Teknik AŞ’nin İş Kolu Neden Değiştirildi. İşveren-Sendika ve Çalışanlar

Teknik AŞ’nin İş Kolu Neden Değiştirildi. İşveren-Sendika ve Çalışanlar

Değerli okurlarım;

THY-SENDİKA ve ÇALIŞANLAR’ın oluşturduğu arasındaki üçgen her geçen gün bozulmaya devam ediyor. İşveren ve sendika adeta tavşan kaç tazı tut oyunu oynamakta. Hangisine sorsanız, suçlu karşı taraf. Bana sorarsanız suçlu, çalışma düzenindeki ben yaptım oldu mantığındaki saçmalıklar. Öyle bir duruma gelinmiş ki kimse suçu üstüne almıyor.

Bana kalırsa, bu duruma gelinmesinde herkesin payı var.

Birkaç aydır hep aynı konuyu işliyoruz. Pandemi dönemi öncesinde başlayan bu süreç hala devam ediyor. Belirsizlik herkesin moralini sıfıra indirmiş durumda. Biz ise buradan devamlı haber yapmanın yanı sıra görüşte belirtiyoruz.

Köşe yazılarımızdaki görüşleri beğenen de var beğenmeyen de. Eleştirileri bile son derece normal görüyorum. Ancak bu aralar öyle bir duruma gelindi ki, tarafsız görüş belirtmek mümkün değil.

Bu hafta yazımı yazmaya başladığımda ortalarda geçen haftaya göre değişen hiçbir durum söz konusu olmadığından genel ve bilinmeyen bir konuya yönelik yazmaya karar verdim.

BAKIN BAKALIM ÇALIŞMA HAYATIMIZDA NASIL AYAK OYUNLARI YAPILIYOR

Çalışma hayatımızın olmazsa olmazı olan, işveren-sendika ve çalışanlar üçgeninin çalışma sistemini hepimiz biliriz. Bu üçgenin her bacağı iyi çalışacak ki işveren-sendika ve çalışanların hepsi birlikte mutlu olsunlar.

Çalışanı temsil eden sendika yönetimi ile işvereni temsil eden şirket yönetiminin anlaşması, işin doğası gereği, her zaman zor olmuştur. Çünkü şirket yönetimi, çalışanın emeğini en ucuza kapatmak için uğraşırken sendika yönetimi çalışanın emeğinin tam karşılığını almak isteyecektir. Dikkat ederseniz almak isteyecektir diyorum. Çünkü sendika yönetimi eğer şirket yönetiminin desteğini alıp göreve geldiyse, o sendika yönetimin çalışanın emeğini pazarlaması ve hakkını yedirmemeye çalışması mümkün olamıyor.

Havacılık sektörü bildiğiniz üzere iş kolu olarak taşımacılık dalında temsil ediliyor. İlgili kanun;   mevcut olan ve hala geçerliliğini koruyan iş kanununda bir şirketin (THY A.O.) asıl iş kolu ne ise (taşımacılık), işin yapılması için olmazsa olmaz işlerde çalışanlar da aynı iş kolunda mütalaa edilir diyor.

Mevcut durum böyle iken, bir işgüzar yönetici 1933 yılında kurulmuş olan THY’nin uçabilmesi için uçakların bakım, onarım ve arızaların giderilmesi için görev yapan Teknik departmanın iş kolunu 2013 yılında metal iş koluna çeviri verdi. Bu işgüzar yöneticinin adı hepinizin bildiği ve Bay Hamdi idi.

Kısaca, 1933 yılından 2013 yılına kadar hiç değişmeyen ve değişmesi için hiçbir teklif bile götürülmeyen iş kolu, DANIŞTAYIN kabul etmemesine rağmen, Metal İş koluna geçirildi.

Bakın şimdi bu gereksiz işgüzarlık nasıl başladı.

