featured

Teknik destek çalışanlarının bitmeyen çilesi, yetki sorunu, emekli furyası ve Havacılık Sektörümüz

 

Maalesef bu haftaya Teknik A.Ş deki Teknik Destek personellerin feryatlarıyla başladık. Esasen Bay Hamdi döneminin en büyük rezaletlerinden biri THY’nin en kara lekelerinden biri olan Habom süreciyle başlatılan işkence idi ve halen izleri sürüyor. Önce düşük maaşa bakım elamanı için hülle ile şirket kurup sonra yüzüne gözüne bulaştırıp Teknik A.Ş ile birleştirdiler. Çalışanları, bir masada istifa ettirip bir masada işe aldınız.  THY’yi bu kadar rezil edip, adeta aşağılayan bu sahneleri yaşatanları hiçbir zaman unutmayacağız. Siz bu kadar büyük bir camiaya ve bu gözde kurumlarda yönetici olmaya layık değildiniz. Onların bu sektörde bozduklarınızı ne bu beceriksiz sendikaların nede yerlerine gelenlerin bile çözmesi yıllar alacaktır.

Teknisyen diye sözleşme imzalatılıp teknik destek diye işe başlattığınız kişiler var. Bu arkadaşlar, yıllardır bana yazar dururlar. Bakın bana gelen bilgide neler yazmışlar.

************************************************

Sefa abi merhaba thy teknikten, teknik destek personeliyim

“Şirket geçenlerde bizlere mail atıp, sadece teknik destek personelinin teknisyen kadrosuna geçişte ilk 3 yıllık çalışması süresinde yapılan işlerin logbook a kayıt edilemeyeceğini bildirmiştir. Buda doğal olarak bizlerin 3 yılını yok saymıştır ve şuanda tdp nin kalitedeki tüm işlemleri durdurulmuş durumdadır.
TDP olarak istersen 10-15 sene çalışıp, teknisyen kadrosuna geçince de teknisyenin 2.5 yıllık elemanı ile aynı kıdem ve harf e denk getiriyorlar.” 

Artı sivil havacılık kuruluşlarına verilen tecrübe yazısında kendilerinin çıkarttığı karma sınav diye tabir ettikleri sınavın notlarını da tecrübe yazısına yazmaya başlayarak ilgili otoritere ye verdiğimiz tecrübe yazısında bizleri küçük düşürmeye başlamışlardır.

Bu olaylardan sendikanın da haberi var onlarında sıkıştırıyoruz lakin görsel basında bu olayın haber yapılması daha etkili olacaktır diye düşünüyoruz” 

**********************************************

Hep düşünürüm böyle güzide bir kurumdaki yöneticilere çalışanın gözünün içine baka baka yalan söylemek onları aptal yerine koymak yakışır mı?

Ayrıca, sendikaya da ilettiklerini halen bir çözüme ulaşmadığını söylüyorlar.  Bu arkadaşların habire yerleriyle oynayıp her işe yolluyorsunuz. Kendi uydurduğunuz, Havacılıkta ilk defa duyduğum, kısmi yetkili teknisyen adı altında, ( Dünyada böyle bir kadro yok)  mühür bastırıp her işe koşturup para kazanırken, bu adamların hala önlerini kesmeye çalışmak size ne kazandırıyor.

Ahmet Bolat beyin gelişiyle teknisyenliğe geçişin önünün daha da açılarak rahatlaması beklenirken bu yetkili teknisyen olmalarını askıya alma hangi mantık çerçevesinde değerlendirilmiştir? Bu çalışanları, siz aynı koşullarda daha düşük ücret eşliğinde uydurduğunuz bir unvana tıktınız.

Lütfen, aynı işi yapan insanlara aynı muamele yaparak adil olun. Yöneticilik yapmak, sert kurallarla kısıtlamalar, yasaklar koyup, baskı eşliğinde dayatmalar yapmak değildir. Herkesi kazanan ve kucaklayan çözümler ve yöntemler ortaya koyarsanız işte o zaman başarılı olabilirsiniz. Unutmayın ki, bizim yayıncılık anlayışımız, tenkit ettiğimiz gibi başarılarınızı da takdir etmek esasına dayanır.

Örnek olarak göstermem gerekirse, Ahmet beyin iyi niyetini, yarattığı umut dolu havayı ve açık iletişimini inkâr ediyor muyuz?  Teknikte Mikail beyin birçok konuda adalet ve hakkaniyet için sert müdahalelerini görmezden mi geldik? Bu ara üst yönetimin değişimiyle sendikacıları bile şaşırtan İnsan Kaynaklarının uzlaşmacı tavırları da geliyor kulaklarımıza. Bu çalışmaların sonuçları çalışanları mutlu ettiğinde herkesçe takdir edilecek ve arzu edilen sahneler yaşanacaktır. Ayrıca, THY’den emekli olarak ayrılan biri olarak bu emeklilik sistemi üzerinde söylemek istediklerim var.

THY her sene emeklilik teşviki yayınlandığında ya da icra kurulu listelerinde adım çıkacak diye hop oturup hop kalkanlar olurdu… Siyasi ya da yönetici tanıdığı olanlar yahut sendikanın kayığında bir süre daha yüksek maaşlara çalışmaya devam etmeye çalışanlar birbiriyle yarışırdı.

Aslına bakacak olursanız, bende bir işletmeci olsam vakti geldiğinde yüksek maliyetli emekliliği gelmiş kişileri emekli eder yerine daha düşük maliyetli genç kadrolarla ekibimi yeniler ve hep diri tutarak kan tazelemek isteyebilirdim. Ancak, kan tazelerken size yıllarını vermiş insanları rencide etmeden, bunu istisnasız ve adil biçimde yapmalısınız. Kısaca, yollarınızı ayırmak istediğinizde, bu eylemi, birbirinizi kucaklayarak ve onları onore edip uğurlayarak ayırmalısınız.

Unutmamak gerekir ki; Onlar sizin bugünlere gelme nedenleriniz olduğu gibi, aynı zamanda geleceğe taşıyanları yetiştirenlerinizdir.  Bu nedenle, bu tarz süreçlerin şeffaf adil ve hassas işletilmesi lazım. Kurum hafızasını ve yılların tecrübesini, doğru aktarmalı kırgınlıklara mahal verilmemeye özen gösterilmelidir.

Örneğin; ben 2006 yılında emekli olmuş olsam da ömrümün sonuna kadar, THY’yi bizim dünyamız anılarımız, gençliğimiz ve geçmişimiz olarak görmekteyim. 30 senelik THY ailesinde çalışmak içimize öyle sinmiş ki, bu sinme genlerimize evlatlarımıza bile sirayet etmiş durumda… Öyle ki oğlum bile bugün havacılık alanında yetişmiş bir akademisyen ve değerli bir üniversitenin havacılık bölüm başkanı olmuş ise benim THY yaşantıma özenmiş olduğundandır.

Havacılık bizim hayatımızı şekillendirdiği gibi, çocuklarımızın bile hayalini süsleyen, geleceğini kariyerini etkileyecek kıymetli bir sektör. Bu nedenle bir gün bu çalışanlarla yolları ayırmak istediğinizde, kimseyi rencide etmeden, küstürmeden ve kendisine teşekkür ederek yolları ayırmalısınız.  Bu sektör, bu kurum beni dernekçi, gönüllü sendikacı, haberci bile yaptı. Çok şükür ekmeğimize de itibarımıza da çok şey kattı. Tabii ki bizimde bu sektöre ve bu kuruma karşı borcumuz ve sorumluluklarımız da var. Ahmet ve Mikail beyin bu kar payı ve promosyon konularında da emekli bile olsa arkadaşların çalıştıkları süre kadar olan haklarını vererek, kendilerine yakışanı yapacaklarına inanıyorum.

THY DOLUDİZGİN…

Bu aralar havacılık sektörümüzün Maşallahı var.  THY ise doludizgin koşuyor.

