featured

TEKNOFEST’te görkemli kapanış! Bayraktar 2022 sürprizini açıkladı

Bu yıl 4. kez kapılarını misafirlere açan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, gerçekleştirilen kapanış töreniyle sona erdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi sadece teknolojiyi kullanan değil, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna getirmek için gayret ettiklerini belirterek, TEKNOFEST’in de milli teknoloji hamlesi vizyonuyla hayata geçirdikleri uygulamalardan biri olduğunu söyledi.

TEKNOFEST’teki çocukların heyecanının görmeye değer olduğunu dile getiren Varank, “Siz değerli misafirlerimizle, çocuklarımızın ve gençlerimizin aileleriyle birlikte çok güzel bir TEKNOFEST geçirdik. TEKNOFEST’le geleceğin bilim insanlarını, mühendislerini, teknisyenlerini yetiştirmek üzere gerçekten büyük bir gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST’te bu yıl yaptıkları yeniliklerin birinin de saygın bilim insanlarını festivale davet etmek olduğu belirten Varank, şöyle devam etti:

“Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar hocamız, o yaşına rağmen sadece TEKNOFEST’e geldi. Gençlerimize örnek olmak, onlara rol model olmak için bizimle vakit geçirdi. Onlara yoldaşlık etti. İşte TEKNOFEST’e katılan her bir gencimiz, her bir çocuğumuz, her bir öğrencimiz aslında geleceğin Aziz Sancar’ı olacak, geleceğin Selçuk Bayraktar’ı olacak.

Biz gerçekten dünyaya adalet dağıtmış medeniyetler kurmuş bir milletiz. Bizim yapmamız gereken, her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın bize aşıladığı gibi, öz güvenli olabilmektir. ‘Biz yapamayız, biz edemeyiz.’ değil, ‘En iyisini biz yaparız, en güzelini biz yaparız, en iyisini biz başarırız.’ demektir. İşte TEKNOFEST’e gençlerimize bunu aşılamaya çalışıyoruz.”

Varank, festivalde bütün paydaşların büyük bir gayret ortaya koyduğunu ifade ederek, “TEKNOFEST ateşi inşallah Büyük Taarruz’un, büyük zaferin 100. yılında Samsun’dan yayılacak ve TEKNOFEST, Karadeniz’de ve tüm ülkede teknoloji ateşini yakacak.” ifadesini kullandı.

“Yurt dışındaki ilk TEKNOFEST’i kardeş toprağımız, can Azerbaycan’da gerçekleştireceğiz”

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, festivali büyük bir coşkuyla ve şenlik havasında tamamladıklarını ifade etti.

Bir kez daha milletin sevdasına kavuşmak için yüz binlerle kişinin TEKNOFEST’te buluştuğunu aktaran Bayraktar, ” Her yıl olduğu gibi yine büyük bir umutla doğduk diyebilirim. Ülkemizin yarınlarını oluşturacak genç şampiyonlarıyla ve onların projeleriyle tanıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin gururu Aziz Sancar hocamız ve tüm devlet erkanı festivale geldi.” diye konuştu.

Anadolu’nun milli teknoloji hamlesi çağrısına sessiz kalamayarak ve 2 yıl önce verdikleri bir kararla, TEKNOFEST’i bir yıl İstanbul’da, bir yıl Anadolu’da düzenleme kararı aldıklarını hatırlatan Bayraktar, festivalin geçen yıl Gaziantep’te büyük bir coşkuyla yapıldığını anımsattı.

Bayraktar, gelecek yıl düzenlenecek festivale ilişkin şunları söyledi:

“TEKNOFEST 2022’yi, milli mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleyeceğiz. TEKNOFEST Karadeniz 2022’de Samsun merkezli olarak Karadeniz’in yeşil ve mavinin her tonuna sahip muhteşem güzelliklere haiz şehirlerimizde gerçekleştirilecek. TEKNOFEST Karadeniz. şimdiden çocuklarımıza, gençlerimize, Samsun’umuza, Karadeniz’e, Anadolu’ya, ülkemize ve dokunduğu tüm coğrafyalara hayırlı uğurlu olsun.”

TEKNOFEST’in ülkeyi kuşattığı gibi ülke sınırlarını da aştığını ifade eden Bayraktar, “Şimdiden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Endonezya’nın arasında bulunduğu birçok ülke TEKNOFEST’i kendi topraklarında düzenlemek istiyor. İnşallah önümüzdeki yıl yurt dışındaki ilk TEKNOFEST’i kardeş toprağımız, can Azerbaycan’da gerçekleştireceğiz.” dedi.

Samsun Üniversitesine TEKNOFEST’te ödül yağdı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) ödül töreninde Samsun Üniversitesi birçok ödüle layık görüldü.

Samsun Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, ülkenin en genç üniversitelerinden biri olarak 2018 yılında kurulan Samsun Üniversitesinin aynı yıl düzenlenen ilk TEKNOFEST yarışmasında Alçak İrtifa Roket yarışmasında ikincilik elde ettiği hatırlatıldı.

