda vatandaş karşılasın. Allah belanızı versin

 • Pisiko
  10 0

  THY ve SHGM’ ye başlığı ile yazılan yorumlara ilave olarak, pandeminin 1,5 yıldır tüm THY personeli üzerinde yarattığı stres, yetersiz dinlenme ile 10-12 saatlik okyanus aşırı uçuş yapma ve kazançlarda %50 azalma da unutulmamalı. Sivil havacılık Otoritesine gelince, uçuş emniyeti için değil, havayolu emniyeti için çalışıyor gibi… Uçuş emniyeti yoksa, şirketin emniyeti kalır mı?

 • Bir THY Kaptanı
  18 5

  Bakın bilfiil bu şirkette kaptan uçuyorum. Olan biteni şöyle özetleyeyim:uçuşlar tan gaz. İzinler ve istirahatler minimumda. Ücretler yarı yarıya kesik ve 3 defa da dövize karşı değer kaybettiği için pilot maaşları aşırı düşmüş ve pul olmuş durumda. uçuşun tüm safhalarında, ekip istirahat odalarında ve her yerde, özellikle kokpitte her dakika ve her an pilotlar yaşadıkları mutsuzluğu, çektikleri para sıkıntısını, maaşların nasıl düşük olduğunu ve yönetimin yaptığı pislikleri ve haklarını nasıl yendiğini konuşuyorlar. Kokpitte sürekli çektikleri sıkıntılar, Asya ülkelerinde odalara hapsedilişleri, haksız yere hürriyetlerinin kısıtlanması ve hücre hapsine atılmaları, gördükleri kötü muamele konuşuluyor inişte de kalkışta da. Tüm kokpit isyanda. THY kurulduğundan beri tarihinde hiçbir zaman kokpit personeli yönetimden bu kadar nefret etmemiştir. Bu kadar iğrenmemiştir. İlker Aycı ve tüm ekibine uçuşun her dakikası saydırmaktadır. Düşünsenize. Uçuş tam, maaş yarım. Bu kadar uçuşun varsa ve full uçuyorsam, bana ihtiyacın varsa, paramı niye vermiyorsun?Uçuşun az ise, işler kesat ise beni niye tam uçuruyorsun? Hangisi arkadaşım. Hesap ver. Niye hakkımı yiyorsun? Bana yaptığın bu berbat muamele ve alın terimi, emeğimi çalmanı neyle açıklayacaksın ?Daha bu iyi günler bakın büyük kaza kırımlar yakındır. evini satan, arabasını satan, kolundaki saatini satan, ek iş olarak taksi şoförlüğü yapan pilot mu dersiniz? Gizlice psikolojik tedavi gören mi dersiniz? kokpitte ağlayan o kadar çok pilot gördüm ki. THY yönetimi size yazıklar olsun. Bu insanların emeğini çalıyorsunuz. Çoluk çocuğunuzdan çıksın. Varlık fonuna giden her kuruşumuz haram zıkkım olsun. Yahu sizde Allah korkusu yok mu? Hiç mi vicdanınız inancınız yok??? Kimsiniz siz? Nerden geldiniz bu ülkenin ve bu şirketin başına???

 • Editöre
  6 4

  Google Translate kullanmaya devam ediyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Yazdığınız haber metinlerini okumuyorsunuz değil mi?

 • Editöre cevap
  7 2

  Uçağın kuyruğuna konan kargayı bile haber yapan malum havacılık sitesi böyle önemli bir habere yer bile vermemiş?Sanıyorum Sefa Bey haberin hemen yayınlanıp okuyucuların bilgilendirilmesi için böyle bir yola baş vurmuş. Sefa Bey biz pilotlar sizi seviyoruz. Bir dahaki sefere bizlere erkenden danışabilirseniz haber metnindeki havacılık tabirlerini düzeltebiliriz.

 • THY Kaptanına ek
  10 1

  İlker Bey ve ekibi Pilotlar üzerinde uyguladıkları ekonomik, sosyal ve psikolojik tacizlere rağmen hala short cut isteyen, 20-30 knot hızla kalkışa yetişmek için taksi yapan veya tek motor taksi yapan, F veya G kapılarına yakın olabilmek için ATC ile 36 pisti pazarlığı yapan pilotlara kıçı ile gülüyor. Sizler böyle devam edin ama ağlamayı da bırakın. Son iki gündür İstanbul Hava meydanında yerde pandemi nedeni ile paketlenmiş tek uçak kalmadığı gibi yerde en fazla 10-15 uçak vardı. THY Pandemi fırsatçılığından ve pandemi mağdurlarını oynamaktan vaz geçsin artık. Not; Bir kaç gün evvel başka bir THY uçağı da Ankara’daki kapalı 03R pistinden kalkış yapmaya hazırlanırken son anda ATC tarafından uyarılmış. KOKPİT EKİPLERİ YORGUN , BIKKIN ve ZOR DURUMDA..VE BÜYÜK BİR KAZA YAKLAŞIYOR.