Pandemi döneminin bitmesinin akabinde sektörümüzde hareketlendi. THY’nin filosundaki 388 uçak yetmediğinden 400 uçağa çıkmaya çalışılıyor. Bilhassa Rusya’dan gelen yolcu talebini bile karşılamak zorlaştı. Bu Pazar sadece Rusya’yı kapsamıyor. Dubai-Orta Asya-Kazakistan-Özbekistan-Air Astana devamlı uçuyorlar. Ahmet Bolat beyle şanslı bir döneme giriliyor. Bu şanslı dönem, THY kadar çalışanlara da yarayacaktır.

THY 14 pazardan uçak çekip Rusya’ya verdi. Kısaca Talep yüksek… Arz ise geriden geliyor. Dolarla bilet satar oldular… İç Pazar ise oda çok hareketli. Pandemi döneminin iki yıllık acısını çıkartacak hamleler yapmaktalar. Kısaca şanslı bir döneme girildi.  Bu hareketli dönemin çalışanlara da yarayacağı kesin…

Yeni yeni şirketler kuruluyor. Örneğin, Antalya’da Mavi Girne Airlines kuruldu. Bu şirketin %49’u Azur Air’in, %24’ü halka açılıyor. %25 ise KKTC de… Aslında geç bile kaldılar diyebilirim. Benim temennim, THY’de pişer çalışana da düşer şeklinde…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 Yorum

 1. 2 ay önce

  AsiShyolu arkadaşımın ağzına sağlık bu ülkenin sorunu herkesin kendini akıllı sanıp ucuz şark kurnazlığı yapması kolay yoldan hazıra konma gayesi buraya gelip algı yapıp ağlamayın bugün o parayla otel salonlarında sınav geçiren emek hırsızlarına hakkımı helal etmiyorum ayrıca biz onca sene okuyup çalıştık modülleri hakkıyla verdik siz düpedüz hırsız dolandırıcılarsınız yapmadığınız işe saat açmayı iyi biliyorsun daha tr açmayı bilmeyen uçağa gpu baglamayı vs bilmeyen adam gidip yetkili olmasın bir zahmet eski dönemlerde sektör ve işleyiş farklıydı elaman azdı şimdi her yer havacılık okulu doldu senin gibi vasıfsıza pasta yedirmezler artık seve seve kendini geliştireceksin güzel kardeşim öteki turlu algı yapıp ağlamayın burada . Ne yazık ki bu parayla sınav verme olayını okul mezunu arkadaşlar da yapmaya başladı bu dümeni çeviren iki kurum var herkes biliyor işi ticarete dökmüşler sanki şirketin size garezi var da karma yapıyor gibi lanse ediyorsunuz tanesi 200 250 eurodan vermeye benzemiyor tabi.

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  SEFA BEY VAKTİNİZİ ONUR HAVAYOLLARI MAĞDURLARI İÇİN AYIRIP CANKUT BAGANA İLE KONUŞUP BİGİ VERMENİZ MÜMKÜNMÜ.

  Cevapla
  • Yönetici 2 ay önce

   telefon irtibatım kalmadı. Yakalarsam kesin konusurum

   Cevapla
 3. 2 ay önce

  millete cahil demissin de asıl cahil sensin Bu işin uluslararası standartları her ülkede var… bu standartları bu ülkede güzel acıgından faydalanıyor. Böbürlenmeyin ama milletin okuluna emeğine saygısızlık edecek kadar hadsizsiniz. Gram ingilizcen yok ben qm im diyorsun. Bu işin mutfagı olul devamı tecrübedir…. Birbirinize saygınız yok ki mesleğinize olsun. Sizi eğitim de kurtarmaz bu saatten sonra. Benden sonraki nesillerim sizden olmaz inşallah

  Cevapla
 4. 2 ay önce

  Uçak bakım bölümü harici takımhanede personel olana bile lisans aldırıp teknisyen yapıyorlar bu tdp bir sorun değil bir uyanıklık hemşireleride sınav açıp doktor yapsınlar ne ala memleket ne güzel de çanak tutuyorsunuz vallahi pes. Habomda teknisyen kadrosu acıp yardımcı teknisyen diye başlatıldı. diğer haksızlıkları dile getirin .

  Cevapla
 5. 2 ay önce

  Uçak teknolojisi mezunu va bir TDP personeli olarak yanımda çalışan uçak mezunu olmayan teknisyenler, B1 yetkili teknisyenler ile aynı işi yaptığım halde daha az para alıyorum. Ve bu şirkette kariyer yapmamam için şirket her türlü zorluğu çıkarttığı için artık sektör değiştirmeyi düşünüyorum. Kendimi havacılık sektöründe geliştirmem gerekirken başka sektörlere geçmek için çalışıyorum. Türkiyenin en büyük şirketinin sunduğu imkanlar bu kadar işte…

  Cevapla
 6. 2 ay önce

  Teknik destek arkadaşların yanındayız. Hakeden kendini geliştiren inşallah kısa zamanda hakettiğini alır. Yorumlara bakıp kendinizi üzmeyin. Her camiyada var cigeri beş para etmez insanlar

  Cevapla
 7. 2 ay önce

  İnsanlar kendi atölyelerindeki teknisyenliği istiyor. Özel işlemler, Makina vb. buralarda zaten C/S kadrosu yok. Geçebileceği tek kadro 10.0 modül vs diye sıralamış birileri komponentten kimseyi modüllerin tamamını bile vermiş olsa bir yere göndermezler zaten bununla ilgili bir genelge var. Kimse bizi uçak teknisyeni yapında demiyor bir haksızlık var bunun düzeltilmesi talep ediliyor yoksa insanların atölyede yaptığı parça ister uçağa takılsın ister traktöre adamlar cmm ve yetkileri dahilinde gerekeni yapıyor zaten yoruma açık yada kafasına göre çalışmıyor. Atölye bazında aynı işi yapıp aynı yetkilere sahip olup farklı kadrolarda değerlendirilmek buradaki sıkıntı. Uçakta çalışan teknik destekler için bir şey diyemiyorum bir çok birime göre önleri açık ve bir çok imkanları var. Burada kendi adıma şunu söyleyebilirim shyo ismi ile yazan dostlarımızın atölyede çalışanları bu işin okulunu okudukları için çok daha iyi anlamasını beklerdim.

  Cevapla
 8. 2 ay önce

  Hakkıyla sınavlarını veren ingilizce bilen arkadaşlarımızın hakkı yenmesin diyeceğinize birbirinize sarıyorsunuz. 4 yıllık mezunlar hakları olan 10.1 le işe başlarkentdp ler onların yarı maaşıyla başladı.Tdp neden mi kabul etti? Çünkü hakkını verdiği zaman neler alacağını biliyordu. Unutmayın bir gün sıra hepinize gelir. Yarın habomculara diğer gün okullulara. Buraya yazan insanlar uçakta çalıştığım meslektaşlarım olamazlar olmamalılar.

  Cevapla
 9. 2 ay önce

  Özellikle 2016 yılından sonra gördüğüm şudur , Tdp olarak işe girmeyi kabul edip bir an önce işi öğrenmeden , teknik altyapısını , ingilizcesini güçlendirmeden , şirket kültürü ve uçak bakım personeli kültürünü benimsemeden bir an önce sırf fazla maaş almak maksadıyla teknisyenliğe nasıl geçerim düşüncesiyle , çalışmadıkları yüzlerce işe logbook kaydı için , birilerini araya sokarak , rica minnet veya tanıdık opsiyonuyla saat açan, boş lisans alarak teknisyenliğe geçen yüzlerce arkadaşımızı geçmiş logbookları incelenmeli , ve şirket tekrar bu süreci başta kalite birimi olmak üzere inceleyip , bu yanlıştan dönmelidir, spesifik bakım kart ve ıtemlara saat açtırıp , şef amir onayı olmadan logbook düzenlemek , altyapı olmadan o işlerde çalışmak kesinlikle yanlıştır , düşünsenize kabinde işe başlayan bir tdp nasıl olurda motor ile ilgili bir arızada çalışmış gözükerek saat açabilir ? Ben bunu çok yanlış buluyorum , saygılar.

