featured

TEMSİLCİLİK VE ŞUBE BAŞKANLIĞI, ÜCRETE MUKABİL MEMURLUK DEĞİLDİR… ESKİLERE RAĞBET OLSA BİTPAZARINA NUR YAĞARDI…

Değerli okurlarım;

Yıllarıdır hem sendika hem de sektördeki tüm dernek ve kuruluşlarla ilgili her türlü görüş, öneri ve eleştirilerimi sizlerle paylaşıyorum. Sektörde mücadeleler ile geçen yirmi senelik başarılı bir dernek yöneticiliği ardından, kenara çekilip yıllarca başkanlığını yaptığım UTED üyelerine ve camiama tecrübelerimizi aktarmamak haksızlık ve bencilik olurdu.

Tabii ki sahada olmadığımdan, oralardaki gelişmeleri bire bir yakından takip edip aktarmak mümkün olamadığından sizlere köşemden sesleniyorum. Biliyorsunuz her çalışan kesimden (isimleri bende mahfuz kalmak üzere) hem de sektördeki okur ve meslektaşlarımızdan sürekli bir dolu mail ve whatsapp iletisi alıyorum. Bu sürekli iletişim sayesinde sizi bilgilendirerek haklarınızı savunmaya bir nevi, aidatsız, gönüllü bir sanal sendikacılık yapmaya çalışıyorum denebilir.

Sizlerden gelen bilgileri ve geçmişte yaşananları birlikte analiz ettiğimde, sarı sendikacılığın gün geçtikçe çok daha kötüye gittiğini ve renginin sarılıktan yavaş yavaş arsız bir kırmızıya dönüştüğünü gözlemleyebiliyorum. Şimdi diyebilirsiniz ki, “Ya Sefa Bey sizin zamanınızda, sendikacılık çok daha mı iyiydi? Tabii ki sarı sendikacılık hep vardı ama bu boyutlara ulaştığını hiç görmemiştim. Öyle ki, artık geldiğimiz bu son noktada, neredeyse işverenle ve sendika arasında pek de bir fark kalmadı.

Adeta alın birini vurun ötekine… çünkü işverenden aldığı emirleri harfiyen yerine getiren, üyelerinin isteklerine uzak, işveren kontrolünde flörtif bir sendikacılıkla yüz yüzeyiz.. Yani durum tam bir REZALET…

Dün birbirleri ile anlaşamayan, savaşanların bir anda nasıl kuzu sarması olduklarını şaşkınlıkla izlerken, bir taraftan da bu mide bulandıran rezaleti kusmadan duramıyorum.  Daha düne kadar birbirilerine laf atan, ağıza alınmayacak ifadeler kullanan Özçelik İş başkanı ile Yavuz Güver’in bile kuzu sarması olup, seçim kankası olduktan sonra seviyesizliğin düzeyini varın siz düşünün!!

Yahu koltuğunu terki diyar eylemiş ya da derdest edilmiş bu Yavuz Güver denilen kişinin, delege seçimlerinde ne işi olur?… Aldığım duyumlara göre Bay Yavuz’un direk olarak olmasa da dolaylı olarak bu işin merkezinde olduğu bilgisini alıyorum.  Bu bilgiler gerçek ise hakikaten bu durum tam bir utanmazlık, terbiyesizlik ve haddini aşmaktan öte…

Bay Yavuz’a uyup ta aynı yoldan yürüyenler ise ya kör ve ahmak, ya da taşeron beyinlidir.

Malum el altından oldubittiye getirilerek yapılmaya çalışılan bir delege adaylığı ve seçimi süreci yaşadık. Sağolsun Airlinehaber Whatsup Haber guruplarımızdaki birçok okurumuzdan ve yakın dostlarımızdan gelen bilgilerle; sessiz sedasız el altından yapılan bu delege adayı belirleme sürecini haber sitemizden ifşa ederek sizlere duyurduk.

Airlinehaber olarak sadece ve sadece çalışanların yanında yer aldığımızı biliyorsunuz. Yaptığımız haberler sayesinde üyelerin oy kullanmasında yüksek bir katılım sağlandığını görüyoruz. Şunu unutmayın ki, biz hiç bir zaman satılmadık ve kiralanmadık ta..   Hoş bizim zamanımızdaki muktedirler gibi seçim sandıklarını güçlü oldukları düşündükleri yerlere kurdurup, işlerine gelen vardiya düzeninde oy kullandırarak her türlü ince fırsatı kullanmaya çalışsalar da, artık görüyorum ki, yeni kuşağın çoğunluğu bunu kolay fark edip gerekli tepkiyi anında koyuyor.

Bizim için önemli olan hangi listenin ya da kimin kazandığı değil, önemli olan seçimin demokratik bir ortamda adilce yapılması ve üyelerin gerçek iradesinin sandığa yansımasıydı. Bu yüzden her zamanki gibi olayları tarafsız ve özgün biçimde detaylarıyla irdelemeye devam edeceğim.

Bilirisiniz hemen hemen her yazımda sendikalardaki çürümeden, toplumdaki korkaklıktan, kişisel hesapların toplumsal kazanımların önüne geçmesinden dert yanar dem vururum. Şu son delege seçiminde gördüm ki, ne yaparsanız yapın korkunun ecele faydası yok!! Korkutarak da ya da susturarak ta olsa tüm engellemelere rağmen, toplumun birikmiş tepkisini ve gücünü yok sayarak hiç bir başarıya ulaşamazsınız.

Yıllar önce herkesi zorla üyesi yaptığınız sendikaya yine zorla atadığınız yönetimleri dayattınız. Yetmedi aranızdaki kavgalarla sendikacılığı bir kenara bırakıp aranızdaki iktidar savaşına kapıldınız. Şubesi ayrı genel merkezi ayrı hesap ve entrikalarla üyenizden de sendikacılıktan uzaklaştınız.

Şimdi dönüp bakıyoruz İstanbul Havacılık Şubesine hala kimsenin anlam veremediği sorular ve izahı zor hallerle dolu bir garip dönem geride bırakıldı. Şimdi yeni facialarla yeni bir dönem dayatılmaya çalışılıyor.

Malumunuz üyeler tarafından istenmeyen, kendi yönetimindekiler tarafından bile sürekli işveren vekili gibi görülüp eleştirilen bir Şube Başkanı, hiç kimsenin gerekçesini tam olarak bilmediği bir istifayla görevden ayrıldı. 

Sonra aralarından birileri Ankara’nın imzaladığı protokole karşı gelerek güya bir istifa yayınladı. Sonra apar topar tüzüğe ve genel merkeze itaatsizlikten basit bir disiplin cezasıyla üstü örtülerek herkes sessizce dağılıp, kaldığı yerden yoluna devam etti.

Boşalan başkanlık koltuğuna da İGA dan herkesçe çokça eleştiri ve tepki alan temsilci Anadolu yakasındaki HAVACILIK ŞUBE ye başkan olarak atandı. Bu mantıksız ve anlamsız atama kimseyi tatmin etmese de bu süreçte herkes kör sağırı oynarcasına yine yoluna devam etti.

Üstüne birde Avrupa yakasına yeni şubeye kurulup çoğu eski Şube Başkanın adamlarından atama yapılarak yeni şube oluşturuldu.  Bu çelişkili komedi de yetmezmiş gibi, sessiz, sedasız herkesten habersiz bir delege adaylığı seçimi yapılmaya çalışıldı.

Bir anda 2’ye bölünen havacılık şubesi, birde üstüne 3 ayrı renge bölünüp, 3 ayrı listeyle delege seçimine girdi.

Mavi listenin; merkezin atadığı ve istifa eden eski şube başkanı ile Ankara’daki yönetimin mutabık olduğu kişilerden oluştuğu iddia edildi.

