THY ÇALIŞANI ŞİMDİDEN % 35 ZAMMI HAK ETTİ…

THY ÇALIŞANI ŞİMDİDEN % 35 ZAMMI HAK ETTİ…

Değerli okurlar, ekonomideki dalgalanma sürüyor. Garip bir tablo. Dolar artıyor, euro artıyor ama faiz de yükseliyor. Oysa faizi yükselttiğiniz zaman dövize talebin azalması lazım. Tek ekonomik gerçeklik borsanın düşmesi. 120 binlerden 87 bine düştü Borsa İstanbul. Düşüş % 28 oranında. 2001 krizindeki % 25’lik düşüşten daha kötü. Dolar 6 TL, Euro 7 TL etrafında gidip geliyor. Derken, 2 aydır ötelenen benzin zammı patlayıverdi. Az buz da değil, yaklaşık % 15… Bayram sonrası iğneden ipliğe herşeye gelecek zam serisinin fitili de ateşlenmiş oldu böylece… Aynı zamanda enflasyonu da zıplatacak bu zamlar…

PROFESÖR MAAŞI ALMAN ÇÖPÇÜNÜN GERİSİNE DÜŞTÜ.

İlginç bir ruh halimiz var. Döviz artınca şaşırıyor, düşünce bayram yapıyoruz. “Düştü” dediğimiz seviye dolarda 6 TL… Allah garip kulunu sevindirmek için eşeğini önce kaybettirir, sonra buldururmuş. 7 TL’den 6 TL’ye düşünce Dünya Kupasını kazanmış gibi seviniyoruz ! Oysa yıl başında 3.75 TL olan dolardaki artış 6 TL seviyesinde bile % 60…. Yıl başında 3.750 TL alan bir çalışanın maaşı 1000 dolara denk gelirken şimdi 625 dolar seviyesine düşmüş. Yıl başında 8.000 TL maaş alan bir profesörün eline 4.54 TL euro, kuru üzerinden 1.762 euro geçerken  bugün 1 euro=7 TL. Kurundan 1.142 euro geçiyor. Yani Almanya’daki asgari ücretin (1.498 euro) bile altında ! Daha vahimi var. Ucuz işgücü avantajı ile tanınan Çin’de asgari ücret ne kadar biliyor musunuz? 348 dolar ! Türkiye’de ise şu anda 267 dolar( 1603 TL: 6 TL hesabı ile)… Beğenmediğimiz Çin’de haftalık 40 saat çalışılırken bizde çalışma saati 45 saat, iyi mi?

THY ÇALIŞANI ŞİMDİDEN % 35 ZAMMI HAK ETTİ…

2018 başından bugüne ücretler neredeyse yarıya düştü. Bu gibi durumlarda kılını kıpırdatmaya pek gönüllü olmayan THY işvereni, pilotları kaçırmamak için Mayıs sonunda bir iyileştirme ile göz boyadı. Gerçi, verdikleri % 20’nin % 10’u zaten TÜFE artışı nedeniyle hak edilmişti ama olsun. Az veren candan, çok veren heyecandan misali milletin gazını aldılar. Ama asıl kazığı % 10 zam yapılan kabin ve yer personeli yedi. % 9.17 TÜFE zammının üzerine iyileştirme binde 8’de kaldı… Peki bu ara gazının verildiği 30 Mayıs 2018’de döviz kurları nasıldı? Dolar 4.45 seviyesinde idi. Euro ise 5.20 TL… O günden bugüne kurlarda % 35 artış olmuş… Yani adam gibi bir düzeltme yapmaya kalksan pilotu, kabini, yer personeli demeden tüm çalışanlara % 35 zam vermek zorundasın. Verir mi THY’miz? Bilal Ekşi beyin “Bu yıl hem yolcu sayısında hem karlılıkta yeni bir rekor kıracağız.” Söylemine bakılırsa bu % 35’lik zammı güle oynaya verir THY…

