featured

THY Teknik’te Fatura Sefa İnan’a Kesildi…

İşte Okurumuzdan Gönderilen o mesajı sizlerle paylaşma gereği duydum. Bu yorumu okumayanlar için aynen yayınlıyorum.

Mantıklı düşünen sıradan bir insan gibi yazdım ancak siz yanılıyorsunuz. Siz şirketimizdeki herhangi bir siyasi otoritesinin değiştiremeyeceği tek bilirkişisi, resmi olmayan yöneticisi ve abisisiniz. Farkında değilsiniz ancak hala daha öylesiniz ve ölene kadar öyle kalacaksınız.

İşten atmakla tehdit etmeden ya da devletin zirvesi unsurlarına gerek kalmadan teknisyen camiasının yüzde 99 una hitap edebilecek, THY tarihindeki yeri sarsılmayacak, insanların gönül bağıyla bağlı olduğu tek tanınmış kişisiniz. Elinizde öyle bir sihirli değnek var ki siz kullanmak isteseniz teknisyen camiasının tamamı, şirket çalışanlarının ekseriyeti arkanızdan gelecekti ancak siz hobilerinizin peşinden koşmayı seçtiniz, gazetecilik yaparak ve elinizden bir şey gelmeyeceğine inanmaya çalışarak.

‘’Bu sektörde senelerce çalışmış bir insana, yılların getirdiği yorgunluktan sonra bizler için şunu yapın bunu yapın diyemeyecek kadar haddimi bilmeye çalışan bir insanım. Ne yaptınız diyorsunuz ya Sefa bey… Arkadaşlarımızın işten atıldığı son sendikal krizden sonra ben ve benim çevremin çoğu -bakın çoğu diyorum- sendikadan çıktı. Atılan arkadaşımıza her ay maaşı kadar kendi içimizde para toplama kararı aldık ve topladık da. Sonra ne mi oldu. Organize olamayan her harekette olduğu gibi..

Para topladığımız arkadaşımız sizin paranızı kabul edemem dedi ve 2 aylık topladığımız ücret kişilere geri iade edildi. Pandemi döneminde sendika üyesi olmayan kişilerin tis ‘ e bağlı olmadığından dolayı kısmi çalışmadan tam zamanlı çalışmaya döneceği için sendikaya tıpış tıpış geri döndük. Ne fark edecekti ki artık sendika üyesi olsak ya da olmasak siz söyleyin. Sendikal olaylardan dolayı işten çıkarılan arkadaşlarımız refahına mı kavuşacaktı ya da mücadeleleri başarıyla mı sonuçlanacaktı. Kısmi çalışma döneminde sendika üyesi olmayıp 30 gün işe gelseydik hangi mücadele kazanacaktı ? ’’

Paralel evrendeki Sefa İnan ise en basitinden teknisyen yardımlaşma fonu kurdu, çok değil 1 sene evvel. Maaşlarından yüzde 30 kesintiye uğrayan teknisyenlere yeni getirileceği dedikodusu yayılan yüzde 10 kesintinin ortalama 3 de 1, 2 de 1 i ya da 5 de 1’i kadar (teknisyen, teknik destek, lisanslı teknisyen maaşları) , yani 100 lira kadar bu yardımlaşma fonuna para toplandı 1 senedir.

Toplanamaz diyorsunuz sanırım içinizden ama artık para kimsenin umurunda değil. seve seve her ay başında o ay yatıramayan arkadaşının yardım fonunu bile yatırırdı benim tanıdığım herkes. İşte o arkadaşlarının parasını almayan, sendikal olaylardan dolayı mağdur edilen arkadaşlarımız; sizce o fondan, her ay para yatırdığı fondan, iş bulana kadar maaşı kadarını almaya utanırlar mıydı ?

