THY KAPTANININ İLGİLİ KANUNA TEPKİSİ…

THY KAPTANININ İLGİLİ KANUNA TEPKİSİ…

Bildiğiniz üzere yeni gelir vergisi kanun taslağı TBMM den geçerek kanunlaştı. Bu kanunun ne getirip ne götüreceğine yönelik tam detaylı bir rapor eşliğinde sunmadan önce bir kaptanımızdan gelen mektubu aynen paylaşıyoruz.

“Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 100’e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.”

THY yönetiminin, ilgili kanun için Ankara ile görüşmelere başladığı bilgisini almış bulunmaktayım. Unutulmamalıdır ki, kanun nasıl geçerse geçsin Cumhurbaşkanı istediği an değişiklik yapabiliyor. 

************************

Yazılarınızı hemen hemen tüm pilotlar gibi ben de takip ediyorum. Hatta gerçek habercilik yapabilmek için zaman zaman pilotlarla bir araya gelip sohbet ederek hem dert dinlediğinizi, hem de teknik bilgi alışverişi yaptığınızı duyuyorum.

Şimdi yeni bir moda var. Pilot maaşlarının yüzde 70 kadarı vergiden muaf olacakmış. Geri kalanı vergiye tabi olacakmış.

Şimdi bu nereden çıktı orası bellidir fakat sizinle bir şeyler paylaşmadan edemedim. Bakın, Dünyanın neresinde, hangi şirkete giderseniz gidin, pilotlar aldıkları rakama bakarlar. Bu rakamlar ülkeden ülkeye, şirketten şirkete farklılık gösterir. Fakat pilotun sözleşmesinde ne yazıyorsa, o rakam pilotlara sabit ödenir. O rakamın ilgili vergisini şirket devletine öder. Mesela bu rakam bazı ülkelerde 14-20 bin dolar arası, bazı ülkelerde ise 20 bin doların üzerindedir (Herkes bilir mesela Çin)…. Pilot bu rakamı her ay hesabında görür. Vergi kısmıyla ilgilenmez. Vergiden pilota ne ki? Pilotun alacağı ve sözleşmesinde yazan rakam net rakamdır. Diğer kısmı ve vergi kısmı şirket ile devlet arasındaki bir konudur. Atlasjet, Onur Air ve Pegasus gibi şirketlerimizin de ana maaşı bellidir. Mesela 8 bin Euro mu? Pilot her ay bu 8 bin Euronun TL karşılığını alır. Ne kadar vergi ödenmiş, diğer kesintiler neymiş? Hiç etkilenmezler. Aldığı para 8 bin Euro’dur.

Şimdi ne olur biliyor musunuz? Bayrak taşıyıcı havayolumuz THY de yönetime yeni gelen, konulara hakim kaptan ve yöneticiler sayesinde bir şeyler düzelmeye başlamıştı ve pilot maaşları biraz olsun artmıştı. Artsa ne olacak ki? Hala, dünyadaki diğer şirketlerin verdiği paranın çok altında kalıyor.

Bu maaş düzelmeleri yüzünden pilotların yurt dışına gidişleri azalmıştı. Şirket, daha öncesinde pilot yönünden çok kan kaybetmişti. Biraz olsun imkanları artırarak bu kan kaybı telafi edilmeye başlanmıştı.

Bu maaşlara vergi yükünü artırırsan maaşı azalan pilotlar tekrar yurt dışına yönlenir. Çünkü yurt dışında verilen paralar, hele hele Ortadoğu ve Çin’de inanılmaz boyutlarda. Tekrar ivme kazanacak pilot gidişi, artık durdurulamaz hale gelir.

Yapılması gereken şey, şirketin, oluşacak bu ek vergi yükünü seyyanen pilotlarına ödemesi olmalıdır.

Başta THY olmak üzere, tüm havayolu şirketlerimize hayırlı ve bol kazançlar, kazasız uçuşlar ve dünya çapında başarılar diliyorum. Yayınlanır mı bilmiyorum ama sizlere de teşekkür ederim.

Geri

56
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

müstahak

Elmas, Pırlanta, Yat, Tekne ve Kotrada yüzde “0” ÖTV verilen bir sistem eleştirilmiyor da, gecenin köründe, fırtınanın içinde bir yol bulup yolcularını yere indirmeye çalışanların maaşı göze batıyor. Her çalışan diğerinden nefret ediyor. Cahillik ve saygısızlık ise inanılmaz seviyelerde. Yamyamlar gibi birbirimizi yiyip bitireceğiz. Allah sizi bildiği gibi yapsın!