Hafızamızı güncelleyip biraz geçmişe dönelim… THY tarafından Sabiha Gökçen’deki dev hangarlar yapıldığında, tabii ki oraya da teknisyen alımları başlamıştı. Bu teknisyenler, HABOM adı altında bir organizasyon altında çalışmaktalardı.  THY’nin Atatürk Havalimanında ki tesislerinde yapılan işlerin aynısı (uçak bakım ve onarım) bu yeni yapılan hangarda da yapılıyordu. Kısaca hiç fark yoktu. THY ismi aynı, yapılan iş aynı, işkolu ise taşımacılık olmalıydı.

Bay Hamdi isimli hasbelkader THY gibi bir kurumun en üst makamına getirilmiş bir işgüzar eşliğinde neden ve niçin olduğunu anlayamadığımız bir gelişme yaşandı.   (Bana göre; Bay Hamdi, Hava-İş’in eski başkanı Atilay Ayçin dönemindeki Hava-İş in Atatürk Havalimanı tesislerindeki gücünü bildiğinden HABOM tesislerinde çalışanları ayrı bir iş kolu ve ayrı bir sendika içinde tutmak istemiş olmalı. Böl-Parçala-Yönet sistemi eşliğinde

Çünkü Hava-İş THY’de grev yaptığında HABOM farklı bir sendikada olduğundan greve katılamayacaktı) Yapılan iş aynı ama sendikalar ve iş kolları farklıydı.

Neyse bu konunun detayları, kitabı yazılacak kadar uzun olduğundan kısaca ana konuya girmeye çalışıyorum.

Sonuçta, kirli entrikalar yaşandı ve HABOM adı altında açılan yeni hangarlarda çalışanlar Çelik İş’e üye olmaya başlatıldılar.  (Çalışanlar otobüslere bindirilerek üye olmaya götürüldüler)

Aynı sendika (Çelik İş) bu seferde Teknik AŞ’nin Atatürk’teki tesislerinde örgütlenmeye başladı. Tabii ki Bay Hamdi’nin bu örgütlenmedeki payı çok yüksek.

Teknik A.Ş iş kolu değiştiğinde HAVA-İŞ Yönetimi tabii ki itiraz etti. Çünkü önemli bir mama (aidat geliri) başka tarafa geçecekti.

Neyse, iş kolu ile ilgili mahkeme aşamaları başladı

Konu, Teknik A.Ş’ metal iş kolu mu? Yoksa Taşımacılık iş kolunda mı olmasıydı

İtiraza Danıştay baktı ve Yürütmeyi durdurdu. Yani DANIŞTAY Teknik AŞ’nin iş kolunu THY gibi taşımacılık olarak olması gerektiği kararına vardı.

İş mahkemesi de, Danıştay’ın yürütmeyi durdurmasından sonra Teknik A.Ş nin taşımacılık iş kolunda kalması gerektiğini belirtiyordu.

Tabii ki işgüzarlık hemen bitecek değil ya. Bay Hamdi Danıştay’ın bu kararını bir üst mahkeme olan Yargıtay’a yollatıyor. Yargıtay, teamüllere göre normalde, kararın bir kez daha incelenmesini isteyebileceği gibi incelemeye almadan anında reddedebiliyorlar.

İşte sürtüşme burada başlıyor.

Yaptığım incelemede, Yargıtay’ın o zamanlarda ki başkanı İsmail Rüştü Cirit. Bu isim Bay Hamdi ile çok samimi ilişkileri olduğu görülüyor. TIKLAYIN

Acaba diyorum, Bay Hamdi samimi olduğu Yargıtay başkanını bu konu için aramış mıdır?

Neyse burası hassas bir konu ve detaylara girmeyeceğim. Kısaca anlatmak istediğim TEKNİK A.Ş ‘nin tekrar taşımacılık iş koluna getirilmesi için her ne kadar Yargıtay reddetse bile yapılması gerekenler var. Örneğin; Yargıtay kararını bir üst mahkeme olan Anayasa mahkemesine sunmak gibi… Yargıtay kararı verdikten sonra bu konunun üstüne gidilmemiş olduğunu düşünüyorum

Bir zamanlar et ve kemik gibi birbirine bağlı olarak çalışmış ve Danıştay’ın dediği gibi hem THY’nin hem de Teknik AŞ’nin taşımacılık iş kolunda olduğu günlerin gelmesi mümkün.