Ya da geride kalan arkadaşlar, her ay binlerce lira biriken fonları kapı gibi arkalarındayken geleceklerinden korkar mıydı ?   Bunu bulunduğunuz paralel evrenden buralara ”siz de yapabilirsiniz” dediğinizi duyar gibiyim ancak biz de yapamıyoruz işte sefa bey. Bu şirketin ortak mirası, herkese hitap edebilen, herkesin tanıdığı sevdiği kişiler maalesef bizler değiliz, sizlersiniz.

Bir başka paralel evrende sefa inanın emekli olduktan sonra kurduğu sendikadan bahsetmeme gerek var mı ?

Sendikal olayların yaşanmadığı, yani kimsenin atılmadığı, yardım fonuna gerek kalmadığı vs. Şu anki sendika başkanına verilen maaşın sizin kuracağınız sendikada size verilmesi kimsenin ağzına pelesenk olur muydu sizce ? hani anayolunun bir tabiri vardır ya yiyor ama işini de yapıyor diye. Şu anki başkanın 2 katını alsanız, 4 katını alsanız… enflasyon artı 3 değil de döviz bazında kazanan şirketimizde döviz bazında zam aldıran sendika başkanına maaşından kim söz edebilirdi mesela.

Ömrümü bu şirkete adayan ve sizin kadar tanınan sevilen bir insan olsaydım emekliliğimden sonra hobi olarak yukarıdaki paralel evrenlerdeki içraatlerinizi yapmaya çalışırdım. Hayal kurması güzel lakin; sizin -sizin söylediğinize göre- sihirli bir değneğiniz olmadığı gibi bizim de konuşanın isten atıldığı değil akıbetinin karardığı şu anki ekosistemde; kapitalizm ile evlenerek, çocuk yaparak ya da borçlanarak köle olduğumuz bu sistemde çok da fazla hareket etme özgürlüğümüz yok.

TEC ile THY’yi bir tutmak, sizin zamanınız ile şu anı bir tutmak maalesef düşünebilen insanların savı olmamalı.   Sizi artık okumayacak olsam da her zaman kahraman olarak hatırlayacağım.

Yayın ve ticaret hayatınızda başarılar, emeklilik hayatınızda da mutluluklar dilerim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 Yorum

 1. 3 sene önce

  THY çatısı saçmalıklarla dolu… Asgari ücretle uçak yüklerken sağlığından olanlar ve uçuk kar payı alanlara… Velhasıl zamanında gayretle, emekle, göznuruyla bugünlere gelen şirket gerek pandemi, gerek kötü yöneten sebebinden zooor günler geçiriyor. R. E.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Zamanında devlet ve thy bunların yanındaydı şimdi bütün dünyada ekonomik sıkıntı batan iflas eden uçacak yakıt parası bulamayan işçisine hiç para ödeyemeyen avrupa devletlerinin dev ülkelerinin firmaları var adamlarda tık yok verilenle bu dönemi atlatırım bu hadiseler biter herşey normale döner yine ben ve ülkem kazanır diyor.Bizde asgari ücretlinin 5 katına 6 katına yakın maaş alırken millet devlet hastanelerine randevu alarak 15 gün 20 gün sonra muayeneye giderken thy nin sağladığı avantajlarla özel hastanelerde özel odalarda tedavi olurken tık yok arsalar araziler residans daireleri alırken çocuklara sabah ayazı yemeden sıcak evden sıcak konforlu servis aracına binerken tık yok edep yahu biraz edep ben emekliyim 1850 tl maaş alıyorum sizler kadar veryansın etmiyorum beyler dünya global bir sıkıntının içinde ayan beyan ortada biraz şükredin tabii hesapsız borçlanmalar yaptınız şimdi hiç hesapta olmayan olmasınız hiç istemediğimiz bir durum dünyayı sallıyor sizin marsta mı yaşıyorsunuz sallanmıyorsunuz .Çok ayıp çok ayıp zamanında sizin yanınızda duruldu sizde bir müddet iadeyi yardım olarak düşünerek thy ni ve devletin yanında durun Bence doğrusu gün ola harman ola.Kralın Saglıcakla

