THY İŞTEN ATTIĞINI GERİ ALMAZ MI?

THY İŞTEN ATTIĞINI GERİ ALMAZ MI?

Değerli okurlar, THY’nin işten çıkartma operasyonları her dönem ilgi ve tepki çekmiştir. Keyfilik, kayırmacılık, ses çıkaranları-itiraz edenleri cezalandırmak amaçları hep ön plana çıkmış, hiçbir işe yaramayan tosuncuklara yer açmanın aracı olarak kullanılmıştır. Kıdemliymişsin, işini iyi yapıyormuşsun, bilgin, birikimin yerindeymiş…Hepsi boş…Mümtaz şirketimizin pek muhterem yöneticilerinin koyduğu kriterlere(!) uymuyorsan bir anda kendini kapı dışında bulabilirsin. “Ben işimi iyi yapıyorum, şirketimin çıkarlarını koruyorum, görevimin gerekliliklerine hakimim, kurallara uyuyorum, bana bir şey olmaz.” Demeyin. Çünkü şirket yönetiminin kriterleri çok daha farklı.

İCRA KOMİTESİ Mİ, İŞTEN ATMA MAKİNESİ Mİ?

2003 öncesi işten çıkartmalar istisnai nitelik taşırdı. Toplu işten çıkartmalar ise ancak olağanüstü durumlarda sözkonusu olurdu. 2001 ekonomik krizi ve 11 Eylül İkiz Kulelere saldırı olayından sonra yapılan işten çıkartma bu tenkisata örnektir. 2003’ten sonra ise artık ilke-milke kalmadı. Hele 2005 yılında kurulan İcra Komitesi bir çeşit hızar gibi çalıştı. Her toplantıda insanlar kapıya konuldu. Komite kafasına göre takvimsiz çalıştığı için bazen haftada birkaç kez toplanıp adam biçiyordu. Bay Hamdi ile bay Candan ile arayı iyi tutanlar, torpili sıkı olanlar, milletvekili bakan tanıdığı olanlar doğal olarak “işten atılma” endişesi duymuyordu. 2003 yılından sonra 10.000 kişinin işten atıldığı yolunda bir şehir efsanesi türetildi. 2010 yılında da bu rakam telaffuz ediliyordu, 2018’de de…Önümüzdeki haftalarda 2003-2011 arası THY’de işten çıkartılanların dökümünü paylaşacağım. Ona göre bir perspektif oluşturabilirsiniz belki..

211 OLAYI TOPLU İŞTEN ÇIKARTMADIR.

15 Temmuz başarısız kalkışmasından hemen birkaç gün sonra o yılın en büyük tasfiye operasyonu gerçekleşti. 211 kişinin iş akdi feshedildi. Daha önce de yazmıştım. 211 olayı, tam anlamı ile bir Toplu İşten Çıkartma uygulamasıdır. Hava İş Sendikasına ve Çalışma Bölge Müdürlüğüne bilgi bile vermeden içinde Genel Müdür Yardımcısı, Başkanlar, Başkan Yardımcıları, Müdürler, pilotlar, kabin memurlarının bulunduğu bir işten çıkartma operasyonu yapılmıştı. Bu 211 kişi arasında, THY’nin basın açıklamasında yer aldığı şekilde “FETÖ’ye müzahir” olanların bulunup bulunmadığını daha önce birkaç kere sormuştuk. Cevap gelmemişti. 211 kişinin ortak özelliği tamamının tazminatları ödenerek işten çıkartılması idi. Yani bildirimli fesih işlemi yapılmıştı. Bu personelin FETÖ destekçisi olduğunu iddia veya ima eden THY’miz bir de üste para ödemişti.

İŞE GERİ ALINAN KAPTAN…

Aradan 2 ay geçtikten sonra Eylül ayında ikinci taksit geldi. Eylül ayı içinde işten çıkartılan 28 çalışandan tam 22 çalışanın iş akitleri tazminatsız olarak feshedildi. Bu çalışanlara iş akdinin feshinden doğan işçilik hakedişleri yani tazminatları ödenmedi. O tarihlerde yazmıştım. Bu çalışanlardan bir pilotun duruşmasında ilginç bir diyalog yaşanmıştı. THY’nin avukatı, Anayasa Mahkemesi karalarından örnek vererek belge olmadan da kuvvetli şüphe ile işlem yapılabileceğini belirtmiş, pilotun avukatı ise konuyu Savcılıktan sorduklarını “pilot hakkında yürütülen bir soruşturma ” olmadığını ifade etmişti. Sonuçta bu pilot arkadaşımız davayı kazandı. Fesih işleminin geçerli olmadığı Yargıtay’ca da onaylandı ve işe iade edilmesine karar verildi. Sonra ne oldu? Cevabınızı duyar gibiyim:” Ne olacak, THY tazminatları ödemiş işe başlatmamıştır.” Kusura bakmayın ama yanıldınız. Bu arkadaş, İŞE BAŞLATILDI. Evet yanlış okumadınız. İşe iade kararı uygulandı.

