featured

THY BİR BAŞARI HİKAYESİ

Türk Hava Yolları iyi yönetiliyor
Bir başarı hikayesi…!

Altı ay içinde pistten çıkan iki uçak… Şükür can kaybı yok.
Bu uçakların akıbeti ne? Tekrar uçabilecekler mi, yoksa hurdaya mı ayrıldı?
Konu yeni hat açılışı vs olunca medyada boy boy resimlerle yer almak güzel tabi, ancak kaza kırım, ölüm olunca kimseden ses yok.
Sessizlik… derin bir sessizlik…
Altı ay içinde iki can kaybı.
İş kazası…!
Biri teknik diğeri kabin hizmetlerinden iki can…
Evet ,“THY başarılı yönetiliyor”
THY başarılı mı gerçekten? Kaybedilen yaşamların, pistten çıkan uçakların hesabı kime soruldu? Kim bu derin sessizliği bozdu? Makamın getirdiği sorumluluğu kim aldı?
Başarıyı sahiplenen beyefendiler! Bu canların sorumluluğunu kim alacak, kim sahiplenecek?
“Somali’de THY çalışanlarını taşıyan araç silahlı saldırıya uğradı. Güvenlik şefi hayatını kaybetti. İki yaralı ayakta tedavi görüyor”
“Libya’da THY bürosuna yapılan saldırıda bir personel hayatını kaybetti diğeri de yaralandı”
“Beyrut’ta THY’de görev yapan iki kaptan kaçırıldı”
Benim yakın zamana dair hatırlayabildiklerim bunlar, umarım hatırlayamadığım ya da bilmediğim başka kötü hadiseler yoktur.
“THY bir başarı hikayesi”
Bu bir başarı hikayesi ise hepinizi başarılarınızdan ötürü tebrik ediyorum.
Liyakat ne kadar önemli ki? Liyakatı çalışırken kazanıyorlar. Buraya kadar sorun yok, ama liyakat kelimesinin altı bu kadar oyulmamıştı. Bir kaç yıl çalıştırılıyor, sonra liyakatı var denilerek istenilen makama getiriliyor.
İstediğiniz atamaları yapın. Sizi engelleyen kimse de yok.
Taş yerinde ağırdır.
Demirciden bakımcı, yorgancıdan uçak koltukçusu, mobilyacıdan havayolu yöneticisi olur mu?
Allah çalışanlara sabır versin.
Milan Kundera bir romanında delirmemek için yalan söylemek zorunda olduğunu söylüyor:
“Her zaman dürüst biri olduğunu, bununla da gururlandığını biliyorum. Ama kendine tek bir soru sor: İnsan niye gerçeği söylemek zorunda? Bizi böyle yapmaya zorlayan ne? Sonra içtenliği niçin bir erdem olarak görmemiz gerekiyor? Farz et ki, bir balık olduğunu, bizim hepimizin de balık olduğunu ileri süren bir deliyle karşılaştın. Onunla tartışır mısın? Ona yüzgeçlerin olmadığını göstermek için önünde soyunur musun? Yüzüne karşı ne düşündüğünü söyler misin? Hadi, söyle bana!”
Ağabeyi susuyordu; Edward sözlerini şöyle sürdürdü: “Ona yalnızca gerçeği, onun hakkında gerçekten düşündüklerini söylersen, bu, bir deliyle ciddi bir tartışmaya girmeye razı olman ve senin de deli olduğun anlamına gelir. Çevremizdeki insanlar konusunda da aynı şey söz konusu. Gerçeği onların yüzüne karşı söylemekte ısrar edersen, onları ciddiye alıyorsun demektir. Ben, delileri ciddiye almamak ve kendim de delirmemek için yalan söylemek zorundayım.”
Bence de THY bir başarı hikayesi…
Bu başarı sizin beyler…
Çare invest in Turkey.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. Bu yazıyı okuyunca çok şaşırdım. Demek ki hala birileri uyuşmamış ve gerçekleri görecek kadar sağlam kalabilmiş. Elinize sağlık. Şirket bünyende kazalar yaşanıyorsa, hayatlar kaybediliyorsa başarıdan elbette bahsedilemez. Sayın Konuk, sizin yorumunuzu okuyunca siz acaba neyin kafasındasınız?
  Temeli çürük bir gökdelen inşa eden müteahhitin suçu yok. Sorun çimentoda demek gibi.. İmam ve cemaat örneği size çok uygun.

  Cevapla
 2. 8 sene önce

  Yönetimin suçumu yok? Şuanda sana baska yerlerimle gülüyorum. Nilip bilmeden yazıyorsun işte. O arkadas neden öldü? Kimin baskısıyla o işi yapmaya kalktı ? Kokpite gren adamlar neden açıklanmadı? Yetkisi varmıydı?önlem neden alınmadı. Verilen iş için vardiya uygunmuydu? Yada süre?

  Cevapla
 3. 8 sene önce

  Yahu bu neyin kafası. Bundan önce minnacık bir havayoluyken THY size batmıyordu da, büyüyüp pazlanmaya başladığında mı batmaya başladı. Saydığınız sorunlar’ın kaçta kaçı yönetim kaynaklı sorunlar acaba?
  Doğru küçük olsun, bizim olsun mantığı artık geçerli değil. Bu yüzden de kuduruyorsunuz. Varın kudurun, bir faydası yok.

  Cevapla
  • 8 sene önce

   Esas sana sormalı sen neyin kafasındasın. Doğru yönetimde olan, havacılığın alfabesi bilmeyen badem bıyıklıları eleştirince hepiniz savunmaya geçip kendinizi işin içinden sıyrılmaya bayılırsınız. Kuduran sizlersiniz, elbet gün gelecek bu kibiriniz yüzünüzde tokat gibi patlayacak.

   Cevapla
  • 8 sene önce

   neyin kafası. minnacık havayolu. batmak. kudurmak. Ruh haliniz çok güzel, Allah yardımcınız olsun.

   Cevapla
  • 6 sene önce

   2004 te emekli olurken 200 e yakın uçağımız vardı.bu gün 1 tane bile yok. hepsi kiralık. bumu büyümek badem…

   Cevapla