737

Pilotlar neden az vergi öder? Çünkü sosyal devlet, pilotlar ve denizaltına dalış yapanlar gibi, Gelir vergisi Kanunu madde 29′ da “Memleket Bakımından Faydalı Olan” şeklinde bahsedilen diğer işleri yapanları ülkenin kendi ihtiyacını kendi vatandaşlarından karşılamak amacıyla teşvik etmektedir. Bu meslekler hem tatbiki zor olduğu hem de yapılabilmesi için yüksek derecede eğitim istediği için toplum tarafından tercih edilmez. Toplum bunun yerine yine “az vergi veren” “kuyumculuk” gibi mesleklere yönelir. Ülkemizin artık “yerli ve milli” pilota ihtiyacı kalmadığı düşünülmüşse verilen bu teşvik imkanını kaldırmak haklı olabilir. Yerli hava yolu şirketlerinin ihtiyaç duyduğu pilot istihdamını “hiç gelir vergisi ödemeyen” yabancı pilotlarla da sağlanabileceği… Devamını oku »

Selami

İyide bu potada kabin memurlarıda var bizi neden haberin içeriğine dahil etmiyorsunuz hakkı yenen onlar mı sadece 6 ayda yüzde 50 zam aldılar. Dünya ortalamasına bakıyorsunuz bende size şunu söliyim microsoft amerikada ki mühendisi ile tüekiyede ki mühendisine aynı parayı veriyor mu beğenmiyorlarsa gitsinler jkardeşim

Ayhan

Bence pilotların istediği futbolcu gibi sabit garanti para +vergi. Ben tır şoförüyum uçağa çok biniyorum. Sonuna kadar haklılar kafaları her zaman rahat olmalı. Arkalarında 300 kişiyle uçuyorlar büyük sorumluluk.kiskanmayalim herkes kendi hakkını istesin hakkını alamayan alana arayana laf etmesin.

Ahmet kul

Gaptan olmak ta bisey yok niye vergi vermiyolarki bende kamyon gulaniyorum hep vergi veriyorum yani bu guzel ulkeye niye para vermek istemiyolarki niye gireve gidiyolar neden insanlari zorda birakiyolar yani akp dusmanligi bu yapmayin okadar yolunu kulaniyolar vergi vermiyolar ozaman kopruden de gecme hee yaa olmaz niye belediye seciminde oy vermem diyolarki

Müin imli

Evet bene de olabilir sayin cumurbaskanimiz diyosa dorudur muhakkaki o bilir ve bilendir kimki ben bunu istemiyorum derse bilsinki o ebedi bir azapta olacaktir onemli olan birlik beraberlik ve islamdir.

Samet erer

Yani bence amarıa bize oyun oynuyo bizi kıskandığı için bize böyle şeyler yapiyo bence dış güçer yada sermaye piyasası olabilir mesela cumur başkanızı yedirmeyiz.

TEch

Dünyanın neresine gidersen git, sözleşme yaptığın zaman sözleşmedeki parayı net alırsın. My technic, pegasus vs orada çalışan teknisyenlerde sözleşmede ne yazıyorsa onu alır. Sadece thy’ye özgü bir brüt net olayı var.

Vatandaş

Şu yazılanları okuyunca görüyorum ki havacılık sektöründe çalışanların seviyeleri yerlerde geziyor. Pilotu da yer çalışanına seviyesiz ve saygısızca birbirine saldırmaya devam ediyor. Çok yazık, sizleri daha seviyeli ve birbirinize ve taptığınız işe saygıya davet ediyorum.

2 numara

Kim ne derse desin pilotluk git gide ayağa düşüyor. 2 yıllık ık öğretim mezununu dahi biraz İngilizcesi varsa pilot yapıyorlar. Kusura bakmayın artık bulunmaz hint kumaşı değilsiniz. Bırakın bu sıkışırsam kaçarım edebiyatını. Kaçabilen kaçsın arkadan gelen çok. Bir de sağda solda çocuğum özel okulda okuyor para yetişmiyor falan diyenler var. Utanın biraz. O uçağa gelen operasyoncu, uçak kalksın diye eline baktığınız teknisyen, temizlikçisi bagajcısı daha niceleri sizden çok mesai yapıp 5 kuruş para kazanıyor. Ha onların az kazanması senin sorunun değil evet ama senden çok vergi vermesine ne diyorsun peki? Bi akıllı sizsiniz demi.

F/O

Demiyorsunuz ki onların şartları düzeltilmeli, ama bizimkiler kötüleşsin istiyorsunuz. Bir de rumuzunuzdan kabin memuru olduğunuzu anlıyorum ve bu özellikle beni üzüyor.

mj-23

2 numara sizin gibiler böyle düşündüğünüz için kokpitteki o koltuğa oturamıyorsunuz zaten ve kıskançlığınızda hep bu yüzden. ben ne f/o yum ne kabin memuru, kimsenin işini de küçümsemem ama siz acil durumlarda tahliye tahliye diye bağırırken, kokpittekiler sizin canınızı kurtarmakla uğraşıyorlar bunu unutmayın. Bence hem pilotlara hem kabin memurlarına dünya standartlarına uygun maaşlar verilmeli çünkü hakikaten yazık size.

;))

Haydi hep beraber pilot olalım, bu iş bu kadar kolay ki, hemen işi gücü bırakıp pilot kursuna yazılın, delimisiniz olm çok basit iş ve hemen pilot olunabiliyor, bir de o kadar para alacaksınız, durduğunuz hata, boşuna burda zaman harcamayın