THY PİLOT ADAY ADAYININ İSYANI

THY PİLOT ADAY ADAYININ İSYANI
Değerli okurlarımız;
Biraz önce THY’nin pilot aday adayından bir mail aldık. Yine hiç kelimesine dokunmaksızın aynen yayınlıyoruz.
Sefa Bey
Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.
Türkçe olarak yayınlanan havacılık siteleri içerisinde bir tek sizi ve sizin sitenizi takip ve takdir etmekteyim. Bu konuda beni anlayacağınızı düşünerek bunları yazmaktayım. Ben THY Akademi sürecinde olan ve yapılacak DLR sınavına hazırlanan bir pilot aday adayıyım. Bu süreçte ve muvaffak olursam eğer meslekteki süreçte kafamızın rahat olması gerekir değil mi? Fakat hiç öyle değil. Mevcut yönetimin dayatarak uyguladığı yöntemleri kamuoyu olarak üzülerek takip etmekteyiz. Fakat bu büyük sorunların yanında benim ve yalnız olmadığımı düşündüren söylemlere sahip diğer aday arkadaşlarımın bir konu hakkında daha şikayetleri var.
THY Akademi’nin artık yerli kaynakları kullanarak işletildiğini ve hizmet verdiğini bildiğinizi varsayıyorum. Hal böyleyken sözleşme bedelinin hala EURO cinsinden alınması ve Euro’nun gün geçtikçe artması bizim motivasyonumuzu kırmaktadır. TL kazanıp Euro ödemek fikrini kime sorsanız zalimce ve ranstal olduğunu size söyler. Bana öyle geliyor ki THY bu konuda win-win felsefesini benimsemiştir. Hem verdiğini eğitimle (açılan akademinin kalitesi de tartışılır durumdayken) pilot açığını kapatacak hem de bu konudan ne yazık ki rant elde etme peşindedir.
Sayın yetkili, Şubat 2018 itibariyle bu 140,000 Euro’luk taahhütnameye -ki şu sıralar 160,000 Euro olduğuna dair söylemler var- imza atmış biri gün itibariyle daha şimdiden ekstra 120,000 TL’lik bir borcu daha sırtlanmıştır. Yani bu kişi artan döviz kurundan kaynaklı bu ekstra borcu kapamak için yaklaşık 22 ay daha kurumda çalışması gerekmektedir.
Soruyorum size; yeni mezun bir F/O uygulanan FTL’ye mi yansın yoksa maaşının artan ve düşmeyeceği çok aşikar bir kesintisine mi yansın? Böyle bir ortamda bu kişiden çevresel faktörleri elemine edip sağlıklı bir hizmet vermesi beklenir mi?
Sizden isteğim lütfen bu konuda bir farkındalık uyandırınız. Bizler bu borcun belirli bir kur değerine sabitlenmesini veya Türk Lirasına çevrilmesini talep etmekteyiz.
Yazımı lütfen adımı afişe etmeyiniz diyerek bitiriyorum
 Saygılarım
Geri

55
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Can

Herkese iyi geceler
Ben Can bu yıl denizcilik lisesinden mezun olacağım ve üniversite imtihanlarına gireceğim ama thy açtığı akademiye girebilmek icin
belirlenen mühendislik bölümlerinden lisans,önlisans mezunu olmak gerekiyor bu bölümlerin mühendislik olması şartmıdır başka bir bölüm olamazmı thy nın açtığı bu kurslar bi ücret talep ediliyormu bende çoğu pilot adayı arkadaşlarım gibi pilot olmak istiyorum lütfen rica etsem beni bilgilendirirmisiniz ?

sevgi

TL üzerinden borçlandırılıp maaşından daha yüksek tutar keserek borç 5 yılda bitirilse. 10 yıldan önce ayrılmak isteyene Euro üzerinden yüklü bir tazminat ödeme şartı getirilse daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

yok

Kardeşim girme Dlr’a sen. Crm de elenirsen zaten bu kafayla.

Alıntı

‘arkadaşlar konunun özünden uzaklaşıyoruz, şöyle ifade edeyim : Kabin amiriyle aynı paraların alınacak olmasının tek nedeni eğitim borcu. Bu borçta uzun yıllar devam edecek hatta işler yolunda giderde zamanında kaptan olunursa, kaptanken dahi devam edecek. Euro arttıkça kesintide artacak. Konunun özüne dönersek konunun başlığı nedir? Akademi sözleşme şartları. Yani burada tartışılması gereken akademi ile diğer uçuş okullarını (yurtiçi/yurtdışı) kıyaslamak. Bakın macaristanda 30 küsür bin eurolara atpl alıp dönenler şu an çalışanlar var diyorum. Üstelik bu adamlarda burada eğitim alanların sahip olamayacağı EASA lisansıda var. akademi gibi 10 15 sene bağlayıcı bir sözleşmeleri yok, istedikleri zaman istifa edip başka şirkete gidebilir… Devamını oku »