  Cevapla
 10. 2 ay önce

  Hayatınızda gorebileceginiz en kaypak, en yalancı, en mobbingci ve en fazla kul hakkı yiyen yonetim thy yönetimidir. Personele kelle muamelesi yapan kansızlardan hicbirşey beklemeyin. Sorsan hepsi müslüman ama iş kul hakkı yememeye gelince personelin hakkını yerler, hakkını isteyincede pişkin pişkin senin gibi daha bir sürü kişi var derler. Thy den istifa etmek hayatımdaki en doğru karardır. Kalanların Allah yardımcısı olsun

  Cevapla
 11. 2 ay önce

  Simdi arkadaslar alınmasında bize yazıyorlar burdan begenmiyosan cık diye.Ama ben o insanlar gibi olmadıgımdan demiycem ancak iki yıllık mezun taseronlarda var onlarda teknisyen olsun o zaman.Havacilikla alakali alakasiz lise yada iki yillik mezun ol teknistenlik iste Bizde tdp olalim o zaman en gel ne bizde ikiyillik mezunuz.Bizlede ayni isi yapan tk personeli var bisey yazinca cik ozaman bilerek girdin falan filan.Gercekler acidir kardes burada teknisyen hakli 4 yil okusun hakkina sen ortak ol bizim tdo olmamizi elestiriyorsunuz ya ayni sey.

  Cevapla
 12. 2 ay önce

  Hatça kızın hangi çayın başında olduğunu bilmeyen yöneticilerimiz olduğu müddetçe çok ta söze gerek yok bence … İşi akşama kadar saygılarımla, iyi çalışmalar yazan personelle; işi akşama kadar o işten o işe atlayan personelle farkı anlamayan yöneticilerimiz olduğu müddetçe çokta söze gerek yok bence.Kişilere göre değilde çoğunluğa göre sistem yapan ve bunun ayırımını yapamayan yöneticilerimiz ve sendikamız olduğu müddetçe fazla söze gerek yok bence. Kim çözecek bu işi sendika ne yapacak sözleşmeye madde koyduracak bunu da yapabilecek çapta adam yok bence.

  Cevapla
 13. 2 ay önce

  Yahu ne acayip varlıklar, sanırsın Wright kardeşler Shyo mezunu..Buradaki anlaşılmak istenmeyen haksızlık şu ki fonksiyonel olarak uçakta teknik iş yapan kişi teknisyendir.Sen aşağıda lps atarken ben yukarda atıyorum.Sen blade sökerken ben galley söküyorum gibi gibi.Bu işi cqm veya qm olarak ve ya cs olarak yapıyoruz.Burada Ego kasmaya birkaç SHYO’lu kardeşlerimiz olabilir o da cahilliklerine vermek lazım gidip baksınlar eski teknisyenlerin kaçı Shyo’luk Boş lakırdı yapmayın lütfen kimsenin babasının şirketi değil burası!Konu net esasında info’ya girip görev tanımlarına girin bakın TDP bir şey göremezsiniz.1 kime destek oluyorum?Qm isem yetkim kapsamındaki işi mühürlüyorum. Değilsem Shyo mezunu CQM gibi ekibin parçası olarak çalışıyorum burda her şey aynı skala hariç.10.0 B de Shyo mezunlari icin ki bence hakkıdır Shyo mezunu arkadaşların fazla alması.10.0 A Tef mezunları için.İkisi arasındaki fark 5 sene sonra esitleniyor yani şirket diyor ki sana 5 sene diğerlerinden fazla maaş vericem. Buda kabul mantıklı arkadaşların hakkıdır eyvallah.Lakin şurda bir duralım Teknik destek personeli senin o ilk skalana gelmesi 25 sene alıyor hukuksuzluk burada iste. 3.1 skalası öyle bir skala ki hard kapitalizm yanında halt etmiş aynı işe farklı ücret olmaz olamaz.Bu teknisyen (tdp) de diyorki kardeşim bizi 10.0 a ya intibak ettir.Şirkette diyorki lisans alırsan geçersin ama geçmiş kıdemini SİLERİM hop geçenlerin kidemleri çöp oldu bunada eyvallah diyor adam. Modüllere giriyor adam sırf bu GARABET skaladan kurtulmak için Cs’lik için değil sırf skala için.Cs olacak adam zaten oluyor bir şekilde ama bi tarafını yırta yırta emek vererek, çalışarak.Konu şirket 2 sene sonra L2 QM olarak kısmi yetkilendirdiği yüzlerce karta mühür basan çalışana diyorki olmaz ben senin tecrübeni saymıyorum sen toplamda 8 senede lisanslanabilirsin! Nedenmiş o?Keyfim bugün böyle istedi… yahu bakkal dükkanı mı burası?Bu şekilde olmaz başka bir çözüm bulmalı..İşin ilginci tipi ojt yi bitirmiş kisilere de aynı prosedür uygulanmaya çalışılıyor. Bu tamamen insanların psikolojisine, hayatına, emeklerine, kariyer planlarına ket vurmaktadır. Mantıkla açıklanacak hiç bir tarafı yukardaki durum gibi bununda yok maalesef.İş barışı sağlandığında emin olun ki en çok kazanan yine emegimizi verip ekmeğimizi kazandığımız sirketimiz olacaktır.

  Cevapla
 14. 2 ay önce

  Yahu ne acayip varlıklar, sanırsın Wright kardeşler Shyo mezunu..Buradaki anlaşılmak istenmeyen haksızlık şu ki fonksiyonel olarak uçakta teknik iş yapan kişi teknisyendir.Sen aşağıda lps atarken ben yukarda atıyorum.Sen blade sökerken ben galley söküyorum gibi gibi.Bu işi cqm veya qm olarak ve ya cs olarak yapıyoruz.Burada Ego kasmaya birkaç SHYO’lu kardeşlerimiz olabilir o da cahilliklerine vermek lazım gidip baksınlar eski teknisyenlerin kaçı Shyo’lu mesela Sefa inan hangi Shyo dan mezunmuş. Boş lakırdı yapmayın lütfen kimsenin babasının şirketi değil burası!Konu net esasında info’ya girip görev tanımlarına girin bakın TDP bir şey göremezsiniz. 1 kime destek oluyorum?Qm isem yetkim kapsamındaki işi mühürlüyorum. Değilsem Shyo mezunu CQM gibi ekibin parçası olarak çalışıyorum burda her şey aynı skala hariç.10.0 B de Shyo mezunlari icin ki bence hakkıdır Shyo mezunu arkadaşların fazla alması.10.0 A Tef mezunları için. İkisi arasındaki fark 5 sene sonra esitleniyor yani şirket diyor ki sana 5 sene diğerlerinden fazla maaş vericem. Buda kabul mantıklı arkadaşların hakkıdır eyvallah.Lakin şurda bir duralım Teknik destek personeli senin o ilk skalana gelmesi 25 sene alıyor hukuksuzluk burada iste. 3.1 skalası öyle bir skala ki hard kapitalizm yanında halt etmiş aynı işe farklı ücret olmaz olamaz.Bu teknisyen (tdp) de diyorki kardeşim bizi 10.0 a ya intibak ettir.Şirkette diyorki lisans alırsan geçersin ama geçmiş kıdemini SİLERİM hop geçenlerin kidemleri çöp oldu bunada eyvallah diyor adam. Modüllere giriyor adam sırf bu GARABET skaladan kurtulmak için Cs’lik için değil sırf skala için.Cs olacak adam zaten oluyor bir şekilde ama bi tarafını yırta yırta emek vererek, çalışarak.Konu şirket 2 sene sonra L2 QM olarak kısmi yetkilendirdiği yüzlerce karta mühür basan çalışana diyorki olmaz ben senin tecrübeni saymıyorum sen toplamda 8 senede lisanslanabilirsin! Nedenmiş o?Keyfim bugün böyle istedi… yahu bakkal dükkanı mı burası?Bu şekilde olmaz başka bir çözüm bulmalı..İşin ilginci tipi ojt yi bitirmiş kisilere de aynı prosedür uygulanmaya çalışılıyor. Bu tamamen insanların psikolojisine, hayatına, emeklerine, kariyer planlarına ket vurmaktadır. Mantıkla açıklanacak hiç bir tarafı yukardaki durum gibi bununda yok maalesef.İş barışı sağlandığında emin olun ki en çok kazanan yine emegimizi verip ekmeğimizi kazandığımız şirketimiz olacaktır.

  Cevapla
 15. Herkesten YDS istesinler adalet yerini bulur.

  Cevapla
 16. 2 ay önce

  Eskiden şirkette çalışan herkese aşağı yukarı aynı haklar verilmiş atölyede çalışana da cse de lisanslı tipli yetki almayan adama da. Ama şirket uyandı ve çok önceden yapması gerekeni yaptı. Atölyede çalışan tdp arkadaş, gizli gizli mekanik task cardlarına saat açıp çakma easa lisansı kovalayarak teknisyen kadrosuna geçmeye çalışıyorsun. Easaya şikayet edelim diyenler, çalışmadan saat açtığınız için kendinizi şikayet edin. Şirket sizi lisanslandırmak isterse göndersin yanımıza çalışın sınavları geçin hak edin. Gerisi boş muhabbet.

  Cevapla
 17. 2 ay önce

  Burada yorumlari okurken utanıyorum kimisi diğerini iş bilmemek ile itham ediyor kimisi küfrediyor kimisi hak veriyor kardeşim elbette özgürce düşüncelerinizi ifade edeceksiniz İlker bey zamanında niye böylesine atıp tutmadiniz çünkü neyle karsilasacaginizi biiyordunuz KARSİNİZDA İNSANA DEGER VEREN HAKLARİNİ SAVUNAN VE İYİ NİYETLİ BİRİNİ GORDUNUZ O İS VOYLE OLMAZ BU İS BÖYLE OLMAZ ONA COK VERDİN BANA AZ VERDİN YOK SİZ NEYİ HAKEDİYORSUNUZ Kİ ÖPÜN BASİNİZA KOYUN YAHU DUNE KADAR SESSİZ SESSİZ %30 LUK MAAS KAYBİNİZ NORMALE DONSUN DİYE 4 GÖZLE BEKLİODUNUZ BUGUNUNUZE SUKREDİN BENDE DAHİL SEVİYESİZ CE BİRBİRİNİN YAPTİGİ İSİ KUCUMSEYEN ADAMLARİN BU SİRKETE NASİL BİR FAYDASİ DOKUNABİLİR Kİ BU SİRKETİN ADİ THY BEN TASERONUM SEN KADROLUSUN BENİM YERDEN KALDİRDİGİM BİR ÇÖP PARCASİNİN DA BU SİRKETE FAYDASİ VAR SENİN UÇUŞLARININ DA ARKADASLARİN UCAK BAKİMİNİN DA TAMM HAVACILIK MESLEĞİNİ İCRA EDİYORSUNUZ DA BU KADAR HAVAYA DA GİRMEYİN HERZAMAN SİZDEN DAHA İYİSİ VARDİR

  Cevapla
 18. 2 ay önce

  Bunun gibi niceleri, birbirine düşen dostlar, saygısızca hareketler.Evet arkadaşalr böl parçala yönett nasıl gidiyor? Aynı masada yemek yiyen dostarın, yan yana çalışan insanların birbirlernin zayıf ince noktalarından biribirine ihaneti.Eee arkadaşlar bilinmedik bilemedik ve bilemiyecegimiz neler var başka?Kimin ne okudugu kimin nerede çalıştıgı kimin nasıl çalıştıgı bir o kadar önemliyken bir o kadarda önemsiz neden mi insanlıgını kaybeden bir toplumdan ne beklersiniz robot gibi olmayı tabiki üst yönetimin istedigi.Ama sunu demek isterim TDP bu şirketin en büyük yarası türk gençlerne en büyük ihaneti ayrıca karma sınav denen sey bu şirketin çalışanlarına en büyük kazıgı.İnsanlar bu hayatta aile geçindirme,ev giderleri çocuk masrafları sayabilecegimiz onlarca sey olmasına ragmen bunları karışlamak için geldigi işyerinde para kazanmak için geldigi yerde kafasını takmaması gerek en son seyleri gözlerni sokuluyor.Eyy teknisyen abim/ablam eyy TDP kardeşim serviste yan yana oturdugunuzda sen teknisyensin sen tdpsin diye oturmuyormusunuz yanına. Bir sey sormak için uçagına atölyesine gittiginizde sen tdpsin bana cevap verme sen teknisyensin sus mu diyoruz, hayırr güzelce teşekkür edip işimize devaö etmiyormuyuz.Yemekhanede yemek yedigin masadan kalkrken masada oturudgun adamın statüsünü sorupmu afiyet olsun diyorsunuz bilmem anlatabildimmi?Söylenecek çok söz varken diyecek tek birşey var sizler insanlıgınızı kaybetmeyin sizler merhametiniz kaybetmeyin tdp kardeşim icraa dosyasından arabasını satsa sevinicekmisiniz ?teknisyen abim yeni bir araba alsa kıskanacakmısınız? Peki yaa aileler onlar bizlerin psikolojimizden etkilenmesi çocukalrınızın eşlerinizin sizden çekinmesii mi iyi olan ?? Abiler kardeşler bir sorun varsa sorundur görmezden gelmek onun sorun olmadıgı anlamına gelmez Tdp yarasıda bu şirket için problem, lisansını almış insanlra zorluk çıkarmakta. Bizlrr bir olmadıkça bizleri eziceller sindirrecekler bizler bir olmamız lazım bir birimize sahip çıkmamız gerek.

  Cevapla
 19. 2 ay önce

  Şunu hiç bir zaman unutmayın ki bu şirkette senetlerini verdim şirket verme odaklı olmadı hiç bir zaman alma odaklı oldu zamanında 10.1 den 10.0 düşürdüler düşük maaş ozaman kimsenin sesi çıkmadı şimdi bunlar oluyor ve ileride çok şeyler olur alışın bunlara burada boş yere laf yapmaya gerek yok şirket yaptı bitti kim ne diyecek sendika sarı sendika iş veren zaten herzaman alma odaklı burada uzun yıllar çalışmak istiyorsanız buna alışın bugün bu çıkar yarın başka birşey

  Cevapla
 20. 2 ay önce

  Shyo mezunlarına laf edecek kadar ne içtiniz sevgili tdp arkadaşlar. Haddinizi bilin

  Cevapla
 21. 2 ay önce

  Uçak mezunu B olur, myo mezunu A olur. Biz uçak lisans okuduk farkımız olmalı diyen kafalar açın tisi okuyun. Ayrıca atölyelerde off wing çalışan tdpler teknisyen kadrosuna sizin gibi bazı şartlar özelinde teknisyen kadrosuna geçemiyor. Çünkü yok böyle bir şey. Sadece şirketin açtığı dandik teknisyenlige geçiş sınavı var. Ayrıca qmcom olarak çalışıyorum bu ne demek egolu kardeşim? Qualified Mechanic – Kalifiye teknisyen. Bitti bunun easa ya bildirilmesi yeterlidir benim teknisyen kadrosunda çalışmam için.

