THY 2017 3.ÇEYREK DETAYLI BİLANÇO-ÇALIŞANLAR KAYBETMİŞ

THY 2017 3.ÇEYREK DETAYLI BİLANÇO-ÇALIŞANLAR KAYBETMİŞ

Değerli okurlarım; Her 3 aylık dönemlerde THY’nin bilançosunu,karda mı yoksa zararda mı diye yazar, sonrada detaylı bir inceleme sonucunda,karlılığın nereden geldiğini iştiraklerin karlılık veya zararda ki paylarını,çalışanların durumunu sizler için değerlendirim.

Bu sefer bayağı zorlandım. Hava İş genel kurulu ve bu hafta yazmam gereken analiz çakıştı.Tamı tamına iki gün hiç evden çıkmadan sizlere detaylı bir analiz sunabilmek için uğraştım ve sonunda bitirebildim. Umarım beğenirsiniz.

Şimdi içinizden geçeni okur gibiyim. “Sefa Bey, aylardır sendikal konulara yer verdiniz. Şaibe içerdiğini düşündüğünüz rakamları son güne kadar devamlı yayımladınız. Köşe yazılarınızla yapılanları devamlı eleştirdiniz. Genel kurulda şaibelere yönelik bir konuşma beklediniz. Sendika yönetiminin kendilerine yönelik yapılan şaibeli giderler hakkında cevap vermesini beklerken, sadece bize “İftira atıyorlar” diye geçiştirdiğini duydunuz. İbra (temize çıkma) öncesi, her genel kurulda yaşanan müzakere bölümünü zaman yetmez diyerek reddeden divan başkanının taraflı yönetimini duydunuz.

Genel kurulda yapılan tüzük tadilleri ile koltuklarını ömür boyu garantiye aldıklarını, sendikanın mallarını,mülklerini satabilme yetkisinin yanı sıra bankalardan kredi alınmasına onay çıktığını duydunuz. (yani sendika yönetimi isterse bankalardan 10-15 trilyon veya üstü kredi alabilir)

Genel kurul ucu açık bu teklife bile EVET demiş. Sanki her iş bitti, kredi kaldı. Sanırım inşaat işlerine devam edecekler gibi… Bu nasıl delege yahu. Ucu açık kredi almaya nasıl onay verirsiniz?  Şaka gibi ya…Bazen düşünüyorum da, Airlinehaber ve bir kaç gazeteden başka hiç bir yayın kuruluşundan ses yok. Çok ama çok ilginç geliyor. Kim susturdu bunları? 

Airlinehaber olmasa kim muhalefetin sesini yönetimlere duyurabilirdi ki…Yanlışları kim haykıracaktı ki…Malum medya,muhalefetin parası yok,gücü yok diye mi, yoksa yapılan haksızlıkları mantıklı buldukları için mi sessiz kalmayı yeğledi dersiniz? Geri zekalı birinin bile görebileceği ve gazetelerde boy boy çıkan haberleri görüp de anlamamaya yatmak mümkün mü? Hava İş sendikasına,zamanında en ağır tarzda yazı yazanlar bir anda nasıl dansöz oldular farkında değil misiniz.

Yahu sevgili delegeler;

ben oğluma,eşime,kardeşime bile açık senet vermem. Siz ne yapıyorsunuz? 

Şimdi benim,böyle bir delege yapısına,yönetime ve divan başkanlığına yönelik ne dememi bekliyorsunuz. Sanırsın, Papua Yeni Gine deyiz. Burası Türkiye Cumhuriyeti beyler…Birisi çıkar DUR der bilesiniz.

Ayrıca, sizler ve bizler sendika seçim neticesinin bu şartlarda ne olacağını zaten biliyorduk. Sadece sizlere,sendika seçim süreci ve neticesi hakkında tek söyleyeceğim kelime REZALET olacaktır.Bu nedenle,sendika seçiminde çıkan sonucun,THY ve Sendika yönetimine hayırlı olmasını diliyorum.Birbirlerine çok yakıştıklarını düşünüyorum. İyi günde kötü günde birbirleri ile dostça geçinmelerini(!) diliyorum. THY yönetiminin Hava İş yönetimi ile dirsek teması halinde “al gülüm ver gülüm” oyunlarına devam etmelerini diliyorum. Siz değerli THY çalışanları için de maalesef sadece sabır dilemekten öte bir söylem bulamıyorum. 