GELİRİNİN % 85’i DÖVİZ İSE MAAŞI DA DÖVİZ ÖDE…

Nitekim THY’de yeni bir zam için çalışmalar başlamış. Genel Yayın Yönetmenimiz Sefa İnan, daha önce de birkaç kez yazdığı dolarla maaş önerisi geçen hafta detaylandırarak tekrarladı. Ardından da dövize endeksli maaş formülü konuşulmaya başlandı. Hemen sevinmeyin… Bu proje sadece pilotlara özgü kotarılıyor. Kabin ve yer personeli milli paramız TL’ye talim etmeyi sürdürecek. Oysa THY istese tüm çalışanların maaşını dövize endeksli verebilir. Çünkü gelirlerinin büyük bölümünü döviz olarak kazanıyor. Gerçekten de THY’nin gelirlerinin sadece % 14’ü TL bazında. % 38’I dolar, % 22’si euro , kalanı da diğer para birimlerinden oluşuyor. O halde THY’nin personel maaaşlarını döviz cinsinden belirlemesi ve ödemesi son derece doğal sayılmalı…

ANKARA DÖVİZLE MAAŞA NE DER?

Gelelim can alıcı soruya…THY, dövizle maaş öder mi? Pilotları elinde tutmak için rahat rahat öder. Kalan 15.000 çalışana haksızlık olmaz mı bu? Bal gibi olur. Anayasa’nın eşitlik ilkesi mi dersiniz, iş barışı mı dersiniz bilmem ama açık bir ayrımcılık olur. Şirketin de dibine dinamit yerleştirmiş olursunuz.  Hadi bir an için THY tüm maaşları dövize çevirdi diyelim. İyi de Ankara buna ne der? Döviz satın, milli paramızı kullanın, TL’yi güçlendirin diyen Ankara, bu ekonomik savaşta Türkiye’nin 2. Büyük şirketinin dolar hamlesini hoş karşılar mı sizce?

Merkez Bankası beklenti anketinin bile yıl sonunda doları 5.96 TL seviyesinde gösterdiği, enflasyonun % 20’yi elini kolunu sallaya sallaya geçeceğinin belli olduğu bir süreçte açıkçası THY yönetiminin yerinde olmak istemezdim. Resmen aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık vaziyeti… Hal böyle iken, bakıyorum da sendikalardan ses yok. Hava İş, yıllık izinlerin peşine düşmüş. Uçuş emniyeti falan artık konuşulmuyor bile… Valla, yıl sonunda yine bir tenkisat söylentisi ile ölümü gösterip sıtmaya razı etme senaryosu sahneye konulursa hiç şaşırmam…

 

Geri

57
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
sergio

Yurdum insanını gerçek dinden o kadar uzaklaştırdılar ki artık kimse gerçek ahlak gerçek namus ya da gerçek şeref derdinde değil, ama kime sorsanız elhamdülillah müslümanım diyor, lakin araştırmalar kutsal kitabımızda emredilenlerin neredeyse tamamının müslüman ülkelerde değil de İrlanda’da yapıldığını gösteriyor, birbirine saygı sevgi duy, öldürme, çalma çırpma, yalan söyleme, kandırma, hak yeme vs. Piyasa şartlarında kimin ne hak ettiğini talep belirler, talep varsa da o malın ya da hizmetin fiyatı artar, iktisat bilimi böyle der, ama kutsal kitabı bile sadece arapça okuyup ne dediğinden bihaber olan bir takım çoğunluk, maalesef analitik beyin fonksiyonlarını ya yitiriyor ya da kasten işlevleştirmiyor, dolayısıyla… Devamını oku »

Emekçi

Ülkenin en büyük sorunu emekçiye değer verilmemesi. Emekçinin emekçiye saygısı yok ki yöneticiler değer versin. Neymiş efendim “Pilotlara zam olmasın, Kmler fazla maaş alıyor, Tekniktekiler yatıyor”.
Kimse yöneticilerin aldığı maaş,primlere, yönetiminin kalitesine takılmıyor.
Ne zaman emekçiye değer verilir. O zaman bu ülke çok daha ileri noktalara gelir.