  Cevapla
 22. 2 ay önce

  Uçak bakımını sadece havacılık mezunları yapabilir diye bir ibare yok,bakım yapabilmek için gerekli prosedür ortada sen istersen 10 yıl oku prosedür de hangi maddeler varsa o geçerlidir.Otorite hangi sınav kuruluşuna sınav yapma izni verirse sınavı yapabilir sende o kuruluşlardan sınavına girebilirsin.Örneğin sen devlet okulunda 5 sene okudun bir baskasıda özelde okudu seninde onunda diploması geçerli.TDP ler diye genelleme yapıyorlar ama baska bir kurumdan sınavlarını alan teknisyenlerde var bu normal bir durum neden tdp öne sürülüyor ayrıca şuan ki sorun işe teknisyen başlayanla tdp başlayan olayı değil tdp nin ilk 3 yılı tebrübeden sayılmaması logbook vermeme düşüncesi.Tdp lisansıni verice kıdemi düsüyor kayıp yaşıyor zaten teknisyenle birde değil.Sorun,bu zamana kadar gelindi kıdemıni alan aldi tecrübeler kazanıldı “ilk 3 yıl sayılmayacak denildi” bunu ya yeni gelene uygularsın yada ilk işe giriste 3 yılını log da kullanamazsın denilcekti.Birbirinizle laf atmak yerine çift taraflı düşünmek daha doğrudur.

  Cevapla
 23. 2 ay önce

  2012de yapılan sınavın aynısı yapsınlar ayrıca istanbul üniversitesi yabancı dil kampusunde yapılacak sınavda en az 70 puan almak kaydıyla bir yabancı dıl sınavı yapsınlar ardından zorlu bir 6 aylık teknisyen yetiştirme programına soksunlar modullerden 75 alamayanı tkya almasınlar tekrardan değerlendirilmek istiyorsanız öyle aynı işi yapıyorum ayağına değil aynı statude calısabılmen ıcın bu tür gayretlerden geçmeniz lazım size yine iyilik yapmışlar öyle o-ruktan 3 aylık trişkadan kurs vermişler gelmişsiniz aynı işi yapıyoruz diyosunuz şimdi siz söyleyin aynı işin aynı maaşını hakettinizmide böyle afralar tafralar

  Cevapla
 24. 2 ay önce

  Bazı arkadaşlara söylüyorum;EASA bile lisanslı hava aracı bakım personeli için herhangi bir okuldan mezuniyet şartı istemediği halde hangi beyin ile biz onu okuduk biz şunu yaptık değip insanları küçümsemeye kalkıyorsunuz?Bir kişi gerekli şartları sağlıyor ve bu yolda yürümek istiyor ise kim buna mani olabillir.? Şahsen Teknik açıdan çoğu burnu havada arkadaştan daha iyi durumdayım, dil seviyemi IELTS-TOFL seviyesine çıkardım ve modüllerin yarısından fazla bitti (yurtdışında para ile değil burda adam gibi çalışarak tamamladım). Bu iş okul ve mezuniyet ile değil kendini geliştirip kafa yormak ile oluyor.Sanki yetki şartlarını belirleme makamı EASA değil de 4 yıllık mezunlar belirliyor👋

  Cevapla
 25. 2 ay önce

  Sefa bey, işin aslını bilmiyorsunuz ama ben görüyorum ve yaşıyorum. Tabii ki herkes güzel şartlarda çalışsın isteriz bir diyeceğim yok. Fakat bazıları gerçekten haketmiyor hatta çoğu. Öyle tdp şi arkadaşlar tanıyorumki cs’lere taş çıkarır. Ama çoğu ne ingilizce biliyor ne konu hakkında bilgisi var. Başvurmuşlar gelmişler. O karma denilen sınava giren kendi arkadaşlarım (TDP değil) zorlanmadan bir kerede hatta çalışmadan bile geçtiler ki biri kesin geçemez diyordum tek seferde çalışmadan geçti. Tanısanız anlarsınız çok basit bir sınav olduğu çok belli. Sınava giren herkesle konuşur soruları dinlerim. Sorular işin A-B-C’si bence bu kadar içerilenecek bir durum yok. Geçemeyen çalışmıyordur(.) bunu tüm teknisyenlere sorun aynı cevabı alırsınız. Başka türlüsü duygusal davranıyordur. Bana kalsa şirketin yaptığı team sınavından 75 i geçemeyenin yetkisi de alınması lazım. Team sınavı %100 amm üzerinden sorulan çok basit bir sınavdır. Bu sınavdan 75 alamayan amm’in %75’ini anlayamıyordur. Ben de harika bir teknisyen değilim ama bence olması gereken minimum donanımın karşılanması gerekiyor. Bu kadar kolay olmamalı

  Cevapla
 26. 2 ay önce

  Neymiş tdplerin arkadaşları dışarda kaynakçılık yapıyormuş onlar burada alem yapıyormuş. O adamlar sanayide çalışırken kaynakçılık yaparken sen de üniversitede başka şeylerin peşindeydin. Teknik anlamda “bir kısmı” birçok havacılık mezunundan daha iyi. Zaten havacılık mezunları iş bilmiyor ki. Teorik olarak orta düzeydeler. Pratik zaten sıfıra yakın. Birbirinizi kıskanmayı, birbrinizi yermeyi bırakın. Herkes işine baksın o tdp bu başka bir şey isimlere takılmayın. Herkes ekmeğinin peşinde. Sen işini layıkıyla yaptığına inanıyorsan yap geç. Böyle terbiyesizlik yok.

  Cevapla
 27. 2 ay önce

  5 yılını doldurmuş on-wing çalışan tdp biriyim QM mührünü almış 2 senedir kullanan.Modulleri tamamlanmis İngilizce sınavından yeterli puanı almış logbook doldurmuş ve onaylanmis tecrübe yazısı yazılmış. Tdp için gerekli olan bütün aşamalar yerine getirilmiş ama kalite tarafından haftalarca bekletip geri iade etmiştir. Bütün bu emekler boşa mı gidecek?

  Cevapla
 28. 2 ay önce

  sen o saydığın üniversite de ne öğrendin de kalkmış başka yerlerden mezun olan adamları iş bilmiyor diye afra tafra yapıyorsun görende düzgün eğitim verildi sanacak sadece zamanında isim yaptı diye hiçbir üniversite liseyi diğer üniversite liselerden farklı tutulamaz

  Cevapla
 29. 2 ay önce

  Webpass da uçuş önceliğimiz 4A olarak değiştirilimiştir.AO ile aynı uçuş önceliğine sahip olmuş bulunmaktayız.

  Cevapla
 30. 2 ay önce

  Sefa abi Tekniğin kâr payı ne oldu ? Durumlar belli, bir an önce ödenmesi konusunda yardımın dokunabilir mi?

  Cevapla
 31. 2 ay önce

  Gerçekten teknisyeni ve tdp’si şurada kavgacı yorum yapan tüm çalışma arkadaşlarım hepinize acıyorum. Hepiniz ünvan peşindesiniz belli ki.. o dirsek çürütmüş diğeri daha çok çalışmış ayıptır yahu ne olur birbirinize destek olsanız, Ne yapmış bu insanlar size elinizden işinizi mi almış, maaşınızı mı almış aynı uçakta sırt sırta çalışıp ter döküyorsunuz ne olmuş gayret gösterip kendini geliştirmeye çabalayıp yükselmeye çalışmışsa ayıptır ya yapmayın kendi egonuzu tatmin etmek için birçok kriteri sağlayan sizin koşarak gittiğiniz yolu adeta emekleyerek giden insanların bindiği dalı kesmeyin.Ölümlü dünya.

  Cevapla
 32. 2 ay önce

  Su yorum TDP yi cok guzel ozetleyen bir yorum olmus yazan arkadasa tesekkurler. Toplum icinde nasil oturup kalkilacagini nasil konusulacagini bilmeyen bu tur insanlar, ancak boyle tehtidlerle bos konusmalarla bir yere gelebileceklerini zannediyorlar. “Teknisyen ofiste otursun yatsin demis arkadas ” isi sadece eline anahtar almaktan ibaret sandigi icin, prosedur nedir nasil uygulanir bir haber oldugu icin ofiste yapilan paperwork islerini yatmak saniyorlar. Cunku anlamiyorlar, “TDP ye atıp tutanlar hangarda da karşıma çıksa ya? Kimin uçak bilgisi daha fazlaymış görelim. Destek olacağınız yerde köstek oluyorsunuz. İşiniz gücünüz fitnelik fesatlık. O zaman zamanında lise mezunuyken teknisyen olarak girenlerin tüm yetkileri ve lisansları iptal edilsin, tdp ye çekilsinler.yer mi? EASA yı mail yağmuruna tutun arkadaşlar. Tdp ile teknisyen aynı işi yapıyor ama tdp daha az maaş alıyor ve daha az saygı görüyor. Madem tdp öyle böyle diyorsunuz. Tdp sadece çanta taşısın, birkaç eşya taşısın. Asıl işi teknisyen yapsın. Ya da teknisyen ofiste otursun ve yatsın, gerisini tdp yapsın. Nasıl?”

