THY KAPTANININ İLGİLİ KANUNA TEPKİSİ…

THY KAPTANININ İLGİLİ KANUNA TEPKİSİ…

Bildiğiniz üzere yeni gelir vergisi kanun taslağı TBMM den geçerek kanunlaştı. Bu kanunun ne getirip ne götüreceğine yönelik tam detaylı bir rapor eşliğinde sunmadan önce bir kaptanımızdan gelen mektubu aynen paylaşıyoruz.

“Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 100’e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.”

THY yönetiminin, ilgili kanun için Ankara ile görüşmelere başladığı bilgisini almış bulunmaktayım. Unutulmamalıdır ki, kanun nasıl geçerse geçsin Cumhurbaşkanı istediği an değişiklik yapabiliyor. 

************************

Yazılarınızı hemen hemen tüm pilotlar gibi ben de takip ediyorum. Hatta gerçek habercilik yapabilmek için zaman zaman pilotlarla bir araya gelip sohbet ederek hem dert dinlediğinizi, hem de teknik bilgi alışverişi yaptığınızı duyuyorum.

Şimdi yeni bir moda var. Pilot maaşlarının yüzde 70 kadarı vergiden muaf olacakmış. Geri kalanı vergiye tabi olacakmış.

Şimdi bu nereden çıktı orası bellidir fakat sizinle bir şeyler paylaşmadan edemedim. Bakın, Dünyanın neresinde, hangi şirkete giderseniz gidin, pilotlar aldıkları rakama bakarlar. Bu rakamlar ülkeden ülkeye, şirketten şirkete farklılık gösterir. Fakat pilotun sözleşmesinde ne yazıyorsa, o rakam pilotlara sabit ödenir. O rakamın ilgili vergisini şirket devletine öder. Mesela bu rakam bazı ülkelerde 14-20 bin dolar arası, bazı ülkelerde ise 20 bin doların üzerindedir (Herkes bilir mesela Çin)…. Pilot bu rakamı her ay hesabında görür. Vergi kısmıyla ilgilenmez. Vergiden pilota ne ki? Pilotun alacağı ve sözleşmesinde yazan rakam net rakamdır. Diğer kısmı ve vergi kısmı şirket ile devlet arasındaki bir konudur. Atlasjet, Onur Air ve Pegasus gibi şirketlerimizin de ana maaşı bellidir. Mesela 8 bin Euro mu? Pilot her ay bu 8 bin Euronun TL karşılığını alır. Ne kadar vergi ödenmiş, diğer kesintiler neymiş? Hiç etkilenmezler. Aldığı para 8 bin Euro’dur.

Şimdi ne olur biliyor musunuz? Bayrak taşıyıcı havayolumuz THY de yönetime yeni gelen, konulara hakim kaptan ve yöneticiler sayesinde bir şeyler düzelmeye başlamıştı ve pilot maaşları biraz olsun artmıştı. Artsa ne olacak ki? Hala, dünyadaki diğer şirketlerin verdiği paranın çok altında kalıyor.

Bu maaş düzelmeleri yüzünden pilotların yurt dışına gidişleri azalmıştı. Şirket, daha öncesinde pilot yönünden çok kan kaybetmişti. Biraz olsun imkanları artırarak bu kan kaybı telafi edilmeye başlanmıştı.

Bu maaşlara vergi yükünü artırırsan maaşı azalan pilotlar tekrar yurt dışına yönlenir. Çünkü yurt dışında verilen paralar, hele hele Ortadoğu ve Çin’de inanılmaz boyutlarda. Tekrar ivme kazanacak pilot gidişi, artık durdurulamaz hale gelir.

Yapılması gereken şey, şirketin, oluşacak bu ek vergi yükünü seyyanen pilotlarına ödemesi olmalıdır.

Başta THY olmak üzere, tüm havayolu şirketlerimize hayırlı ve bol kazançlar, kazasız uçuşlar ve dünya çapında başarılar diliyorum. Yayınlanır mı bilmiyorum ama sizlere de teşekkür ederim.


Geri

56
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ayhan

Bence pilotların istediği futbolcu gibi sabit garanti para +vergi. Ben tır şoförüyum uçağa çok biniyorum. Sonuna kadar haklılar kafaları her zaman rahat olmalı. Arkalarında 300 kişiyle uçuyorlar büyük sorumluluk.kiskanmayalim herkes kendi hakkını istesin hakkını alamayan alana arayana laf etmesin.

TEch

Dünyanın neresine gidersen git, sözleşme yaptığın zaman sözleşmedeki parayı net alırsın. My technic, pegasus vs orada çalışan teknisyenlerde sözleşmede ne yazıyorsa onu alır. Sadece thy’ye özgü bir brüt net olayı var.

Aklinizi kullanin

Buradaki okudugunu anlamaktan aciz, cahil ama her konuda atip tutan, saga sola saldiran insanlar yuzunden bir yere gelemiyoruz. Pilotlar vergi vermiyordu da simdi vermeye baslayacaklari için itiraz ediyorlar sanan bir suru cahil yorum yazmış. Ayrica bizim milletin en buyuk sorunlarindan biri de bu zaten; kendi hakkini aramak adamin aklindan bile gecmez bir de üstüne hakkini arayanlara dusmanlik eder. Yahu biz şöyle eziliyoruz siz de ezilin diyorsun da karsindaki adam birak vergi vermeyi hic maas almasa da, acliktan olse de bunun sana hic bir faydasi yok, sen baskasina kotuluk yapmaya calisacagina git kendi hakkini savun, azıcık aklını kullan artık. İcinde bulundugun… Devamını oku »

Cevapçı

Daha önünüzdekini okuyup anlamaktan acizsiniz. Vergi vermeyeceğiz veya vermeyelim demiyor.” – Benim ikili akitte veya sendikal olarak seninle anlaştığım tutarı bana tam olarak yatırırsın. Buna mukabil benim gelirime ait vergiyi bordromdan kesersin. Devlete verirsin. ” Diyor. Yani patron şirketleri dahil pilot çalıştırıyorsan maliyeti buna göre hesaplarsın. Devlet vergisini tam olarak gene alıyor. Bir kuruş eksik değil. Siz kimi koruyorsunuz?

Pilot

İşte tam olarak bu. Bizim dediğimiz de bu. Kalemine klavyene sağlık.

Ramazan Kartal

Şunu söylemek istiyorum airline haber hakikaten diğer havacılık camiasiyla ilgili haber yapan sitelerden bin kat daha iyi,tarafsız,her yorumu yayınlıyor
Teşekkürler

THY Kokpit

THY kesin tutuşmuştur bu kanunu duyduğunda. Çünkü onların işine gelmez. Bu kanun ne çalışanın işine gelir ne yönetimin. Cumhurbaşkanına direk erişebilirler. Bence çözerler bu işi ve mağduriyet olmaz

Kabin Kokpit

Maaşının yüzde 40 ını vergiye veren 3.000 tl’lik kardeşim senin muhattabın kaptan değil. Git hesabını seni yöneten oy verdiğin insanlara sor. Biat etmekten kafanı kaldıramıyorsun, açlıktan korktuğundan sesini çıkaramıyorsun. İnsan onuruna yakışan ve hakkını arayan kim varsa düşmanlık ediyorsun.
Size aldıklarınız bile çok.
Kaptanlara git diyorsun da o işler öyle olmuyor canım o kaptan giderse sen mi uçuracaksın uçağı?
İkincisi kabin kokpit senin verdiğin verginin belki de 10 katını veriyor bir yılda.
O yüzden boş yapmayın. Kendi işinize bakın.

Yazık...

Lütfen insanları küçümsemekten, aşağılamaktan vazgeçin. Bu şirketin gelir yönetimi, network’ü o uçakları yolcuyla doldurmazsa asıl siz boş uçağı uçuracağınızı mı sanıyorsunuz? Siz de bu şirketin zincirindeki halkalardan sadece birisiniz. Kendinizi ekstra değerli görmeniz sadece kabini, kokpiti itici yapar diğer çalışanların gözünde. Bu şirket uçak içi temizlik görevlisinden tut genel müdürlükteki, kargodaki memuruna, uzmanına kadar bir bütündür. Uçak sadece kabin memuruyla, pilotuyla uçurulmaz.

O yüzden asıl siz boş yapmayın. Pilot olabilmişsiniz ama insan olamamışsınız ne yazık ki. Bunca zaman sizi eğitmek için emek harcayan insanlara yazık…

Murat

Kimlere anlatmaya çalışıyosunuz ki bu konuyu….isiniz TÜRKIYE gibi zor valla….umarim herşey iyi olur

SAF HAVACILIK CAMİASI

Amacı anlamak mı istemiyoruz çok mu safız? Zaten gitmemizi istiyorlar alttan doldurdukları,dolduracakları biatçı ilkokul seviyesine indirecekleri yetersiz yandaşlarıyla bu işi götürebildikleri yere kadar( büyük bir kaza,kırım) götürecekler.Sonra buna da kader deyip geçiştirecekler:))..Bi havacılık camiası kalmıştı el atmadıkları hayırlı uğurlu olsun..

