THY Uçağı Soçi’de Pas Geçerken Dağa Doğru Döndü

THY Uçağı Soçi’de Pas Geçerken Dağa Doğru Döndü

Türk Hava Yolları uçağının 27 Eylül’de Rusya’nın Soçi kentine inerken tehlike atlattığı ortaya çıktı.

Pilotlar sağa dönmesi gerekirken sola döndüğü ve tepelerin üzerinden çok alçak uçarak ikaz aldığı belirlendi. Telsiz konuşmaları internetten yayınlanırken olayla ilgili olarak Rus havacılık otoritesi soruşturma başlattı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Airbus A319 tipi TC-JLP tescilli uçakla gerçekleştirilen seferde, pilotlar Soçi’ye inmek üzere alçalmaya başladı. Görüş şartlarının düşmesiyle pilotlar inişi iptal ederek pas geçme kararı. Uçak yükselmeye başladı.

Ancak pilotlar yaklaşma kuralları gereği sağa doğru dönmeleri gerekirken hata yaparak sola, dağlara doğru döndü. 550 metre yüksekliğindeki tepelerin üzerinden geçerken uçaktakı Geliştirilmiş Kara Yakınlığı İkaz Sistemi pilotları uyarmaya başladı.

Telsiz konuşmalarına yansıyan bu uyarı sesleri duyulurken Soçi’deki hava trafik kontrolörü THY pilotlarına hemen yükselerek sağa doğru dönmelerini istedi.

2006 yılında Ermenistan Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçak Soçi’ye inişte pas geçmiş daha sonra yaklaşmasında minimum yüksekliğin altına inerek dağa çarpmıştı. Olayda 113 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

 

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör