THY PİLOT ADAY ADAYININ İSYANI

THY PİLOT ADAY ADAYININ İSYANI

Değerli okurlarımız;
Biraz önce THY’nin pilot aday adayından bir mail aldık. Yine hiç kelimesine dokunmaksızın aynen yayınlıyoruz.
Sefa Bey
Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.
Türkçe olarak yayınlanan havacılık siteleri içerisinde bir tek sizi ve sizin sitenizi takip ve takdir etmekteyim. Bu konuda beni anlayacağınızı düşünerek bunları yazmaktayım. Ben THY Akademi sürecinde olan ve yapılacak DLR sınavına hazırlanan bir pilot aday adayıyım. Bu süreçte ve muvaffak olursam eğer meslekteki süreçte kafamızın rahat olması gerekir değil mi? Fakat hiç öyle değil. Mevcut yönetimin dayatarak uyguladığı yöntemleri kamuoyu olarak üzülerek takip etmekteyiz. Fakat bu büyük sorunların yanında benim ve yalnız olmadığımı düşündüren söylemlere sahip diğer aday arkadaşlarımın bir konu hakkında daha şikayetleri var.
THY Akademi’nin artık yerli kaynakları kullanarak işletildiğini ve hizmet verdiğini bildiğinizi varsayıyorum. Hal böyleyken sözleşme bedelinin hala EURO cinsinden alınması ve Euro’nun gün geçtikçe artması bizim motivasyonumuzu kırmaktadır. TL kazanıp Euro ödemek fikrini kime sorsanız zalimce ve ranstal olduğunu size söyler. Bana öyle geliyor ki THY bu konuda win-win felsefesini benimsemiştir. Hem verdiğini eğitimle (açılan akademinin kalitesi de tartışılır durumdayken) pilot açığını kapatacak hem de bu konudan ne yazık ki rant elde etme peşindedir.
Sayın yetkili, Şubat 2018 itibariyle bu 140,000 Euro’luk taahhütnameye -ki şu sıralar 160,000 Euro olduğuna dair söylemler var- imza atmış biri gün itibariyle daha şimdiden ekstra 120,000 TL’lik bir borcu daha sırtlanmıştır. Yani bu kişi artan döviz kurundan kaynaklı bu ekstra borcu kapamak için yaklaşık 22 ay daha kurumda çalışması gerekmektedir.
Soruyorum size; yeni mezun bir F/O uygulanan FTL’ye mi yansın yoksa maaşının artan ve düşmeyeceği çok aşikar bir kesintisine mi yansın? Böyle bir ortamda bu kişiden çevresel faktörleri elemine edip sağlıklı bir hizmet vermesi beklenir mi?
Sizden isteğim lütfen bu konuda bir farkındalık uyandırınız. Bizler bu borcun belirli bir kur değerine sabitlenmesini veya Türk Lirasına çevrilmesini talep etmekteyiz.
Yazımı lütfen adımı afişe etmeyiniz diyerek bitiriyorum
 Saygılarım
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

63 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Akademi mezunu pilot
2 yıl önce

160 bin Euro nun dökümü nedir ? gazeteci olarak akademiyle bağlantı kurup bu 160 bin Euro nun dökümünü sorabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile temel uçuş eğitimi, eğitim süresi boyunca kalacak yer ve yemek, eğitim süresi boyunca alınan maaş (ki bu eskiden asgari ücrete yakındı ama şimdi artırılmış diye biliyorum) , tip eğitimi ve bu eğitim boyuncaki maaş dersek ortalama olarak 110 120 bin Euro ları geçer zaten. yurt dışında 40 bin Euroya atpl alınıyordur elbette ama yurt dışında barınma ve yemek ulaşım vs. masrafları ne kadar tutar ? tip eğitimi ne kadar peki ? bunları da düşünün. gazeteci olarak böyle bir… Devamını oku »

F/O
2 yıl önce

Param ile lisans almış bir pilot olarak yazıyorum. Harcadığım para 3 aşağı 5 yukarı THY’nin akademi adaylarından aldığı kadardır. Ben yaklaşık 30 ayda sıfırdan line eğitimini tamamlarken ne bir maaşım ne de bir sigortam vardı. Üstelik ben bu parayı iş garantim bile olmadan harcadım. Hala bu kadar parayı PEŞİNEN harcayıp işsiz gezen arkadaşlarım varken daha akademiye girer girmez sigortalı maaşlı işe giren adayların ülkemiz şartlarının çok üstünde maaşla işe başlayıp çok borcumuz var diye şikayet etmeleri düpedüz aymazlıktır. Üstelik akademiye girmeden özel sektörde mühendis, doktor gibi mesleklerde bile kazanamayacakları paraları tip eğitiminden sonra kazanmalarına rağmen..