  Cevapla
 33. 2 ay önce

  Uçak lisesi mezunuyum .Yds puanım 75 . Tüm modül sınvlarımı şirkette verdim. Qm olduktan sonra logbook doldurmak için başvurdum şefime.Günde 2 saat açabilirsin dedi.Fırsat buldukç gidip mekanik saat açıyorum.Karma sınava girmedim çünkü sınavları şirkette verdim. Ve sefa abiye yalan yanlış bilgi aktarıp sizlerle aynı ünvanda çalışmaktan utanıyorum.Neyse az kaldı.

  Cevapla
 34. 2 ay önce

  bizde THY ye çatısı altında İstanbul havalinanini temizlikte yiz maaşlar geç ödeniyor baskılarla çalışıyoruz taşeron olduğumuz için kimsebizi kollamıyor sendikadayok teşoren firma maaşları 3 5 gün sonra ödüyor sistemde hata varmış yersen tabi tayipbaba bizede sahip cik

  Cevapla
 35. 2 ay önce

  1-thk yı itiraf etmiştir 2-osman yıldırma şantaj yaptığını ve ünsal ban ile iş tuttuğunu itiraf etmiştir3-kameraları çaldığını itiraf etmiştir4-binali döneminde vurgun yaptığını itiraf etmiştir5-bel altı aile her türlü rezillik yapacağını itiraf etmiştir6-bugün dost olduğunu yarın satabileceğini itiraf etmiştir7-vurgunu itiraf etmiştir ama parayı iade etmediğinide itiraf etmiştir

  Cevapla
 36. 2 ay önce

  “gay olmadığını ispatlasın! Ben sitemi kapatacağım “ açık rest çekinya da bir önceki yazınızda biri müthiş sorular yazmış onları sorun manşetten yiyorsa cevaplasın

  Cevapla
 37. 2 ay önce

  bunu yetkisi olmayan ibb meclis üyesi piyon soyguncumu söylüyor?)

  Cevapla
 38. 2 ay önce

  Her salı günü koştura koştura yalakalık yapmaya gitmiyor sadece Ankara ya.. yalıyor !! Yakışıklı koruma nın ..

  Cevapla
 39. 2 ay önce

  Sefa bey o ahlaksız lgbti ++++ olan ama şeyinin korkusundan şey olduğunu bile gizleyen bu zat tabiki yorumları yayınlamıyor ! Spor hocasının cevabını yayınlayacak değil ya:))ya size gelen yorumlarda gördüm adam orda bile gay club a gitmiş!! Şeyinin keyfini sürecek tabi vurduğu paralar ile

  Cevapla
  • Yönetici 2 ay önce

   Sayın okurum; Lütfen başka konuyu bu konu ile karıştırmayalım. İlgili kişi genelde işine gelmeyen yorumları onaylamaz. Benim sayfama o serefsiz ile ilgili yorumları atmayın. Toplum onu zaten tanıyor.

   Cevapla
 40. 2 ay önce

  Burada hepimiz bir elin parmaklarıyız burada hepimiz bir iş için çalışıyoruz bugün tdp ye yapılan haksızlık yarın teknisyene memura olur biz burada birbirimizin arkasında durmazsak sorunların çözümü nasıl gerçekleşecek işverene karşı nasıl güçlü olacaz nasıl isteklerimizi kabul ettirebilecez.Birbirinizin kuyusunu kazmaktan vazgecin birbirinize destek olun.

  Cevapla
 41. 2 ay önce

  Teknisyen Bey önce EASA dan lisans alan yanındaki arkadaşına buraya yazdıkların gibi kükre sonra gel buraya yaz. Ulan 10 kişiden 5 i Easa lisanslı mekanikte neyin bilgisinden bahsediyorsunuz. SHGM alana her zaman saygım sonsuz ( Onlar % 10 15 fazla alsalar haklarıdır). Ama gelip buraya TDP ye b** atma Bende lise mezunu havacılık uni 2 yıl havacılık ben mi havacılığın H sini bilmiyorum ?? Buyur hodri meydan +YDS 85 ama aldığım yetki tazminatının miktarından haberin varmı TDP ye verdiği ç** kadar İş uçuş tazminat sebebiyle yerlerde YDS tazminatım. Siz tdp bin durumunu bilmeden bence yorum yapmayın Uçak üzerinde şirketin her birime ihtiyacı var bende Kabin de çalışıyorum Logbook için evet belirli işlere ihtiyacım var. Fakat şirket bana belirli kriterleri uygula seni Teknisyen yapıcam diyor vay efendim lükse bak. Bana kabinde çalış ama farklı birimlerdeki işlere saat aç. E o zaman beni o birime gönder açayım saatlerimi. Yoooo sen olduğun birimde bir şekilde aç saatini diyor . Bu ne lahana turşusu hem cabınde çalış hem mechanıc saat aç uygunsuzluk efendim diyoruz. Aldığımız cevap sen bilirsin o zaman diyorlar. Bu ne abiii Teknikte işler hep böyle el altından yürüyor çoğu şey prosedüre uygun değil EASA bu işin içine bir girse Ağır gol yeriz. Bedeli ağır olur. Şimdide şirket TDP için senin üç yılını saymıyorum logbook için diyor. Neden abi saymıyorsun 3 yıl ben sana hizmet etmedim mi ? Uçak üstünde çalışmadım mı ? Yazıklar olsun söylenecek o kadar çok şey varki.. Sendika son sözüm sana olsun ; neyse günaha girmeye gerek yok. TDP ARKADAŞLAR HAKKINIZI ARAMAKTAN SAKIN VAZGEÇMEYİN ELBET BİRGÜN BİTECEK BU İŞ. BU İŞİ SADECE HABOMDA OLDUĞU GİBİ EASA ÇÖZER

  Cevapla
 42. 2 ay önce

  Sefa abi dışardan senin yazdıkların gibi görünüyor kabul ama shgm yada şirketin sınavlarına girip geçmeyen kim olursa olsun hepsi boş konuşuyor madem hak ediyorlar madem eşitler buyursunlar şirketin sınavını geçsinler. Kimse kusura bakmasın karma denen salak sınavda 60 zor alan adam tüm modülleri 2 ayda geçiyor bir ayda geçerse fark edilir ya ondan iki ay. Euro nun gücü adına diyip sınava girmekle olmaz ne mezunu olursa olsun deneyim şartı ve sınav şartı var. İşine gelmeyen beğenmez.

  Cevapla
 43. 2 ay önce

  Sefa Bey Cankut Bey”e bir telefonla ulaşacak adamsınız, niye alamıyorsunuz onur air i sormuyorsunuz

  Cevapla
  • Yönetici 2 ay önce

   Telefonuna ulaşamıyorum dedim ya ne yapabilirim. Telefonunu açmayınca konuşmada yapılamıyor

   Cevapla
 44. 2 ay önce

  Ist hat bakimda calisiyorum. Bu son olaylardan sonra ucaga cikmak gelmiyor icimden. Ucak teknolojisi mezunuyum. Sinavlarimi shgmden verdim. Ama hep oteki oldum.

