THY KAPTANINDAN VE BAŞ PİLOT’DAN NÜKTELİ MESAJLAR…

THY KAPTANINDAN VE BAŞ PİLOT’DAN NÜKTELİ MESAJLAR…

Airlinehabere gelen haberde bir yolcunun,uçağın kaptanına ” Şoförümüz Siz misiniz? diye sormasından sonra Kaptanın yolcuya cevaben ” Evet ben uzun yol şoförüyüm.hatta bana bakın bıyıklarım ve görüntümle TIR şoförüne benziyorum değil mi? Bu yollarda çok mal taşıdım… diyerek yolcuya verdiği  nükteli cevabından sonra konu bir şekilde THY Baş pilotu Ramazan Sarı’ya kadar ulaşmış.

Baş pilot Ramazan Sarı’nın kendisine iletilen bu olaydan sonra tüm pilotlara yönelik verdiği cevapta; “Bütün Şooooförlerin yeni yılını kutlar,yeni yılda da bol bol mal taşıyarak kazançlı mutlu geçmesini dilerim”  diyerek,aynı espri anlayışıyla kaptanına sahip çıkarak, bir nevi kendini bilmez yolcularla muhatap olunmaması gerektiği ima ederken, farkında olmadan her sene milyonlarca yolcu taşıyan THY’nin kurumsal kimliğine yakışmayan bir söz söylemiştir.

Her ne kadar şoför sözcüğünün sözlük anlamında sürücü olarak geçmesine rağmen, yolcunun şoförümüz, siz misiniz? sorusuna nükteli verilen bu cevap ters tepip karşılıklı sürtüşmeye sebep olabilirdi. Ancak yine de kaptanın bir anda verdiği bu nükteli cevabı hoş karşılamak mümkün…  Çünkü kendisine şoför olarak hitap eden kişinin,şoför sözcüğünü art niyetli olarak kullanmış olduğunu hissettiği an gülümseyerek bu nükteli cevap verilebilir. 

Ancak;

Baş pilot makamında ki Ramazan Sarı’nın bulunduğu konuma uygun vermesi gereken cevap ise bence her ne kadar pilot camiasındaki bazı pilotlar tarafından hoş karşılanmış ve kendilerine sahip çıkılmış olarak algılanmışsa da, espri yüklü verilen bu cevapta, THY’nin yolcularını da bir nevi mal yapmış olmuyor mu? 

Bu makamda oturan kişilerin, bu tür durumlarda kaptanına sahip çıkarken, tüm pilotlara yollanan bu mesajın medya’ya sızabilme ihtimaline karşın, aynı nükte  ile cevap vereceğine, mümkün mertebe yolcu ile muhatap olunmaması ve bu tür polemiklere girilmemesi gerektiğini ifade etmeliydi diye düşünüyoruz.

Geri

84
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Eğitimsizlik ne kadar masum bir gerekçe değil mi?

İlginçtir, aşağıda yorum yapan bazı kişiler, yolcunun Kaptan’a “şoför” demesini eğitimsizliğine vererek yolcu açısından haklı bir gerekçe sunmaya çalışmakta. Ama zaten her sorunda bu gerekçenin arkasına sığınmıyor muyuz? Facebook’da toplu şekilde zehirlenip katledilen zavallı köpeklerin fotoğrafının altına da bunu yazmışlardı. “Eğitimsizlik”. Ya da 10 yaşındaki kızını 60 yaşındaki adama veren yaratık için de bu ifade kullanıldı. Trafik magandaları , Birbirine hakaret ederek haklı çıkmaya çalışan insanlar, vesayre bunların hepsinin nedeni Eğitimsizlik. Belki biraz insan olmayı öğrenirsek aile eğitimi bazı temel konularda yeterli olacaktır. Kaptan’ın bu bilinçli şoför yakıştırmasına verdiği cevap kesinlikle diğer yolcuları bağlamaz. Ve bu yakıştırmanın sadece Kaptanları Şoför… Devamını oku »

Ayıp

Bu şirket içi konuşmaları, dışarı sızdıran, şirket mahremini dışarı satan insan herseyi yapar. vatanınıda satar, ailesinide satar. Ayıptır olmaz. Ahlaksızlıktır olmaz. Sizde Airlinehaber olarak bu tür ahlaksızlıklara alet olmayın lutfen

Habere bak

Sen konuşmayı nasıl elde ettiklerine değil, içeriğe bak. Habere bak . İş ahlakına sığar mı bu ? Ekmek yediğin yolcuya söylenir mi ? Ahlak önce kendi içinde olacak kardeş.

