Telefon Getirmek Hala Mantıklı mı? Yurt Dışından Telefon Almak Hayal Oluyor.

Telefon Getirmek Hala Mantıklı mı? Yurt Dışından Telefon Almak Hayal Oluyor.

Resmi gazetede yayınlanan yeni karar ile birlikte yurt dışından getirilen telefonlar için IMEI kayıt ücreti 618 TL’den 1500 TL’ye çıktı.

Yurt dışından getirilen telefonlar için maktu ücreti yeniden belirlendi ve rekor oranda bir zam geldi. Peki daha öncesinde bazı vatandaşların uyguladığı yurt dışından telefon getirme, alma yöntemi hala mantıklı mı?

Yurt dışından telefon getirmede IMEI kayıt ücreti daha önce sırasıyla 170, 500 ve 618 TL idi. Son rakam ile birlikte neredeyse 2.5 kat bir artış oldu. Peki bu fiyata rağmen hala yurt dışından telefon almak mantıklı mı?

Yurt dışından aldığınız telefonu yanınızda beraber giriş yaparken getirmeniz gerekiyor. Almış olduğunuz telefonu önceden başkası için kaydettirme şansınız varken yeni karar ile birlikte sadece pasaport sahibinin isminin olduğu hat üzerinde kullanabiliyorsunuz.

Yani sizin üzerinize aldığınız telefon, yakın bir akrabanızın veya arkadaşınızın SIM kartında çalışmaz. Telefon harcı diye geçen rakamı bankalara, vergi dairelerine veya imkan varsa vergi dairelerine online yapabiliyorsunuz. 120 gün içinde ödemeyi yapmanız gerekiyor yoksa telefon kullanıma kapanıyor. Ödemeden sonra yeniden açtırabiliyorsunuz. Tüm bu işlemlerden sonra E-Devlet’e başvuru yapıyorsunuz.

Yeni IMEI kayıt ücreti ile birlikte orta ve giriş düzeyindeki yeteneklere sahip olan telefonları getirmeyi ve kaydetmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.

Yurt dışından TL bazında 1000-1500 TL bandında aldığınız bir Android işletim sistemli telefon için ekstradan 1500 TL de IMEI kayıt ücreti ödüyorsunuz. Bu da orta düzey bir telefon aldığınızda minimum maliyetin neredeyse 3000 bin TL olmasına neden oluyor. Bu durumda yurt içinden bu paraya uygun bir telefon almak çok daha mantıklı oluyor.

Yüksek fiyat etiketine sahip olan telefonlar için durum biraz değişiyor.

64 GB iPhone XS 999 dolar fiyat etikeyle satılıyor. Bu modelde güncel kur üzerinden yaklaşık 5700 TL gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Pasaport kayıt ile birlikte yaklaşık 7200 TL’ye geliyor. Telefonun Türkiye satış fiyatı ise yaklaşık 10 bin TL.

Aynı şekilde iPhone XS Max modeli de 1100 dolardan satılıyor. Güncel kur üzerinden yaklaşık 6200 TL yapıyor.

Pasaport kaydı ile birlikte yaklaşık 7700-7800 TL’ye geliyor. Türkiye satış fiyatı ise 10 bin 800 TL. Burada da ciddi bir fark oluşuyor.

Türkiye’de 7 bin TL ve üzerinde fiyat etiketi ile satılan telefonlar için yüksek vergiler söz konusu. Bu noktada yüksek fiyatlı telefonların yurt dışından kaydedilerek alınması hala mantıklı görünüyor.

Ancak yeni pasaport kayıt ücreti ile birlikte aradaki farkın yaklaşık 1000 TL daha azaldığını söylemekte fayda var.

Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ver mehteri

Başkanlık ne güzel. Kararlar çok hızlı alınabiliyor.

Olsun

Ben hep 50 tl lik telefon alıyorum. Bana koymaz.

Cbk

Yine zengine yaradı bu iş 🙂

İsim

Bari 1000 falan olsaymıs. Direk 2.5 kat.