THY’NİN KEYFİ KARARLARI

İşin trajikomik yanı ise, aynı mahkemeden işe iade kararı alan bir diğer kaptan ise tazminatlı atılmasına ve rağmen işe başlatılmadı. Yani daha ağır bir yöntem uygulanarak tazminatsız olarak atılan kaptan işe iade edildi. Para verilerek işten çıkartılan ise işe iade edilmedi. Bunu niye anlattım? Hani herkesin iman ettiği meşhur bir yaklaşım vardır ya “THY davayı kazananları işe başlatmaz, parasını öder, içeri sokmaz” diye…İşte bu söz her zaman geçerli olmazmış, istisnaları varmış demek ki…Peki bu arkadaşı işe başlattınız, işini ekmeğini geri verdiniz de, THY avukatının mahkemedeki iddialarını ne yapacağız? Anayasa Mahkemesi karalarından örnek vererek belge olmadan da kuvvetli şüphe ile işlem yapılabileceğini belirten sözler hani? Avukat bey bastırıyor “Hakim bey illa belge mi lazım, kuvvetli şüphe de yeterli.” Diyor. Eee sonra? Kaptan kokpitte ! Bakın bir çalışanın böyle bir suçlamadan aklanmasından ve ekmek teknesine geri dönmesinden ancak memnuniyet duyarım. İyi de benzer durumda olanları niye işe başlatmıyorsunuz o zaman? Yoksa şöyle mi düşünüyorsunuz? “Bu arkadaş davayı kazandı, FETÖ’cü değilmiş biz de ikna olduk. İşe başlattık. Diğerleri de davayı kazandı ama onlarla ilgili şüphelerimiz devam ediyor, o nedenle onları başlatmadık.” Böyle bir mantık olur mu Allah aşkına? Şimdi bu yazıyı okuyanlar ByLock nedeniyle işten çıkartılıp Mor Beyin olayı ortaya çıkarılınca işe iade edilen küçük grubu da hatırlatacaklardır. Arada fark var, bu grup davaları devam ederken geri alındılar. Yani teknik açıdan suçsuz bulunmuşlardı. O nedenle işe geri alınan “şanslı” arkadaşla karıştırmamak lazım. Yine 2012 Mayıs ayındaki eylemle ilgili olarak işten atılan 305 çalışanın durumu da farklı. Bu arkadaşların 240’ı geri alınmıştı ama bu operasyonun bay Hamdi’nin 2013 Aralık ayında seçilen yeni sendika yönetimine prim kazandırmak için gerçekleştirildiği de genel bir kanaat olarak hafızalara yerleşmişti.

Gelelim sonuca; THY üst yönetiminden bazı isimlerin 211 olayından dolayı rahatsız oldukları ancak Ankara’nın net tavrı nedeniyle ellerinin kollarının bağlı olduğu rivayet ediliyor. Bir başka rivayet ise, zaten tasfiye etmek istedikleri bazı isimlerin böyle bir toplu geri alımda tekrar işe başlayacağı endişesi. Mesela 211’in içinde sadece Genel Müdür Mali Yardımcılığından 17 yönetici işten atılmıştı. Evet iş zor. Ama maharet, “Kurunun yanında yaşlar da yanar.” deyip işin içinden sıyrılmak değil doğru ile yanlışı birbirinden ayırıp suçsuz insanları mağdur etmemektir.

Geri

71
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Zulme Uğrayan

Yazdıklarınızı yaşayanlardan birisiyim. Evet işimi çok iyi yapan, kaytarmayan ve sevilen bir çalışandım. Bir iğnenin bile ziyan olmasını istemezdim şirketim adına. Savunmamı bile almadan birgün kapının önüne koydular. Sebep olanlara ve bu haksızlığı yapanlara hakkım helal değildir. Suçsuz olmanın ve alacaklı olmanın verdiği raharlıkla hayatıma devam ediyorum. Ülkemde hukuk işlerse yaşarken, işlemezse öbür tarafta mutlak hesabını soracağım. Kaybeden ben değilim….

210. Kişi

Ne güzel yazmışsınız. Davaları kazandık lakin Ankara’da dayımız yoktu. Ankara’ dan gelmiş ya o emir, siz de yönetici olarak göz yummuşsunuz ya haksızlığa, hakkım ne bu dünyada ne öbür dünyada helal değildir. Annemin gözünden akıttığınız her yaşın hesabını yana yana vereceksiniz. Biz her haksızlığa kim demeden içi sızlayan 211 kişiyiz, bizi aranızda barındıramamanız çok normal. Sizler gibi korkak değiliz.