Ekmek yediği yere....

Sen geç bunları . İnsan ekmek yediği müşterisine Mal der mi ?Asıl böyleleri herşeylerini satar ! Başta şirket gelirine ihanet ! Hangi ahlak anlayışına sığar bu söylem? Sende maile cevap verip alkış tutanlardansın herhalde !

Kaptan

16 Yıldır bu şirketteyim.İlk defa işletmeye derdimi anlatmaya,ilk defa çay kahve içip dertleşmeye gidebiliyorum.Bu şirkette ilk defa arkamda durulacağını biliyorum.İlk defa başpilıta telefon açılabileceği bu yönetimde aklıma geldi.İstifa edecekken babamdan fazla emek harcadı kalmam için,Dolgun başağın eğildiğini onda gördüm.Seviyoruz sizi başkanım

F/O

“SARI ABİ” candır. İçimizdeki 3-5 şeytan haricinde herkesin sevdiğine eminim.

Airliner

Baspilota cay icmeye gitmek bir bana nasip olmadi herhalde. Sari abiler vesayireler hos degil bunlar

Erlayner'a..

Kardeşim; basın ekspress yolunda “Yenibosna” sapağından giriyorsun. Zaten GİSAD binası yol üzerinde. ID’ni okutup asansöre biniyorsun. Uçuş İşletme katına çıkıp, başkanın her zaman açık olan kapısından başını uzatıyorsun. Muhtemelen hak etmiyor olsan da kendisi seni ayakta karşılar, hatırını sorar ve çay ikram eder. Bu kadar basit. Nasiplik bir durum yok yani. Karşısında el pençe divan durup miyavlayacağın yöneticiler istiyorsan onu bilemem. Ama biz bu adamı abi gibi seviyoruz. İnşallah günün birinde kuyunu kazmaya bahane arayan, ne ceza versek acaba diye el ovuşturan kimselerin eline düşmezsin.

TÖVBE BİSMİLLAH

Yahu bu uçağa Reis biniyor, Reisin ailesi biniyor, bakanı milletvekili biniyor. Profesörü, doktoru, öğretmeni, mühendisi herkes biniyor. Tövbe de efendi. Herkes mal da sen mi adamsın?

bir kaptan

Bunu acaba hangi magazinci haber yapacak derken, Airlinehaber aklıma gelmemişti. Bu siteye yakışmadı.

Mehmet ERTÜRK

İnsanları tanımadan, yapılan haberi kastını değerlendirmeden, kişiler hakkında bilgi sahibi olmadan eleştiri yapmak ne yazık ki en kolay ve aciz davranışlardır. Öncelikle Sarı kaptanın kişiliğini, saygınlığını ve bilgisini bilmeniz gerekir ki şahsına yönelik yorum yapabilesiniz. Eğer ki THY’de tanıdığınız bir pilot var ise kendisi hakkında diyeceği şey ‘gerek insanlığı gerekse şirkete olan çalışma azmi en yüksek değerdir, Şirketi ve çalışanlarıyla bütünleşmiş bir yöneticidir’. Allah yâr ve yardımcınız olsun….

Söz

Unutmayın neyler Söz uçar yazı Kalır . Kişiliği halkında kimse birşey demiyor . İyidir hoştur belki. Belki de ufku açık değildir. Bu makamda söylenecek söz değildir.