  Cevapla
 45. 2 ay önce

  Tdp ye pislik atan boş beleş cs ler heleki dinazor tayfa cs ler Sirket sizi Bi sınava tabi tutsa yetklı yenılemek için tdp lileri ile alırken soktugu İngilizce sınavına soksa sizi zort olur kalırsınız bitane izde yetki Fln kalmaz has been adjusted yazarak 50 bin tl maas alıyorsunuz sonra tdp onu bunu bilerek işe girdi palazlanmasınlar ayagı yapıyorsunuz

  Cevapla
 46. 2 ay önce

  Sefa Bey Tdp konusunda lütfen objektif yaklaşın. Çok kimseden ses çıkması haklı oldukları anlamına gelmez. Durum şu; şirket diyor ki ben bundan sonra 4 yıllık havacılık fakültesi mezunları dışında kimseyi CS/SS yapmayacağım. Diyebilir mi? Nasıl ki havacılık kuralları gereği ticari pilot olmak için lise mezuniyeti yetiyor olmasına rağmen şirket sadece lisans mezunu kişileri pilot olarak istihdam ediyor, CS/SS yapacağı kişilerden de bunu talep edebilir. Personeline bu şekilde yetki veren dünya markası havayollarıda bulunuyor. Ancak bu nokta da yanlış olan bu kuralın hali hazırda yetkilenme sürecinde olan kimseleri de etkilemesi. Büyük haksızlık. Doğrusu bu kuralın belirli bir tarihten sonra işe giren kişiler için uygulanmasıdır.

  Cevapla
 47. 2 ay önce

  Sefa abi bizde memurken habom geçişinde destek personeli yaptılar maaşlar arasında dağlar kadar fark var umarım yetkili başkanlarımız bu durumu görüp düzeltir saygılarımla

  Cevapla
 48. 2 ay önce

  TDP ye atıp tutanlar hangarda da karşıma çıksa ya? Kimin uçak bilgisi daha fazlaymış görelim. Destek olacağınız yerde köstek oluyorsunuz. İşiniz gücünüz fitnelik fesatlık. O zaman zamanında lise mezunuyken teknisyen olarak girenlerin tüm yetkileri ve lisansları iptal edilsin, tdp ye çekilsinler.yer mi? EASA yı mail yağmuruna tutun arkadaşlar. Tdp ile teknisyen aynı işi yapıyor ama tdp daha az maaş alıyor ve daha az saygı görüyor. Madem tdp öyle böyle diyorsunuz. Tdp sadece çanta taşısın, birkaç eşya taşısın. Asıl işi teknisyen yapsın. Ya da teknisyen ofiste otursun ve yatsın, gerisini tdp yapsın. Nasıl?

  Cevapla
 49. 2 ay önce

  Sefa Abi bence sence bu işe karışma, sana yansıtılanla içeride yaşananlar aynı değil çünkü. Keza TDP ler bu işi bilerek geldi, kendi arkadaşları dışarıda kaynakçılık, mobilyacılık yaparken, sanayi de araba tamir ederken bu arkadaşlar Thynin pass biletleriyle Taylandda ukraynada alem yapıyorlar. hakettiklerinden çok daha fazla almalarına rağmen burun kıvırıyorlar, beğenmeyen gidip dışarıda kaynakçılık yapmaya devam edebilir o da güzel meslek, hem lisanstı yetkiydi uğraşmazlar. Ayrıca yapılan işin kalitesini de göz önünde bulundurmak lazım, kimse k bakmasın ama Esk-Kocaeli-Kayseri mezunları dışındakiler havacılık kültüründen, nasıl bir sektörde çalıştığından bihaber,

  Cevapla
 50. 2 ay önce

  Lan sığır senden farklı bir ismi yapıyor okuldan bir bol bilmeden geliyorsunuz abi one abi bune niye soruyorsunuz herşeyi biliyorsunuz madem Sen sivil havacılık mezunusun her Bokuda biliyorsun ya süper zekasinya san hak taniyor devlet alıyorsun lisansını 10.3 oluyorsun direk hemde 3 ,5 sınava girip niye ağlıyorsun burda aglayacagina siktirgit sınavları geç al lisansını sanane burda hakkı yenen insandan karakteri zayıf insan burda yerini bilmeyen bir kişi var oda sensin bu kadar havlayanlar kulubede durur hadi yerine.

  Cevapla
 51. 2 ay önce

  Artık çalıştığım insanlardan tiksinmeye başladım. Herkes birbirinin pozisyonunu, maaşını, aldığı primi eleştirir, kötüler, kıskanır olmuş. Herkesin tek derdi nasıl yapsam da daha fazla daha çok en çok ben para alsam derdinde. Oysa çalışmaya gelince de tam aksine nasıl en çok ben yatsam, ben iş yapmasam derdinde. İçeride neredeyse en az iş/ en çok maaş yarışı var. Çok üzücü gerçekten. Herşeyin temelde bir mantığı var. Adam liseden çıkmış gelmiş, pilota laf atıyor. Çaycı ilk okul mezunu teknisyene laf atıyor. Aslında mevzu hiç bir zaman kimin ne vasfı var, nerde okumuş falan değil. Tek dertleri nasıl yapsam da ben de onun kadar maaş alsam. Maalesef çalışanın bir kısmı thy deniz yemeyen keriz kafasında. Çok fazla pasif ve vasat çalışan var, ve bunlar en ufak bir prim yada ek imkan olduğunda ne hikmetse en çok sesi çıkanlar. Kimse kusura bakmasın ama bu firmada bir şeylerin düzelmesi çok zor.

  Cevapla
 52. 2 ay önce

  Kardo gir şirketin yaptığı modül sınavlarına , ver ingilizceni , qm ol.sonra logbook için saat doldur. Teknisyen ol.Bak çok basit.Yaklaşık 4 sene + biraz büzzük.Bu kadar