Kendi düşüncem ve ilgili konu için danıştığım iş hukuku danışmanlarına göre bir hata yapılmış olduğuna %100 inanıyorum. Et ile Kemiğinin bir araya gelmesinden daha mantıklı ne olabilir ki?

Bay Hamdi 1933 yılından beri Taşımacılık İş kolunda görev yapan tekniği neden farklı bir iş koluna çevirmeye kalktı? Bundan ne avantajı vardı? Bunlar bilinmiyor. Malum Teknik A.Ş de aşağı yukarı 8000 çalışan var. Bu 8000 kişinin aidatının ne kadar olacağını düşündüğünüzde, sendikaların ağzının suyunu akıtacağı kesin.

Bu günkü Hava-İş yönetimini iktidara taşıyan Bay Hamdi’nin farklı bir planı mı vardı? Bay Hamdi’ye rağmen Hava-İş’in ilgili kararı Anayasa mahkemesine kadar götürebilmesi için ne gibi çalışmalar yaptı. (yaptı ise cevap verebilir mi?)

Hava-İş Bay Hamdi ilişkileri hepimizce bilinmesinin yanı sıra Bay Hamdi’nin kendi istediği olduğuna göre, Hava-İş Bay Hamdi’nin isteğine karşı çıkıp itiraz eder mi?

Özçelik İş rüyalarında bile göremeyeceği bu aidatı tek başına mı aldı yoksa Özçelik İş’e bu kıyağı yapanların da bir menfaati oldu mu? Karşılıksız mı verildi dersiniz koskoca 8000 civarı çalışanın aidatı?

Şu an kadar bu davadan şüphelenmeyeniniz var mı?

Ben o aralar emekli edilmeseydim ve UTED’in başında olsaydım bu geçiş olur muydu? Mümkün müydü bu?  Maliye bakanlığını tek başıma mahkemeye verip, çalışanların haklarını arayıp kazanan ben, bu davada sessiz kalır mıydım? Sizin şanssızlığınız, derneğinizin ve sendikanızın olmamasından kaynaklı.

Neyse fazla uzatmayacağım. Sizlere söz veriyorum bu konunun üstüne düşüp mutlaka ve mutlaka Teknik A.Ş yi olması gereken iş koluna birlikte tekrar sokacağız. Dava ile ilgili oluşacak her türlü hukuki danışmanlık ve mahkeme masraflarını da sizden almayacağım.

İnanıyorum ki; Bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti ise bu davanın neticesi bellidir.    

Biraz da UTED ile ilgili yazayım. Nede olsa bir zamanlar UTED’in onursal başkanıydım ve derneğin ve sözde başkanının gidişatını beğenmediğimden tek taraflı onursal başkanlıktan istifa etmiştim. (istifa etmem rağmen hala tüzükte adımın önünde onursal başkan yazması yine mevcut UTED yönetiminin beceriksizliğindendir.   

Tüzük tadilini bile beceremeyen bir yönetimden bahsediyorum.

İstifa nedenim; İsmimin bu kadar vasıfsız bir yönetimle idare edilen bir dernekle beraber anılmaması idi. Şimdi tarafsız bir şekilde siz değerli UTED üyelerini daha rahat aydınlatabiliyorum.

UTED yönetimi bu aralar çok büyük bir gelişime imza atmak üzere:) 

UTED yönetimin çok faal olduğunu ve çalışanlar için cansiperane çalışmalar yaptıklarını biliyorsunuz:)  Bu son derece faal derneğimiz, şimdiye kadar olan kurumsal kimliğimizi ve 52 senelik logoyu değiştirme kararının yanı sıra, “BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ” söylemini de kurumsal kimliklerine yazacakmış.

