featured

THY A.O Dil tazminatları oranları düşürüldü!!

 

THY A.O tarafından yapılan duyuruda eskiden memur uzman ve mühendis kadrolarının iş tazminatının %40, teknisyen ve diğer kadrolarının iş tazminatının %30 kadar olan dil tazminatı notlara göre kademeli olarak sabitlendi. Ödenen miktar ve eskiden YDS den 75 olan dil tazminatı alma notu 60 düşürüldü.

Airline Haber TÜRK HAVA YOLLARI, PEGASUS,HAVACILIK,HAVACILIK HABERLERİ,SON DAKİKA THY A.O Dil tazminatlari oranlari dusuruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

44 Yorum

 1. 1 sene önce

  Aynı uygulama yapılmak istenildi ama yanlışın farkına varıldı. Şimdi yine karşımıza çıkıyor. İnsanlar yeni ücret zammıyla kazanımı daha teşvik edici hale gelen bu tazminat için çaba gösterecek,alamayanlar kendilerini daha da geliştircek böylelikle şirket konumunu bir adım daha ileriye taşımış olacaktı. Sektör için gider sayılmayacak bir rakamla şirket kalitesini arttırmanın kolay yolu olarak değerlendirimeli. Şu anki durum tazminat almaya teşvik etmeyecek, hayli hazırda tazminat alanların da bilhassa moral ve motivasyonlarını bozacaktır.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Teknik e henüz mail gelmedi. İnşaallah teknik e aynı uygulama gelmez dakat ne yazıkkı imkansız. bir kerede teknik e a/o dan iyi bişey yapılsın dişimi kıracam valla…

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Neden haber yapmadı acaba???

  Cevapla
 4. Thy A.O. da dil tazminati dusunce thy Teknigi de etkiler mi acaba? Yok yani A.O. ya zam yapildiginda TK ya donup siz baska sirket calisanisiniz o yüzden size zam mam yok diyorlar ya o babdan soruyorum

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Yine her zamanki gibi ilk tasarruf personelin maaşından edildi. Alın 3-5 kuruş sizin olsun, eğer bununla kurtaracaksanız şirketi alın kurtarın. Ama bari bize de tutunacak bir dal verin, kötü haberin yanında bir de iyi haber verin; diyin ki dil belgesini bir kere vermeniz yeterli, geçerlilik süresi yok. Biz de bir kere 90 üstü alıp vermeye çalışalım bitsin bu sınav çilesi her 2 senede bir. EYDS 360 tl olmuş, diğerlerine bakmaya cesaret bile edemiyorum dövizle ödeme alıyor.

  Cevapla
 6. Şu kararı veren arkadaşlara sormak lazım; yatırım için alıp kiraya verdiğin ev artık senin değil, artık 2000-2500tl kira almayacaksın desek ne hissederler? Maaşının sadece 20’de 1’ine tekabül eden bu durumdan bile rahatsız olacaklarına eminim. Bizim maaşımızın çok daha büyük bir oranını kesmiş oldunuz, sizin için küçük ama bizim için büyük bir kesinti. Bu ancak personelin moralini bozar, hesaplarını bozar, mutsuz eder. Personelin imkanlarından, maaşından, refahından kısmaktan vaz geçin artık. Her geçen gün bir şeyler kötüye gitmesin artık. Dil belgesi geçerlilik süresi 5’ti 3 seneye düşürdünüz, o da yetmedi şimdi bunu yaptınız. Bir durun artık!

  Cevapla
 7. İDil tazminatı olarak THY den fazla para veren yok piyasada biraz araştırın. Ayrıca iş tazminatının %30 ve %40 ını vermek son zamlardan sonra sürdürülebilir olmaktan çıkacaktı şirket açısından. Şirket yine kendi işine geleni kimseye danışmadan uygulamaya almış. Bir kaç yıl önce de benzer sistem açıklanmış ama geri adım atılmıştı. Bakalım bu sefer ne olacak.

  Cevapla
 8. %30 olsun bùtùn tarikat cemaat mensupları alabilsin.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  IELTS 8 olmasına rağmen gelirim düştüğüne göre bundan sonra toplantılarda yes i doesn’t seviyesinde dil bilen müdür bey konuşur. Bana toplantıyı kurtar diye bakmasın kimse.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  yine eridik, hali hazırda ingilizce almanca dil tazminatı alıyorum ispanyolcaya hazırlanıyordum artık heves kalmadı.bence ingillizce tazminat tamamen kaldırılmalı ve eski düzene dönülmelidir ,zaten bu şirkette çalışan herkes ingilizce bilmek zorunda, ingilizce bilmek bir marifet değil günümüzde.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Hava – İş TİS görüşmeleri sırasında dil tazminatı konusunun TİS kapsamına laınması için başlık açıldığını ama kabul edilmediği bilgisini iletiyor. Bu konu artık TİS kapsamında olup olmamaktan da çıkmıştır. 60 üstü alan ile 90 üstü alan arasındaki farkı 90 üstü alandan keserek 60 üstü alana veremeyiz. Zorlu ve 3. partilerle yapılan riskli işler söz konusu olduğunda 60 alan değil 90 üstü alan toplantıya sokuluyor. Şirketten ayrıldığında daha rahat iş bulacak kesim de bu yüksek puan alabilen insanlar. Burada ne amaçlanıyor anlamıyorum. Ama 2 yıldır gece gündüz çalışan, mesai almayan, kısa çalışma döneminde dahi 3 günlük ücret almasına dahi haftasonları da dahil 30 tam gün günde 12 saatten fazla çalışan bir kesim vardı. 3. partilerle bilhasssa boeing ve airbus ile bu işlerin yürütülmesi için çok emek harcadı bu insanlar. Bu kişiler cezalandırılmış oldu.

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  yine eridik, ingilizce almanca dil tazminatı alıyorum , ispanyolcaya hazırlanıyordum ama artık hevesim kalmadı,gerekli olan ingilizce dil tazminatı tamamen kaldırılmalı bu şirkette çalışan herkesin bilmesi gerekiyor zateningilizce bilmek bir marifet değil artık

  Cevapla
 13. 1 sene önce

  aldığımız tek geliride elimizden aldınız teşekkürleringilizce almanca dil tazminatım vardı, ispanyolcaya hazırlanıyordumartık heves kalmadı, tek dil bilen ile 3 dil bilenin farkı bu mudur?ingilizce dil tazminatı tamamen kaldırılmalı ve eskiye dönülmeli zaten bu şirketten çalışan herkes ingilizce bilmek zorunda,

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  Düşük puan alan personeli motive etme amaçlı yapıyorsan, 60-75 puan arasına 1000 TL yine verirsin. 75 üstünün aldığına karışmazsın, maaş düşürmek kadar adil olmayan bir uygulama yoktur. Sadece personelin hevesini kırmak için yapılmış bir güncelleme. Yabancı dili olan kalifiye personeliniz gidince ağlarsınız are you cola? diye.

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  Az proteyin iccez artikin

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  Belki 60 ustu alan ayni sayida belki daha fazla kisi var bence gereksiz hamle sirket icin hic mi kafaniz calismiyor

  Cevapla
 17. 1 sene önce

  Yahu insanlar kendilerini geliştirmek için güzel bir bahaneydi.Ülkemde nerde güzel bir olay var onu nasıl kötüye çevirmeyi biliyorlarsa anlamak mümkün değil.Dil tazminatı almıyorum fakat alan arkadaşlara geçmiş olsun tam anlamıyla yine bir hak kaybı.Madem bu durumdan rahatsızlandınız ozaman İş-Uçuş tazminatına ek prim artışı yapın.Aksi takdirde dil tazminatı alanı motive edemezsiniz Yarın öbür gün yds vb alan bulamazsınız.

  Cevapla
 18. 1 sene önce

  Daha iyi günler bunlar “Devamı gelicek anacım sabırla bekleyin”

  Cevapla
 19. 1 sene önce

  Ay sonu gelmiş bir anda mail atıp maaşın yüzde 15’ini artık vermeyeceğim diyor. Şirketteki ciddiyete bakar mısın? Yöneticilere de yapın aynısını görelim. İnsanlar 3 kuruşun derdine düşmüş be ayıptır. Alamayan da kendini geliştireceğine buna seviniyor çünkü kapasite bu kadar.

  Cevapla
 20. 2 ileri 1 geri. Baştan hesaplayın, belirleyin ne verecekseniz verin. Bir yerden veriyorsunuz sonra fazla gelip bir yerden kesiyorsunuz. Kusura bakmayın da siz nasıl yöneticisiniz, nasıl iş yapıyorsunuz? İnsan şu iş bilmez, şu acemi, afedersiniz şu salak duruma düşmemek için bile bu hamleyi yapmaz, bu maili atmaz. Bu maili zaten bir kaç sene önce atıp sonra tükürdüğünüzü yalamadınız mı? Şimdi bir de personele mi yalatalım dediniz? Bu kararı alanlar, yürürlüğe koyanlar siz THY’ye yakışır yöneticiler değilsiniz. Umarım bir an önce o koltukları hak eden kişilere bırakıp şirketten de gidersiniz. Bıktık artık personel plarak sürekli bir şeylerin eksilmesinden, kötüye gitmesinden.

  Cevapla
 21. 1 sene önce

  herkes seviyesine göre alıyor Ağlama Oyna, şirketim robin hood luk yapmış .

  Cevapla
 22. 1 sene önce

  Dil tazminatı için, iş tazminatı tutarının 40% oranı tavan olarak belirlenip, aşağıdaki gibi bir düzenleme yapılsa idi, dil tazminatının enflasyon farklarına konu olacağı kesinleşmiş olurdu. (hak kaybı olmasına rağmen, çünkü standart zaten 40%). Her zam döneminde bu tutarın toplam maaştaki oranı git gide eriyecek. Bir avuç insan alıyordu zaten bu dil tazminatını. Alamayanların sürekli dilindeydi. 60 puan ile buyursunlar alsınlar. Herkes kaybetti günün sonunda. Alamayanlar konuşmak yerine çalışsalardı, bugün maaşlarını yükseltme şanslarını kaybetmezlerdi. Bu şekilde şirkette İngilizce dil yetkinliği olan kalifiye personel hala hak kaybına uğramaktadır. Şirkette stratejik önemi olan idari işler de genelde bu personelin üstündedir. Hava-İş temsilcilerine TİS öncesi gönderilen taleplerde de lisan tazminatının TİS kapsamına alınması gerektiğini iletmiştim, Hava-İş Sendikası bu konuyu tartışmaya açmış mıdır acaba? TİS 20. maddesine aykırı bu denildiğinde, TİS de yok diyorlar, alsalardı o zaman kapsama .60 – 69,99İş Tazminatının 10%’u70 – 79,99 İş Tazminatının 20%’si80 – 89,99 İş Tazminatının 30%’u90 ve üstü İş Tazminatının 40%’ı

  Cevapla
 23. 1 sene önce

  Dil tazminatı için, iş tazminatı tutarının 40% oranı tavan olarak belirlenip, aşağıdaki gibi bir düzenleme yapılsa idi, dil tazminatının enflasyon farklarına konu olacağı kesinleşmiş olurdu. (hak kaybı olmasına rağmen) Bu şekilde şirkette İngilizce dil yetkinliği olan kalifiye personel hala hak kaybına uğramaktadır. Her zam dneminde bu tutar gititkçe eriyecektir. Zaten bir avuç insan alıyor bu tazminatı. İngilizce bilen kalifiye çalışanları neden üzdüler? Hava-İş temsilcilerine TİS öncesi gönderilen taleplerde de lisan tazminatının TİS kapsamına alınması gerektiğini iletmiştik, Hava-İş Sendikası bu konuyu tartışmaya açmış mıdır acaba? Lisan Tazminatı gibi bir kalemin TİS’de yer almaması da ayrıca üzüntü vericidir. 60 69,99 İş Tazminatının 10%’u 70 79,99 İş Tazminatının 20%’si 80 89,99 İş Tazminatının 30%’u 90 ve üstü İş Tazminatının 40%’ı