 • @TeHaYe6
  4 3

  Buradaki tüm yorumları sayısal ve görsel bir şekilde dile getirebilecek, THY yönetiminin gözüne sokacak, ve iyileştirici acil tedbirleri almamaları durumunda sonuçları Sosyal medya, basılı medya, siyasi partiler ve tüm havacılık sitelerinde yayınlamak amacıyla bir anket hazırlamıştık. Bu anket anonim, isimsiz sicilsiz IP takibi olmayan bir anketti.THY bu ankete defalarca siber saldırı düzenledi. Buna rağmen anketimize 2000 üzerinde katılım oldu.Uçuşlarımız sırasında sizlerle yaptığımız sohbetlerde bazılarınız anket doldurmaktan korktuğunuzu dile getirdiniz (sizlere fazla bir faydamız olamaz) Bazılarınız faydası olmaz dediniz ki bu düşünce de çok yanlış çünkü BİR SIFIRDAN BÜYÜKTÜR. Bazılarınız da anketin arkasında şirketin olduğunu düşünerek korktunuz. Anketten girdiğiniz gibi çıktınız. Eğer ankete devam etseydiniz anketteki soruları şirketin soramayacağını görecektiniz. Bazılarınız şirket anketi hazırlayanları arıyor dediniz. Hep birlikte yaşadığımız böyle zor bir durumda birilerinin elllerini taşın altına koyması gerekiyordu. Şirket bizi bulamaz ama bulsa da onlardan korkmuyoruz. Biz anket tanıtım metninde bunu bildiğimiz için de şirket yöetimine ‘THY yönetiminin, bu anketi kimlerin hazırladığını araştırmak yerine bu anketin sonuçlarına odaklanarak gerekli iyileştirmeleri yapacağını umuyoruz’ şeklinde bir not düştük. Bazı arkadaşlarımız da bu anketi hiç duymadık dediler. Anket anonim ve soruları itibarı ile çok özel olduğu için anonim bir şekilde yaymak zorunda kaldık. Ancak anket linkini çoğu arkadaşımız arkadaşları ile paylaşmaktan korktuğu için anket 15 bin üzerindeki uçucu arasında sadece 2000 katılım aldı. Anketimiz dün itibarı ile sonuçlandı ancak ben bu anketi duymadım katılmak istiyorum diyenler için anket linki Twitter’da @TeHaYe6 adı altında katılıma 2 gün daha açık kalacak. BilgilerinizeEditöre; Anket linki için sitenizde bir haber yaparsanız seviniriz. Newark ve Ankara (ve nice bilmediğimiz) olaylar sonrasında ankete daha fazla katılım olması gerekiyor ki THY sonuçları göz ardı edemesin.

 • rezillik
  5 4

  rezillik! ing hala problem ekiplerde

 • Pilot
  4 1

  Newark’taki P (Papa) taksi yolu genelde 22L pistine inerek 22R pistini katetmek için bekleyen uçaklarla doludur. Çok büyük bir şans eseri P taksi yolunda bekleyen hiç bir uçak yoktu yoksa sonuç bir facia olurdu.RAAS sistemi sadece piste giriş yaparken değil pistten çıktıktan sonra da pilotlara bilgi verecek şekilde ve paralel taksi yolundan hatalı kalkışları önleyecek şekilde yeniden programlanmalıdır.

 • Şimdi sen bu haber yazısını okudun, olayın ne ve nasıl olduğunu anladın sanırım. Yazının altında haberin kaynağı da verilmiş (Avherald). Kaynağa gidip haberi Google Translate’e tercüme ettir, bakalım karşına bu metnin aynısı mi çıkacak. Maksadın çorba içmek değil, içinde kıl aramak. Hani okullarda hocasına laf sokmak için ters takla atan haylaz öğrenciler vardır ya, onlar gibi komik olmuşun. Bu olayın neden olduğunu açıklayacak bir yorum yazsaydın daha faydalı olacaktın ama başka yola girdin. Ben şahsen bu çok önemli olayı sitede yayınlayarak bizi bilgilendirdiği için Airlinehaber’e teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

 • Ya 1 değil 2 değil 3 kişi nasıl farkedemiyor ben bunu anlayamıyorum. Yok şu yok bu yok maaş kesildi falan bunları geçin önce ciddiyim gören eve ekmek götüremiyoruz sanacak pandemi birtek thy yi vurmadı arkadaşlar bu bahaneye sığınan arkadaşlara yazıyorum bunu. 3 kişi gözden kaçırmamalı böyle birşeyi ya inanılacak gibi değil…

 • 3 kafadar’a
  5 1

  Eve akşamları sadece ekmek götürmek isteyen pilot olup o kadar riski almaz, gider pazarda limon satar. Eğer gaspedilen maaş ve hakları nedeni ile kirasını ödeyemiyorsa, evinden taşınmak zorunda kalmışsa, çocuğun okulunu ödeyemeyecek ise, taksitle aldığı evine haciz gelecek ise ve hele hele bütün bunların üzerine ailesi bozulmuş boşanma mahkemesi de açılmışsa kokpitteki 3 kafadarın da fayda etmiyor. Pandemi herkesi vurdu ama bak yerde tek bir THY uçağı kalmadı. Bay genel müdür twit üzerine twit atıyor günde 1500 uçuş yapıyoruz diye. Pandemi fırsatçılığı yapıp THY de herşeyin normal ama böyle bir şey hala nasıl olur havasını yaratmayın.Sıradaki haber:

Uçak kazasında hayatını kaybeden 8 mürettebat için duygusal paylaşım

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.