Beyaz listenin de;  yine eski şube başkanına çok yakın kişiler tarafından, Genel Merkeze ve Kırmızı Listeye karşı olanlardan oluşup,  aslında İSL2 deki bu tepkili oyları kırmızı listeye kaptırmamak için kurulduğu ve özünde Mavi Listeye takviye için yapıldığı iddia edildi.

Kırmızı listeyi ise;  Eski şube yönetiminden kişisel sebeplerle ayrılmış, haklarında çeşitli spekülasyonların döndüğü kendi geçmişlerine bugünlerde muhalefeti üstelenmiş kimselerin oluşturduğu iddiaları ortalarda kol geziyor.

Önceki yazılarımda da açıkça belirtmiştim. Atama yapılırken Teknik A.Ş de Hat Bakım ve Uçak Bakım gibi en fazla üyenizin bulunduğu yerlerin desteğinin almadan sadece kendinize yakın kimselerle tekniğin ruhunu temsil edemezsiniz!!

Hal böyle olunca,Genel Merkezin baskısıyla çoğunluğu komponent ve arka atölyelerden oluşan BEYAZ ve MAVİ listeye karşı, en sert tepkiyi koyan Hatcı ve Uçakcı arkadaşlar KIRMIZI listeyi destekleyerek, KIRMIZI listenin 66 delege ile seçimi göğüslenmesine neden oldular.

Fakat şimdide gelin görün ki ülkemizdeki en büyük demokrasi ayıplarından biri olan seçim tüzükleri ve yöntemleri yüzünden, bu sandıktan çıkan liste yerine, önceden şubeye atanmış yönetimden oluşan kişilerin, doğal delege olarak verebilmesiyle  atanmışların Mavi Listesinin öne çıkması söz konusu..

Daha da acısı, bu doğal delegeler sırf cepte garanti kalsın diye, yönetime talip oldukları halde hiç biri delege adayı dahi olmuyor.. Yani olası felaket öngörülüp 11 oy da olsa, bir önlem alınmaya çalışılıyor. Yani sanki istemedikleri liste seçilse sonuç çok mu değişecek…

Davulu ve tokmağı elinde tutanlar yine istedikleri gibi çalmayacaklar mı? Sonra şube mi genel merkez mi diye siz de oynayıp dövünün durun..

Açıkçası tüm bu olanlara ve bu sindirilmişlikle ortaya çıkan kişilere ve tablolara bakınca insanın ‘’ Her toplum hak edildiği gibi yönetilir ‘’demekten öteye dili varmıyor.

Tüm bu olanların üzerine aklımın alamadığı sorular kafamda sorgulanıyor

Birincisi; 9000 binin üzerinde çalışanın geleceğini ve TİS masalarındaki kaderini eski şubenin dağılmış renklerine bırakması, kendi içinden bağımsız temiz yüzlerle yeni bir liste çıkaramaması sizin korkaklığınız, sizin ayıbınız ve ihmaliniz değil mi?

Şimdi eskinin iyisi yada kötüsü tartışmaları yerine.. Bunca eğitimli gencin olduğu bir şirkette kendinizi temsil edememeniz kimin acizliği?  Artık hiç kimsenin emekliliği gelmiş geçmiş ya da ücreti düşük olduğu için başka hesaplarla bu işlere bulaştılar diye şikâyet etmeye hakkınız olur mu?

İkincisi; merkezle dalaşları yüzünden istifa etmiş, kendi yönetimiyle sorunlu,  istenmeyen bir şube başkanına  madem bugün ihtiyaç duyulup birlikte hareket edilecekti.. o halde neden istifası kabul edilip şubelerin bölünmesine izin verildi?

Üçüncüsü;  Bugün muhalif olduğunu iddia eden KIRMIZI liste kime ve neye muhalif olduğunu ya da ne vaat ettiğini duyanınız bileniniz var mı? Geçmişte birlikte neye koalisyon  edip bugün neye muhalif  oldular.. Yönetimden neden ve nasıl ayrıldılar diye sormazlar mı adama? Talip oldukları oylara, talip oldukları rolleri ve niyetlerini açıkça izah etmeleri gerekmez mi?