Her iş bitti şimdi sıra Logo değişimi için anket düzenlemeye geldi:)Örneğin ben şimdiye kadar kurumsal bir kimliği olan hiçbir şirket, dernek veya sendikanın logo değiştirdiğini görmedim. Bu ciddi konu anketle yapılamaz ki. Anket ile yapılacak duruma gelinirse, bunlardan sonra gelen her yönetim bende bu logoyu beğenmedim diyerek değiştirebilir ve konu maskaralığa dönüşür

Ayrıca; Anketle logo değişimine TALPA-TASSA gibi havacılık derneklerinde de rastlamadım. Bu değişim fikrinin hangi aklı evvel tarafından gündeme getirildiğini merak ediyorum.

 Pandemi ortamında, çalışanların ne olacağız kuşkuları varken, çok ama çok önemli bir uygulamaya daha imza atan bu arkadaşları canı gönülden alkışlamamak mümkün değil. Bu nasıl bir cesaret yahu. Mevcut üyeleri karşısına almak ve sonra da üye olmayanları üye yapmak istemek. 

Bu anket dedikleri uygulama çok ilginç. Bu ankete sadece UTED üyeleri katılmıyor.

Ankete asil üyelerin yanı sıra fahri üyeler, öğrenci üyeler ve üye değilim diyenler bile katılabiliyor. Sokaktan geçenlere de anketi cevaplatabilirsiniz:)  Bu kişiler, UTED Kurumsal Kimliği için oy kullanacaklar. Halka açılmış bir holding gibi, Maşallah.

Tek yapamadıkları meslektaşlarının sorunlarına eğilebilmek. Eeeee o kadar da olur değil mi?  

Durun daha bitmedi…

Kurumsal kimliklerinde “Birlikte daha güçlüyüz” deyişi olacak. Bildiğiniz üzere “Birlikte daha Güçlüyüz” söylemi bana bir yerlerden alıntı geliyor ama hatırlayamadım nereden….

Bu söylem, siyasi söylem ise eskiden sadece uçak teknisyenlerini bünyesinde bulunduran ve her zaman apolitik davranışlar sergileyerek bugünlere getirilen derneği nereye çekmek istiyorlar ben anlayamadım.

Emekli arkadaşların hiç biri anlayamadı ve bol bol tenkit ettiler. Düşünsenize meslek büyüklerinden bir kişi bile bu anketi uygun görmedi. Çünkü bu anketin, Birleştirici değil bölücü bir eylem olduğunu düşünüyorlar.

Bu arada 1991 yılından itibaren her ay hiç ara verilmeden çıkartılmış dergimizi Mart Ayından sonra hiç göremedim.  Bunu da beceremedik demeyin. Çünkü dergi devam edebilsin diye 2006’nın TL alım gücü ile 520.000 TL yi kasada bırakmıştık. 10 TL aidat ile dernekçilik yapıp ayrıca dergi çıkartan yönetimlerden sonra ayda 30 TL alıp dergiyi bile çıkartamayan yönetimlere gelmek UTED üyeleri için üzücü olsa gerek.

Hadi paranız bitti diyelim. Elektronik ortamda bile dergiyi yayınlayamadınız. 1991 den itibaren her ay aralıksız çıkan, sektörün ilk dergisini nasıl çıkartamazsınız anlayamadım.

UTED Dergi aylık olarak başlamış ve aylık olarak sürmesi gerekirken ne oldu sizlere yahu:)  Anket yerine dergiyle uğraşsanız daha doğru olmaz mıydı? Size eskilerden kalan dergi mirasını böyle mi yönetiyorsunuz?

