THY KAPTANINDAN VE BAŞ PİLOT’DAN NÜKTELİ MESAJLAR…

THY KAPTANINDAN VE BAŞ PİLOT’DAN NÜKTELİ MESAJLAR…

Airlinehabere gelen haberde bir yolcunun,uçağın kaptanına ” Şoförümüz Siz misiniz? diye sormasından sonra Kaptanın yolcuya cevaben ” Evet ben uzun yol şoförüyüm.hatta bana bakın bıyıklarım ve görüntümle TIR şoförüne benziyorum değil mi? Bu yollarda çok mal taşıdım… diyerek yolcuya verdiği  nükteli cevabından sonra konu bir şekilde THY Baş pilotu Ramazan Sarı’ya kadar ulaşmış.

Baş pilot Ramazan Sarı’nın kendisine iletilen bu olaydan sonra tüm pilotlara yönelik verdiği cevapta; “Bütün Şooooförlerin yeni yılını kutlar,yeni yılda da bol bol mal taşıyarak kazançlı mutlu geçmesini dilerim”  diyerek,aynı espri anlayışıyla kaptanına sahip çıkarak, bir nevi kendini bilmez yolcularla muhatap olunmaması gerektiği ima ederken, farkında olmadan her sene milyonlarca yolcu taşıyan THY’nin kurumsal kimliğine yakışmayan bir söz söylemiştir.

Her ne kadar şoför sözcüğünün sözlük anlamında sürücü olarak geçmesine rağmen, yolcunun şoförümüz, siz misiniz? sorusuna nükteli verilen bu cevap ters tepip karşılıklı sürtüşmeye sebep olabilirdi. Ancak yine de kaptanın bir anda verdiği bu nükteli cevabı hoş karşılamak mümkün…  Çünkü kendisine şoför olarak hitap eden kişinin,şoför sözcüğünü art niyetli olarak kullanmış olduğunu hissettiği an gülümseyerek bu nükteli cevap verilebilir. 

Ancak;

Baş pilot makamında ki Ramazan Sarı’nın bulunduğu konuma uygun vermesi gereken cevap ise bence her ne kadar pilot camiasındaki bazı pilotlar tarafından hoş karşılanmış ve kendilerine sahip çıkılmış olarak algılanmışsa da, espri yüklü verilen bu cevapta, THY’nin yolcularını da bir nevi mal yapmış olmuyor mu? 

Bu makamda oturan kişilerin, bu tür durumlarda kaptanına sahip çıkarken, tüm pilotlara yollanan bu mesajın medya’ya sızabilme ihtimaline karşın, aynı nükte  ile cevap vereceğine, mümkün mertebe yolcu ile muhatap olunmaması ve bu tür polemiklere girilmemesi gerektiğini ifade etmeliydi diye düşünüyoruz.

Geri

83
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Eğitimsizlik ne kadar masum bir gerekçe değil mi?

İlginçtir, aşağıda yorum yapan bazı kişiler, yolcunun Kaptan’a “şoför” demesini eğitimsizliğine vererek yolcu açısından haklı bir gerekçe sunmaya çalışmakta. Ama zaten her sorunda bu gerekçenin arkasına sığınmıyor muyuz? Facebook’da toplu şekilde zehirlenip katledilen zavallı köpeklerin fotoğrafının altına da bunu yazmışlardı. “Eğitimsizlik”. Ya da 10 yaşındaki kızını 60 yaşındaki adama veren yaratık için de bu ifade kullanıldı. Trafik magandaları , Birbirine hakaret ederek haklı çıkmaya çalışan insanlar, vesayre bunların hepsinin nedeni Eğitimsizlik. Belki biraz insan olmayı öğrenirsek aile eğitimi bazı temel konularda yeterli olacaktır. Kaptan’ın bu bilinçli şoför yakıştırmasına verdiği cevap kesinlikle diğer yolcuları bağlamaz. Ve bu yakıştırmanın sadece Kaptanları Şoför… Devamını oku »

Yolcunun görüşü

Bunun neresi nükte ? pilotların tepkisini doğru bulmuyorum. Bir zevzeğin zevzekliği bu kadar büyütülmemeliydi. Airlinehaber, senin yaptığın haber ise yangına körükle gitmek gibi olmuş. Yaktın pilotları.
O zevzek bir kişi ve bir pilota şöför dedi. Ama bu haber sayesinde pilotlar bütün yolculara mal demiş oldular.

THY Kimlere Emanet

THY’de neler oluyor? Son 6 Ay içinde herkesin yeri değişti. 320 tip müdürü Fetödan içerde. Baş Pilot yolcusuna “MAL” der. İğrenç kokpit konuşmaları basının elinde. Kaptan yolcusuyla polemiğe girer, rusya uçuşlarında hatun seçer, yolcudan önce kendine hizmet bekler, pass hakkını kullanarak ticaret yapar, uçuşu beğenmez ekip planlama ile kavga eder, maaşı beğenmez sitem eder, ayakkabısı boyasız küfür eder, ingilizcesi vasat torpil arar, akrabalarını şirkete aldırmanın derdine düşer, yatırlarda 36,5 un derdine düşer. AHLAK nerde beyler bayanlar? Hakikaten Malız galiba ki bu yöneticilerin elindeyiz. Bunları buralara kim getiriyor? Neden kimseden çıt çıkmıyor?