  Cevapla
  • 3 sene önce

   Sayin Yozgatli 1850 tl emekli maasi aliyorsaniz havacilik camiasinda calisan biri degilsiniz demektir.Buyuzden aldigimiz maaslar veya borclarimiz yada isyan etmemiz sizi neden ilgilendiriyor.Bizde sizden kat kat daha iyi biliyoruz herseyin farkindayiz yorumunuz cok sacma ve bos olmus.Size ne bizim sikayetlerimizden ? Sizde okusaydiniz havacilik camiasina girseydiniz yada son 8 9 senede moda olan typ lere girmeyi kafaniz bassaydi suan sizde emekli maasiniz 1850 tl olmazdi.. Neyse hakkimizda hayirli olsun.. A.m.

   Cevapla
   • 3 sene önce

    Saygısız vede boş beleş bir adamsınız belliki

    Cevapla
   • 3 sene önce

    “Koca avrupa ülkeleri” dediklerinin işten çıkarılan çalışanlara nasıl muamele ettiğini git araştır. Senin gibi Komşudan, muhtardan, kahveden duyduklarını gerçekmiş gibi sağda dolda anlatanlar yüzünden bu halde değil miyiz zaten? Sahip çıkın dediğin devlet sana 1850 tl emekli maaşını uygun görmüş, 200 dolar yani. Hani 12 bin dolar milli gelire çıkardık ülkeyi diyenler? Sen senede 2400 dolar alıyorsun sadece, ufacık bir sorgulama veya düşünme kabiliyetin olsa, burada thy personelinin maaşından kesinti yapılmasına fetva vermek yerine benim 10 bin dolarımı kim yiyor diye sorardın. Ama yok, aysun kayacı seni hiç anlamadık.

    Cevapla
  • 3 sene önce

   Sayın bilgisiz yorumcu1-benim özel sigorta param maaşımdan kesiliyor.2-yeni işe giren bir uçak teknisyeni 4000 TL alıyor.bu da sizin matematiğiniz zorlayabilir ama asgari ücretin 5-6 katı yapmıyor.3- yaklaşık yirmi senedir thyde çalışıyorum.sadece bir evim ve bir arabam var.tutumlu biriyim.4-1850 TL emekli maaşı alan biriysen vasat bir işten emekli olmuşsun demektir. Vasat bir işte çalışan ile kaptan pilot maaşı aynı mı olmalı sence? Ya da böyle bir eşitliği sağlayan bir ülke var mı bildiğin?Bilgi sahibi olmadan yorum yapma Mümkünse çoğalma ve Yozgat’tan ayrılma.Bu ülkemiz için en hayırlısı olacaktır.Sağlıcakla kal.

   Cevapla
 3. 3 sene önce

  Arkadaşlar ben bu tip yorum, yazı vs okumaktan inanın sıkıldım. En ufak bir şeyde “koş Sefa Abi! , yetiş Sefa Abi!!”yahu siz ne sanıyorsunuz bu emek piyasasını allaşkına? Sefa Abiniz koşsun, yetişsin sizin için ikramiye alsın, kar payı alsın, maaşlarınızı korusun. Siz en ufak bir eleştiride bile bulunmaktan korkun, hiç bir hak talebinde bulunmayın, hiç bir hakkınızı savunmayın. Öyle bir dünya dediğin paralel evrenlerde bile olmaz delikanlı. Az biraz delikanlı ol ve fantezi dünyasından çık gerçek dünyaya gözlerini aç. “Hak verilmez; alınır” diye boşa dememişler. Sen öyle ismini bile saklayarak uzaktan Sefa Abi’ni gazlamaya çalışarak hiç bir hak alamazsın. Mertçe, delikanlıca çıkın, mücadele edin. Edemiyorsanız, Sefa Abi’nizin sizden akıllı olduğunu unutmayın. sizin ipinizle tabi ki kuyuya inmez. Neredeyse hepiniz sendikadan şikayet ediyorsunuz, ancak hiçbiriniz sendikadan istifa etmiyorsunuz. bu ne perhiz ne lahana turşusu?Yok O’nun dönemi ile şimdi bir değilmiş vs vs. geçin bunları. hiç bir hak güllerle dolu sepetle sunulmadı. hepsi mücadele ile kazanıldı.eskiden de öyleydi şimdi de öyle.Ayrıca yazdıkların da doğru değil. Kısmi çalışma döneminde sendika üyesi olmayıp dayanışma aidatı ödeyen çalışanların sendika üyelerinden bir farkı olmadı. Ben kendimden biliyorum. Öyle “30 gün çalış” falan yazmışın. bunların gerçekliği yok. Cesur ol mücadele et; ya da sus buralarda ağlama.

