THY 3 ÖDÜL BİRDEN ALDI

THY 3 ÖDÜL BİRDEN ALDI

Dünyadaki yükselen piyasa kredilerine odaklı tek entegre pazar istihbarat platformu olan ve hem online hem de yazılı ortamda faaliyet gösteren “Bonds & Loans”un bu yılki değerlendirme sonuçlarına göre Türk Hava Yolları, uçak finansmanı dalında “Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı”, “Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı” ve “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” ödüllerinin sahibi oldu.

İstanbul’da gerçekleştirilen ödül törenine, markayı temsilen Türk Hava Yolları Finansman Başkanı Ayşegül Denli katıldı. Ödülleri, bayrak taşıyıcı adına teslim alan Denli “Küresel ölçekte oldukça zor bir yıl olan 2016 genelinde, finansman dalında 3 ödüle birden lâyık görülmek bizler için çok önemli. Türk Hava Yolları ailesi olarak havacılığa dair her alanda başarı sağlamak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gayretimizin süreklilikle takdir ediliyor olması ve ‘Bonds and Loans’
gibi önemli kuruluşlarca ödüllendiriliyor olmak bizim için hem gurur hem de motivasyon kaynağı.” dedi.

Türk Hava Yolları, Eylül- Kasım 2015 döneminde teslimi gerçekleşen, 3 A321-200 uçaklarının finansmanıyla “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü.

Uçak finansmanı noktasında öncelikli hedefi, uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş ucuz fon kaynağı elde etmek olan havayolu şirketi, Japon sermaye ve bankacılık piyasasına erişim sağlayarak yeni bir fon kaynağını portföyüne ekleyip, bölgesel risk alanını da çeşitlendirmiş oldu.

Dahası, bu işlem sayesinde uçak değerinin tamamı Japon öz sermayesiyle birleştirilerek, düşük maliyetle finanse edildi. Bu anlaşma, dünya çapında uçak finansmanında bugüne kadar JPY cinsinden yapılan ilk EETC (Geliştirilmiş Teçhizat Karşılığı Temlik Sertifikası) olma özelliğini taşırken, klasik EETC yapısına JPY sermaye piyasası entegre edilerek literatüre yeni bir finansman çeşidi olarak kazandırıldı. Bu işlevsel yapı sayesinde birçok uçak çok yönlü sınıflandırmaya dâhil edilerek, yükümlüden daha yüksek kredi notuna sahip Japon bankalarından likidite desteği de elde edildi.

Türk Hava Yolları, 2015 yılı Eylül ayında teslim alınan 1 B777-300ER uçağının finansmanı ile de “Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı” dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü. Toplam finanse edilen miktar 16,8 Milyar JPY oldu.

Bayrak taşıyıcı havayolu aynı zamanda, Mayıs- Ağustos 2016 arasında teslimi gerçekleşen 1 B777-300ER ve 8 B737-800 uçaklarının finansmanıyla “Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı” dalında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Toplam finanse edilen miktar 430 Milyon Euro olurken, küresel taşıyıcı uyguladığı finansal kiralama yöntemi ile seçkin ve yenilikçi bir finansmanı başarıyla tamamlamış oldu.

Ödül kazandıran her iki finansman modeli de yenilikçi, sofistike ve türünün tek örneği olan finansman yapısı, U.S. Ex-Im garantisiyle ve aynı zamanda Fransız Vergi Kalkanlı Finansal Kiralamanın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Uçak finansmanında ağırlıklı olarak tercih edilen USD para birimi yerine JPY cinsinden gerçekleştirilen bu finansman yapısı, Türk Hava Yolları tarafından başarılı bir şekilde uygulamaya geçirildi. U.S. Ex-Im Bank garantisi ile vergi avantajının
birlikte kullanıldığı bu yapı, BNP tarafından aranje edilmiş olup Türk Hava Yolları’nın hem ihracat garantisi, hem de vergi avantajı yakalayarak, bahse konu uçakları düşük maliyetle finanse etmesine olanak sağladı.

Türk Hava Yolları uygulamaya geçirdiği yenilikçi ve türünün tek örneği olan finansman modelleri sayesinde Jane’s Transport Finance, Global Transport Finance, Bonds & Loans ve Airfinance Journal gibi sektörün öncü değerlendirme kuruluşları tarafından 2006, 2008, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında çeşitli ödüllere lâyık görüldü. Türk Hava Yolları, uluslararası uçak finansmanı ödüllerindeki başarısını son 10 yılda 12 Milyar USD seviyesine çıkararak zirveye taşıdı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
En iyi üçüncü olmuşlar bravo :))
3 yıl önce

“Türk Hava Yolları, uçak finansmanı dalında; “Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı”, “Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı” ve “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” ödüllerinin sahibi oldu”, diyip de dünya aleme aslında en iyi olmadığını açıklayıp ancak ikincilik ve üçüncülüklerle övünmek nasıl yaman bir çelişkidir. Hangi kafada ve vizyonda olduğunuz aşikar 🙂