featured

THY Dünya Çapında Balık Taşıyıcısı Olmak İstiyor

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil ile Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun’un başkanlığında, hava yolu kargo taşımacılığı ve kargo kapasitelerinin ele alındığı bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda heyet, THY’nin sektöre desteğini arttırmasını istedi. Kotil ise THY olarak dünya çapında balık taşıyıcısı olmak istediklerini söyledi.
Dünyanın en ücra köşelerine gerçekleştirdiği uçuşlarla mesafeleri kısaltan Türk Hava Yolları (THY), tüccarlar için de farklı ticaret pazarlarının yolunu açıyor. Bu kapsamda, çevre ülkelerdeki kaoslardan etkilenen su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatçıları, sağlanacak kolaylıklarla bilançoyu düzeltecek. Sektör temsilcileri için kargo taşımacılık fiyatlarından “charter” seferlerine kadar adımlar değerlendiriliyor. Sektörün beklentileri ve THY’nin çalışmaları, düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
İhracatçılar, sektörde yoğun olarak ihracat yapılan pazarlarda “uçakların gövdelerinin dar olması” ve “yolcu sayısının fazlalığı” sebepleriyle kargo kapasitesinin sınırlı kaldığını, bu sebeple ihracat maliyetlerinin arttığını belirtti. Sektör için büyük önem taşıyan New York pazarına seferlerin “kargo kapasitesi kısıtlı” uçaklarla gerçekleştirilmesinin, ihracatçıları sıkıntıya düşürdüğünün altı çizildi.
Taşımacılık fiyatları gözden geçirilecek
Verilen bilgilere göre Ahmet Tuncay Sagun; görüşmede, THY’nin daha iyi maliyetler ve daha tatmin edici kapasitelerle çalışmasının, sektör ve ihraçatçıların önünü açacağını kaydetti. THY Genel Müdürü Kotil’in de, söz konusu kargo taşımacılık fiyatlarını tekrar gözden geçirme sözü verdiği belirtildi. Kotil, boş kapasite ile uçuş gerçekleştirilen destinasyonlarda da sektörden destek istedi. Bu kapsamda, su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatçıları, gönderim yapabilecekleri ülke grupları ile destinasyonları belirleyecek. THY de, bu güzergahlara “charter” seferler koyacak. Böylece, THY’nin boş kapasiteleri de değerlendirilmiş olacak. İhracatçılara, farklı pazarların kapıları açılmış olacak.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir