TEKNİK A.Ş KAN KAYBEDİYOR-PEGASUS TEKNİK ATAKTA-İSTANBUL HAVALİMANI

TEKNİK A.Ş KAN KAYBEDİYOR-PEGASUS TEKNİK ATAKTA-İSTANBUL HAVALİMANI

TEKNİK A.Ş KAN KAYBEDİYOR- PEGASUS TEKNİK ATAKTA-İSTANBUL HAVALİMANI – BAY HAMDİ

Sevgili okurlarım;

Bu hafta iki ayrı konuya değinmek zorunda kaldım. Çünkü havacılığımızda gündem o kadar hızlı değişiyor ki, inanılmaz.

Öncelikle tabii ki Teknik A.Ş geliyor. Çünkü oradaki çalışma düzenini ve çalışanların beklentilerini çok iyi bilirim. En iddialı olduğum konu budur. Kolay değil, dolu, dolu tamı tamına 30 yıl… Aralıksız THY’nin Hangarlarında geçmiş bir ömür…

Bildiğiniz üzere Teknik AŞ’deki kötü yönetim ile ilgili onlarca yazı yazdığım halde henüz anlattığım konular ile ilgili bir gelişme yok. Yazdıklarım ilgililer tarafından okunuyor ama hemen unutuluyor zira işlerine öyle geliyor. Toplu iş sözleşmesinde mutlu olamayan Teknik A.Ş çalışanları adeta kaçacak yer arar durumundalar. Bizim zamanımızda THY’ye yönelik geçiş trafiği varken şimdilerde geçiş trafiğinin tam tersine yani özel ve/veya yabancı havayollarına doğru işlemesi düşündürücülükten çıkmış, aciliyet duruma gelmiş, ilgililer kış uykusundalar sanırsınız.

THY Tekniğin çalışma ortamlarının, Atatürk havalimanı, Sabiha Gökçen ve İstanbul havalimanı gibi farklı yerlerde konumlanmış olması yönetimi zorlaştırmaktadır.

THY’li olmaktan gurur duyan Teknik A.Ş çalışanını bu duruma kim ve hangi koşullar getirdi? Öncelikle ve birçok kere yazdığım üzere, önce Teknik A.Ş yönetimi ve tabii ki sendikal konular.

Teknik A.Ş yönetiminde ÇOK ACİL bir değişim yapılmak zorunda… Çünkü anladığım kadarı ile sorunun en önemli bacaklarından biri ve bence en önemlisi, hangarlarda ilgisiz, sevgisiz, burnu havalarda gezen sözde yöneticilerden kaynaklı.

Teknik A.Ş, 7/24 çalışan bir kuruluş. Hangarlar 24 saat açık. Bakım ve arızalar günün 24 saatine yayılmış durumda olmasına rağmen gece vardiyalarında ne doktor var nede ambulans… 

Eyyyyy Teknik A.Ş yönetimi; THY’nin B777 uçağının bakım çıkışında ayağı tekerin altında kalan teknisyen gibi durumlar her zaman oluşabilir. Bu kaza ne ilk nede son olacaktır. Bu nedenle,acilen bu saçmalığa bir son verin.  

İnsanların biyolojik yapıları gece uyumaya yönelik olduğundan, gece yarısı çalışmak çok daha risklidir. Risk faktörü yüksek olan yerlerde, gece vardiyalarında doktor ve ambulans bulundurmazsanız, o ünitede insana değer vermekten bahsedemezsiniz.

Tabii ki bu sorumluluk, sadece Teknik AŞ yönetimini değil, dernekler ve sendika şube teşkilatını da kapsar. Siz “İş Sağlığı ve Güvenliği” toplantılarında ne yapıyorsunuz? Bu toplantılar laf olsun diye mi yapılıyor?

THY gibi adeta Holdingleşmiş ve birçok şirketi kapsayan bir yapıda, her birimin genel müdürlüğü kendi içindeki sorunları halletmeli, halledemiyorsa bir üst mevkii olan THY Yönetim Kurulu Başkanlığına iletmelidir. Bu nedenle baş suçlu ilgili şirket olan Teknik A.Ş ve onun yönetim kadrolarıdır. NOKTA.

Teknik AŞ’deki ikinci suçlu, tabii ki sendika ve şube yönetimi. 