Dördüncüsü;  Dernek, sendika gibi sivil toplum yöneticilikleri toplumsal ve bireysel fedakârlıklar gerektirir. Bu işler ücretle değil, gönüllülük esasıyla yapılır..

Örneğin ben;  20 senelik Dernek başkanlığımda 10 TL aidatla Bakırköy’deki derneğe ait mülk satın alıp üstüne ANKARA, İZMİR ve İSTANBUL da ses getiren geceler, organizasyonlar, iftar yemekleri ve her yıl üyelere dağıtılan eşantiyonlar tertip ettim. Ayrıca yine 10 TL aidatla derneğin kasasını 2006 yılında o günkü parayla 520.000 TL ile bıraktım.. Yetmedi dernek başkanlığı dönemimde özgür irademle, maliye bakanlığına açtığım ve kazandığım davalarla verdiğim mücadeleler sonucunda işten atılıp sayısız sorunla baş başa kaldım. Buna rağmen kazandığım davaların emsal kararlarıyla üyelerime binlerce lira tazminatlar kazandırdım.

Ne ekstra maaşım, nede makama tahsis edilen bir aracım olmadı hiç. Benzin parası bile talep etmedim. Kendi aracımla gelip gittim. Kişisel menfaatlerim olsaydı en güçlü zamanımda hem de oybirliği ile Onursal Başkan seçildiğim genel kurulda derneği bırakırmıydım?

“Senden sonra dernek başkanlığı zor olacak” diyen Tevfik Kırmacı’yı başkan adayı gösterip seçilmesine yardım eder miydim.

Şimdi bu seçilen kişiler, yaptıkları gönüllük esaslı görevden menfaat sağladıklarında, sizleri mi yoksa onlara ücret ve araç makam vs gibi menfaatleri sunanları mı savunur?

BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ…

Özçelik İş genel merkez yönetimi gerekliyse istediği kadar danışman veya görevli atayabilir. Birden fazla Avukat ve uzman da tutabilir. Bunlar gerekliyse kimse itiraz da edemez. Çünkü bunlar profesyonel hizmetlerdir. Ancak bunlardan bir tanesi dahi hem şirketten hem de sendikadan ufak da olsa bir menfaat sağlıyorsa (ki menfaatler sadece para ile olmaz, ise aldırma, başka bölüme geçme, tayin isteği yada ayrıcalıklar sunulması seklinde olsa bile), o kişi veya kişilikler satın alınmaya ve herkesi satmaya hazır kişilikler değil midir? Bence bu tarz kişilerden KESİNLİKLE UZAK DURULMALIDIR…

Çünkü Bu Tarz Görevler; Ücrete Mukabil Memurluk Değil, Toplumsal Özveri Bekleyen Sorumluluklardır.

NOT/ Son iki haftadır yazdığım geçmiş ile ilgili tecrübe ve anılarımın, 3. ve son bölümünü, bu hafta yazdığım yazının aciliyeti nedeniyle haftaya erteledim. Bilginize…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 Yorum

 1. 3 sene önce

  Kim genel başkanla birlik de yürürse hareket ederse bittiğinin resmidir. Teknik A.Ş de kesinlikle genel başkanın gitmesini istiyorlar. % 30 maaş da indirim, altındaki 3 milyoncukluk Bmw, iskenderun da bir işçiye sendika kasasından sus payı yolladığı 100 bin tl bunlar müthiş tepki topladı. herkes genel başkanın gitmesi gerektiğini konuşuyor.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Kardeşim çok geçmiş olsun . Umarım yeni bir iş bulmuş ve hayata kaldığın yerden devam ediyorsundur . Ancak ben buraya bizzat o kişinin duyduğum şeyi yazdım . Mahkemeye kimliğimi unuttuğum İçin katılamadım dedi . Belki kendisi katılmış olabilir o sırada böyle bir mazeret uydurmuş olabilir . Ama şu kesinki hiç kimse size ve diğer çıkarılan arkadaşlara sahip çıkmadı .

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Ayıp be at çamuru izi kalsın kampanyası…. Ulan yıllardır sendikayı bir kaç adam sayesinde tanıdık. Utanmadan çıkıp sahada ne anlatacaksınız. Yaptığınız iftira bile sizin ne durumda olduğunuzu anlatıyor. Beyler yazık ahiretinizi yakmayın. Eğer inanıyorsanız huzuru mahşere, atmayın iftira çıkın adam gibi kavganziı verin. Bunun ötesi kahpelik. Herkes hepsinin ve herseyin farkında… Bugün daha çok anladım neden delege olmak istedigimi

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Saw’a ithafen Sevgili arkadaşım o atılan 6 kişiden biri benim evet arkamızda durmadiniz arkamızda duranlarada yalan yanlış söylemlerde bulunma mahkemeye gelmedi dediğin saw temsilcisi benim iki mahkemeyede geldi lütfen iftira atarken önünü arkasini düşün öyle iftira at

  Cevapla
 5. İşten çıkarılan 6 Arkadaşımıza bizler sahip çıkamadık . Şahit olarak yazılan Saw sendika baştemsilcisi yazılan şahıs kimliğimi unuttum bahanesi ile mahkemeye katılmadı bile . Sizin hepiniz kolpacısınız .yok yemekhane yok oturma yerleri . Anca yemekhane denetler bir yerlerde koltuk kapma peşindesiniz . İşten çıkarılan 6 ARKADAŞIMIZA sahip çıkamadık

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  Ataturkteki listelerde bir tane bile teknik destek personeline yer verilmedi! İçinde hiç bir tdp olmayan listeler bizim sorunlarımızla ne ölçüde hemhal olabilecektir ?Sabiha gokcendeki teknik destekler olarak eski sendikacilarin hiç birini istemiyoruz,emekliliği gelmiş adamlar 4 yılda sendikadan para yerim derdinde,gençlerden müteşekkil bir ekip olmalı,olmali ki menfaatçi ihtiyarlarin yarin obur gün şirkete girecek çocuklarınında hakkını savunsun.Gençlerden bu isleri kim kovalıyorsa biz teknik destek personellerinin oyları onundur.Ayristirmayin ,birleştirin !

  Cevapla
 7. Ya şu eskiler bir gitsin artık.istifa eder yok sonra etmedim der ya ayıptır artık

  Cevapla
 8. 3 sene önce

  İlkdefa adam gibi adamlar bu işte mücadele vermeye başladı bişeyler yapmaya çalışıyorlar devam arkadaşlar sonuna kadar arkanızdayız.Tahsin kardeş başarılar diliyorum sana ve ekibine.

  Cevapla
 9. 3 sene önce

  Yönünüzü kaybettiniz, kırmızı liste diye bir fitne yaratıldı. Ne muhalif nede teknisyeni temsil etmeyen bir grup sizin elinizle demokrasi ve işçi savunucusu ilan edildi. Arka atölyelerin kininde bogulacaksınız.

  Cevapla
 10. 3 sene önce

  Kırmızı listeye bak beri gel . Hepsi teknisyen . Sorsan hakkımızı savunacaklar . Pegasus be my teknikten örnek vermeye gidemezler . Ha birde Lufthansa:) kırmızı liste seçilir tüm teknisyen camiasına geçmiş olsun .

  Cevapla
 11. 3 sene önce

  Sefa abi Başka bir haber sitesinde kırmızı listenin yönetim adaylarının isimlerine baktım hepsi daha önce sendikada görev yapan arkadaşlar bunların çalışana bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum.