İstasyon Şefi

Aşağıdaki bazı yorumlarda o uçakta biz de uçuyoruz demiş. Değerli dostlar emin olun ki Kaptan o sözü bu kabalığı yapan yolcu ve onun gibi uçağı ve tüm personeli birlikte satın aldığını sanan kişilere söylemiştir. Ve o kişinin içinden fışkıran Cem Yılmaz esprisine aynı dozda cevaplamıştır. Aslında espriyi yapan kişi bence böyle bir cevabı bekliyor olmalıydı. Yapılan her işin bir saygınlığı vardır, ve ünvanlar önemlidir. Kaptanın ağzına sağlık. Ve Başpilotun da bu konuya böyle yaklaşması moral motivasyon açısından da müthiş olmuş. Her zaman yolcu haklı değildir. 20 sene önce evet yolcu profilimiz çok farklıydı. Saygı karşılıklı olmalı. Bu personel-yolcu arasında olsa… Devamını oku »

Şakşak

Japon’lardan bahsediyorsun. Sen hiç iş yerinde biri diğerine hakaret ederken gördün mü? Kaptan zaten kural hatası yapmıştır . Ayrıca Cem Yılmaz a da özenmesine gerek Yok. Orası sahne değil. Biraz doğruları görün .

Şakşaka

Değerli yorumcu, beni tanmadığın için şakşak görüşünü normal karşılıyorum. Uçuş öncesi canını emanet ettiğin Kaptan’a gayet bilinçli olarak “şoför sizsiniz değil mi?” Sorusu soran bir kişi ,verilen cevabın esprili olmasından şikayetçi olmamalı. Yolcu patrondur diyerek yer ve uçucu personelin karşısına çıkarılan her yolcu aynı yapıda değildir. Ve bazı kişiler gerçekten bunu kendilerinde Kuruma, Yönetime, çalışanlara ve hatta Türkiye’ye hakaret etme hakkı doğmuş gibi görüyorlar. Kusura bakmayın Ne havayolu yer personelinin ne de uçucu personelin patronu yolcu falan değildir. Zaten bu kafa yapısı nedeniyle operasyon sırasında çok fazla sorun yaşanmakta. Bari Siz sözde havacı olarak bu olaya bu gözle bakmayın ,… Devamını oku »

Şefim

Süpersin!

Gülan

Yorumunuza şapka çıkarıyorum..

Yolcunun görüşü

Bunun neresi nükte ? pilotların tepkisini doğru bulmuyorum. Bir zevzeğin zevzekliği bu kadar büyütülmemeliydi. Airlinehaber, senin yaptığın haber ise yangına körükle gitmek gibi olmuş. Yaktın pilotları.
O zevzek bir kişi ve bir pilota şöför dedi. Ama bu haber sayesinde pilotlar bütün yolculara mal demiş oldular.

THY Kimlere Emanet

THY’de neler oluyor? Son 6 Ay içinde herkesin yeri değişti. 320 tip müdürü Fetödan içerde. Baş Pilot yolcusuna “MAL” der. İğrenç kokpit konuşmaları basının elinde. Kaptan yolcusuyla polemiğe girer, rusya uçuşlarında hatun seçer, yolcudan önce kendine hizmet bekler, pass hakkını kullanarak ticaret yapar, uçuşu beğenmez ekip planlama ile kavga eder, maaşı beğenmez sitem eder, ayakkabısı boyasız küfür eder, ingilizcesi vasat torpil arar, akrabalarını şirkete aldırmanın derdine düşer, yatırlarda 36,5 un derdine düşer. AHLAK nerde beyler bayanlar? Hakikaten Malız galiba ki bu yöneticilerin elindeyiz. Bunları buralara kim getiriyor? Neden kimseden çıt çıkmıyor?

Nerde Mail?

Airlinehaber hala adamları koruyor gibi. Mail nerde? Buyurun size mail :
Bütün şöföööörlerin yeni yılını kutlar,yeni yıldada bol bol mal taşıyarak kazançlı mutlu geçmesini dilerim.
Ayrıca sen bu makamda ki kişi şoför ü bile yazamamışsın.