Özçelik İş sendikasının üst yönetimi, yabancı oldukları bir konuda yani havacılığı bilmediklerinden Teknik AŞ ‘de bir şube yönetimi kurmuş. Bu şube yönetiminin, işin içinden gelen çalışanlardan olması avantajı ile genel merkezlerini doğru ve hızlı yönlendirmek zorunda. Genel merkez sorunların çözümünü gideremiyorsa şube yönetimi birlikte istifa etmelidir.

Ancak, son yapılan toplu iş sözleşmesinde şube yönetiminin, Teknik AŞ deki sorunların ve iş değerlendirmesine göre yapılması gereken iş tazminatları aşamasında sınıfta kaldığını gördük.

Teknik AŞ yönetimi ile Özçelik İş’in yönetimi arasında iletişimi kurması gereken ve Teknik A.Ş içerisinde hangi birimin ne iş yaptığını, işin zorluğunu, tabiat şartları ile baş başa çalışmak zorunda kalanlarla diğer çalışanlar arasında ki farklılıkları, Özçelik İş genel merkezine anlatması gereken onlar.

Tabii ki konuyu veya sorunu anlatmak veya ANLATABİLMEK var. Öylesine anlatmak ile içten gelerek ısrarlı bir anlatım arasında çok fark vardır.

Havacılık sektöründe, yapılan işin önemini, zorluk derecesini, çalışanların yetiştirilme maliyet ve zorluklarını, karda-kışta yağmur altında çalışmakla, hangar içinde çalışmanın bir olmadığını bilmeleri gerekirken, herkesi aynı kategoride değerlendirerek, Özçelik İş sendikası ana merkezine yanlış bilgilendirme yapan, sendikanın havacılık şube başkanlığının acemiliğidir.

Bu konu, bilhassa uçak teknisyenlerinin, THY bünyesinden kaçmasının veya kaçmak istemesinin nedenlerinden biridir.

Aidiyet duygusunu kaybeden ve zamanında THY’li olmakla gurur duyan bu zümre, şimdilerde kaçacak yer arıyor. Acaba Neden diye düşünüp kafa yordunuz mu?

Yurt dışına gidenlerin yanı sıra yurt içinde de Pegasus’un hangar açmaya karar vermesi teknisyen kaçışını hızlandıracaktır.

THY/Teknik A.Ş deki yönetimsel zafiyetler, Pegasus’un işine gelecek ve THY’nin senelerdir eğittiği ve bir dolu kurs vererek yetiştirdiği, bilgili ve deneyimli teknisyenleri kendi bünyesinde değerlendirecektir.

PEGASUS’UN HANGAR YAPMASI

Aslına bakacak olursanız, Pegasus’un hangar açması gerektiğini ilk yazan kişi benim.  13 Mayıs 2018 de yazdığım (TIKLAYIN)“ Köşe yazımda, Pegasus’a hangar yapmasını tavsiye etmiştim. Öncelikle Hayırlı Olsun Diyelim…

Genele baktığımızda LOWCOST Taşımacılık yapan havayollarının genelde uçak bakım hangarlarının olmadığını görebilirsiniz. Yani hangar ihtiyacı olan büyük bakımlarını MRO lara yaptırırlar.

Pegasus için her ne kadar Lowcost (Düşük Maliyetli) bir firma dense de aslında Pegasus “Low Fee” (düşük ücretli) bir havayolu şirketimiz.

Bu nedenle diğerlerinden farkı var.  Pegasus’un yeni yapacağı hangarda ne tür bakımları yapacakları yoksa sadece uzun sürecek arıza giderme durumlarında uçağı almak için mi kullanacağı şimdilik bilinmiyor.

Ayrıca; Sabiha Gökçen’in büyüme planları içindeki yeni pistin yapımı acilen bitmek zorunda. Yeni pist bittiğinde de eski pist hemen bakıma alınmalı.

Değerli okurlarım;

Bende en az sizler kadar TV’lerdeki açık oturumları seyrediyorum. Geçenlerde yine KANAL İSTANBUL konusu masaya yatırıldığında yine İstanbul havalimanı konusu ortaya atıldı. Aslında resmin bütününe bakıldığında İstanbul Havalimanının, Kanal İstanbul projesinin bir bacağı olduğunu biliyorduk.

