featured

THY Başkanı Bolat: Türkiye’ye bu sene 14 milyar dolar döviz getirdik

 

THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, “2022 yılı itibariyle ülkeye 14 milyar dolar döviz getirdik. 75 bin çalışana iş sağlıyoruz, evlerine yuvalarına bereket götürüyorlar” dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat bu sene Türkiye’ye 14 milyar dolar döviz getirisinde bulunduklarını söylerken, şirketin 90’ıncı kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında 400 uçağı filosuna katacaklarını ve 1 milyarıncı yolcuyu taşıyacaklarını açıkladı.

THY Teknik A.Ş. THY’nin 2020 yılından itibaren filosuna katmaya başladığı Airbus A350-900 tipi uçaklardan ilkinin üs (ağır) bakım operasyonlarını İGA İstanbul Havalimanı’ndaki hangarlarında başarı ile tamamladı. Uçağın hangardan çıkışı için düzenlenen törende konuşan Bolat, THY filosunda A350 uçaklarından şu anda 11 adet bulunduğunu, bu sayının orta vadede 36’ya çıkacağını belirterek daha fazla almak için Airbus ile görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

‘ORTA VADEDE SAYILARI 36’YA ÇIKACAK’

Törende bir konuşma yapan Bolat, “Bunlar genellikle uzun mesafeli uçuşlarda sahip oldukları motor ve gövde teknolojisiyle beraber ortaklığımızı 787’lerle beraber en efektif uçakları. Bu uçakları orta vadede sayıları 36’ya çıkacak. Daha fazla da almak için Airbus ile görüşmeleri yapıyoruz. Biliyorsunuz tüm dünyada özellikle Avrupa’da son yakıt fiyatlarını artması havacılık sektörünü olumsuz etkiliyor. Pandeminin hemen akabinde havacılık bir yükselişe geçti. Bütün bunlara bakarak piyasada uçak toplamaya devam ediyoruz” dedi.

‘KAPASİTEYİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Teknik A.Ş’nin filoda bulunan tüm uçakların bakımlarını yapabilecek kapasitede olduğunu hatırlatan Bolat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elimizdeki hangarların kapasitesi THY uçaklarının bakımının yanı sıra diğer havayollarını uçaklarını bakımlarına yer ayıramıyor. Bununla beraber hangar kapasitelerini arttırmak, Teknik A.Ş’ye yatırım yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Türk Hava Yolları, konsolide karlarının uzun dönemde değil, orta dönemde değil kısa dönemde 3-5 yıl içerisinde yarısına yakınını iştirak şirketlerden elde etme hedefimiz var. Bu büyük bir hedef burada en önemli oyunculardan bir tanesi Teknik A.Ş.”

BOLAT: FİLOMUZ 10 KAT BÜYÜDÜ

2005 yılında filolarında 82 uçağı bulunduğunu hatırlatan THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “83 uçağın 12 tanesi geniş gövdeliydi. Nerden nereye geldiğimizi görmek için de bazı referans noktalarımız olması lazım. 2003 yılında AK Parti’nin iktidara gelmesiyle getirdiği yönetici kadrolarını bugüne ne yaptığını görmek açısından çok önemli. 2003 yılında 60’a yakın uçağımız vardı. O zaman 7 tane A340, 5 tane de A310 uçağımız vardı. Bugün ise 129 tane geniş gövdeli uçağımız var. Buna göre filomuzdaki geniş gövdeli uçak sayımız 10 kat büyümüş” dedi.

2023 yılında THY’nin kuruluşunun 90’ıncı yılı olduğunu ve kendileri için önemli olduğunu söyleyen Bolat,” 2022 yılı itibariyle ülkeye 14 milyar dolar döviz getirdik. 75 bin çalışana iş sağlıyoruz, evlerine yuvalarına bereket götürüyorlar. İstanbul’a baktığımızda şu anlama geliyor, İstanbul’da her 200 kişiden biri Türk Hava Yolları’nın çalışanı. Türk Hava Yolları ile beraber büyüyor, gelişiyor, refah seviyesini de arttırıyor.  90’ıncı yılımızı bu yüzden çok önemsiyoruz. 90’ıncı yılımızda daha da güçlenerek ve büyüyerek gireceğiz. 90’ıncı yılımızda filoya 400’üncü uçağımız gelecek. 2023 yılında aynı zamanda 1 milyarıncı yolcuyu taşıyacağız” diye konuştu.

 ‘UCUZ HAVAYOLLARI HOŞUMUZA GİTMİYOR’

THY olarak 1 milyon Amerikalıyı Türkiye’ye turist olarak getirdiklerini ifade eden Bolat konuşmasını şöyle tamamladı:

“Amerika’dan buraya başka bir havayolu gelmiyor keşke gelse. Biz bunun için çok uğraşıyoruz onların buraya gelmesi için.  Türkiye’ye katkı sağlayacak networkumuza katkı sağlayacak havayolları gelsin. Ucuz havayollarının vur kaç gelip bir ülkenin ekonomisini bir ülkenin havacılığını bozup gitmeleri çok hoşumuza gitmiyor. Onun içinde girişimlerde bulunuyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Ahmet başkan, Banka promosyonu için SAF tesis taşeronlarının hakkı yeniyor. bu konuya el atın, ALLAH rızası için.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Sen git koronada millet evinde yatarken zarar ediyoruz iş yok diye maaşı dusur imzayı attığın gün evdeki personeli ara 3 – 11 vardiyasina gelmezsen maaşından kesilir diye tehdit et, 6 sonra imzaladigin tisten geriye dönük 50 bin TL civarındaki paraya çök, tarihteki en büyük karı yap sonra nerdeyse aynı alacaksınız de yazıklar olsun hiçbir şey demiyorum ben bu şirkete girdiğim günden beni bir defa adil hakkaniyetli olunduğunu görmedim sizinde eskilerden farkınız yok böyle devam nasılsa bu devranda döner.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  THY Anadolu jet ayrımını yapmıyorsunuz sapinan çöpü karıştırmışsiniz işinize geleni THY bir soru sordun mu? Biz alt firmayız bı gidin çocuk mu avutuyorsunuz…

  Cevapla
 4. Yönetici 1 sene önce

  Sevgili arkadaşım. Bu tür BÜYÜK HARFLERLE bir yorum yapılmaz. Normal bir yorum yap ki yayınlayalım.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Daha personele doğru düzgün yemek veremiyorsun, millet zehirleniyor, prim, promosyonları da iç ettin, davayı kazananlara pas bilet ve emekli kartlarını vermiyorsun, elin icadını yüceltiyorsun, şirkette huzur kalmadı, insana değer yok hala oy ve koltuk için masal anlatıyorsun bu kafayla 1000 uçak alsan ne yazar?

  Cevapla