  Cevapla
 12. 3 sene önce

  Erkut istifa ettim dedi ama etmemiş sefa bey. Simdide seçime girecekmis olaya bakarmisinz.

  Cevapla
 13. 3 sene önce

  Saw dakiler gibi olur … Karşıyi bilmem ama ilk defa Saw ‘da adam gibi adam temsilciler var , helal olsun. Bu çocuklari destekleyin yeter. Yemekhanede tabagimdan yemeğimi alıp tartiya koydular o gün dedimki bu çocuklara destek verecem..

  Cevapla
 14. 3 sene önce

  kim lan o yelkenci

  Cevapla
 15. 3 sene önce

  Tahsin o Yapisalda temsilci, Saw temsilcilerinden razıyız her işimize koşuyorlar. Güzel işler yapacaklar zor zamanda sendikacılık yapıyorlar. Ama kimse bu çocuklara tepkili değil yönetime tepkiliyiz. Yıllardır kimsenin dile getirmediği sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorlar. Allah yardımcıları olsun.

  Cevapla
 16. 3 sene önce

  Kırmızı listenin yönetim listesine baktım . Tam 5 tane eski sendikacı var 3 tanesi eski yönetimden 2 tanesi eski temsilci . Hele 1 taneside bu Çelik işi buraya getiren Yelkenci arkadaş . Kırmızı liste neye muhalif onuda anlamış değilim . Yönetimin hepsi teknisyen hat bakım ve uçak bakımdan bir tane eğitimden Recep hoca var oda teknisyen kökenli . Bu şirkette memur , uzman , mühendis yokmu? Kırmızı listeye oy Verenlerin içinde memur ,uzman , mühendiste var . Komponentçi bile yok. . Şimdi anlaşıldı arka atölye lafını kimlerin çıkarıp bizi ayrıştırdığı . Başkan adayları ve şube sekreterleri delege bile değil . Madem öyle listenize mühendis neden koymadınız ? Memur neden koymadınız ? Uzman neden koymadınız ?

  Cevapla
 17. 3 sene önce

  Kolpacı Arap arif 7500 hem sandukadan maaş alır ,hem arabasını kullanır , hemde şirketten maaş alır .

  Cevapla
 18. Sawda Maraşlı bir çocuk var Tahir herhalde ismi yemekhane denetliyor ,servis sorunlarını cozuyor ,heryere koşturuyor,bunların karsisinda olacağım,giyotinin altına ben kellemi yokdum siz beni destekleyin diyor sadece,bir defa delikanlı olalım meydana çıkamıyoruz korkumuzdan bari delikanlı,yürekli geçlere sahip çıkalım !

  Cevapla
 19. 3 sene önce

  bu seçim boş seçim asıl seçim ilk genel seçim bunların hepsinin arkasına boş yağ kutularını tutuşturup kovacağız! 20 yıldır sömürüldüğümüz yeter!

  Cevapla
 20. 3 sene önce

  Saw seçimini napacaksın adaysan adaylığını koyda bilelim kardeş . Gençlik diyorsunuz iyi güzelde o sawdaki gençlik işten çıkarılan 6 arkadaşına sahip çıkmadı 1 ay üçer beşer toplantı o da 3500 tl toplandı bir kişi için başka kimse bişey yapmadı . Gençlikmiş siz önce kendinize sahip çıkın sonra bizi düşünmeye başlayın . Siz yönetimin karşısına çıkınca iki kelimeyi bir araya getirip cümle kuramıyorsunuz kiminiz uçuş kiminiz eğitim kiminiz yurt dışı eğitim hepiniz birbirinizin sırtına basarak bir yerlere gelmeye çalışıyorsunuz . Neymiş GENÇLİK :) önce işten çıkarılan 6 kişiye sahip çıksaydınız keşke be gençlik

