THY İLK ÜÇ AYLIK KARLILIĞI NEREDEN KAYNAKLANMIŞ.

THY İLK ÜÇ AYLIK KARLILIĞI NEREDEN KAYNAKLANMIŞ.


Her zaman söylediğim gibi bizdeki havacılık medyası sadece kendine verileni okurlara aktarmaya endeksli çalışıyor. THY borsaya ne sunduysa onu aynen alıp okura sunuyorlar. İrdeleyen,araştıran,bundan sonra ne olacak diye yorumlayan yok. İlk çeyrek rakamları sadece THY de değil tüm şirketlerde yayınlandı.Ekonomi yazarları diğer şirketlerin veri analizlerini yaparken,havacılığı es geçiyorlar. Bu eksikliğimiz nedeni ile havacılığa ilgi duyan okurlar, sadece manşete çekilen spotlarla durum değerlendirmesi yapmak zorunda kalıyorlar.

Şimdiye kadar THY’nin genel kurul bilançolarını ve üç aylık verilerini yazıp yorumladığımı biliyorsunuz. Yine üşenmedim ve sizlere,karlılığın nerelerden kaynaklandığını sundum. Umarım faydalı olur.

THY 2015 İlk çeyrek sonuçlarını açıkladı. 2014 yılı ilk çeyrek vergi öncesi 137 milyon dolar zarar iken 2015 yılında 247 milyon dolar kara geçmiş durumda. İki dönem arasındaki en büyük fark finansman gelir/gider kalemlerinde görülmekte.
2014 yılında yaklaşık 59 milyon dolar finansman gideri var iken 2015 yılı ilk çeyrekte 265 milyon dolar finansman geliri elde etmiş bulunmakta. Bu finansman gelirinde en büyük etken kur farkı geliri. Kurlar THY lehine çalıştığı için THY kara geçmiş oluyor. Finansman gelirlerini dahil etmezsek iyileşme sadece 60 milyon dolar civarında. Ancak sonuçta kar açıkladığı için tüm emeği geçenleri tebrik ederim.
Yakıt giderlerine bakacak olursak THY Faaliyet raporunda belirttiği üzere 2014 ilk çeyrek petrol varil fiyatı ortalama 108 dolar iken, 2015 ilk çeyrekte varil fiyatı ortalama 54 dolar seviyesine gerilemiş durumda. Bu düşüşü THY raporunda da rakamsal olarak görüyoruz. THY Yakıt gideri 2014 yılı ilk çeyrekte 887 milyon dolar iken ve operasyonu 2015 yılında %9,4 büyüdüğü halde 2015 yılı ilk çeyrek yakıt gideri 720 milyon dolara düşmüştür. Yakıt gideri bu büyümeye rağmen 167 milyon dolar azalmıştır.

Gelirler(milyon dolar) 2014 de 2.315 iken 2015 de 2,219 -4% fark
Giderler(milyon dolar) 2014 de 2,418 iken 2015 de 2,289 -5% fark

THY Esas Faaliyet Kar/Zararı 83 milyon dolar zarardan 18 milyon dolara gerilemiştir.

Karlılık durumuna EBITDA olarak baktığımızda 2014 ilk çeyrekte 95 milyon dolar iken 2015 te 183 milyon dolara çıktığını görebiliyoruz.

Birim gelir ve giderlerini incelersek:

Cask: Kilometre başı koltuk maliyeti 13,4% düşüş göstermiş buna karşılık, Rask: Kilometre başı koltuk geliri 11,2% düşüş göstermiştir. Maliyetlerin daha büyük oranda düşüş göstermesi THY için iyi bir göstergedir.
Medyada çıkan Türk Hava Yolları ilk çeyrek açıklamalarına bakıldığında özellikle bir nokta dikkatimi çekti. “Bu başarılı sonuçlarda aktif risk yönetim stratejileri ve dengeli borçlanma kompozisyonu da etkili oldu” cümlesi başarıyı birilerinin sahiplenmeye çalıştığı izlenimini uyandırıyor. THY takım oyunu oynayan bir şirket. Bu takım oyununda tüm çalışanların katkısı olduğu bir gerçekken yukarıdaki ifade pek şık olmamış.

Sonuç olarak; Karlılık Kur farkı veya yakıt kaynaklı olsun veya olmasın başarılı bir tablo ile karşı karşıyayız. Tebrikler.


Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
tahref

ornegin azerbaycana gidiceksin turk ucak sirketi 1300 den 5000 kadar bilet satiyor diger yabanci sirket 450 tl ne sacmalik ama dimi kendi halkini somürüyo birde soruyorlar
nasil kâra gecti gecer tabi bizim ucaklar benzinle onlarinki lpg lemi gidiyor sonra indirim kis geldiya tatil yapan yabancida yok turk gelir ucaklar yatmasin komedi gibi