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

83 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
V FOR VENDETTAYAKADIN GİŞELER
9 gün önce

Teknik a.ş iş kolunu değiştirenler bizi uzun bir süre HABOM yapanlar (sadece habomdan kalan haklarımız için bile yatcak yeriniz yok ve cehennemde yanın inş) iş yerinde bize gram değer vermeyen çalışan sayısından çok olan vasıfsız yöneticiler birgün çocuğunzdan sevdiğinizden annenizden babanızdan çıkacak bunlar bunu bilin.UTED sana gelince kıçımın derneği bile olamazsın sen git logonu göt resmi yap

Qwer 1
8 gün önce

Kardeş sen İmamoğlu tatile gitti diyordun en son, demek sizinkiler de o ara tatile gitmiş. Gidip onların kapısında ağla bence. Ama dikkat et içeri almasınlar. Silivri soğuktur malum.

V FOR VENDETTAYAKADIN GİŞELER
8 gün önce
Cevapla  Qwer 1

Len kuş kadar beyni olan arkadaşım birincisi sizinkiler diye birşey yok Allaha şükür o senin gibi kuş beyinlilerin söyleyecek birşey bulamayıp sallaması.ikincisi imamoğlu senin baban mı bir insana bukadar tapma sana tavsiyem.ben imamoğluyla ilgili olumsuz birşey dedim diye hemen siz oldum dünyadan bi habersin o yüzden boş muhabbet yapma kafanı daha önemli şeylerde kullan bu muhabbetide uzatma şimdi bas git.O Yazımda bile anlaman lazımdı onlardan olmadığımı ama merak ediyorsan söyleyeyim sizden de değilim birşeyci de yapmayın beni mümkünse olur mu siz kendiniz takılın böyle arkadan herkese sallamak güzel ve kolay. Bir de karşıma geçmiş bilgili biri gibi konuşuyor burda boş… Devamını oku »

Last edited 8 gün önce by V FOR VENDETTAYAKADIN GİŞELER
Qwer 1
7 gün önce

Yuh arkadaş bu ne gaz bu ne hırs bu ne celal? Bu çabayı hakkınızı savunurken de gösterseydin keşke. İşiniz gücünüz klavye delikanlılığı. Sahada var mısınız? Hayır. Mücadelede var mısınız? Hayır. Onda yoksunuz bunda yoksunuz. Ama diller maşallah 46 numara. Senin de yazman var ama idrak yeteneğin yok. Hadi git kumda oyna. Hayat senin sandığın gibi bir şey değil.

Zombinet
3 gün önce
Cevapla  Qwer 1

Bu yaptiginizi sokakta yasayan ayakli canlilar da yapiyor… yazik ya bu internet cagi ck berbat.. iki karilikli kelam edemezsiniz ama birbirinize saydir babam saydir. .

Kompozit
6 gün önce

Peki ya cehennem diye bir yer yoksa?
Hamdi ile sen sadece karbona donuseceksen?

Qwer 1
6 gün önce
Cevapla  Kompozit

Uyandırma rüyasından adamı, şşş.

THY JOKEY TEKNİK AT BAKIM MÜDÜRİYESİ
6 gün önce

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar kardeş haklısın ama teknisyen camiası pislik dolu o yüzden arkandan sayan çok olmuş.Bu yüzden haklı olma sen;)

Qwer 1
3 gün önce

Boş teneke çok tıngırdar diye bi laf vardır. Bu tayakadın da onlardan işte. Siz hala kim haklı kim haksız tartışadurun

Tayyakadın uçak sanayi sitesi
9 gün önce

Önce birbirinize saygı gösterin sonra sendika konusu konuşursunuz. İşiniz gücünüz kendinizi övmek orda burda onun bunun arkasından atıp tutmak. Birbirinin hatasını aramak, yaptığınız işleri yarıştırmak, yapılmayan işleri yapmış gibi kılıfına uydurmayi işi yapmaktan iyi bilmek, tüm gün şefine basteknisyenine yaranmaya çalışmak sonra gelip burada maaşlar şöyle sendika böyle diye ağlamak… Sen önce yalakalık yapmayı bırak işini doğru yap, çalışma arkadaşına saygı göster sonra gelip burada aglamana gerek kalmaz.

