THY, Boeing 737 MAX uçakları hakkında karar verdi - Airline Haber

THY, Boeing 737 MAX uçakları hakkında karar verdi

Türk Hava Yolları iki yılı aşkın süredir park halinde beklettiği max uçakları hakkında kaptanlarına bildiri gönderdi. Gönderilen bildiride Nisan ayı itibariyle 2 uçakla (TC-LCA, TC-LCE) operasyona dahil olacağını açıkladı.

Uçaklar tüm testleri başarıyla geçmesi durumunda hat uçuşlarına başlamasına müsaade edilecek.

THY’den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Değerli Kaptanlarım,

İki yılı aşkın süredir uçmadığımız MAX uçaklarımız Nisan ayı itibariyle 2 uçakla (TC-LCA, TC-LCE) operasyona dahil olacaklar. Uçaklarımızın bakımdan çıkması sonrası, belirli ekiplerimiz uçaklarımızla “Operational Readiness Flight” olarak adlandırılan değerlendirme uçuşlarını gerçekleştirecekler. Uçaklarımızın bu uçuşlardaki tüm testleri başarıyla geçmesi durumunda hat uçuşlarına başlamasına müsaade edilecektir.

 

Kısa bir süre sonra yayınlanacak olan, bu geçirdiğimiz iki yıllık süreçte MAX uçaklarına yapılan tüm modifikasyonların bir özeti niteliğindeki bilgilendirme sunumunun, MAX operasyonu esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili yayınlanacak tüm duyuruların, operasyona dönüş öncesinde tamamlanması gereken CBT eğitimlerinin ve halen B737 Tip Müdürlüğü ve B737 Tip Eğitim Müdürlüğü sayfalarında mevcut olan ve aşağıda linkleri bulunan differences dokümanları gibi kaynakların dikkatlice takip edilmesi operasyonun emniyetle yürütülebilmesi için büyük önem arz etmektedir.

 

Operasyonun aksamaması ve MAX uçaklarının imajının yaşanan gecikmeler ile olumsuz etkilenmemesi adına, sefere katılım noktasında bir aksaklık yaşanacak ise, mümkün olan en erken sürede Ekip Çağrı Merkezi üzerinden bilgi verilmesi gerekmektedir.

 

Pandemiyle geçen çok zor bir yılın ardından yavaş yavaş da olsa operasyonun normale dönüşünü görebiliyoruz. 2021 yılının özellikle üçüncü çeyreğiyle birlikte filomuzun 2019 rakamlarına yaklaşması umuduyla hazırlıklarımıza devam ediyoruz.

 

Bildiğiniz üzere evden çalışma dönemi Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı. Nisan ve Mayıs aylarına ait nöbet çizelgesini ekte bulabilirsiniz.

 

Sağlık risklerinin hayatımıza bu denli yoğun olarak girdiği, B737 filosu olarak iki değerli kaptanımızı ve bir hocamızı kaybettiğimiz bu süreçte, tüm psikolojik ve fiziksel zorluklara rağmen, görevini üst düzeyde yerine getiren siz değerli meslektaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (4)
 • PLT.
  2 2

  Sonunda THY max ucakları hakkında kararını verdi hayırlısı ile uçuşlar başlıyor. hayırlısı olsun.

 • 2019
  0 1

  2019 rakamları derken? Maaş mı uçuş mu? Dilerim her ikisi de olur.

 • Pilot Babası
  0 1

  Umarim Max krizi nedeniyle istihdami askıya alınıp havuzda bekletilen pilotların istihdamı kısa süre içinde gerçekleşir. Tam 2 senedir bekliyor çocuklar. Oğlum da bu grubun içinde. Ekimde eğitime başlayacaksınız denilince işinden istifa etti. 2 senedir işsiz evde sizden gelecek haberi bekliyor. Unutmayın çocukları.

 • torpilsiz
  0 0

  umarim hakki ile kazanmistir,Sıradaki haber:

Tunis Air’in 3 kişilik ekibi Fransa’da tutuklandı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.