  Cevapla
 21. işin başında yüzde 1 aidat sözü veren şirketin getirdiği sendika arttırdıda arttırdı sonra lüks arac aldı sonrada yönetime gösteriş yaparca kuran hediye edilme resmi paylaşıldı riya gösteriş Allah katında hükmü yoktur ülkede din düşmanlarıda var Allah korkusu olmayan müslümanlarda kul hakkı yiyerek diğer çalışanları hakkını yiyerek koltuklara oturanlar onları alkışlayanlar çorbacılar çalışanların ekmeğiyle oynayıp işten atanların Allah korkusu yoktur ne yaparlarsa yapsın ben onların yanında namaz kılmam hakkımı helal etmem onlara

  Cevapla
 22. Saw da seçim ne zaman. Genç birlik kurulmalı.

  Cevapla
 23. 3 sene önce

  Sevgili sefa bey, daha delege aday arkadaşlarımıza bile yapılan oyunlar sebebiyle imza attıramadık ve delege adayı olamadılar bunun şokunu atlatamadan gizli kapaklı oldu bittiyle seçim tarihinin belirlendiğini duyduk. Biz bir haftadır bize inanan bunca insanın hakkı için gece gündüz koşturuyoruz. Ne yapalım mavi listedeki gibi insanlara boş vaatlerdemi bulunalım? Sözünü tutamayacağımız boş vaatler ile insanların ümitleri ilemi oynayalım? Bu yüzden kırmızı liste olarak herbir ferdimiz taslak çalışmaya katkısıyla fikriyle sorunlarıyla destek olarak nasıl bir yol izleyeceğimizi belirlemeye çalışıyoruz. İnanın kısa zamana çok şey sığdırmaya çalıştık. Seçim sürecinde arkadaşlara seçim zamanını ve yerini duyurmak adına gece saatlere kadar herkesi aradık mesaj attık. Seçilecek kim okursa olsun arkadaşlarımızın tercihi ile olsun dedik. Birsürü engelleme ile karşılaştık ve hala olmadık tehditlere maruz kalıyoruz. Kırmızı listedeki 66 delege içinde yavuzla irtibatlı kimse olmamasına rağmen iftiralara maruz kalıyoruz. Benim şahsi olarak sendikayla uzaktaktan yakından alakam yok iken başkan adayımız sunay abinin bi sohbetine denk geldim ve gerçekten doğruyu savunan ve çalışanların her hakkı için herşeyi ortaya koyan birisi. Tanımak isteyen kendisibe ulaşabilir. İstediği herşeyi sorabilir. Ancak bşze biraz zaman tanıyın.