Tayyaya
9 gün önce

Doğru diyorsunda öyle karaktersiz herifler güya yönetici olarak atanmışlarki yalak olmayana yalaktan su içirmiyorlar izinlerde öncelik yalakların, mesailerde öncelik yalaklar, uçuşa en çok yalayan gider işten anlamıyorlarki () sabahları en iyi karpuzlu peynirli kuymaklı kaymaklı sucuklu omlet melemenli kahvaltıları hazırlayıp amirlerini çağıran ekiplere farklı muamele yanına geldiğinde işten bahseden değilde saatlerce dedikodu goygoy futbol muhabbeti yapabildikleri başteknisyenler, vardiya amirleri en iyisi ne yapsın çalışanlar yönetici diye atanan bazı sığlar işe kafa basmayınca iş konusunda sorunlardan bahseden, yalamayan olursa hayatı zindan ediyor bazı avantacı uyanıklar abi 5 kere düzeltme yaptım ).

Last edited 9 gün önce by Tayyaya
Technıch
9 gün önce

Teknik a.ş ve teknisyenler hak ettigi noktada degiller maalesef Sefa bey dışarıda iş bulamayan 2 ay egitimle hostes olup maas bilet vs haklarda bizden daha iyi konumdalar maalesef.Liseden itibaren bu işin egitimini almıs kişiler bole itibarsızlaştırılıyor maalesef

İşine baksaydın..
8 gün önce
Cevapla  Technıch

Yine aynı şey.Haklarını aramak yerine kendinden fazla maaş alana dil uzatmak.Dışarda iş bulamayan dediğin hostes grubunun içinde mühendis,öğretmen,bankacı ,hemşire ve daha bir dolu meslek sahibi olanı var .Birçoğunun birden fazla lisanı ve yan uzmanlıkları var.Onu da geçiyorum .Madem isteğin daha çok kazanmak neden sen de hostes olmadın.Hem gezer tozar hem de yüklü maaşın olurdu da böyle dil uzatmazdın.Ama bence sen yine dil uzatırdın.Hostes olsaydın bu kez senden fazla maaş alan kaptana ,müdüre ,herkese uzatırdın.sen liseden itibaren bu işin eğitimi derken odtü ya da boğaziçini bitirmiş gibi bir edadasın.Hadi o da öyle olsun ee niye kendine daha iyi bir yer bulamadın… Devamını oku »

kçö
7 gün önce

Tamam işte kendin diyosun, bankacı,mühendis,öğretmen herkes diye, demek dışarıda iş bulamamış atanamamış, dışarıda 3-4 bine mühendis maaşı almışsın, beğenmeyip 2-3 ay eğitimle kabin memuru olmuşsun.

Last edited 7 gün önce by kçö
İşine baksaydın..
6 gün önce
Cevapla  kçö

Sen yazılanı anlayabilmiş olsaydın eğer böyle bir cevap yazamazdın.Dışarıda mesleklerini yaparak piyasa şartlarındaki maaşı az bularak ,madem öyle global bir meslek yaparım,hem daha çok kazanırım hem de haklarım olur diye düşünerek sektörün en iyisi bayrak taşıyıcısının açtığı ilanlara başvurduk birçoğumuz.Gerek eğitimimiz gerek lisanımız ile bu işe başladık.Ama aramızdan bazıları da bundan daha çok kazanmak için kokpite eğitimlerini alarak geçti.Ama sizler gibi söylenmedik biz.Kazancımıza ağlayıp ,daha çok kazanana laf etmedik.Elbet herkes daha iyi şartlarda yaşamayı ister,ancak bazıları bunun için çaba sarfeder ,para ve emek harcar ve istediği yere gelir. Ancak bazıları da sadece daha iyi yaşayayım ama hiçbirşey yapmayayım bunun için… Devamını oku »

