THY, Airbus İle ‘İyi Niyet Anlaşması’ İmzalayacak

THY, Airbus İle ‘İyi Niyet Anlaşması’ İmzalayacak

THY, bugün Airbus ile 25 adet Airbus A350-900 model uçak alımı için iyi niyet anlaşması imzalayacak.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, 10 Aralık’ta, şirketin filosuna 40 adet geniş gövdeli uçak daha katmak için görüşmelere başladığını duyurmuştu.

Ekşi, Yılbaşında THY ekip odasını ziyaretinde bu niyeti yinelemiş ve şirketin 2019 yılında geniş gövdeli uçakları filosuna katarak Avustralya uçuşlarına başlayabileceğini belirtmişti. Yakında 2018 bütçesinin açıklanacağını da söyleyen Ekşi, asıl büyümenin 3. havalimanıyla olacağını vurgulamıştı.

Bu karar doğrultusunda bugün THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve Airbus’ın başkanı Tom Enders arasında söz konusu alım için  iyi niyet anlaşması imzalamak üzere bir görüşme yapılacak.

Yapılacak imza törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katılacak.

THY’nin bugün 25 adet A350-900 için bir iyi niyet anlaşmasına imza atacağı ve uçakların başta Avustralya olmak üzere çok uzun menzilli yeni hatlar açılmasını sağlayacağı bildirildi.

Kesin olarak 40 geniş gövdeli uçak alımına karar vermiş olan THY, henüz hangi tip uçak alacağı konusunda kesin bir karara varmış değil. Duyumlara göre nihai sözleşme 20 adet A350-900 olarak sonuçlanabilir.

THY geçtiğimiz aylarda yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile New York’ta Boeing ile 787-9 serisi için bir iyi niyet anlaşması yapmıştı.

Bu arada THY/Teknik’in her iki uçak tipi için de teknik yetki alabilme çalışmaları yaptığı tarafımıza gelen bilgiler içerisinde yer almaktadır.

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Şakire
2 yıl önce

Fransa bize ucak satıyor para kazanıyor, İnanın Bizim kadar sevinmiyor. Bağlayıcılığı olmayan bir anlaşma da bu kadar şov yaparız.

n650
2 yıl önce

beynin çok küçük daha çok gelişmesi lazım

balon
2 yıl önce

bizim millet balon habere bayılıyor. Bunlar siyasi şovlar. henüz karar yokken atılan mansetlere bakın da ağlayın bizim medyanın haline. Sorup soruşturun sonra haber atın. İyi niyet anlaşması başka bir şey alım anlaşması başka. Size söylemiyorum airline diğerlerine söyledim

misafir
2 yıl önce

Ben her ikisinden 20 şer tane alınacağını düşünüyorum.Bu uçak alımları kesinlikle siyasi. Ne AB Ne de ABD kırılmasın. Adamlar yapıyor biz alıyoruz.

Tec
2 yıl önce

Öncelikle tebrik ederim. Karar bağlayıcı değil. Ancak bizim haberciler her zaman ki gibi sağır duymaz uydurur misali hemen alındı yazıyor. Bu balonu biri uçurdu ama siz temkinli davrandınız.

ne desek boş
2 yıl önce

Abd,fransa,almanya,hollanda vs bize karşı ne varsa koruyan,kollayan ülkeler ve biz bunları daha da zengin etmek için elimizden geleni yapıyoruz. İhaleler veriyoruz,bir sürü mal alıyoruz,vatandaşlarını kimlikle ülkemize sokup,9 ay çıkmadan kalmalarına,vergisiz ev,arsa almalarına izin veriyoruz,ülkemizdeki en büyük ithal araç müşterisi devlet ! Belirli bir süre bunlardan uçak almayalım gerekirse belirli süre büyümeyelim,en çok noktaya uçmayalım elimizdeki uçaklarla idare edelim, tek koridorlu uçaklar için embraer’den uçak alalım,avrupa arabalarına binmeyelim,ihale vermeyelim ama yok. Abd’ye uçak,araba,silah vs ve ihaleler karşılığında 20 milyar dolar,almanya’ya 15 milyar euro,hollanda’ya da 22 milyar euro para kazandırmışız! Yarın yeni havalimanı açıldığında bu ülkeler ülkemizdeki güvenliği bahane edip de uçuşları… Devamını oku »

Eng
2 yıl önce
Reply to  ne desek boş

Sen nediyorsun ya? Bizim millet Passat’a binmeden yaşayabilir mi, ya da IPhone ile mesajlaşmadan??

Anonim
2 yıl önce
Reply to  ne desek boş

beynin çok küçük daha çok gelişmesi lazım

Samsunlu
2 yıl önce

Hayirli olsun, A350 THY icin sart olan bir ucak, gec bile kalindi. THY bana gore mademki buyuk oynamak istiyor ve bunuda hak ediyor, bundan boyle son anda fakir anadolu takimlar gibi transfer yapmamasi lazim, uretilen yeni ucagin ilk musterisi unvanina sahip olmasi icin elini kaldirmasi lazim, hatta uretici ile masaya oturp uretilecek ucagin THY’nin arzu ve isteklerine gore ucagin gelistirilmesi hakkinda karar ve yonlendirici havayolu olmasi lazim.
Allah en kisa zamanda Avustralya Melboourne semalarinda gormegi nasip etsin