featured

THY TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN ARABULUCUSU BELLİ OLDU

THY ve Hava İş arasında süregelen toplu iş sözleşmesinde uyuşmazlık söz konusu.
İlgili taraflar tarafsız arabulucu süresinde ortak bir isimde bir türlü anlaşamayınca, mevcut kural gereği ilk sıradaki arabulucu devreye giriyor.
İlk sırada ki arabulucunun ismi Prof Dr Alper Güvel…Alper Bey Çukurova üniversitesinden emekli bir iktisat profesörü. …Tarafımıza gelen bilgilerde Alper Beyin uzlaştırmacı yapısının olmadığı ve bunu da pek umursamadığı söyleniyor.
Sonuç olarak, mevcut tarafsız arabulucu sürecinde altı iş günü uzatma süresi alınmış durumda. İki tarafında istemediği ve ilk sırada olması nedeniyle seçilmiş  bir arabulucunun gerçekten tarafsız mı yoksa yanlı mı hareket etme meyilinde olacağını birlikte gözlemleyeceğiz.
NOT/ THY ve Hava-İş arasında ki tarafsız arabulucu süresinin uzatmalarda olduğunu yazmıştık. Bu süre önümüzdeki hafta 17/3/2019 Çarşamba günü sona eriyor. O tarihe kadar uzlaşma sağlanamazsa,tarafsız arabulucu raporunu 23 veya 24 Nisan’da vermiş olacak. Bilgilerinize…
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 5 sene önce

  Hakkını aramayan,birlik olmayan,hep başkalarının haklarını aramasını bekleyen,derdi davası pas bilet,ikramiye ve maaş olan neme lazımcı,bana neci,şark kurnazı,para ve çıkar için her kılığa girebilen çalışanlara böyle iktidar,yönetim,sendika ve arabulucu müstahaktır !

  Cevapla
 2. Rengi belli sendika, anladığım kadarıyla arabulucu ve doğal olarak işveren; işverenden yana. Bu süreçte çalışandan yana olan yoksa neyin tiyatrosu oynanıyor şimdi, alenen aptal yerine konuyoruz. Ama Nazım Hikmet’in dediği gibi, kabahatin çoğu bizim, çalışan olarak tutumumuzun sonucu ancak bu olur.

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  Sendika süreci an ve an yayınlamalıydı. Aidat alırken iyide iletişim kurarken bu nasıl üyeden kopma böyle

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Bu kadar dandik ve geç ilerleyen üyenin haberi bile olmayan bir toplu sözleşme görülmemiştir. Bu nasıl iştir ki tarafsız arablucunun neredeyse görevi bitiyor. uzatmalara girilmiş ve biz arabulucunun ismini bile Airlinehaber den alıyoruz.

  Cevapla
 5. 5 sene önce

  Adı; yolsuzluk, eşini aldatma, evli kadınla birlikte olma gibi olaylara karışmış ulusal medyada bu tür haberler ile anılmış bir şahsiyet Alper Güvel. Bakınız Google … Bizim hakkımızı koruyacağına inanmak istiyorum ama gülesim geliyor.

  Cevapla