Kaptan

Tam bunu yazacaktim siz yazmissiniz. Tamamen katiliyorum, müdürün aldığı maaşı kimse konuşmuyor. Uçak başına bilmemkaç müdür düşüyor bir ton maaş, işini bilen müdürlere değil lafım, kaliteli müdürlerimiz de var. Torpille müdür olan adamın aldığı maaş HARAM!

Uzman

Kimseyi elinde tutmak zorunda değil, beğenmeyen gidecek yer varsa çeksin gitsin Allah aşkına ya! Bu pilotlar kabin personeli Türkiye’de yaşamıyor mu? Türkiye de kim alabiliyor bu iki yıllık mezun insanların aldığı paraları? Hala ağlıyorlarsa bırakıp gitsinler, yerlerini dolduracak çok fazla kişi var. Ülke sıkıntıda halk sıkıntıda ama paşa pilotlarımız hosteslerimiz hiç sıkıntı çekmeden % 35 zam alsın, kim bunlar ya? Teknikte mühendisiz 3 yıldır uzman kadrosunda 3 bin tl para alıyoruz Aile geçindiriyoruz biz bu kadar ağlamıyoruz. Taşeron daha da kötü durumda. Bir pilota yapılacak zam yerine kaç kişiye zam yapılabiliyor. 30-50 bin alan hala zam diyorsa çıkar gitsin. Böyle… Devamını oku »

Ne iş olsa yaparım

Sen kapat ben seni arıyacam

737 F/O

Bir de mühendissiniz demek, sizden bu yaklaşımı görmek üzücü. Kendi durumunuzun düzeltilmesini talep etmek yerine bizimki de kötü olsun istiyorsunuz. Bizleri aşağılamaya çalışmışsınız iki yıllık diyerek sanırım, ben de mühendisim, İTÜ’lüyüm, ayrıca pilotum. Bir meslektaşıma bu yaklaşımı yakıştıramadım.

Ne iş olsa yaparım abi

Mühendissen ve 3 yıldır 3 liraya çalışıyorsan kusura bakma sende kafa yoktur dostum. Uzman maaşının 3 bin olduğuna inanmıyorum. Teknik Destek Personeli ancak o kadar alıyor. Ayrıca sizin gibilerin yüzünden uçağa binemez olacağız artık. İnsanların arasını maaş yüzünden açmaya çalışıyorsunuz. Buraya bunları yazıp pişkin pişkin uçağa binip oradaki arkadaşlarımızın yüzüne bakabiliyorsun demek ki.

Cabin Crew

Madem bukadar zorunuza gidiyor, pilot olun bence. Alımlar devam ediyor. Bence burada okadar dil dökeceğinize pilot olun. Olmadı kabin memuru olun. Nasılsa çok kolay.

Tektük

Dolar Kuru enflasyonun da etkisiyle şekilleniyor. Dolarla veya dolara endeksli maaş almak değil, alınan sorumluluk ve iş için gereken tecrübeye oranlı ödeme yapılması , anlaşılan maaşın gercek enflasyonun altında ezdirilmemesi önemli olan. Çoğu kişi pek kafasına takmıyor artık ne vermiş ne zam yapmış , sigortası tavandan yatsın asgari ücretle de çalışır yüzde 90ı.Coğu kisi ek iş olarak ev/araç alıp satıyor insan gibi yaşamak için. Yahut başka bir iş daha kuruyor. Uberle taksiye çıkanı dahi gördüm… Başka türlü de gecinir elbet , evini işe 100km mesafede 1+1 tutar, asgari ücretle yaşayan insanlar gibi hayat düzeni kurar, çoluğu çocuğu hastalanınca devlet Hastanesi’ne… Devamını oku »

9 koydenkovulan

Ayni İşi yerde yaparsan maaş 1603 tl ,ucak icinde yapinca min.8-10 bin Tl anasina danasina kardesine kadar bedava Pass lar da cabasi.Bi de neymiş dolar maaş verilmeliymiş.Utanir insan be biraz ar damari catlamadiysa.Thyden çıkan aldiginin yarisina iş bulamaz Thyden ala ciftlik mi var,kimse birakmaz

Önden buyur

Seni de uçağa alalım.