Teknik
7 gün önce

Güzel kardeşim mühendis bankacı vb hostes olup çok para alıyor diye sızlanıyorsanız yarın gelir birisi de teknikte, sivil havacılık mezunu olmayanlara laf çarpar gitsinler otomotiv öğretmenliği, ne bileyim mobilyacılık ya da klimacılık yapın der parayla alınan lisanslara laf koyar vb. ve bu durumda hoş olmaz. Burada defalarca kez yazıldı, başkasının fazla maaş alması bizi ilgilendirmez biz kendimiz için uğraşmalıyız neden bu kadar düşük maaş alıyoruz bunu sorgulamamız lazım. Kaldı ki şirket şu an pilot hostes teknik ayırmadan herkesin canına okuma derdinde ama siz gelmişsiniz vay şunlar çok para alıyor böyle olmaz diyorsunuz. Şu an en çok ihtiyacımız olan şey kokpit… Devamını oku »

Uççak
7 gün önce

Yok kaptanlara laf yok ana kabin dünyada görülmeyen maaşları alıyor. Mesela dünyanın hicbir yerinde hostes lisanslı teknisyenden fazla maaş alamaz yok böyle birşey.

Bu sektörün dünyada kazançları belli.

Yeni başlayan F/O ‘lar da çok maaş alıyor. Bu da dünyada kabul edilebilir birşey degil.

Filmlere bile konu oluyor, teknisyen dizide f/o poğaça alıyor, parasıni almiyor, “sizin ne kadar az kazandiginizi biliyorum” diyor.

Teknik
8 gün önce
Cevapla  Technıch

Korkuyoruz abla ne yapalım. Sizin kadar cesur değiliz bizimkiler biraz karanlık herifler acımasızlar. O yüzden size sardık.

Şirket
8 gün önce

Ve ülke Rize ve Trabzonlular tarafından yönetiliyor.O yüzden çok da şaşırmamak lazım.Sorun arıyorsanız sorun bu…Trabzon ve Rize.

Teknik
6 gün önce
Cevapla  Şirket

Rize Trabzon öpsün seni:)

Mülayim
6 gün önce
Cevapla  Teknik

Haaa iksir:)

NON C/S Hareketi
9 gün önce

Bu şirkette bişeyler değişecekse bunu non c/s ten başka kimse değiştiremez yapmayın arkadaşım çalışmayın yanında c/s yoksa çalışma girip traxtan işleri kapatma o lastiği tek başına değiştirme, arkadaşım yapma etme yetkin olmayan yapman gerekmeyen hiç birşeyi yapma ki hata yaptığında sen yaptın demesinler o adamın yarisi kadar maaş alıp onun yapması gerekenleri yapmada yetiştirsinler işleri iş biter bitmez 5 dakika dinlenmeden ben yaptım bitirdim desinler hemen gidip yeni iş alsınlar alabilirlerse

dubala
9 gün önce

kimkime dumduma diyorsun kalite yerlerde sürünüyor

Cemil
9 gün önce

yarısı kadar maaş mı ? la non cs cenneti la burası.

Sag
9 gün önce
Cevapla  Cemil

O zaman düşür yetkimiz eğitimleri okuma boş boş yorum yapmayın

AML
8 gün önce
Cevapla  Cemil

Türkiye’deki büyük mro ve airlineslarda çalışma ve staj yapma imkanım oldu ama buradaki gibi yetkili teknisyenin yattığını görmedim 10 tane yetkiliden 7si alıyor eline bir kart geziyor ya da üzerinize baskı kuruyor hadi hadici ikinci kartı alıp abilerine yaranma derdine düşüyor kalan 3 şef yalaması olmayan işinde gücünde olan adamlar zaten bir hata olunca da fatura yine bizlere kesiliyor halbuki kartta benim değil adamın mührü var panel açıp kapamaktan artık motor görünce heyacandan elimiz ayağımız birbirine dolaşır oldu mesleki açıdan kendinizi geliştirebilmeniz burada baya baya zor tırmalamanız lazım işin çoğu size kalıyor zaten şirketteki gençlerin hayali yetkiyi alıp buradan kaçmak… Devamını oku »