TÖVBE BİSMİLLAH

Yahu bu uçağa Reis biniyor, Reisin ailesi biniyor, bakanı milletvekili biniyor. Profesörü, doktoru, öğretmeni, mühendisi herkes biniyor. Tövbe de efendi. Herkes mal da sen mi adamsın?

Nerde Mail?

Airlinehaber hala adamları koruyor gibi. Mail nerde? Buyurun size mail :
Bütün şöföööörlerin yeni yılını kutlar,yeni yıldada bol bol mal taşıyarak kazançlı mutlu geçmesini dilerim.
Ayrıca sen bu makamda ki kişi şoför ü bile yazamamışsın.

Talpa

Hadi bakalım meslektaşlarınıza sahip çıkın,iş başa düştü.

Doktor

Senaryo: Eşiniz hamile ve endişelisiniz. Doktora endişeniz yansıyor . Doktorda size merak etmeyin biz bir çok İNEĞİ doğurtttuk dese , o doktorun hali ne olur ? Biraz mantıklı olun. Espiri diye geçiştirmeyin. Bu bir hata . Ve hatayı kabullenin . Yandaş olmayın! Doğrudan yana olun. Yazara da yüklenmenin alemi yok. Bu Mail ve olay bir sır değil. Atama haberleri bile anında ellerinde . Mantık çerçevesinde düşünün.

Veteriner

Güzel, doktorsunuz birisi acilde eşiyle birlikte size geldi “veterinerimiz sen misin?” Dedi. “Evet benim, Çok insan ve çok da inek iyileştirdim” diye cevap verir misin?

Baytar

O inek olmayı kabul ettikten sonra ben Baytar olurum. İnsan kendini bildikten sonra kimin ne dediğinin önemi mi var ? Bir çoğumuz zaten tır şoförüyüz diye dalga geçmiyor muyuz milletle ? Adam söyleyince mi suç oldu? Kaldı ki “MAL” yakıştırması tamamen uygunsuz. Adamın yaklaşımına gülüp geçersin. TOTO korkusuna şikayet edilmeden durum bildirilmiş. Sonrasında da böyle bir olay. TALPA ya atıfta bulunulmuş. Eğer sırf koruma adına böyle birşeye bulaşırlarsa yazıklar olsun verdiğim oya.

Pilot

Hocam, doktor olmuşsun ama bağlantıyı kuramıyorsun… Senin senaryonu uyarlarsak, oradaki endişeli eş, bizdeki uçuş korkusu olan yolcuya karşılık geliyor. Ve hiçbir insan evladı ona sen şöylesin böylesin demez. Aksine onu teskin eder. Burada adam doğrudan seni -kendince- aşağılamak üzere geliyor. Sana birisinin gelip de “ben Google’dan bakıyorum bütün hastalıklara, sen dünyanın parasını alıyorsun” demesi gibi bir şey. Sen şimdi bunu bir değerlendir. Ayrıca meslek ve insanlık adabı gereği, bu mesleten olup da, bir camiaya özel yapılmış bir paylaşımın kötü maksatlarla dışarıya sızdırılması kadar adice bir şey düşünemiyorum.

PAYLAŞIMDA PAYLAŞIM

İki kişinin bildiği sır değildir. Sen benim paramla maaşla alacaksın, bana mal diyeceksin. 5000 kişiye yayın yapacaksın. Ondan sonra haber sitesinde çıktı diye hayıflanacaksın. Asıl sizlerin hakkımızda düşündükleri kadar adice bir yaklaşım olamaz. Yolcu olmasa nerde çalışacaksın? Yeni hav

Baytar’a

Arkadaş ne kansızmışsın….

Pala remzi

Anonslarda ,sevgili mallarımız dersem kurula çıkmam herhalde ,benim başpilotum dedi derim.

Ertuğrul Tanrıverdi

Bugün siz pilotlar 50.000 civarı parayı cukka cebe atarken bizim sayemizde atıyorsunuz. Kimse ekmek yediği yere mundar diyemez. Şaka yollu da olsa ciddi de olsa fark etmez. Nükteli de olsa bizi mal gibi göremezsiniz. Sizin patronunuz yolcudur yolcu. bu haberi yapan da yolcu. Bir bakıma, suya sabuna dokunmadan pilotların başını kibar dille güya uyarıyor. Suç sadece pilotların başında değil o sözü söyleyende de var. Kayırmacılık yapmanın anlamı yok. Her ikisi de suçlu.

Ata

Yolculara mal diyen kaptanı kurula çıkarsana mal müdürü,bu xxxx bir tane seven var mı?