Her yıl başarısını artıran Samsun Üniversitesinin farklı alanlardaki takımlarının bu yıl iki alanda birincilik, bir alanda ikincilik, bir alanda üçüncülük ve bir alanda da dördüncü olarak teşvik ödülü aldığı ifade edildi.

Açıklamada, ilk olarak Efficiency Challenge Elektrikli Araç yarışmasında verimlilik alanında ikinci olan Samsun Üniversitesi Elektrikli Araç Takımının (SAMÜELAR) aynı zamanda kurul özel ödülüne de layık görüldüğü belirtilerek “İkinci olarak Atakum Gençlik Merkezi TANYELİ takımı Orta İrtifa Roket yarışmasında birinci olarak ödülünü Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldı.” ifadelerine yer verildi.

TANYELİ Roket Takımının En Özgün Tasarım ödülüne de layık görüldüğü vurgulanan açıklama şunlar kaydedildi:

“Üçüncü olarak 2018 alçak irtifa ikincisi ve Intercollegiate Rocket Engineering Competition 2021 Spaceport America Cup yarışmasında Teknik Mükemmeliyet Kategorisinde ikinci olan Samsun Roket Takımı Yüksek İrtifa Roket yarışmasında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Keza 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje yarışmaları 2021 yılı final yarışmasında “Hibrit Roket Motor Tasarımı: Analizleri, Üretimi ve Testleri” adlı projeleriyle öğrencilerimiz Muhammed Emin Kılınç, Emre Kara ve Muhammed Ernur Engür Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisinde Teşvik ödülüne layık görüldü.

Hem üniversitemizin hem de bağımsızlığımıza giden yolun ilk kilometre taşı olması hasebiyle Milli Mücadelenin sembol kenti olan Samsun’umuzun adını yücelten ve 2022 yılındaki TEKNOFEST​​​​​​​’in Samsun merkezli olarak yapılacak olmasında büyük emekleri olan öğrencilerimizi, akademik danışmanlarını ve onları yetiştiren tüm hocalarımızı yürekten kutluyor ve Milli Teknoloji hamlesinin bu yeni neferlerini saygıyla selamlıyoruz.”

Samsun’da TEKNOFEST heyecanı

Samsun’da Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e gelecek yıl ev sahipliği yapacak olmanın heyecanı yaşanıyor.

İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST 2021’in kapanış gününde organizasyonun 2022’de Samsun’da düzenleneceğinin açıklanması kentte sevinçle karşılandı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, sosyal medya hesabından, “Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 2022 yılında Milli Mücadele’nin ilk adım şehri Samsun’umuzun ev sahipliğinde düzenlenecek.” paylaşımını yaptı.

Vali Dağlı, “Milli Teknoloji Hamlesi’nin en güzel yansımalarından TEKNOFEST 2022’nin Samsun’da düzenlenmesi kararını alan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti’ne, Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’in gelecek yıl Samsun’da yapılacağının açıklanmasının kent için büyük bir müjde olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in, 2022’de Samsun’da düzenlenecek olmasından dolayı büyük bir heyecan ve gurur duyduklarını belirten Demir, şunları kaydetti:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ile T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar’a, paydaşlarına teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin 99. yılında kurtuluş meşalesinin yakıldığı Milli Mücadele şehri Samsun’da böylesi dünya çapında bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Samsun, lojistiğiyle, coğrafyasıyla, tarihi geçmişiyle bu organizasyona hazır. Bugünden tezi yok 2022’de yapılacak TEKNOFEST hazırlıklarına başlayacağız. Bilgi ve teknoloji çağındayız. Gençlerimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST için Valiliğimiz, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan, milletvekillerimiz, Ondokuz Mayıs ve Samsun Üniversitemiz, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK’lerimizle hep birlikte inşallah örnek bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Şehrimizin hem yurt içi hem de yurt dışı tanıtımındaki bu önemli fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Herkesi TEKNOFEST ışığının heyecanına ortak olmaya çağırıyoruz.”

TEKNOFEST’te insanlık yararına çözümler ödüllendirildi

AFAD, Anadolu Ajansının paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te afet bilincinin artırılmasına yönelik bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Festival kapsamında AFAD yürütücülüğünde İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması düzenlendi. Yarışmaya 16 bin 342 başvuru geldi. Yurt içinde 592, yurt dışında 24 olmak üzere toplam 616 takım finale kaldı. Finalde 72 il, 4 ülkeden takım yarıştı.

Yarışmada sağlık ve ilkyardım, engelli dostu, sosyal inovasyon, afet yönetimi kategorilerinde ilkokul ve ortaokul, lise ve üniversite seviyesinde değerlendirmeler yapılıp 36 takıma ödül verildi.

AFAD, festivalde ziyaretçilere yönelik afetler bilincinin artırılması amaçlı bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Ziyaretçiler AFAD’ın festival alanındaki Deprem Simülasyon Tırı, Oryantiring Alanı, Arama Köpeği Gösteri Alanı’nda yapılan etkinlik ve gösterilere büyük ilgi gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir