THY İLE HAVA İŞ 2017 ÜCRET ZAMLARI KONUSUNDA ANLAŞTI

THY İLE HAVA İŞ 2017 ÜCRET ZAMLARI KONUSUNDA ANLAŞTI

THY ile Hava-İş arasındaki tasarruf adı altında yapılan görüşmeler sona erdi. Hava-İş in gereksiz anket çalışmasından sonra çoğunluğun 2017 zamlarını almama şeklinde karar verdiği görüldü.

Bu anket neticesinden sonra THY ile Hava-İş sendikası arasında protokol yapıldı. THY’nin ‘zam yapmayalım’ talebini anket düzenleyerek çalışanların görüşünü alan Hava İş Sendikası, yüzde 95 oranında “zam olmayabilir” cevabı alınca THY ile masaya oturarak protokol düzenleyerek,kararlar imza altına alındı.

İŞTE O PROTOKOL

1- İşbu Tadil Protokolü ile Protokolün 1.maddesinde zikredilen ücret ve diğer sosyal yardım zamlarına ilişkin artışlar 2017 yılının ilk 6 ayı için 31.12.2016 tarihindeki ücretlere ve diğer sosyal yardımlara 01.01.2017 tarihinden geçerli olmak üzere % 1.5 (yüzde bir buçuk) oranında, 2017 yılının ikinci 6 ayı için 30.06.2017 tarihindeki ücretlere ve diğer sosyal yardımlara 01.07.2017 tarihinden geçerli olmak üzere %1.5 (yüzde bir buçuk) oranında ücret zammı artışı uygulanacaktır.

2- İşbu Tadil Protokolü Hava-İş Sendikası üyelerini bağlar. Aksi işbu Tadil Protokolünde belirtilmediği sürece, THY hangi statüde olursa olsun Hava İş Sendikası üyesi olmayan tüm personele yukarıda yer alan zam oranlarından daha yüksek bir zam yapmayacaktır. Aksi takdirde bu Tadil Protokolü geçersiz olacaktır.

3- THY tarafından işbu Tadil Protokolü geçerlilik süresi boyunca 4857 sayılı İş Kanunu’nun 29. Maddesi kapsamında toplu işçi çıkarılmayacaktır. Bu madde hükmüne aykırı olarak toplu işçi çıkarma uygulanması durumunda Tadil Protokolü başlangıç tarihinden itibaren hükümsüz hale gelecek ve tüm personele 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulanması gereken zamlar toplu işçi çıkarmayı izleyen ayın 8’inde tek seferde ödenecektir.

4- İşbu Tadil Protokolü gereği 2017’de yapılmayacak zamlar THY’nin 2017 yılına ilişkin IFRS uyarınca bağımsız denetimden geçerek KAP’a bildirilen finansal tablolar uyarınca en az 100.000.000.- USD (Yüzmilyondolar) kâr ile mali yılı kapatması durumunda 2018 yılı zammından önce uygulanacak, sonrasında 2018 zammı uygulanacaktır.

5- Yurtdışı mahalli personel ve yurtdışında görev yapan merkez tayinli personel ücretleri işbu Tadil Protokolü kapsamı dışındadır. Yurtdışında görev yapan merkez tayinli ilgili personel bakımından, yukarıda zikredilen artışlar ikramiyeye esas ücret ile diğer sosyal yardımlara uygulanacaktır.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
teknik
3 yıl önce

Celik is ne durumda acaba? Teknike zam yapilacak mi yapilmayacak mi ortada birsey yok hala. Ben inaniyorum ki celik is zam yapilmamasini onaylamistir bile coktan

1990
3 yıl önce

TOPLU ÇIKARMANIN TANIMI, NEDENLERİ VE BİLDİRİMİ Toplu işten çıkarmanın tanımı, 4857 sayılı iş kanunda işçi çıkarılan işyerindeki işçi sayısına, işçi çıkarılan zaman aralığına ve işten çıkarılan işçi sayısına göre yapılmıştır.Buna göre bir işyerindeki işçi çıkarmanın toplu işçi çıkarma olabilmesi için o işyerinde en az yirmi işçi çalışması gerekmektedir.Yirmi işçiden az işçi çalıştıran Toplu işçi çıkarmanın olabilmesi için ikinci koşul çıkarılacak işçi sayısıdır.İşçi sayısının hesabı bir aylık zaman diliminde çıkarılan işçilerin toplamı göz önünde bulundurularak yapılır.Bu koşula göre; 1-20-100 arası işçi çalıştıran işyerlerinde en az 10 işçi, 2-101-300 arası işçi çalıştıran işyerlerinde en az %10 oranında işçi, 3-301 ve daha fazla… Devamını oku »

Aa
3 yıl önce

Çelik iş in tutumu ne olacak acaba bu konuda?

95
3 yıl önce

95e inanmiyorum. Baski altinda TC no ile oy mu verilir?

95
3 yıl önce

Adamlar yüzde 95 demiş ben ne sendikaya ne de tk ya kızarım.

Çantacım
3 yıl önce

Hava iş dağıtmadı.çelik iş havacılık şube dağıttı

çantacı
3 yıl önce

Hava iş sendikamız da sağ olsun bu sene çanta dağıtarak yine gönülleri fethetti.