Bunu bilmemize rağmen, İstanbul Havalimanı yapımı aşamasında, Kanal İstanbul gündeme gelmeyip sadece yeni havalimanı konusu aylarca tartışıldı. Bu havalimanı için başka yer mi yokmuş.vs vs ?  Tartışmalar sürdü gitti…

Hamdi Topçu isimli şahıs “ben önceden söylemiştim ve İstanbul havalimanına karşıydım” diye kitabında bu konuya yer vermiş. Tabii ki o kitabı alıp okumak bir saçmalık olurdu. Çünkü benim yakın takip ettiğim THY’nin 1975 yılından bu güne kadarki sürecindeki en kötü yönetimi Bay Hamdi zamanındaydı.

Aslında siyasi iktidarın bir hatası olarak görmekte olduğum bu atamanın, ilgili şahsın, Türkçe konuşmasının anlaşılamayacağı gibi yabancı dilinin olmadığı gerçeği bilinmesine rağmen, THY gibi uluslararası bir şirketin yönetimine girmesinin yanı sıra bir de yönetim kurulu başkanı olması; THY tarihinde ki en büyük yönetimsel hatadır.

Bu şahıs güya kitabında “ben İstanbul havalimanının yerine Atatürk havalimanının büyütülmesini istemiştim” dediğini yazmış diyorlar. “Çevir kazı yanmasın” diye bir sözümüz vardır ya işte bunun gibi bir durum söz konusu.

Atatürk havalimanı mı yoksa bir başka bir havalimanımı yapılmalı tartışmalarının yapıldığı günlerde yapılan THY genel kurulunda, hissedar olarak kendisi ile maalesef muhatap olup yaptığım görüşmede “yeni havalimanının yapılmasının daha iyi olacağını” söylüyordu. Şimdi eğer kitabında bunun tersini yazmış ve savunmuşsa pes yani derim.

Neyse asıl konu, yine bu komik açık oturumlarda, hala ATATÜRK Havalimanı ile İstanbul havalimanının birlikte çalışması konuşuluyor. İşin komiği bu konuda en bilgili olan hava trafik kontrolörleri olmasına rağmen onların hiç konuşmaması. Bilgisine son derece güvendiğim bir kontrolör arkadaşımla yaptığım sohbette “yahu TV’lerde sizin konuyu hayatında uçağa binmiş olmaktan başka hiçbir havacılık tecrübesi olmayan kişiler İstanbul havalimanı ile Atatürk havalimanını birlikte çalıştırmayı konuşuyorlar, biriniz de çıkıp konuşmuyorsunuz ne iş” diye sitem ettiğimde Bu konuda konuşsak anında kapı dışındayız demez mi?

Peki dedim bana anlat….

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Alanları birbirleriyle çakışıyor. Hatta Sabiha Gökçen havalimanı ile bile zaman zaman çakıştığı oluyorken, İstanbul havalimanı ile Atatürk havalimanını birlikte çalıştırmak düşünülemez bile dedikten sonra konuşmak olmaz. NOKTA…

 

Geri

109
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
TK’zede

Şimdi teknik a.ş ve sendika ilişkisini anlatayım hiçbir işe yaramayan sendika havacılık şube başkanı Yavuz Güver ve çok yakın arkadaşı işbirlikçisi Fazıl Çiftçi ikiside koltuk sevdasına çalışanların hakkını yemekten hiç çekinmezler birisi diğerini yalan yanlış doldurur diğeride F.Ç kimsenin gözünün yaşına bakmadan araştırmadan kapının önüne koyar çünkü koymazsa kendi koltukları sallanacak F.Ç buranın bir okul olduğunu diğer firmalara eleman yetiştirdiği ile avunur ama umrundamı tecrübeli kimsenin kalmadığı kelle saymakla meşgul kendisi işin ilginçide kimse bunlara bir laf dahi etmemesi aile şirketine çevirdiler teknik A.Ş yi ha birde Ahmet Karaman var hiç etliye sütlüye karışmaz bende olsam karışmam eşinin bile şirket… Devamını oku »

TK’zede

Yoruma eksilerin (-28kiş) bu kadar fazla olmasına sevindim demekki yalakalar ve ismi geçenlerde okuyor bu yazılanları yazdıklarımın aksini iddia eden varsa buyursun hodri meydan

Teknisyen

Teknisyen olarak şirkette huzursuz olmaya başladım. iş arayısınına da başladım. ilk tekflimide aldım. bakalım şartlar iyi olursa ayrılacagım. sadece ben değil diğer arkadaşlarımla yavaş yavaş gidiyotlar. iş arayısına ckan epey arkadaslarım var. umarım onlarda en kısa sürede bulurlar. teknik kan kaybedecek maalesef, iş içten geçecek. yönetim bu kafayla personel barındıramaz.

saw

tk çalışanıyım. gerçekten şirket yönetimi çok kötü. Aidiyet duygu diye bişey kalmadı. Çalışanlara değer verilmiyor. anketler hepsi hikaye. TK calısanı olarak huzursuzum. İyileştirme zammı yapması gerekiyor. Tis ten zararımız çok. Sendika da Sendika değil.

Anket

Söyleyin bakalım kaçınız anketi dogru düzgün doldurdunuz?? Kaçınız içinizden geleni yazdınız oraya? Hem kork hemde hak ara. Ağlama duvarına çevirdiniz burayı

tteknik

o anket bagimsiz gibi gorunuyor ama kisiye özel link geliyor. herkesin ne yazdığını biliyolar milleti kandiriyolar anca

Vay be

Valla ben baya giydirdim okuyamiyorlar sanıyordum. İnşallah işten atılmam

Saw

Korkmadan yazdim atarlarsada atsinlar ilk defa duyduklari bir sey yazmadik zaten herkesin 1 yildir dile getirdigi talepler bunlar.

CQM

Ben memnun olmadığım noktaları içimden geldiği gibi yazdım ama dediğiniz gibi orda burada ağlayıp ankete hepsine olumlu yapan çok .

Havaci

Okumadiniz mi bilgi güvenliği eğitimini.orada ne diyor oltalama diyor.yani bu şirketin oltalama işidir.bunu doldurmak zaten aptalca.

Mekanik

Adamlar sana memnun musun diye anket yapıyor doldurmak aptalca diyorsun esas aptalca olan ne biliyor musun sabah akşam buralarda yorum altlarında ağlayıp şirkette yonetime gizli gizli arkadan giydirmek senden havacı değil kusura bakma tavacı olur anca.

Atarlarsa

İşime gelir 10 yıl olmuş 100000 tl ye yakın paramı alır giderim temiz o yüzden doya doya döşedim ohhh Teknik A.Ş yönetimi dikkat etsin teknisyenlerin kaybedecekleri birşey kalmadı pek çeker gideriz paramızı alıp bu hale getirdiniz sizin için büyük bir tehlike bu benden uyarması

Thy teknik artık bıktırdın....

Thy Teknikde 9 yılımdayım c/s olarak çalışmaktayım ve o kadar huzursuzumki şirketten kaçacak yer arıyorum ,ailem olmasa belki çoktan çıkmıştım yurt dışında çalışıyordum,thy teknik yönetim ve bazı bölum müdürleri o kadar berbatki teknisyenin sorununu dinlemiyo dinlese bile o kadar can sıkıcı çocukca nasihatler veriyolarki çalışmak içimden gelmiyo bazen,hatta bi arkadaşın dediği gibi 8 saat bitsede gitsek diyoruz…zaten gerizekalı topluluğu sendikayı sölemiyorum bile benden 200 lira alıyolar ama bana yararları ne? Aldıgım zammı onlara veriyorum.. her bir kuruşu herbirine haram zıkkım olsun… pegasus icin hayırlı olsun,umarım yakın zamanda bitirir hangarıni ve müdürleri dahi teknisyen olan bi yönetimde bende ćalışmak isterim….

Uçak teknisyeni

Sefa abi yıllardır bu şirkette çalışıyorum.önceden canını dişine takan teknisyen arkadaşlarım 8 saat bitse de gitsek düşüncesindeler.bu adamlar dediğiniz gibi yıllarca bu şirketten eğitimler,tip kursları vs vs alarak ve kendilerini geliştirerek bu günlere geldiler ancak şu an neredeyse tamamına yakını eline geçen ilk fırsatı değerlendirmek için hazırda bekliyor.şirketin yolladığı anket ve sonucu tamamen fasa fisodur.verilen cevaplar samimi değil çünkü verilen cevapların şirket tarafından okunduğunu biliyorlar.şirket hiç kandırmasın kendini çalışanları memnun felan değil.aidiyetin esamesi okunmuyor.sapsarı bir sendikanın kucağına atılan bu topluluk herseyin farkında.maaşlarda ciddi bir iyileştirme yapılmaz ise birçok şey için çok geç kalınmış olacak.kendini geliştirmiş bir C/S asla aç kalmaz… Devamını oku »

Lokal anestezi

Herşey parayla çözülmüyor, çözülmeyecek de. Mesala benim derdim para değil, daha fazla kazanmak istemez miyim? isterim ama asıl derdim bu değil. Ben iş kıyafetlerimi almaya gittiğimde BİLE kendimi bir bok böceği kadar değerli hissetmiyorum çünkü bir bok böceği kadar önem verseler adam akıllı kıyafet verirler, adam akıllı teslim ederler. Mülteciye kıyafet verir gibi veriyorlar.Yemekhanede, serviste(güvenlik personeli daha değerli serviste), dinlenme yerlerinde, Takımhanede etc.. Şirket heryerde kim olduğumu bana hatırlatıyor. Ne piyasadan az kazanıyorum ama huzurluyum diyebiliyorum nede huzurum yok ama güzel para kazanıyorum diyebiliyorum .

