THY A321 ve SunExpress B737 Stuttgart'ta ayrılık kaybı (loss of seperation) yaşadı

THY A321 ve SunExpress B737 Stuttgart’ta ayrılık kaybı (loss of seperation) yaşadı

Stuttgart’tan İstanbul’a (Türkiye) TK-1706 uçuşunu gerçekleştiren TC-JSZ tescilli THY Türk Hava Yolları Airbus A321-200 uçağı, kalkış yapmak için Stuttgart’ın 07 pistine girmişti. TC-SOR tescilli SunExpress Boeing 737-800 ise, XQ-154 Antalya’dan Stutgart uçuşunu gerçekleştiriyordu

Bu sırada SunExpress’in XQ-154 sefer sayılı uçağı, Stuttgart’ın 07 numaralı pistine son yaklaşmadaydı ancak, pist üzerinde kalkış yapacak THY uçağını görünce inişten vazgeçerek tırmanmaya başladı.

ADS-B verilerine göre, THY A321 uçağı kalkış için 07 pistine girdiğinde iniş yapan SunExpress B737 uçağı pist başına 4,4 mil yaklaşmıştı. SunExpress uçağı inişte piste temas etti ve tekrar havalandı. 

SunExpress’in tırmanması sırasında iki uçak arasındaki dikey ayrım 300 feet, yatay ayrım yaklaşık 0,8 mil idi.

Almanya BFU, olayın iki uçak sırasında yaşanan ayrım kaybı (loss of seperation) yaşanmasını ciddi bir olay olarak değerlendirildiğini, olayın araştırmaya alındığını bildirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 hafta önce

  Büyük bir faciadan dönülmüş. Çok geçmiş olsun.

4 Yorum

 1. Olası bir durum, iniş sırasında emniyetsizlik yaşanmışsa pas geçmek normal, atc ayrımı yapar biter gider abartıya lüzum yok.

  Cevapla
 2. 3 hafta önce

  Puravakasyon almanlar tehlikeli bir zihniyet

  Cevapla
 3. 3 hafta önce

  Almanlar kasitli bir senaryo hazirlamis bu bir. Tesaduf degil bilincli bir algi iki turk ucagi bir birine carpdi ve itibar kaybi insan kaybi guven kaybi. Bence almanlar veya oradaki yahudi zihniyeti oparasyon cekmis pilotlardan allah razi olsun kj firsat vermemisler dikkatleri sayesinde

  Cevapla
 4. 4 hafta önce

  Büyük bir faciadan dönülmüş. Çok geçmiş olsun.