  Cevapla
 24. 3 sene önce

  Sevgili sefa bey, daha delege aday arkadaşlarımıza bile yapılan oyunlar sebebiyle imza attıramadık ve delege adayı olamadılar bunun şokunu atlatamadan gizli kapaklı oldu bittiyle seçim tarihinin belirlendiğini duyduk. Biz bir haftadır bize inanan bunca insanın hakkı için gece gündüz koşturuyoruz. Ne yapalım mavi listedeki gibi insanlara boş vaatlerdemi bulunalım? Sözünü tutamayacağımız boş vaatler ile insanların ümitleri ilemi oynayalım? Bu yüzden kırmızı liste olarak herbir ferdimiz taslak çalışmaya katkısıyla fikriyle sorunlarıyla destek olarak nasıl bir yol izleyeceğimizi belirlemeye çalışıyoruz. İnanın kısa zamana çok şey sığdırmaya çalıştık. Seçim sürecinde arkadaşlara seçim zamanını ve yerini duyurmak adına gece saatlere kadar herkesi aradık mesaj attık. Seçilecek kim okursa olsun arkadaşlarımızın tercihi ile olsun dedik. Birsürü engelleme ile karşılaştık ve hala olmadık tehditlere maruz kalıyoruz. Kırmızı listedeki 66 delege içinde yavuzla irtibatlı kimse olmamasına rağmen iftiralara maruz kalıyoruz. Benim şahsi olarak sendikayla uzaktaktan yakından alakam yok iken başkan adayımız sunay abinin bi sohbetine denk geldim ve gerçekten doğruyu savunan ve çalışanların her hakkı için herşeyi ortaya koyan birisi. Tanımak isteyen kendisibe ulaşabilir. İstediği herşeyi sorabilir. Ancak bşze biraz zaman tanıyın. Bakın şuan mavi lşste tarafından delegelerimiz aranıp önce hal hatır kanalından sonrada aba altından soba gösterilerek şirket yönetimi üzerinden tehtid edilerek oy devşirilmeye çalışılmakta. Malesef bu sürecin canlı şahidiyim. Bubları yapanların aynı meslek gurubumdan olmasıda ayrıca üzüntü verici. Tutamayacapımız sözler vaatler vermek bizim karakterimize uygun değildir. Bu yüzden titizlikle bir çalışmamız bulunmaktadır.Ancak zaman rica ediyoruz. Taşlamadan önce lütfen yapılanları önünüze koyunuz. Mavi listedekilerin teknik destekdeki arkadaşların ümitleri ile oynayıp sizi teknik kadroya geçiricez demesi nekadar gerçekçi? Bugüne kadar hangi masada bunu yönetime ilettiler? Sonuç olarak kırmızı listedeki hiçbir arkadaşım biryerden direktif veya telefon ile bu yola çıkmamıştır. Bu 66 kişiye sorun eski yönetimden kimle bağlantısı var. Bizim arkadaşlarımıza en büyük tahhüdümüz herşeyden bilgileri olacak. Doğru neyse onu duyacakkar, kırmızı lşstedeki herbir arkadaşımız bir telefon kadar yakınında ve herbir sorun ile mümkün olduğunca birebir ilgilenmektir. Biz çalışma arkadaşlarımızın demokratik seçim haklarını kullanabilmeleri için üzerimize düşeni yaptık yinede yapacağız. Bizim tek bir derdimiz var arkadaşlarımızın mevcut tüm sorunlarına bir çözüm bulmak bubun için elimizden gelenin en iyisini yapmak. Başka kimseyle bir problemimiz yoktur.

  Cevapla
 25. 3 sene önce

  Sefa başkanım nihayet eski Sefa inan tarzı yazılarınız başladı. çelik iş ve aveneleri ayağını denk alsın bence sokağa çıkamaz hale gelebilirler.

  Cevapla
 26. 3 sene önce

  ulan ne oyunlar çeviriyorlar. bitmiyor dalavereleri, bizde farkında olmadan şu aidatları kim ezecek diye yalandan yere heyecan yapıyormuşuz. kısacası her renkte bize mukoko sende haklısın abi bizden bu kafaylabi cacık olmaz. şefe başteknisyene tapınan müdürü başkanı ilahlaştıran zavalıllar yüzünden hergün daha çok dibe vuruyoruz. dün genelgeden öptükleri adamların bile delege olmaya yarıştığı yerde Bize özçakallar çok yakışıyor.

  Cevapla
 27. Sefa abi yazınızın “bakın burası çok önemli “ dediğiniz paragraf İçin sanırım Anadolu şube başkanını işaret ettiniz . Malum kendisi hem Başkan hemde işyerinde çalışıyor uçuşa gidiyor mesaiye kalıyor pazar vardiyasına geliyor . Başkan olunca bölümünü değiştirdi rahat bölüme geçti . Hem şirketten hem sendikadan maş alıyormuş Sendikanın arabası ile işe gelip gidiyor .

  Cevapla
 28. 3 sene önce

  Kırmızı listenin kime ve neye muhalif olduğu apaçık ortada zaten.Mavi liste güya şeffaf olacağını söylüyor. Daha yolun başında yalanla hileyle iş yapan adamların tis görüşmeleri ile ilgili hepimize yalan söylemeyeceğini mi sanıyorsunuz? Tis taslağını gösterin diyoruz yok olmaz diyorlar. Bunların taslağı bile yoktur Allah bilir

  Cevapla