Temel Kotil'den Anlamlı Veda

Temel Kotil’den Anlamlı Veda

2016 yılından bu yana Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü olarak görev yapan Temel Kotil, görev süresini tamamlayarak bayrağı devrediyor. Görev süresince HÜRJET, KAAN, GÖKBEY ve diğer önemli projelerin hayata geçmesine öncülük eden Kotil, TUSAŞ’ın son sekiz yılda dört kat büyüdüğünü ve önemli başarılara imza attığını belitti. Yeni Genel Müdür Mehmet Demiroğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’a başarılar dileyen Kotil, tüm çalışma arkadaşlarına ve destek veren devlet büyüklerine teşekkür etti.

Temel Kotil Yaptığı Açıklamada:

2016 yılında Genel Müdür olarak göreve başladığım yolculukta, ülkemizin ilk Jet Eğitim Uçağı HÜRJET, ilk 5. Nesil Savaş Uçağı KAAN, ilk yerli ve milli helikopterimiz GÖKBEY, HÜRKUŞ-B, T929 ATAK II, ANKA III ve AKSUNGUR’un ilk uçuşlarına hep beraber şahitlik ettik. Tüm bu başarılara büyük TUSAŞ Ailesi ile birlikte ulaştık.

Son sekiz yılda yaklaşık 12.000 arkadaşımız ailemize katıldı, TUSAŞ ailemizi büyüttük, genç mühendislerimiz ve teknisyenlerimize ülkemizin en gözde projelerinde görev vererek hayata geçirdik, en büyük yatırımı ülkemize yıllarca katkı sağlayacak olan insan kaynağımıza yaptık.

Tesislerimizi dünya çapında test merkezleri ile donattık. Avrupa’nın en büyük 2. “Ses Altı Rüzgar Tüneli” testlerine başladı, Dünyanın tek çatı altındaki en büyük 4. Kompozit Tesisi dünya kompozit ihtiyacının %2’sini karşılamak üzere imalata başladı.

Son 8 yılda 4 kat büyüyen ve 2023 yılında %50 dolar bazlı hasılat büyümesi gerçekleştiren TUSAŞ ile Türk Havacılığının gelecek yüzyılının altyapısını hazırlamış olduk.

Ülkemizin gözbebeği kuruluşu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde bu önemli görevde yer almanın verdiği sevinçle bayrağı artık devrediyorum. Yakın çalışma arkadaşlarım icra kurulu üyelerime ve birlikte nice güzel başarılara imza attığımız tüm çalışma arkadaşlarıma ve ailelerine,  Bu şanlı görevi bana 8 yıl önce layık gören ve attığımız her adımda yanımızda duran başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere görev sürem boyunca desteklerini esirgemeyen tüm devlet büyüklerimize ve komutanlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Yol arkadaşım, yeni Genel Müdür Sayın Mehmet Demiroğlu’na ve Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Sayın Ömer Cihad Vardan kardeşime yeni dönemde başarılar dilerim.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ tusas1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ tusas2 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ tusas3 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ tusas4

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 ay önce

  Türkiye halkından bir birey olarak teşekkürler ederim

 2. 1 ay önce

  Malum kanallar ile sağlam torpille bastırarak GM olmuştur – Kotil’in ayağını kaydırıp, bu işlerim içinde olan biriyim. Yoksa 2028 yılına kalmış üç sene neden ayrılsın, daha düne kadar her yerde 2030 a kadar tai de miş gibi şevkle konuşuyordu. THY de kazaların ardı arkası gelmiyo o gittikten sonra.

 3. 1 ay önce

  Yaptıklarınızdan dolayı Türkiye olarak minnettarız. Hayatınız boyunca Allah yar ve yardımcınız olsun.

9 Yorum

 1. 1 ay önce

  Basaralı olduğunu düşündüğümüz bir insan neden görevden ayrıldı yada bıraktı anlamadım yerine gelenler daha bilgili insanlar miydi

 2. 1 ay önce

  Yanlış çok yanlış bir görevden alma. Bu kadar başarılı projelere imza atan değerli bir hocamizdi liyakat ve vizyon sahibi ender bürokratlarimizdan biri idi. Eğer kasıt ve ihanet yoksa Bu kadar başarılı bir insan yaptığı projeler sonuçlanmadan neden görevden alınır. Eski feto operasyonlarina benzer bir durum olmadığını ummak istiyorum. İsmail Demir in görevden alınmasının hemen arkasından alelacele Memleketimizin yararına olmayan Gereksiz ve aptalca bir değişiklik. Çok üzgünüm. Umarım iyi bir sebebi vardir. Yazık gerçekten çok yazık.

 3. 1 ay önce

  THY de iken kendi gibi dusunmeyene, yasamayana veya farklı siyasi görüşü olanlara karşı adil değildir, ayristiriciydi. Cokda başarılı değildi.

  Cevapla
 4. 1 ay önce

  Tükiye’ ye kazandırdıklarınız için teşekkür ederim. Sizlere minnettarız.

 5. 1 ay önce

  Türkiye halkından bir birey olarak teşekkürler ederim

  • 1 ay önce

   Emeğine eline sağlık sizi hiç unutmayacağız hep eserinizle hatırlayacağız yolun açık bahtın açık sağlık en güzel günler dileğiyle Allah razı olsun

   Cevapla
 6. 1 ay önce

  Türk Savunma Sanayii’ne yapmış olduğu çalışmalarla hayat vern sevgili Temel Kotil Allah cc senden ebeden razı olsun. Yeni döneminde sağlık afiyetle tüm sevdiklerine mutluluklar dilerim

 7. 1 ay önce

  Malum kanallar ile sağlam torpille bastırarak GM olmuştur – Kotil’in ayağını kaydırıp, bu işlerim içinde olan biriyim. Yoksa 2028 yılına kalmış üç sene neden ayrılsın, daha düne kadar her yerde 2030 a kadar tai de miş gibi şevkle konuşuyordu. THY de kazaların ardı arkası gelmiyo o gittikten sonra.

 8. 1 ay önce

  Yaptıklarınızdan dolayı Türkiye olarak minnettarız. Hayatınız boyunca Allah yar ve yardımcınız olsun.