Gelecek haftalarda Hava-İş Genel Kurulu hakkında daha detaylı bilgiler aktarıp yorumlamaya çalışacağım.

****************************************************

THY 2017 ÜÇÜNCÜ ÇEYREK DETAYLI BİLANÇO

Türk Hava Yolları 2017 yılı dokuz aylık kar/zararını açıkladı. Esas faaliyet karı 956 milyon dolar olarak gerçekleşmiş durumda. Yani THY asıl işi olan yolcu, kargo taşımacılığı ve teknik faaliyetlerden 956 milyon dolar kar etmiş diyebiliriz. Bu başarılı bilanço nelerden eksi veya artı olarak etkilenmiş bunlara bakmakta fayda var.

THY vergi sonrası ise 263 milyon dolar kar elde etmiş durumda. Net kar neden bu kadar düşüyor acaba?

En büyük gider kalemi finansal giderler. Bu finansal giderler içinde ise asıl sorun ise finansal faaliyetlerden kaynaklanan kur farkı zararları.

Bu kur farkının sebebi ise daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi THY’nin uygulamış olduğu uçak satın alımından kaynaklanan borçlanma stratejisi. Dolar, euro ve japon yenine karşı değer kazanırsa THY’nin lehine bir durum gelişir tersi durumunda ise aleyhine.

Ancak THY yöneticileri, dolar diğer para birimlerine karşı değer kazanıp kur farkından kar oluşursa bu durumu kendi bilgeliklerine ve stratejilerine lakin tersi durumda, ya hiç ses çıkarmayıp yada dünya piyasalarında gelişen durumu bahane ederek zarar ettiklerini söylemektedir.   

Japon yeni ile borçlanırsan her bilanço dönemi bu durumlar oluşacak, yani lehe veya aleyhe durum oluşacaktır. Bir nevi kendini kur dalgalanmalarına bırakmak gibi de diyebiliriz. Bu duruma kim onay verdiyse artık, kendisi yok ancak derdi hala THY’nin kucağında duruyor.

BAKALIM THY 2017 YILININ İLK 9 AYINDA GELİR VE GİDER OLARAK NASIL BİR PERFORMANS GÖSTERMİŞ?

THY’nin gelirleri, 2016 yılına göre %8,5 artmış buna karşılık giderleri ise %5,6 azalmış durumda.

Gelir ve giderlere üçer aylık dönemlerde baktığımızda:

Giderlerin en çok düştüğü maliyet kalemi %14,3 ile ve rakamla ifade edersek 208 milyon dolar olarak personel giderleridir. Kısaca görüldüğü üzere, THY çalışanlarının karlılığa etkisi çok.  

Bildiğiniz üzere, sendika-işveren- çalışanlar arasındaki üçgende Personele cüz-i zam yapıldı ve doların Türk lirasına karşı değer kazanmasından dolayı bu durum gerçekleşti. Tabii ki bu duruma gelinmesinde sendikanın,çalışandan ziyade sadece işveren odaklı düşünmesinin etkisi yadsınamaz.

Bir çok gider kaleminde tabii ki özellikle Türk lirası oluşan giderlerde TGS, DO&CO gibi giderlerin düşmesi TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesinden de kaynaklanıyor.

Yine THY uyguladığı amortisman sistemini değiştirerek oradan da 90 milyon dolar civarında bir maliyet düşüşü yaşamış.

THY daha az personel giderini nasıl sağladı ona bir göz atalım. Personel sayısından mı yoksa Doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasından dolayı mı:

THY bir taraftan personel alımı ilanı verirken diğer taraftan işten çıkarma yaptığını da bu raporlardan görüyoruz. İstihdama katkı yapmalarını bekleyen kesimlere ne dedikleri/diyecekleri tabii ki kendi sorunları.

ARZ EDİLEN KOLTUK KİLOMETRE,KİLOMETRE BAŞINA GİDER VE GELİR OLARAK KARŞILAŞTIRMA TABLOSU AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR. 

Net Operasyonel  Kara Esas faaliyetlerden gelir ve gideri eklediğimizde zaten esas faaliyet karı olan 956 milyon dolara ulaşıyoruz.

İŞTİRAKLERDE GÖZE ÇARPAN HUSUSLARA BİR BAKIŞ ATALIM

Görüldüğü üzere iştiraklerde durum gayet iyi görülmekte.

Sonuç olarak; THY 3. Çeyrekte faaliyet karı olarak çok iyi bir kar elde etmiştir. Sene sonu kur farkından ne kadar gider yazar bilemeyiz ama, operasyonel olarak kar elde edeceğini söylemek yanlış olmaz.

Naçizane şunu söylemek isterim ki, personele vaat edilen maaş farkını hemen ödemeleri gerekir. Mevcut durumda bunun lamı cimi yok. Sendika ile anlaşıp bir daha özveri beklemek de yok.  

Unutmamak gerekir ki, THY yönetiminin almış olduğu finansal kararlardan dolayı gider yazmak zorunda kaldıkları, kur farkı giderlerinin oluşmasında hiç bir personelin suçu ve günahı yoktur.

Yapılan Yorum Sayısı (9)

 1. Papazın Pilavı.   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 03:58   - Cevap Yazın

  İncelemeyi iyi yap ki genel kurulda zorlanmayasın…

  1

  6
 2. hasan   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 07:58   - Cevap Yazın

  elinize sağlık. İşte gerçek bu güzel olmuş yazınız

  4

  0
 3. Ne söyleyebilirim ki...   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 08:45   - Cevap Yazın

  Sendikanın %70 ini oluşturan uçuş işletmeden fark yiyerek kaybeden birisi, geriye kalan %30 un, kamyoncu ve tek kişilik bölgelerden çıkardığı delegelerle seçimi kazanıp Başkan oluyor. Azınlığın çoğunluğu yönettiği yonetim şekli ortaçağda kalmıştı. Bu adaletsizliğe göz yumanlar için de elbet birgun göklerden gelen bir karar vardır. Allah’ın adaleti sizden büyüktür. Unutmayın…

  6

  0
 4. Sefa Bey   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 09:00   - Cevap Yazın

  çok güzel değerlendirme iki sene arasında. Bu değerlendirme şirketteki finans bölümü dışındakilerin de işine yarar. Elinizi sağlık. Böyle güzel çalışmalar bekliyoruz sizden

  6

  0
 5. Aviation   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 09:22   - Cevap Yazın

  personel giderleri geçen seneye göre çok düşmüş. Hayat pahalanıyor enflasyon almış yürümüş. biz ise geriye gitmişiz. THY karlı bilanço elde edecem diye işçisinden kesmiş. Sendika da bilançodan anlayan biri var mı acaba? Çok yalnız kaldı işçiler çok

  5

  0
 6. THY'li   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 09:55   - Cevap Yazın

  tam angut bir sendika yönetimi seçtik. iki pilotta girmiş yönetime yuh yani. kendi arkadaşların seni seçmiyor sen gidip tatlıbal’ın icazetiyle yönetime giriyorsun.Yuh ki ne yuhhhh

  5

  0
 7. perfect   - Tarih: 13 Kasım 2017 - Saat 23:00   - Cevap Yazın

  Analiz güzel emek verilmiş. Değerlendirmeler mantıklı. Amortismanı yükseltip,uçak kiralarını azaltarak bilançoyu karlı göstermek akıllıca ama doğru değil

  1

  0
 8. Bravo Sn İnan   - Tarih: 14 Kasım 2017 - Saat 16:37   - Cevap Yazın

  iki yılı birbiri ile mukayeseli tablo yapmak ve açıklayıcı bilgilerle değerlendirmek zordur. Sizi tebrik ederim.Saygılarımla

  0

  0
 9. havacı   - Tarih: 14 Kasım 2017 - Saat 16:59   - Cevap Yazın

  abı hersey guzel yazmıssın cızmıssın
  oldu bızım farklar
  bas bar bagırıyolar kar ettık dıye
  bızım alacagımızın adı anılmıyor
  sendıka kendı kasasını dusunuyo.
  nedır abı durum

  0

  0