  Cevapla
 53. 2 ay önce

  Sefa abi ben sana gerçekleri anlatayım da sen yorumunu ona göre yap .1- teknik destek personeli 4 yıllık teknik lisans mezunu olmayan kişilerin işe alınırken ki ünvanlarıdır. Yani herhangi bir lise mezunu olabilir ,2 yıllık uçak teknolojisi mezunı olabilir veya uçak lisesi mezunı olabilir.Bu arkadaşlar teknikte çalışıyorşarsa kabin , arka atölye , yapısal , komponent atölyeleri gibi bölümlerde çalıştırılırlar. Yazının başında ” teknisyen diye alınıp teknik destek olarak işe girenler” kısmını bilemem.Evet orası haksızlık. 2- Şirket 2016 yılından sonra 4 yıllık teknik ve sivil havacılık mezunu olmayan kişileri yukarıda belirttiğim bölümlerde teknik destek personeli olarak istihdam etti.Bunun da sebebi maliyet.3- Şirket moe ‘sine bazı maddeler ekleyerek “teknik destek personelinin ” nasıl teknisyen kadrosuna geçebileceğini de belirtti.Bunlar ;- modül sınavlarını vermek- gerekli ingilizce puanını almak- qualified mechanic olarak ( yapısal ,kabin vs ) en az 1 sene çalışmak.Qualified mechanic olmak için gereken tecrübe belirtilen bölümlerde sanırım en az 3 sene.Şirket dediki sen yukarıdaki şartları sağlarsan ben senin logbook doldurmana izin veririm.Bu moe’de yazıyor.Açıp bakabilirsiniz.Yapısal veya kabin olarak çalışan bir teknik destek çalışanın bırakın 3 seneyi 30 senede dahi b1.1 veya A lisansları için gereken logbook u doldurması imkansızdır.Çünkü gereken lisanslar için gereken tecrübelerde çeşitli chapterlardan çeşitli işlerde ( shg, ts, mel, fot, ri) çalışılması gerekir.kabin içi bölümünde çalışan personelin motor chapterlarında arıza gidermesi imkansızdır.Bunu yapmaya çalışan arkadaşlar oldu .Yani şirketin belirlediği şartları sağlamadan ofisinde otururken hat bakımdaki arızalara saat açıp kendini çalışmış gibi gösteren, hangarda mekanik işlere oturduğu yerden saat açan sivri zekalı ,bir tek kendini akıllı zannedenler tabiki oldu.Bunlar tespit edildi ve uyarıldı.Yani logboog umuz kalite tarafından onaylanmıyor demelerinin sebebi bu.Gerekli şartları sağlamadan çalışmadığı işlere çalışmış gibi saat açmaları.Geçmişte böyle bir durum yaşandığı için kolaya kaçmaya çalışan ,yapmadığı işe saat açmaya çalışan arkadaşlar yöneticilerine şikayet edildi.4- şirket personelin illegal yöntemler ile modül sınavlarına sınav başına 300er euro verilip kişilerin mağdur olmaması için ” modül sınavı yetkisi” aldı.Dediki çalışanlarına ” geçmişte Hata isimli kuruluştan sınav başına 300 euro verip soruları bile işaretlemeden modül sınavlarının sertifikalarını aldını, gelin yapmayın biz modül sınvı yapıyoruz.eğitim bile veriyoruz bu sınavlar için HEM DE İLK EĞİTİM VE SINAV ÜCRETSİZ .Lütfen girin bu sınavlara, ders çalışın ve bu modül sınavlarını verin.Aaa dediler çok iyi.Hem de ücretsiz .Hepsi başvurdu.Giren girdi.Ama bir baktılar bu easadan parayla modül sınavı vermeye benzemiyor.Ders çalışmak gerekiyor. Çoğu bir daha şirketin yaptığı sınavlara girmedi ve çareyi tekrar merdiven altı şirketlerde yapılan 300 euroluk sınavlarda buldular.Şirket baktı ben bununla başa çıkamıyorum.İnsanlar kolay ve usülsüz , illegal sınavlara girmeye devam ediyor.Şaaaak moe ye bir madde daha. Verilen modül sınavı türkiyedeki onaylı okulların veya thy tekniğin sınavı değilse ben bunun güvenilirliğini kabul etmiyorum dedi ve karma sınavı getirdi.Yani güvenilir bir kurumdan sınava girmedin.ben senin verdiğin kuruma güvenmiyorum.Benim yapacağım sınava gir , geçiyorsan sıkıntı yok dedi.Şirket önünüzü kapatmadı.Sizi meslek sahibi yaptı.Ama bazı şartlar koştu.Lisansını alırsan teknisyen yaparım dedi.Ama siz halen daha kolaylık peşindesiniz.Kolay yol peşindesiniz. Hakkıyla şartları yerine getirenler logbooklarını doldurup lisanslarını aldılar ve teknisyen kadrosuna geçtiler.4 sene 5 sene .Farketmez.4 sene sivil havacılık okuyup teknisyen olan insanların kusura bakmayın ama bir farkı olsun.Şirket size imkan verdi.Halen daha ağlıyorsunuzOturduğu yerden hat bakımdaki arızaya saat açıp logbook doldurmaya çalışan , 300 euro verip 0 bilgi , 0 ingilizceyle easa modül sınavlarını veren teknik desteklere selam olsun.

  Cevapla
 54. 2 ay önce

  Sevgili tdp kardeşim, sen herşeyden önce HADDİNİ sonra yazacağın kelimeyi bilmelisin. Kimin nerede ne okuduğu, elinden nasıl iş geldiği ve ne gibi yeteneklere sahip olduğunu yargılamak senin haddin değil. Çok arkadaşım var lise mezunu C/S olmuş ve bir o kadar da yetenekli.. Bir o kadar da arkadaşım var aynı çatı altında çalıştığım; yıllarca okumuş, dirsek çürütmüş, tornavida tutmasını bilmeye.. Sen önce haddini bil ve emek vererek çalışan kişilere laf etme. Selametle!

  Cevapla
 55. 2 ay önce

  Ortada bi pasta var kim en çok yiyerim diye kavgaya tutuşmuşsizin aldığınız maaşların yarısını bile alamayan farklı birimlerde çalışan Taşören teknikyesyenlerinde canı cehehenneme deyilmi….

  Cevapla
 56. 2 ay önce

  Personeline değer vermeyen yönetimden bişey beklemeyin..Bir de çoluk çocuk sendika yönetimine inanmayın. Görünen köy uzakta değil..Çözerse EASA çözer bu sorunu ;)

  Cevapla
 57. 2 ay önce

  Süreç yönetimi ile otoritenin izin verdiği periyotları karıştırmayın. İlgili şirketin kalitesi, şirket süreç yönetimine istinaden personelin SS veya CS yetkilenme sürecini ihtiyaca binaen uzatabilir. Burada yanlış uygulanan durum uçakta fiili olarak çalışan teknisyene şirket ne ünvan vermiş olursa olsun logbook kayıtlarını oluşturamayacağını iletmesidir ki bu hukuksuz bir durumdur. Uçak bakım teknisyen lisansını kişinin kendi ilgili otoriteden alırken ve bunun engellenmesi yanlışken, CS ve SS yetkisini ilgili şirket verip vermemekte özgürdür. Sapla samanı karıştırmayalım.Bir arkadaşımız da yorumlarda okullu olmaktan bahsetmiş ancak kurallarda aldığınız eğitim sadece tecrübe süresini kısaltır. Otoritelerin kriteri bellidir.

  Cevapla
 58. 2 ay önce

  Kimse boş yapmasın bende Uçak teknolojisi havacılık mezunuyum Fakat Teknik Destek Personeliyim. Burada Fakülte mezunlarının tabiki bir farkı olmalı katılıyorum fakat bu adamlar 2 yıl okuduğu için teknik destek kalsın düşüncesiyle aramızda çok avel var görüyoruz. 10 Yıl önceki işe alım prosedüründe bir dünya meslek liseli adam aldılar Teknisyen kategorisine en azından şuan TDP dediğin adam minimum 2 yıl uni mezunu. Sen git eğitimsiz adam arıyorsan 15 20 yıl önce işe girmiş ortaokul mezunu adama yap cazını yapabilirsen… Şirket tam fırsatçı ama unutmayın ki birgün Bu TDP olayı Habom olayı gibi biryerde patlayacak. EASA nın bir yazısı ve cezası ile bakın Tüm tdpler bir gecede nasıl Teknisyene geçiyor iyi izleyin. Er ya da geç bu gerçekleşecektir. Sendika senin içinde diyeceğim Teknik Destek personeli olup bu sendikanın arkasında kim varsa o adama teknik desteklik müstahak (sözde) teknik destek kırmızı çizgileri idi şuan pembe çizgide ilerliyorlar. Tüm emek hırsızlığına uğramış meslektaşlarıma iyi geceler….. Uyumaya devammmm …

  Cevapla
 59. 2 ay önce

  şirket haklı düşük fiyatlı iş grubu çalıştırmak için kadro açıyor 2 yıllık mezunlarını 3-6 ay kursa uçak üzerinde çalıştırıyor.Adamlar yurtdışı ders verip teknisyen kadrosuna geçiyor yazık değil mi okul mezunlarına.

  Cevapla
 60. 2 ay önce

  Antalya da Azur Air yerine kurulan MGA Mavi Gök Havacılık.MGA Mavi Girne Havacılık diye isim mi değiştiriyor.Hisse oranlarına bakınca boşta %2 hisse kalıyor..O da sende mi acaba🤣🤣

  Cevapla
  • Yönetici 2 ay önce

   Kim bilir belki de sahsına %2’yi ayırmıştır:)

   Cevapla
 61. 2 ay önce

  Sefa bey bu tdp mevzsunda sadece havacılık mezunlarına haksızlık yapılıyor(uçak lisesi ve uçak teknolojisi mezunları) diğer arkadaşlar işe girerken havacılığın h sini bilmeden ve işe girerken mevcut şartları bilerek işe girdiler şimdi boşuna yaygara koparıyorlar.Bunlar istiyolar ki 4-5 sene fakültelerde dirsek çürüten(anadolu-erciyes-kocaeli üni vb) teknisyenlerle 2 senelik özel alakasız bir bölümden mezun olup çalışan teknik destek personelinin aynı kefeye konsun.Bu mu adalet bu mu hak.Herkes yerini duracağı yeri bilmeli.

  Cevapla