F/O

Çiftlik benzetmesine katılıyorum, ama uçaktakiler için değil, yerdekiler için geçerli.

Dokuz koyden kovulan.

Ryanair pilot maasi 4000euro.
Korfez ulkelerinde 10000usd den basliyor.
Cinde 30000usd.

Ryanair FO

Ryanair maaşı minimum 5000 € hatta uçuşuna göre 7000€ ya kadar artabiliyor F/O için…

Cabin Crew

Ne kadar akıllısın hepiniz. Eminim bu paraları veren insanlar sizin kadar düşünememiştir. Keşke sizlere danışsalardı.

Birbilen

Siz çok akıllısınız ya …. ABD bize ekonomik darbe yapmaya kalkarken biz bir de kalkıp dövizle dolarla maaş verelim. Dövize ihtiyacımız artsın. Dolar , Euro daha da yükselsin. Milli şuuru dolara , euro ya karşı arttırıp uzaklaşmayı telkin etmek , düşmesini temenni etmek istemeniz lazımken siz bu yükselişlerden rant elde etmenin peşindesiniz. BİZİM BAŞKA VATANIMIZ YOK…( HE SİZİN VARSA O BAŞKA )

Bir bilmeyen

Vallahi dostum, geçen benzin alıyodum baktım 7 TL’ye vurmuş. Pompacıya dedim ki, “sizde milli şuur yok mu, niye zam yapıyorsunuz?” Cahil pompacı dedi ki “Abi petrol dövizle alınıyor, döviz artınca benzin de zamlanıyor.” Şimdi bu döviz yükselişinden dolayı zam yapan benzin istasyonları vatan haini mi oluyor kardeş?

döviz büfesi

Sen Yazıyı nerenle okudun Birbilen? Adam Dövizle ödeyin demiyor ki. Dövize endeksli ödeyin diyor. Döviz düşerse de TK daha az para verir.

bir bilen bir bilene gel bilenelim demiş

dövizle maaş istemek akıl işi değil evet
lakin pilot eğitim bedelini euro ile geri istemek de vatanseverlik değil

hasan

THY calişanlari degil tgs calişanları hakketti

Taz

Kimseyi elinde tutmak zorunda değil, beğenmeyen gidecek yer varsa çeksin gitsin Allah aşkına ya! Bu pilotlar kabin personeli Türkiye’de yaşamıyor mu? Türkiye de kim alabiliyor bu iki yıllık mezun insanların aldığı paraları? Hala ağlıyorlarsa bırakıp gitsinler, yerlerini dolduracak çok fazla kişi var.

F/O

Eminim doldurursunuz yerleri, kolay gelsin size.

Yaa bi zahmet

Gel bi doldur gözüm be bu yerleri. Bak maaş dolgun ne bekliyorsun

Havaci

Yerimizi doldurursun da o kuş beyninle tecrübemizin yerini doldurabilecekmisin acaba…

sergio

evet beğenmiyoruz ama gitmiyoruz da bu güzel ülkeyi sizin gibilere bırakmayacağız, seve seve de hakkımızı ödeyecekler sen de dilenmeye mevki makam çamaşır makinesi üç otuz asgari ücret arası kahramanlık hikayeleri peşinde ömrünü tüketmeye devam edeceksin.