211

THY gelen emir fetöcüleri ayırın,iş güzar yönetimin başkanlara emri bizim gibi düşünmeyenleri işini bitirin,idareciler ise zıt giden herkesin boynunu kopardı.Ayrılma nedenine işletmesel gereklilik yazılıp basın bildirisiyle fetöcü ilan edilip gereği yapıldı.Sonuç ortada de fetöcü çıkan yok ve çoğu mahkemeyi kazandı.Adaletiniz batsın,mahşerde görüşürüz.

211

211 mağdurlarından biriyim benim herhangi bir tarikatla dahi hiçbir zaman işim olmadı olmazda.işimi severek yapan biriydim ki hala içimdeki umutla tekrar geri dönmeyi istiyorum.yetkililerin artık biraz vicdanlarını dinlemelerini istiyorum.bizler işe iadelerimizi kazandık.ne gerekiyorsa yapın araştırın bu kadar mı zor.niye suçsuz yere ekmeğimizden ediyorsunuz.biliyormusunuz buradan atılan arkadaşlarım kaç eve yardım ediyordu bizleri çok ama çok mağdur ettiniz.bilmediğiniz birşey kimimiz ekmek dahi alamadığımız günler yaşadık sizlerin karnı tok.çocuklarınız birsey istediğinde her seferinde yok demenin alamam demenin acısını sizler bilemezsiniz ama bizler bunu çok acı birsekilde yaşadık.bizlere yaşattığınızın ve hala yaşatmakta olduğunuzun lütfen farkına varın.bizler işimizi geri istiyoruz sadece istediğimiz adaletin yerini bulması.işimizi… Devamını oku »

Kambur

Değerli arkadaşlar şunu unutmayın 211 İlker Ayça’nın sırtında kamburdur.Nereye gitse karşısına çıkacaktır.Heleki ahirette.

211 işe iade edilsin

24 temmuz 2016’ da yatıdaydım ekip arkadaşlarımdan toplu çıkarımlar varmış bizi de çıkarırlar mı konuşmaları arasında ben sicilim tertemiz tek bir gün raporum bile yok beni niye çıkarsınlar diye konuşan bir tek ben vardım 25 temmuz 2016’ da arandım ve iş aktim hiç bi açıklama olmadan fesh edildi. Mahkememi kazandım yargıtay tarafından da onandı ama ben çok sevdiğim ve hakkıyla yaptığım işime geri iade edilmedim. Hala sebebini bilmiyorum hala haksızlığın düğümünü boğazımda hissediyorum.. Hala çok özlüyor ve işime geri dönmek istiyorum..

211

211 farkı işletmese nedenlerle çıkarılıp,THY nin resmî sitesinden ve resmî basın organınca 211 içinde fetöte müzahir olanlar var demesi 211 in hepsini töhmet altında bırakmış ve hala bir kısmı iş bulamamıştır.

211

211 den birisiyim. Gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim.
İnsanların hayatları ile oynamak gerçekten acı verici bir durum. Hiç kimsenin yaşamasını istemem. Ceza verilecek ise hukuk çerçevesinde verilmeli dedi kodu ile fişleme, intikam vs ile değil
Ülkemizin gündemi kalkınma, teknoloji, eğitim, kültür olmasını diliyorum.
Yok o Kürt bu cemaatçi bu ülkücü bu solcu bu terörist şu şucu bu bu bucu
Bıktık artık

211 mağdurlarından

Bende 211 magdurlarından biriyim. Ortalama 5.5 sene uçtum ve bu süreçte şirket içi her hangi bir sorunum olmadı. İşten ayrıldığımdan beri hayata adapte olma konusunda hem maddi hem manevi anlamda yıprandım. Hala neden cıkarıldığımdan bir haberim. Bu anlamda THY nin yaptığı yanlıştan dönmesi ve işe iademin gerçekleşmesi aşamasında her hangi bir adım olursa açığım. Hak adalet vicdanla işler. Eski şirketimi bu anlamda elini vicdanına koymasını ve bunca insanın haksız cıkarılanlar için söylüyorum ki çoğu öyle.. vebalini almadan yeni bir adım, yönetmelik, görüşme vs. Yapmasını bekliyoruz. Biz işimizi seviyorduk!!

211

THY tarihinin en buyuk zulmune ucundan kiyisindan sebep olan tepeden tirnaga kadar herkesi Allaha havale ettim. Vicdansiz ahlaksizlar sizinle mutlaka hesaplasacagiz. Yediginiz kul haklarinin vebali cok cok agir olacak. Allah sizi nasil biliyorsa hepinizi tez zamanda oyle yapsin!

211 rakam değil ! 211 yaftalanan aile

Alanında ilk 10 , 3 yılda milyon doların üstünde tasarruf, 20 yıllık deneyim ve başarılı özgeçmiş, 2 yabancı dil , onlarca öneri, kazanılan mahkemeler , yargıtay kararı ,vicdan, onur , dürüstlük..
Bize attığınız yafta yapışmadı, yakışmadı…kaybeden siz olacaksınız.