  Cevapla
 24. 1 sene önce

  Sirkette bir kactane kansız var zaten bu taslak önlerinde surekli hazır bekliyor. Bir yonetime yaptiramazlarsa sonraki yonetime hemen hazir halde sunuyorlar. Şuna bak 3-4 yıl önceki metnin aynısı. Sadece tarihleri revize etmis kansız herif.Yeni yönetimde çalışandan keserek yıl sonuna kar gösterecek. Rabbim sizin elinize bırakmasın kimseyi. Kendi cocuklarınızı ve eşlerinizide bırakmasın. İnsanın kanı bozuk olunca herkese zararı dokunur.

  Cevapla
 25. 1 sene önce

  ilker beyin gözünü seveyim.

  Cevapla
 26. 1 sene önce

  Sefa bey, eger ulasabiliyorsanız yetkililere ulasabilirmisiniz. Bu yanlıstan donulsun hatta eski sisteme donulerek 5 yıl gecerli olsun.En azından harf sistemine gecilsin de C seviyesinde dili olanlar %30 dan devam etsin

  Cevapla
 27. 1 sene önce

  Ruh hastası bunlar…Ya kardeşim personel maaşından başka uğraşacak işiniz gücünüz yok mu sizin.

  Cevapla
 28. 1 sene önce

  Kısa vade için benim adıma iyi oldu. +80 ydsye 250₺ dil primi alıyordum. Uzun vadede kayıp büyük.

  Cevapla
 29. İnsanlar zaten 2 senedir doğru düzgün para alamamış. Şimdi de daha zamlı maaşı bile almadan yaptıklarına bak. YDS’den 90 almış biri olarak neredeyse ayda 2000 TL eksiye düştüm. Ödemelerim de ona göreydi. Düşük puan alana (60) tazminat veriyor, ben yüksek puan alıyorum beni cezalandırıyor! Kendi adıma emeği geçenlere hakkımı helal etmiyorum! Bunca insanın emeğiyle oynamak bu kadar kolay işte.

  Cevapla
 30. 1 sene önce

  Tapu dairesi mi burası komple kaldırılması daha iyi

  Cevapla
 31. 1 sene önce

  Kime sordunuz? Calimanlara? Sendikalara? Kaşıkla verilenler, kepçeyle alınacak anlaşılan. Çalışanların bir kazanimina daha çöküldü. 3, 5 sene sonra o kadar kuşa döner ki bu paralar çoğu kimse gidip sınava girmez.

  Cevapla
 32. 1 sene önce

  Sayın başkan yapacağınız başka indirim varsa size zahmet önceden bildirin de millet enayi gibi ay sonu hesabı yapmasın. ay sonunu getiremeyecek kimse edebiyatı yapıyor diye anlaşılmasın ama herkesin bir hesabı kitabı vardı çok güzel içine edildi bir gecede. Bu mesele ek ödemelerle bir yerlere gelen maaşın nasıl bir anda sekteye uğrayacağını da göstermiş oldu. Dolayısıyla kimse bu saatten sonra yok bilmem ne tazminatı yok bilmem ne ek ödemesi işine güvenmez bu iş kuruma olan güveni çok fena sarsar. Utanılacak bir hamle malesef.