Korkusuz

Ben size çoğu insanın bildiği ama kimsenin yazamadığı bir şeyi yazacağım. Arkadaş bu yöneticileri başımıza kim gönderdi? İktidar. Bu haramzade sendikacıları başımıza kim musallat etti? İktidar. Normal şartlarda bizim hakkımızı arayacağımız yer neresi? mahkeme. Adaleti sağlamakla sorumlu olan ama bunu sorumluluk olarak değil,kendi istediklerini yapmak için kullandığı maşa lardan biri haline getirmiş olan kim? İktidar. O yüzden başımızda bu adamlar olduğu sürece birşey beklemeyin. Bu işler 2011 mayıs ayında bu adamlar habom u kurduklarında işçinin aldığı paraya avuçlarını avuştura avuştura baktıklarını görmedik,yada gördük ama birşey yapamadık. Bu işler 2011 de başladı. Bizim cebimize ilk o zaman göz diktiler bunu da… Devamını oku »

Merrak

Allah aşkına bu yoruma eksi puan verenler sebebini de yazsın acayip merak ettim.

STR

Bir yapısal teknisyeni hiç kolay yetişmez ve en az 5 yılda yetiştiğini herkes bilir fakat şirketimiz hala farkında değilki her gecen gün yapılaşsan toplu istifa haberleri geliyor yakın zaman da da gelecektir önleminizi alın yabancı teknisyen getirip aylık 7000euro ile çalıştırmayla yürümez bu iş

tkasd

yakında suriyelerde başlar

SAW YAPISAL

SAW yapısal’da daha yeni 6 arkadaşımız daha işten ayrıldı. 3’ü yılların teknisyeni ve yetkili, diğer 3’ü de tip kursu olmasına rağmen yetkilendirilmemiş… Fazla söze gerek yok…

NB C/S

Sefa Bey yazınız yüzlerce insanın düşüncelerini yansıtıyor. Zaman ayırıp yazdığınız için teşekkürler. Teknik de hakim olan sıkıntıdan/huzursuzluktan bütün şirket yöneticilerinin farkında olduklarına eminim. Ama bunu kesinlikle önemsemiyorlar. Sanırım onlar “benden sonrası kıyamet” mantığında, şirketin geleceğini düşünen yok. Uçaklar alınıyor, koca koca binalar-hangarlar yapılıyor, takım techizatlar temin ediliyor ancak insan kaynağını düşünen yok. Uçak üstünde sorun giderecek, trouble shooting ile arıcza çözecek, uçak gövdesinde tamir yapacak ve bu işlemleri onaylayacak/crs verecek personel en az 6-7 yılda yetişiyor. Herkes emin olsun ki bu şirkette kaliteli C/S lerin en büyük derdi maddi değil. Değer görmek istiyorlar, ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemiyorlar. Önce… Devamını oku »

Teknik destek personeli

Bir teknik destek personeli olarak konusuyorum yabanci teknisyenler gelip gidiyor binlerce euro’yu cebine koyuyor bakiyorum kazanclarina 5/1’i kadar maas vermeyip ayni isi bekleyen sirket icinde her turlu yetkiyi veren yeri geldiginde elinden geleni de fazlasini bekleyen bir turk vatandasi olarak turk sirketinde yunan bile olamadik verilen degeri katmiyorum bile o kadar aci ki bunlari soylemek.. Agizlardan dusmeyen vatan perverlik milliyetciligin karsiligi turk gencini yoksulluk sinirina mahkum etmek. Dusuk maas ve ucuz iscilik adina sirketteki herkesle ayni isi yaptirip sizi teknisyen yapicam diyip kandirip gecis icin sinav yapip zorluk seviyesini ust seviyede tutarak aklinca sirin gozukmeye calisan BIZ SINAV YAPTIK SIZ… Devamını oku »