Non Cs
8 gün önce
Cevapla  Cemil

Yav he he! Burası cennet yakıt hidrolik yağ cenneti b.k cenneti sen hiç poşet tutan cs gördün mü? Mesai boyunca yalakalık uğruna tepesine bindiğiniz non cse cennet burası dimi yaptığınızın farkına varın. Maaşta evet yarısı kadar, aaaa tühh kısa çalışma non cs i sizin kadar etkileyemedi dimi…

İziii
8 gün önce
Cevapla  Cemil

Ben sana ne cenneti olduğunu söyleyeyim parayı verip Yunanistan İtalya ordan burdan lisans alan sozde siyeslerin şef basteknisyen yalama cenneti burası

Havacı
9 gün önce

Sefa abi eğer bizim için sendika kolunu değiştirmek için uğraşırsan, ki senden başka bu işe girebilecek ve altından kalkabilecek bir babayiğit yok bu camiaya bizim gerçek kimliğimizi kanıtlamış olcaksın.malum şu an havacılık kolundaki hava iş yönetimide ortada fazla söze gerek yok fakat pilot teknisyen dayanışması bir bütünlük adına şirket ve çalışanlar adına her anlamda olumlu sonuç getirir diye düşünüyorum.Kalemine ve fikirlerine sağlık.

Pardon ama
9 gün önce
Cevapla  Havacı

Sen uğraşma, derneğin uğraşmasın, velevki taşımacılık iş koluna girdiğinde muhattap olacağın hava işuğraşmasın ki bu konuda lobi falan yapıldığı da yok ama sefa abi bi zahmet. Kar yağınca vali amca diyenler gibisin normal zamanda soran yok valiyi

Hat bakım
9 gün önce

İş kolu değişikliği gerçekleşirse hava-sen teknik a.ş de yetkiyi alacaktır. Değişim buradan başlayacak.

İs kolu degisikligi
9 gün önce

Ah be abi derinden girdin gene anayasa mahkemesinden 13 gunde karar cikarttilar is kolu degisikligi icin kim ugrasacak bu islerle herkesin ipi ellerinde su kisa çalışmada insanlar ozellikle 77000 sicilden sonrasi ne zorluklar cekiyor birak ev almayi araba almak bile hayal olmuş

C/s
9 gün önce

Bir ata sözü derki ölüyü çok oynarsan ya osurur ya sıçar. Teknik AŞ ölmüştür bu saatten sonra bi cacık olmaz

Last edited 9 gün önce by C/s
Ruhuna Fatiha
8 gün önce
Cevapla  C/s

işte gör bak ne kadar ileriyi gören vizyon sahibi a.k tekniğe bu kadar imamı boşuna atamamış demekki gömmeye gelmişler ashsdkshs

Last edited 8 gün önce by Ruhuna Fatiha
Sefa abi
8 gün önce

Şirket 15 gün calistirsin iskura 24 ila 27 gün bildirimi yapsın Parayı işkur versin şirket kar yapsin sigortamiz yatmasin ne güzel dünya ne güzel yasal olmayan işler

Bşk
8 gün önce
Cevapla  Sefa abi

Yasal olmadığına inanıyorsan cimere bildirebilirsin.

Bşk
8 gün önce
Cevapla  Bşk

Yasal değil.tabiki kimi kime şikayet edicez heryeri ablukaya aldılar haklı olsan bile haksız ilan edilirsin çünkü adalet yok dolar yerinde saysin altını cikarsinlar Allah’a nasıl hesap vericeksiniz

kçö
7 gün önce
Cevapla  Sefa abi

şirket henüz bildirim yapmadığı için 27 gün yatıyor, fazla yatanları 8 inde maaşta geri alcaklar 😉

kçö'ye
7 gün önce
Cevapla  kçö

dostum sen mevzuyu hic anlamamissin. bu ay geri alinacak bir sey yok. sonraki aylarda alinacak. saga sola goz kirparken uzulmeyesin. 😉