Fiko
2 yıl önce
Reply to  F/O

Sen o parayı verdin bir kere diye o insanlar da verince mi rahatlaycaksın? Ben az kazanıyorsam başkası da kazanmasın mantığıyla aynı bu.

F/O
2 yıl önce
Reply to  Fiko

Ben verdim başkası da versin değil, ben ne verdiysem aşağı yukarı THY de akademiden aynı parayı alıyor demek. İlk cümlede zaten bunu belirtmiştim.

Can
1 yıl önce
Reply to  F/O

THY akademi hariç olarak konuşursak, Toplam ATPL Frozen size 110000 Euro’ya mı mal oldu ( Type Rating 30000 euro düşersek). Nereye verdiniz o kadar parayı Allah aşkına?, gene de tebrik ederim. Bitirmek de önemli.

Ayrıca, euronun yıllık artışına bakarsanız yılda 1.5 kat. Hatta daha bile fazla oluyor. Bu gidişle 2020’de Euro 10 lirayı geçtiğinde muazzam bir borcu oluyor THY akademi mezun olanların. Öde Öde bitmez demek istiyorum üzülerek… Ben de o yolun yolcusuyum, malum iş garantisi.

Durumu açıklamak istedim. İyi uçuşlar dilerim.

Cowboy
2 yıl önce
Reply to  F/O

Başkan kandırmışlar seni, ben 50 bin dolara hallettim Filorida’da. Geldim 2 ayda da EASA ya çevirdim. o biçim, 140 bin euro ne la…

drop
1 yıl önce
Reply to  Cowboy

orada kalıcağınız yeri nasıl ayarladınız aylık ücretler ortalama ne kadar ve toplam eğitim 6 ay mı sürüyor

safety first.
2 yıl önce

Aslında olay çok basit, öyle bir borçlandırayım ki 10 sene boyunca ayrılmayı aklından bile geçiremesin. Peki oldu ya bu insanların bir kısmına bu iş uymadı, mutsuzlar ayrılmak istiyorlar o zaman ne olacak? Zorla çalıştırdığın psikolojisi bozulmuş insanlarla nasıl olacak bu iş? Nerede kaldı uçuş emniyeti? Elbetteki hayrına pilot yetiştirmeyecek TK ama bu konularda daha mantıklı davranmalı. Burada yazanların çoğunun pilot olduklarını sanmıyorum. Gerçekten pilotlarsa vah ki ne vah. Daha empati kurup karşıdakini anlama yetisi bile olmayan. Ben çektim sen de çek diyen insanlardan çok pilotlu kokpit ortamında CRM başarısı beklemek, takım çalışması beklemek imkansız. Benden size tavsiye siz dışarıdan da… Devamını oku »

Anonim
2 yıl önce
Reply to  safety first.

Bu çomarlara laf yetişmez. Cahille kavgaya gerek yok

Alıntı
1 yıl önce

‘arkadaşlar konunun özünden uzaklaşıyoruz, şöyle ifade edeyim : Kabin amiriyle aynı paraların alınacak olmasının tek nedeni eğitim borcu. Bu borçta uzun yıllar devam edecek hatta işler yolunda giderde zamanında kaptan olunursa, kaptanken dahi devam edecek. Euro arttıkça kesintide artacak. Konunun özüne dönersek konunun başlığı nedir? Akademi sözleşme şartları. Yani burada tartışılması gereken akademi ile diğer uçuş okullarını (yurtiçi/yurtdışı) kıyaslamak. Bakın macaristanda 30 küsür bin eurolara atpl alıp dönenler şu an çalışanlar var diyorum. Üstelik bu adamlarda burada eğitim alanların sahip olamayacağı EASA lisansıda var. akademi gibi 10 15 sene bağlayıcı bir sözleşmeleri yok, istedikleri zaman istifa edip başka şirkete gidebilir… Devamını oku »

F/O ve bu nasıl isyan’a diyen arkadaşa
2 yıl önce

Ülkemizde bazı uçuş okullarının 70000 eurodan kapıyı açtığını, iş garantili tip eğitimi dahil 120000 euroyu peşin isteyen okulların olduğunu hatırlatırım. Eğitim boyunca maaş ve sigortan olmadığını da düşünürsek sıfırdan 24-30 ayda tip eğitimini tamamlarken bile maaş almaya başladığın bir yere çok para kesiyolar diye ağlamak komik.