  Cevapla
 33. 1 sene önce

  Arkadaşım ikramiye, ek gelir, dil primi falan bunlar hesaplanır çarpılır bölünür aylık elime hmm şu geçiyor diye düşünülür. Yani dil primi var, bu para sırf dil bildiğinden değil de bulunduğun konum kıdem yıl hesabında bir düzeltme olarak anlam ifade eden bir şeydi zaten.Şimdi sen diyorsun ki artık öyle değil, A üstü kadroda olan biri total maaşta %10-%15 net daha az alacak şuan. 20 yıllık çalışan, 2 dili olanlar belki de %20 az alacak total maaşı.Tablo sabit, belki 5 yıl güncellenmeyecek garantisi yok, eriyip gidecek böylece bir kazanım geçmiş olsun.Zaten referansı olmayan, yükselemeyen sağlam insanları motive eden bir şeydi 2. Dil almayı bile teşvik ediyordu, niye böyle oldu ki şimdi…

  Cevapla
 34. 1 sene önce

  Bence guzel olmus diyecegine sende calisaydinda sende alaydinya kardes. Yorum yapacak kadar calisan kafan yds den 75 alacakkadar calismiyormu. Neresi guzel olmus. Nerden baksan her durumda kötü. Insanlar refah seviyesine ulasabilmek icin birtek dile güveniyordu. Simdi onuda kesiyorlar. 60 nedir ya. 60 alana dil tazminatimi verilir. Dokümanlari okuyabilen biri zaten 60 aliyor. Bu nasil vizyondur insanlara 60 hedefi gosteriliyor. Marka ismine yazik yahu.

  Cevapla
 35. 1 sene önce

  THY pandemiyi çalışanlara yıktı 😂

  Cevapla
 36. 1 sene önce

  IELTS 8.5, buna rağmen zarar var. Dahası, zaman geçtikçe bu rakam, değil TİS rakamları kadar, enflasyon kadar dahi zamlanmayacak ve kuş olup gidecek. Herkese geçmiş olsun.

  Cevapla
 37. 1000Tl verip herkesi mutlu ederiz:)

  Cevapla
 38. 1 sene önce

  Yıllardır aynı ücretlerden ödeme yapılırken, zaten maaşlar enflasyon,dolar,euro’dan marketteki ekmeğin karşısında bile ezilmişken, yıllarca dirsek çürütüp YDS,TOEFL,IELTS gibi proficiency (o güzel olmus diyen sen proficiency kelimesine de sözlükten bakarsın şimdi ;)… sınavlarından belli bir başarı elde eden emekçi çalışalanlarını aldığı para bile gözüne batıyor artık şirketin.. 90 YDS veya IELTS 8 alacak adam bile çok daha az kazanacak. Verilmiş bir hakkı elimizden almak bu kadar kolay işte.Çok art niyetli bir yaklaşım.Yazıklar olsun.

  Cevapla
 39. 1 sene önce

  Bolat baba hızlı giriş yaptı.

  Cevapla
 40. 1 sene önce

  gayet güzel olmus, herkesın alabıleceğı sevıyeler var, ona gore fiyatlar verılmıs 75 alan ile 90 alan arasındaki fark olması gayet makul, zaten maaslarla berbaer dil tazminatı 5-6 k yı geçenler var. sef muhendıslerın cogu dıl tazmınatıyla 30 k cıvarında maasa cıktı bır anda

  Cevapla
 41. 1 sene önce

  Tazminat değil çerez parası oldu. İş ücret kesintisine gelince 1 gece de sorgusuz sualsiz kesiyorlar. Vermeye gelince kırk takla istiyorlar. Yazık yani personelin tutunduğu bir dal daha kırıldı.

  Cevapla
 42. Bolatın ilk icraatı masallah

  Cevapla
 43. Bolat ın ilk icraatı

  Cevapla
 44. 1 sene önce

  Ortalama bir uzman ve mühendisin aylık net 1000-1200 lira kaybı var. Madem alacaktınız neden zam veriyorsunuz. 90 üzeri alan kişiler bile daha düşük alıyor hesaba göre.

  Cevapla