Big Brother

THY kaptanın vermiş olduğu bilgiler doğruyu yansıtmıyor. 14-20 bin dolar arasında veren şirketlerin bulunduğu ülkelerdeki yaşam ucuz değil bilakis pahalı özellikle ev kirasi .. aldığın maaş maalesef yaşam masrafı olarak gidiyor… Diğer taraftan Çin sivil havacılık sadece 12 ülkenin pilot lisansını kabul ediyor Türk pilot lisansını kabul etmiyor ayrıca çin Atpl sınavını ve sağlık kontrolünü geçmek gerekiyor bu yüzden fazla maaş veriyor. Sonuçta SAYIN KAPTAN BU YAZIYI YAZARKEN KENDİSİ GURBET ÇALIŞMAYI GÖZE ALIYOR MU ? CESARETİ VAR MI ? YOKSA BİLGİ MAHİYETİNDE YAZI YAZIP FIRSATÇILIK MI YAPIYOR. TAKDİRLERİNİZE BIRAKIYORUM. SAYGILARIMLA

Meraklı yolcı

Big brother.
Yazdıkların ve bilgilerin çok yanlış o bahsedilen ücretler dışında ortadoğuda ev kirası ve çocuk okutma parası olarak yıllık çok yüksek rakamlar ödeniyor. Ayrıca Özellikle THY de çalışan türk pilotların belgeleri çin in kabul ettiği almanya lufthansa, ingiltere ve amerikada ki eğitim okullarından alınmıştır. Onların çin e gitmeleri açısından proplem yoktur. Maaşlar düşerse transferler artar. Mesala Türkiyede turizim sezonunda pilot yurt içinde transferi yasaklanıyor. Acaba neden. Bilmeden.. yazmak kolay….
Her 12 saat uçuşta 1 röntgen çektirmek kadar radyasyona maruz kalan pilotlara mesleki yıpranma hakkı tanınmalı ve erken emeklilik hakkı verilmelidir.

Fth

Kesinlikle haklısınız,erken emeklilik şart, gtnuz 19 ila 24dereceden başka sıcaklık görmez yıpranırsınız.yaş 65olur hâlâ uçmaya çalışırsın,sen hiç 65yasinda bagaj atan bir TGS personeli gördünmü, hatta 65 yaşında bir teknisyeni nezaman gördün,Allah çarpar az halden anlayın. o tel örgünün içinde yıpranmayı hakeden biri varsa oda yağmurda, çamurda, karda, kışta, sıcakta,soğukta zamanını değil hayatını veren destek ekibidir.

Henry

Kardeş 65 e kadar çalış diye pilota kimse baskı yapmıyor. Adamlar izin versen 80 e kadar uçacak.. kimse emekliliği ileri atmıyor… TGS personeli ile kıyaslama da çok yerinde olmuş haklısın….

Big Brother'a Cevap

Dubai ve Doha da ev kiraları ve yaşam masrafları şirket tarafından karşılanıyor. Bilginiz olsun eğer Çince biliyorsa Çin ATPL sınavınıda geçebilir.

Vergi

Cın sıvıl havacılıgı hıcbır lısansı kabul etmıyor. Sadece Türk lisansı degıl. Bılmeden araştırmadan sehır efsanelerını yazmaya gerek yok bence. Zor olan tek yönü CAAC nın ATPL exam mı o kadar. Ozaman benı neden kabul ettı CIN.

Pilot

Ha demek doğruyu yansıtmıyor. Bu paralar net para. Ev kirasını ve ulaşımı şirket karşılıyor. Çin 25 bin doları veriyor. En fazla 8 bin dolar harcarsın gerisi cepte kalıyor. Bu hesapları bir tek sen mi yapıyorsun? Ekmeğim neredeyse gider orada çalışırım. Beni sefil eden yer asıl bana gurbettir.
Bilip bilmeden yazıyorsun buraya.

Selami

İyide bu potada kabin memurlarıda var bizi neden haberin içeriğine dahil etmiyorsunuz hakkı yenen onlar mı sadece 6 ayda yüzde 50 zam aldılar. Dünya ortalamasına bakıyorsunuz bende size şunu söliyim microsoft amerikada ki mühendisi ile tüekiyede ki mühendisine aynı parayı veriyor mu beğenmiyorlarsa gitsinler jkardeşim