Anonim
2 yıl önce

Yurtdışında 35bin euro ya atpl alınıyor.

Gitsin alsın o zaman...
2 yıl önce
Reply to  Anonim

Hem kolay yolu seçecek hem ağlayacak. Yok öyle Dünya.

Anonim
2 yıl önce

Kolay yolu derken? Dlr crm gibi zorlu süreçlere giriyor adaylar. Babasının parası olsa gider millet yurtdışından alır. Nedir bu çekememizlik!

Can
1 yıl önce

Yıllık Euro artışını göz önünde bulundurmadan 120000euro demek kolay tabi. 140000euro oldu bu arada..

1500 euro kesiyorlar aylık sabit. Euro 9 tl olduğunda ve Maaşın da 20000TL de kaldığında aynı yorumu yapacak mısınız bakalım.

İyi uçuşlar

Seda
1 yıl önce

Zaten bu akademiye başvurmasak ve özel sektörde herhangi bir şirkette çalışsak THY’nin vereceği maaşın yarısını bile alamayız. Hiç bu açıdan düşünmüyorlar. 10-15 yıl THY’ye bağımlı olacaklarını düşünüyorlar, zaten THY’nin bir parçası olmak, THY’de çalışmak istemiyorlar mı? Bunun neresi kötü?

anonim
1 yıl önce

thy kimsenin kafasına silah dayamıyor aman gelin bizde pilot olun diye. isteyen geçer sınavları kurulları atar imzayı alır eğitimi pilot olur. istemeyen almaz. neyin kafasındasınız ?

Anonim123
2 yıl önce

Site yetkilileri bir önceki arkadaşın yorumunu neden sildiniz? Size gelelim B737CPT inşallah sadece trolleme amaçlı bu nicki almışsınızdır aksi takdirde sistemin aksaklığını bu denli kibar ve kendince anlatmaya çalışan birine bunları yazabilen birinin uçurduğu uçakta olmak istemem. Bırakın olmayı üzerimden geçsin bile istemem. Bu zihniyetten çok sıkıldık arkadaşın dediği gibi çok benzer açıklamalara her gün maruz kalıyoruz. Neden hasta ruhlu olsun bu genç arkadaş? Fikirlerini belirtti ve sağolsun Sefa Bey yayınladı diye mi? Ülkenin sade vatandaşının fayda getirisi değerlendirmesi size mi kalmış? Siz kim olduğunuzu sanıyorsunuz? Eğitecekmiş maaş verecekmiş sanki babasının hayrına. Sen kimsin beyefendi ya? İntiba karalama değil az… Devamını oku »

Anonim
2 yıl önce

Bu neyin isyanı arkadaş ya ben shui mezunuyum uçuş işletme başkanlığına başvurdum cevap bekliyorum alacağım ücret ortada ama başlangıç için buna da şükür çünkü THY çatısının altındasın elbet zamanla her şey gelişir. Ama genç olarak söylüyorum ki yaşıtlarım çok şükürsüz ve sabırsız. Her şeyin zamanı var ve kurdaki dalgalanmanın da düşeceğini umuyorum ayrıca 10 yıl gençlik için kısa bir süre 10 yıl sonra serbestsin o zaman alacağın ücret belki benim 10 katım olacak biraz da hayatın gerçeklerini görün eminim ki size 100 bin verseler 200 bin yok mu dersiniz

Aday Adayina
2 yıl önce

Degerli Aday Adayi guzel yazmissinda konaklamayi ve yemek masraflarini kim karsiliyor? Ayrica egitim surecinde maas ne kadar? Birde bunlari aciklasana Haaaa birde alnina silah dayayip sana THY de pilot ol diyenmi oldu?

Unknown
2 yıl önce

Bu mesajı gönderen kesinlikle çok BÜYÜK NANKÖRDÜR. Thy’ nin yaptığı bu duruma minnet edeceğine şikayet ediyor. Bırak kardeşim yapma ozaman senı zorla kımse o borca sokmuyor hem adam sana para kazandıracak hem cocuk gibi burada ağlayacaksın sen yapma hakkını verebilecek biri yapsın zaten sen yarın düşman olursun şirketine borcun bitince minnet duygunda olmadığı için anında bırakmanın yolunu ararsın şirketini