Cabin Crew

2 yıllık mezun olduklarını nereden biliyorsunuz? Olsalar bile, 2 yıl üniversite mezunu olmak yetersiz mi? Bence sadece mezuniyete göre verilecekse maaşlar, 10 bin TL maaş ödenen lise mezunlarına takın kafayı. Ama emin olun onlarda hak ederek kazanıyorlardır paralarını. Siz kıskançlıktan burada insanların emekleriyle kazandıkları paranın derdinde düşeceğinize çalışın sizinde olsun. Yerlerini dolduracak çok kişinin olduğunu da düşünmüyorum. Havacılık herkesin kolay kolay yapabileceği bir iş değil. Havacılıktan anlamayan da boş boş konuşmasın artık. Sıkıldım havacıların maaşlarını kıskanan tembel insanlardan.

amele

uçak nasıl uçar ,hava aracı nedir,nelere hava aracı denir bilmeden kendini havacı sanan arkadaşlar komiksiniz <3

Siyahzambak

Felaket tellalcısımısınız yoksa vatan hainimi doların altında kendin kal

Ayşe Teyze anladı, sen anlamadın.

Bu hafta benzini zamlı aldın mı? 2 ay sonra doğalgazı % 50 zamlı alacan mı? Elektrik faturan geçmiş aylara göre % 20 fazla gelince ne yapacan? Allah Allah nereden çıktı bu zamlar mı diyecen? Deme, Sebep basit. Döviz kuru artınca dövizle aldığın herşey zamlanır. Peki senin maaşın? Yerinde sayıyor de mi? Sonuç. Fakirleşiyorsun. Daha basit nasıl anlatayım birader?

örtmeniiim

Tellalcı diye bir meslek yok. Pilotçu, hostesçi, terzici olmadığı gibi.. Tellal demek istedin herhalde. Önce Türkçe öğren. Sonra yorum yaz. Olur mu?

Zanzibarlı

Alman cöpcü ne alaka. Alman copcunun parasını tl ye neden cevırıyosun kı kendı ulkesındeki profesor e kıyasla nasıl onu soyle.

gerjzk

zanzibar cipleri gelmis yorum yazmış beyin olmadan algilamak zor değil mi ? buradaki profesörün maaşını çevirince ona denk geliyor seni tanimak isterim g.. insan

Tarkan

Burasi T.C. para birimi de TL dir. Beğenmeyen dolar veren yere gitsin. Dolar 0.5 TL olsa bu sefer de bravo adamlar yaptı der miydiniz? Koskacaman bi HAYIR

Birbilen

Dolar 0,5 TL olsa acaba maaşı dolarla verin der mi ? O zaman da TL ile verin derler Rantçı bunlar memleket vatan düşüncesi yok…

Akça

Cahil cahil konuşma ya

müdür müsün?

sen aldığın maaşı Yılbaşı ve bugünkü kurlara göre bi hesapla bakalım . Alman çöpçünün 1 haftalık Maaşını 1 ayda ancak aldığını göreceksin. Ha, ben Müdürüm , yattığım yerden 15.000 TL alıyorum. O da 2000 euro eder, çöpçüden daha iyi durumdayım diyorsan o başka !

Kıyaslama kıtları

Off bilerek mi yapıyonuz
Almanya da ekmek 2 euro burada 25 cent
Avrupa da domates 3 euro burada 0.5 euro.
Ab nin aldığı maaşı 5 e böleceksiniz.

Vatandaş

Otomobil, elektronik eşyalar için yorumunuz nedir? Ekmek 2 euro olsa ne? Maliyeti aylık 300-400 tl olsun. Sıfır baz ucuz otomobil bile 60-70 bin tl üzerinde. Kaç maaşla alabilirsin? Domates ve ekmek nedir yahu? Youtube da almanya asgari ücret diye arama yapıp oradaki asgari ücretli gurbetçilerin yaşamına ve alım gücüne bakın derim. Hangi asgari ücretli ülkemizde dilediğince kırmızı et alabiliyor?

Patates

Hayat zaten domates ve ekmekten ibaret.

bilet satış

Bu Hesabı Almanlar’a söyleme, hepsi Türkiye ‘ye Akın eder. İşsiz kalırız maazallah !

köftehor

Alman çöpçü 1.498 euro asgari ücreti ile 1000 lt benzin alır, bizim asgari ücretlimiz 229 euro ücreti ile 229 lt benzin alır. Anladın mı aradaki farkı?