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Artık umursamıyorum istifa ettim rahatım. Birsürü omurgasızla çalışmaktan kurtuldum. Aldığımız para az diye ağlayan insanlardan sıkıldım. Madem memnun değilsin bişeler yap, yapamam edemem cevabı verenler sözlerim sizin maçanız yiyiyosa istifa edin mükemmel kalifiye adamsınız ya sizi hemen kapatlar yada susup işinizi yapın boş laf uretmeyin

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Kurduğun sendikaya mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına adayım.

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  her zaman olduğu gibi saçma sapan laflar. Arkadaş facebookta tek-sen adı altında grup kuruldu ama toplasan iki yüz kişi anca katıldı. Neden alayınız korkaksınız! Yaşlı bir adamın bu korkak kalabalıkla işi olmaz. Sefa inan böyle bir sendika kursa ya da bırak sendikayı dernek kursa. %30 maaş indirimini kabul etmiyoruz dese ve imza falan atmıyoruz dese hanginiz yapacaktınız? 50 kişi en fazla. Thy teknikte birşeyler değiştirmek istiyorsanız savaşmanız lazım siz bu korkuyla maaşlar asgari ücrete çekilirken bile çalışırsınız. Ama kararlı olun bu duruşu sefa reiste görsün bak bakalım sefa reis thy yönetiminin emdiği sütü burnundan getirmiyormu

  Cevapla
 7. Siz kendiniz bir defa da elinizi taşın altına koyun, herkesin saygı duyduğu kisiyi aranızdan çıkarın. Yok ama çıkaramazsınız çünkü shyo lu liseli typli easalı shgmli kapışmanız lazım . 60 yaşına gelmemiş abilerinize moruk diyip gidecekleri günü iple çekersiniz , sonra emekli Sefa abiden önderlik beklersiniz. Sizler güdülecek koyunsunuz başka bir şey değil.

  Cevapla
 8. Yönetici 3 sene önce

  Çok doğru yazmışsın kardeşim. Kimseye bel bağlanmamalı,kimsenin gazına gelmemeli. Malum ben herhangi bir havayolunun yönetiminde bulunmuyorum. Bu nedenle yaptırım gücüm yok. Doğruları yazmam ve yapılanları eleştirmekten başka elimde güç yok. Güç aslında sizlerde…Benim sektörde olduğum zamanlarda dernek ve sendika gibi çalışanı ve beni yakından ilgilendiren konularda ahkam keser ve toplumu arkamdan getirebilirdim. Şimdi bu işleri klavye arkasından yapamıyorum. Dernekler ve sendikalar tabela dan ibaret. Asıl görevi çalışanların sorunları ile ilgilenmek olan ve bu nedenle kurulan dernek ve sendika sus pus olmuş durumda. Haftada bir yazdığımız yazı ile toplumu yönlendirmek çok ama çok zor. Kısaca sahaya giremiyorum. Hangarlarda toplantı yapamıyorum. Bazı şirketlerde çalışanlarda bana kızgın. Hep THY hep Teknik AŞ yi yazıyorsun diyorlar.

  Tamam da benim onlarla konuşabilmem için onların çalıştığı ortama girebilmem lazım. Ancak izin vermiyorlar. Sorunları yerinde görerek yazmakla dışardan yazmak çok farklı oluyor.

  Sendikanızdan istifa edin derneğinizi değiştirin diyorum hiç ses yok. Dışarda toplantı yapalım desem gelecek sayı bir elin parmaklarını geçmez.UTED Genel kuruluna geleceğim ve sizlerle özel görüşeceğim diye genel kurul öncesi yazdım da ne oldu. Kimse yanıma bile gelemedi. Çekindiler mi korktular mı anlayamadım. Herkes mucize bekliyor. Ayrıca toplantı yapıp söyle veya böyle yapın desem de kimsede o yürek kalmamış. Çünkü işveren de sert tedbirler almakta. Kimsenin hatta benim bile gaz verdiğimi düşünüyorsanız tabii ki kesin uymayın. Bizim zamanımızda ki nesil ile şimdiki çok farklı. Ben bu nesili tanıyamıyorum. İşveren ise hep aynı. “Kurttan post ayıdan dost olmaz” derler ya aynı böyle bir durum söz konusu. Özel havayolları bana laf atıyor hep THY hep Teknik A.Ş yi yazıyorsunuz gelin birde bizi görün diyorlar. Sanki onların şirketlerine elimi kolumu sallayarak girebiliyormuşum gibi…Herkes kendi cephesinden bakıyor. Sonuç olarak iş sizde bitiyor. BEN MUCİZE YARATAMAM. BEN SADECE FİKİR VERİRİM. Teknik A.Ş ye girişim bile yasak. İnsanları ayartıyorsunuz diyorlar. Neyse sen doğruyu bulmuşsun kimsenin gazına gelme ve ne istersen onu yap. Beni okuyup okumadığını ben anlayamam ki. Ben yine benim dönemimde ki çalışanların neler yaptığını yazarım. Sen ister okur ister okumazsın. Sendikadan istifa edin dedim de ne oldu? Bir kaç kişi dışında uyan mı oldu? Kusura bakma elimde sihirli değnek yok.

  Sefa İnan

  Cevapla
  • 3 sene önce

   Abicim iyi güzel gene cevap verip sihirli değneğe getirmişsin konuyu da. Adam diyor ki koy bi tabela yaz bi tüzük ,kur sendikayı o adamın aldığı maaşın fazlasını da alsan ses etmeyelim diyor !! BMW 7 değil 8 e bin diyor biz razıyız diyor Sefa abi !! Adam sendika kur bi deneyelim diyor !!! Başarısız olsan ne kaybedersin ? Onu da açıkla arkadaşlara ki işin sonu hangi boyutlarda olur bilsinler

   Cevapla
  • 3 sene önce

   Sefa Bey yeni sendika kurulsa başında sizleri görmek isteriz Bizim derdimizi teknik te çalışanlar bilir her konuda mağdur durumdayız mesleğin hiç bir değeri kalmamış yani bugün mesleği bıraksak örneğin taksicilik yapmış olsak aylık ne kadar kazanılır? bence askeri ücretten fazlası veya 3500 x 2 olacağı akla daha yatkın ..

   Cevapla
  • 3 sene önce

   Abi haklisinda burda senin onderligin bekleniyor. Neden! 1- içeriyi hepimizden iyi bilen birisin. 2- sendikal kurallara hakimsin (biz tembeliz okuyup arastirmiyoruz) 3- sektörel taninirligin ve insanlari bir amaca yonlendirebilme kabiliyetin var. 4- gecmis tecrubelerin gelecekte atılacak adımlar icin işveren karşısında zaten one geciriyor bizleri. 5- Gel kuralım sendikayi hem bu kirk haramilerden kurtulalım, hemde Türkiye’ye sendikacıligi hatırlatalım. Aksi durumda sen yazarsın biz okur ve ağlamaya devam ederiz.

   Cevapla