TEKNİSYEN HATA(ZEDELER) NE YAPMALI

TEKNİSYEN HATA(ZEDELER) NE YAPMALI

Değerli okurlarımız; Sektörde çalışanların sesi olacağız dediğimizden beridir her gün değişik konularda bilgi ve görüş isteyenler artıyor. Mümkün olduğu kadar hepsine cevap vermeye çalışıyoruz. Bu konularda öncelikle dernek ve sendikanıza başvurmanız lazım. İlgili kurumları hiçe saymak yakışık almaz. Önce onlara danışın cevap alamaz veya verilen cevaptan tatmin olmazsanız bize mail atın.

Bazı sorular uzmanlık gerektiriyor. Teknisyen,pilot adayları ve öğrencilerin yoğun ilgisi bizleri her ne kadar memnun etse de hepsine ayrı zaman ayırmak gerektiğinden bazen aksaklık yaşanabiliyor.  Sorulan soruların hepsi uzmanlık istediğinden ilgili yazar arkadaşlarımın bilgisinden de faydalanıyorum. Ancak bir tanesine cevap veriyorsun diğer arkadaşta aynı konuyu soruyor. Bu nedenle cevaplarımı genele yazarak bir kerede hepinize ulaşmaya çalışmak daha iyi bir çözüm gibi görünüyor. Lütfen ilgili konuda sorunları olanlar bu yazıyı okusunlar ve bu tür sorular sorulduğunda işin gerçeğini onlara anlatsınlar.

SORU; 

Sefa abi öncelikle iyi günler. Sizden bir yardim talebim olacaktı. 2014 yılının  şubat ayında çevremizde lisans alan arkadaşları görerek HATA lisansı alabilmek için bu firmayla irtibata geçtik. 2 aya yakin eğitimlere eksiksiz gidip geldik. 2500 euro o tarihte 6000 tl para yatırdık. Sonuç olarak geçtiğimiz sınavlar elimizdeki sertifikalar gecersiz denildi. Bu sınavları yapan şahıslar yeni firmalar kurdu sanki bu kadar insani bunlar dolandırmamış gibi hayatlarına devam ediyorlar. Lütfen sizden ricam bu insanlara bi dava açma yolumuz, sertifikaların geçerli olma durumları veya paraları geri alma imkanımız yok mudur. Biz genç teknisyenlere bu hukuksuz yolda yol gösterir, sesimize kulak verirseniz sevinirim. Airlinehaber de konu başlığı altında yazınızı bekliyor olacağız. Saygılarımızla

CEVABIMIZ; 

Değerli kardeşim; HATA firması EASA’nın ikazı sonucu Yunan Sivil Havacılığı tarafından kapatıldı. Yunanistan AB üyesi olduğu için doğal olarak EASA’nın da asli üyesi. Ancak AB ülkelerinin Sivil Havacılılıkları kendilerinden sorumlu.

Dolayasıyla Türkiye’deki uzantılı kişiler veya şirketlerin bu kapatılmada rolü yok.

HATA’nın yanlışı Türkiye’den başka bir ülkede görüldüğünden kapatılma gerçekleşmişti .SHGM tabii ki Yunan Sivil Havacılığı tarafından verilen lisanslar, kapatılan HATA’da vasıtasıyla alındıkları için lisans ve sertifikaları kabul etmeyecektir.

Bu firmaları kuran şahıslara SHGM karışamaz. Bu nedenle karışık bir konu. Türkiye’deki uzantı kişiler sanırız HATA değil başka bir 147 organizasyonu ile birlikte çalışıyorlardır. Bu organizasyon da EASA tarafından yetkili kılınmış. Kişileri neyle suçlayacağız? 

Kuruluşun merkezi Yunanistan’da ve yetkilendirilmesi de Yunan CAA tarafından yapıldığı için bir dava açılacak olsa bu ancak Yunanistan’da olabilir. Sizin eğitim ve sınavlarınızda hile yapılmadıysa, Yunanistan’da bir tazminat davası açılabilir ama muhatap yok ki ortada. HATA yok. Belki o zaman ki yöneticileri/sahipleri hakkında dava açılabilir. Tutacağınız avukat ve mahkeme masraflarıyla astarı yüzünden pahalı olacağı gibi ne sonuç alınacağı da meçhul.

Sizler HATA mağduru olarak ne yazık ki, çok talihsiz ve üzücü bir olay yaşadınız. Zamanınız, paranız ve umutlarınız harcandı. 

 Son bir ümit, SHGM’den resmen yazılı başvuru ile randevu alınarak oradaki yetkililerle bu konu hakkında sorularınızı sorup cevaplar alabilirsiniz. Randevu talebinizin reddedileceğini sanmıyorum. Randevuyu isterken kaç kişi adına ve kaç kişi ile toplantıya katılacağınızı ismen (bana göre en az 3 kişi uygundur) bildirin. Verilecek randevuya mutlaka zamanında gidin ve sıkıntılarınızı bu devlet dairesine iletin ve yardımlarını rica edin. Bakalım ne cevap verecekler.
Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Komik olmayın

Ya bırak kardeşim 2 yıl uğraşıp shgm lisansını alamayan adam 2 aydan kısa sürede iş çıkışı gittiği (sözde) kursla lisans aldı hemde İngilizce eğitim, İngilizce sınav daha yazmiyim zaten bu işin ne olduğunu herkes biliyor.

Man

Arkadaşıma katılmamak mümkün degil.Ana dilindeki sınavları veremeyip İngilizce sınavları vermek kârı akıl değil.