featured

THK Üniversitesi eski rektörü Ünsal Ban, yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada gözaltına alındı

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski rektörü Ünsal Ban, Yunanistan’a kaçmaya çalıştığı sırada Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde hakkında gözaltı kararı bulunan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski rektörü Ünsal Ban’ın, deniz yoluyla Yunanistan’a kaçacağı ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti.

Ban, Muğla’nın Milas ilçesinde kendisine ait olmayan bir araçla seyir halindeyken polis ekiplerince yakalandı.

Ünsal Ban’ın, kendi aracını bırakarak başka bir araçla hareket ettiği, kontrol noktalarından kurtulmak için de farklı güzergahları kullandığı belirtildi.

THK Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, eski rektör Ban hakkında devam eden birçok dava ve soruşturmanın olduğu vurgulandı. Ban’ın, 2010’da üniversite kurmak isteyen THK Başkanı Osman Yıldırım’a yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, 7 Eylül 2010’da kurulan THK Havacılık Vakfında 7 Şubat 2014’e kadar yönetim kurulu üyeliği yaptığı, 2011’de THK Üniversitesinin kurulmasından sonra rektör olarak 2015’e kadar görev aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, THK Üniversitesinin eski Mütevelli Heyet Başkanı Osman Yıldırım ve eski Rektörü Ban’ın usulsüzlüklerinin bir haber sitesinde yayımlanmasının ardından iddiaların suç ihbarı sayıldığı kaydedildi.

Rektörlük görevinden ayrılmasından sonra Ban hakkında, Yıldırım ve üniversite çalışanlarıyla beraber THK Üniversitesini zarara uğratmaktan çok sayıda dava açıldığına dikkat çekilen açıklamada, fiillerin işlendiği tarihte Ban’ın rektör, Nevin Yörük’ün de rektör yardımcısı olmasından dolayı soruşturmaların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) intikal ettirildiği kaydedildi.

“ÜNİVERSİTEYİ 70.698.000. TL ZARAR UĞRATTI”

Açıklamada, “Ayrıca THK Üniversitesi, 2012 yılından itibaren pilotaj bölümüne kaldıracak gücü olmamasına rağmen uçuş bedeli dahil 4 yıl sabit Türk Lirası olarak eğitim-öğretim ücreti belirlemiş ve bunun sonucunda büyük külfet ve maliyetle karşılaşmıştır. Aynı şekilde o yıllarda yurt dışından getirilen 200 civarında öğrencinin eğitim öğretim maliyetlerinin THK tarafından karşılanması Rektör Ünsal Ban tarafından istenmiş ve Osman Yıldırım tarafından THK Genel Yönetim Kurulu’ndan izin alınmaksızın uygun görülmüştür.

Bu konular YÖK’e düzenlenen 08.04.2021 tarihli raporla intikal ettirilmiş ve üniversiteyi büyük mali yük altına sokmak, bundan dolayı SGK ve vergi borçlarının oluşmasına neden olmak ve 70.698.000. TL üniversiteyi zarara uğratmaktan 19.04.2021 tarihli yazıyla soruşturma yapılması istenmiştir” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Ünsal Ban hakkında davaların THK Üniversitesi Hukuk Müşavirliği tarafından takip edildiği de vurgulandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Sizin bu konularda yaptığınız haberleri niye yayınlamıyorsunuz

    Cevapla