THY İngiltere’de Pilot Arayacak

THY İngiltere’de Pilot Arayacak

İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla beraber yeni uçuş noktalarına da seferlere başlayan ve her geçen yıl filosundaki uçak sayısı artan Türk Hava Yolları kokpit ihtiyacını karşılamak adına yurt dışından da pilot arıyor.

İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla beraber yeni uçuş noktalarına da seferlere başlayan ve her geçen yıl filosundaki uçak sayısı artan Türk Hava Yolları kokpit ihtiyacını karşılamak adına yurt dışından da pilot arıyor. THY son olarak Londra’da 5-6 Eylül tarihleri arasında pilotlara yönelik roadshow(tanıtım turu) düzenleyecek.

Türk Hava Yolları 126 ülkede 315 kente uçarken, filosu da her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Filosunda kargo uçakları da dahil 341 uçağı bulunan THY filosunun büyüklüğü gelecekte 500’e ulaşacak. Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçakları da filosuna katmaya başlayan THY, kokpitte pilot ihtiyacını karşılamak adına yayınladığı pilot ilanlarına başvurular da sürüyor.

THY filoya yeni takılan uçaklar da dahil uçaklarına kaptan pilot dışında ikinci pilot arıyor. Pilot ve pilot adayı sayısı 30 Haziran 2019 tarihi itibarıyla 5 bin 484’e çıkan THY zaman zaman da dünya genelinde düzenlediği roadshow’lar (tanıtım turu) ile de pilot arıyor. THY son olarak 5-6 Eylül tarihleri arasında Londra’da pilotlara yönelik bir tanıtım turu etkinliği düzenleyecek.

“Büyümemizin parçası olun”

Londra Gatwick Havalimanı’ndaki bir otelde düzenlenecek etkinlik ile ilgili Türk Hava Yolları yayınladığı ilanda da pilotlara şu çağrıyı yaptı; “Şu andaki büyümemizin ve başarımızın bir parçası olmak isteyen deneyimli kaptanları ve first officer’ları(ikinci pilotlar) bize katılmaya çağırıyoruz” İlanda ayrıca şu ifadelere de yer verildi:  Önümüzdeki yıllarda Türk Hava Yolları’na ulaştırılması planlanan uçaklarla filonun büyüklüğü 500’e ulaşacak. Star Alliance üyesi ve sayısız ödüle layık görülen Türk Hava Yolları, gücünü giderek genişleyen filosundan, uçuş ağından ve İstanbul’un uluslararası bir aktarma merkezi ve dünyadaki kültürel çeşitlilikteki önemli konumundan alıyor”

Pilot olmak isteyenler başvuru için yaş sınırının 35’e çıkarılmasını talep ediyor

Bu arada Türk Hava Yolları kendi pilotunu yetiştirmek üzere üniversite mezunları arasından seçtiği ikinci pilot aday adayı ilanında başvuru için yaş sınırını 35’den 30’a indirmişti.Pilot olmak isteyen çok sayıda üniversite mezunu sosyal medyadan tekrar yaş sınırının 35’e yükseltilmesini talep etti. (Haberler)

Geri

12
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Sadettin

1983-1988 doğumlular retest hakkını kullanabilmek için ilana başvuramıyor. Sürecin büyük kısmını tamamlamış olarak sürece devam edemiyoruz. Bir mülakatla hızlıca eğitime başlayabilecek durumdayız..

FO Aday

34 yaşında kurul retest TEOFL 80 Mühendis adayım. THY miz İngilterelerde FO arayacağına bizleri düşünsün lütfen. Burdan tüm yetkililerden rica ediyorum benim gibi vatan evlatlarına şans verin THY mizi saat doldurmak için kullanan yabancılardan size hayır gelmez

Besim

Her zaman derim Genel Müdürlük torpil torpil torpil

yaş

34 mü? bu yaşına kadar bişey olamadın da sonra pilot olmaya mı karar verdin? istenmiyorsunuz.