Akademi mezunu pilot

160 bin Euro nun dökümü nedir ? gazeteci olarak akademiyle bağlantı kurup bu 160 bin Euro nun dökümünü sorabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile temel uçuş eğitimi, eğitim süresi boyunca kalacak yer ve yemek, eğitim süresi boyunca alınan maaş (ki bu eskiden asgari ücrete yakındı ama şimdi artırılmış diye biliyorum) , tip eğitimi ve bu eğitim boyuncaki maaş dersek ortalama olarak 110 120 bin Euro ları geçer zaten. yurt dışında 40 bin Euroya atpl alınıyordur elbette ama yurt dışında barınma ve yemek ulaşım vs. masrafları ne kadar tutar ? tip eğitimi ne kadar peki ? bunları da düşünün. gazeteci olarak böyle bir… Devamını oku »

safety first.

Aslında olay çok basit, öyle bir borçlandırayım ki 10 sene boyunca ayrılmayı aklından bile geçiremesin. Peki oldu ya bu insanların bir kısmına bu iş uymadı, mutsuzlar ayrılmak istiyorlar o zaman ne olacak? Zorla çalıştırdığın psikolojisi bozulmuş insanlarla nasıl olacak bu iş? Nerede kaldı uçuş emniyeti? Elbetteki hayrına pilot yetiştirmeyecek TK ama bu konularda daha mantıklı davranmalı. Burada yazanların çoğunun pilot olduklarını sanmıyorum. Gerçekten pilotlarsa vah ki ne vah. Daha empati kurup karşıdakini anlama yetisi bile olmayan. Ben çektim sen de çek diyen insanlardan çok pilotlu kokpit ortamında CRM başarısı beklemek, takım çalışması beklemek imkansız. Benden size tavsiye siz dışarıdan da… Devamını oku »

Anonim

Bu çomarlara laf yetişmez. Cahille kavgaya gerek yok

Pilot aday adayı

Herkesin haklı olduğu kısımlar var :/

Anonim123

Site yetkilileri bir önceki arkadaşın yorumunu neden sildiniz? Size gelelim B737CPT inşallah sadece trolleme amaçlı bu nicki almışsınızdır aksi takdirde sistemin aksaklığını bu denli kibar ve kendince anlatmaya çalışan birine bunları yazabilen birinin uçurduğu uçakta olmak istemem. Bırakın olmayı üzerimden geçsin bile istemem. Bu zihniyetten çok sıkıldık arkadaşın dediği gibi çok benzer açıklamalara her gün maruz kalıyoruz. Neden hasta ruhlu olsun bu genç arkadaş? Fikirlerini belirtti ve sağolsun Sefa Bey yayınladı diye mi? Ülkenin sade vatandaşının fayda getirisi değerlendirmesi size mi kalmış? Siz kim olduğunuzu sanıyorsunuz? Eğitecekmiş maaş verecekmiş sanki babasının hayrına. Sen kimsin beyefendi ya? İntiba karalama değil az… Devamını oku »

B737CPT

Bu hasta ruhlu gençlerden bu ülkeye fayda sağlamasını beklemek nafile.Hadsize bak .Thy onu eğitecek, maaş verecek, yedirecek içirecek ,barındıracak, yetmedi kendi şirketinde işe başlatacak ve o bu şirkete karşı isyan edip birde bunu dillendirerek şirketin intibası karalayacak.Bu tek kelimeyle nankörlük, terbiyesizlikve hadsizliktir.Böyle insanlarda Allah ülkemizi korusun.Ama bu gafilin ne kadar suçu var ise, onun söylediklerine değer verip yayınlayanda aynı oranda suçludur. İsmimi verme ama söylediklerimi yayınla diyen böle bir korkak zihniyetten ne ailesine nede bu ülkeye fayda gelir,yazık . Teşekkür ederim umarım bu yorumumu yayınlayacak cesaretiniz vardır.

Anonim

Herkes köle gibi çalışsın siz rahat edin di mi?

Anonim

Sen neden kendi adını yazma cesaretini gösteremedin?

FO

Ezik

Deneme123

Yazsana kendi adını. Noldu erkek?

Unknown

Bu mesajı gönderen kesinlikle çok BÜYÜK NANKÖRDÜR. Thy’ nin yaptığı bu duruma minnet edeceğine şikayet ediyor. Bırak kardeşim yapma ozaman senı zorla kımse o borca sokmuyor hem adam sana para kazandıracak hem cocuk gibi burada ağlayacaksın sen yapma hakkını verebilecek biri yapsın zaten sen yarın düşman olursun şirketine borcun bitince minnet duygunda olmadığı için anında bırakmanın yolunu ararsın şirketini