FO Aday

yaş isimli arkadaş. Hayır daha önce karar verdim ama hayat şartlarından dolayı fırsatım olmadı. Ayrıca merak etme şu an orta ölçekli bir şirketi yönetiyorum, bu yaşıma kadar az bişeyler yaptık. Sen ve senin gibileri çok iyi biliyorum. Bir kısmınız kendi yetersizlikleriniz belli olmasın diye iyi eğitimli y kuşağını istemiyorsunuz. Bir kısmınız da sanıyor ki biz giremeyince hemen kendisini alacaklar. THY senin babanın malı değil hepimizin kurumu. Ayrıca 2018 de bal gibi de istiyordu ve biz de sürece o şekilde dahil olduk. Burada konu bambaşka ama senin gibi kansızlar benim gibi türk evladı olacağına ingilizlerin olmasını yeğlerler tabi o da senin… Devamını oku »

SKY205

2018 yılında tüm kriterleri sağlayarak sürece dahil olmuş adaylar olarak, süreç içinde 1 kez başarısız olduk. Cezs süremiz sonunda Retest hakkınız var denildi. Fakat, yeni yayınlanan ilana başvurmanız gerekiyor denildi? Neden? Biz sürece en baştan dahil olmayacağız ki. Aşamaları yarılamışız. Yeni ilanda da yas engeli önümüze çıkınca soz başvuramıyorsunuz dediler. Retest hakkı için olmasına rağmen neden en bastan surece basvurmak durumundayiz? Eger oyleyse, ceza sürelerinin ne esprisi var? Ceza surem Nisan’da doldu, yetenek modülünden kalan diğer adaylara göre 3 ay daha avantajli durumdayken, ceza süremiz dolup sınav beklerken yeni ilanı beklememiz söylendi. Yeni ilanda da yaş şartı engel oluyor. Sürece… Devamını oku »

Metin ÖZAK

O kadar hazırlık yaptıktan sonra retest için tekrar eksiklerimizi tespit etmeye uğraştık. Süreci devam edenlerin yeni ilanda yaş şartından dolayı verilmeyen retest hakkının verilmesi yurtdışında pilot aramaktan daha sürdürülebilir ve bu memleketin insanına fırsat vermektir…

retest pilot adayı

bizler yaşın 35e çıkarılmasına değil 30 yaşa çekilen yeni ilanla 2. sınav hakkımızı kullanamadığımız için yakınmaktayız. 1 sene boyunca türlü fedakarlıklar yapıp çalışmalar yaptık ve 89 ve sonrası doğumlu kardeşlerimizin 2. sınav hakkı varken bizlerin 5 yaş birden düşürülen ilanla mağdur olduk. hatta ben 88 haziran doğumluyum sadece 6 ayla kaybediyorum 2. sınav hakkımı. Bu arada 2. sınav hakkı bu süreçte her adayın hakkıdır. 3. kez çağıral adaylar olmasına rağmen bizler 2. hakkımızı bile kullanamadık. Çünkü yeni ilana başvurmak durumundasınız. Zaten 50bin başvuru alan bir pozisyon bu ve haliyle süreç çok uzun. 28 yaşında başvuran kişiler süreç uzunluğundan muhtemelen 30a… Devamını oku »

Domates

“737 uçuş takvimini gören İngiliz imana geldi, elini dünya işlerinden çekip bir dağ evine kapandı.”

B737

Sivil kökenli ve özel bir havayolunda F/O olarak çalışıyorum .Bir çok yorumu okudum .Babam kaptan değil memur emeklisi ve bende geliri çok yüksek olmayan bir işte çalışıyordum .Ve birçok sorumluluğum vardı (çocuk dahil))Çok istiyordum pilot olmayı ve bütün zorluklara rağmen basardım .Evet THY nin yönettiği süreçteki adaletsizliğe katılıyorum ancak uzun lafın kısası çok istekliyseniz pesini bırakmayın derim acizhane bir tavsiye olarak.Thy tek opsiyon değil

apuser

Peki maaslarini sterlin ile mi, € ile mi, yoksa findik ile mi odeyecekmis ?

clka

bizler 83 dogumlu ilan kriterlerine uygun olup 2.pilot aday adaylığı sürecine 2018 yilinda dahil olan adaylariz.Surecimiz devam ederken bize zaten uygun olmayacagi en başından belli olan 5 yas birden küçültülen 89 dogumlu olmak sarti gerektiren yeni ilanin kriterleri bizlerde aranmamali;çeşitli sınavları vermiş son aşamaya gelmiş olan bizler her şeyi bırakıp başka bir yol mu çizelim evet dünyanın bi çok hava yolu 30 yaş kullanıyor ancak bi fark var lise mezunlarini alıyorlar yani haliyle üzerine üniversite egitimi eklenince bence yaş sınırı 35 olmalı zaten THY bunu da değerlendirmeli.Yani ilan 35te tutulmalı gelecegin adayları için de.Diğer yandan ne olursa olsun o anki… Devamını oku »