featured

“TEKNİK A.Ş DE SENDİKAL İSYAN”… “DİK DURUN”… “KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”. “SON ÇIKAN IŞIĞI KAPATSIN”

Bu haftaki mecburen işaretlenmiş Özçelik İş ve Teknik A.Ş çalışanlarına ayırmak durumunda kaldım. Yapım gereği benden yardım isteyene hayır diyemem. Yazdığım konu her ne kadar beni ilgilendirmiyorsa da duyarsız kalamadım. Yeter ki bana göre haklı olunsun. İnanmadığım bir konu ise kesinlikle kırpıcı oynatmam.
Bu haftaki yazımın konusu, tamı tamına 30 sene 6 ay hizmet verdiğim THY / Teknik iken Teknik A.Ş ismini alan şirket ve yetkili sendikasına yönelik olacak.

Bildiğiniz üzere 19 sene UTED başkanlığı görevinde bulundum. Şimdi içinizden 1986-2006 dönemleri arasında başkanlık yapmanız 20 seneye tekâbül ediyorken neden 19 sene diye geçirebilirsiniz. Konuma geçmeden önce bilmediğiniz bu konuya açıklık istiyorum. O zamanlar iki senede bir seçim yapılırdı. Ben de iki dönem yani 4 sene başkanlık yaptıktan sonra yönetim olarak üçüncü seçime girmeyip başka bir arkadaşı destekledik … Yeni gelen yönetimin başkanı bir sene sonra Singapur’a tayin edilince, mecburen yeniden olağanüstü genel kurul ve üyeler tarafından tekrar yönetime getirildikten sonra 2006 kadar görevimizi sürdürüp bırakmıştık.

Çünkü 1987 yılında Lisanslı Teknisyenlere yönelik toplu iş sözleşmesi sağ% 148 iyileştirme yapılmasını sağladığımızdan dernek başkanlığı görev süremi yeterli bulmuştum. Başkan ve yönetimimiz olarak bundan daha büyük bir başarıya ulaşmak mümkün değil diye düşünüp komple dernek yönetiminden çekilip yeni arkadaşlara yol verdik. Tabii ki o zamanın sendika başkanı İbrahim Öztürk idi. (sendika görevinden sonra ANAP’tan milletvekili seçildi)

Şimdi sizlere THY yönetimin neden tekniğe% 25-% 148 oranlarında çok yüksek bir artış yapmasının nedenlerini açıklayacağım.

O ülkemizde özel havayolları furyası başlamıştı ki, saymakla bitmez;
İstanbul havayolları, Noble Air, Top Air, Albatros, Tarhan Tower, Anatolia, World Focus, MAŞ Air, Aktif Air, Haliç Kargo, Baron Air Cargo, Kuzu Kargo, ULS Kargo, Tayfun Air Kargo, Hürkuş Havayolları, Air İnter, Best Air , Green Airlines, Air Alfa, SAGA, Sultan Air, Talia Air, GTI Havayolları, Holiday Havayolları, Akdeniz Havayolları, Birgen Air, Bodrum Imsık Havayolları, Bursa Havayolları, Toros, Air Alfa, Tur Avrupa, Fly Air, Turkuaz Air, Nergis havayolları vb … bazı ancak bir kısmı yazdığım bu havayolları o zamanlar uçak teknisyenini nerden bulacaktı ki? Tabii ki tek kaynak THY’den. Lisanslı / yetkili Uçak Teknisyeni başka bir yerde yok ki … Ben henüz UTED başkanı olmuşum ve diğer şirketler benim de içinde gösterirum lisanslı teknisyen avına çıkmış durumdalardı. Ücret olarak astronomik rakamlar havada uçuşuyordu.

Ne yapacağımızı şaşırdık. THY’de neredeyse tüm lisanslı teknisyenler özel havayollarına en az 3 kat fazla ücret ile kaçmaya başladılar. Tabii ki bana da NOBLE Havayollarından (Asil Nadir’in şirketi) astronomik bir teklif geldiydi. (THY’den aldığım maaşın tamı tamına 3 misli)   Ancak ben yeni UTED başkanı olmuşum, insanlar bana güvenmiş oy vermişler, ben kaç nasılayım ki . Tam üyelerimin derneğe olan satılan varken… (o zamanki tüm Dernekler, TALPA-TASSA, MÜH DER vb … adeta sendika gibi çalışırlardı) Mesleki dernekler, işverenin gözünde sendikadan çok daha önemlidir. Çünkü çalışanların aracısı değil ta kendileridir.

Neyse;  

Bizler o zamanlar taaaaa başbakanlara bakanlara kadar ulaşıp düşük ücret derdimizi anlatmış ve% 148 iyileştirmenin yapılmasına önayak olmuştuk. 1987 yılında toplu iş sözleşmesi dönemi değilken Uçak Teknisyenlerine yapılan% 148 iyileştirme o günlere denk gelir. 

Sendika başkanı İbrahim Öztürk Bey UTED’in başlattığı bu iyileştirmeyi bir şartla imzaladı. Lisanssız teknisyenlere ve mühendislere de% 25 zam şart koşuldu ve kabul edilip imzalandı.(THY

Yönetim Kurulu isterse arşivlerinden 4 Eylül 1987 yönetim kurulu kararını bulup neden% 148 iyileştirmenin nedenğının değerlendirmesini görebilir)

Bir atasözümüz vardır; Ağlamayana meme verilmez.
Takip ettiğim kadarı ile bu günlerde lisanslı teknisyen kaçışı var gibi … Bu kaçış böyle devam ederse THY inanılmaz zor günler geçirir. İlker Aycı kablo masrafı olarak “Teknik A.Ş de yönetimsel zafiyet var” dememdeki neden işte budur.

Teknik AŞ’nin yönetim kurulu ve olasılıkları görebiliyor mu bilemiyorum. Görse bile THY üst yönetimine bu konuda bilgi verebiliyorlar mı? Sadece bilgi potansiyel tehlikeyi anlatabiliyorlar mı?

Hiç sanmam.  

Teknisyen derdini anlattığında “oğul kitap kapatsın” diyen yönetici bozuntusu kim? Son çıkış ışığı kapattığında iş bulur ama ya sen Bay Yönetici, sen ne yaparsın? (İsteyen çeker gider demek isteyen bu zat ı muhteremin ismini çalışanlar yorum atarak belirtmişler) Yönetici yapıcı olur, moral bozucu değil … BU

NASIL YÖNETİCİ BÖYLE?

Şimdilerde Teknik A.Ş de 80 / 90’lı yıllardaki aynı sorun hüküm sürüyor. Bu günlerde ilginç olan işverenden ziyade hedef alınmış durumda. Özçelik İş’in yönetiminin pasifini toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde görmüştük. Bu kadar pasifliklerinin yanı sıra genelge mağdurlarına dağıtılan farklardan% 10 avukatlık hizmetini çalışanlardan almaları, başarısızlıklarına adeta TÜY DİKTİ.
Hele hele, üstüne üstlük birde sendika başkanına BMW740 çit işi bitirdi.
Kırılma noktası ise yine sendika başkanının kendi ağzından dökülen sözler. “Tam olarak bilemiyorum ama maaşım 30.000 ile 50.000 TL arasında diyor”. Aslında maaş sembolik. Giderler sendikaya yazılır. Benzin parası, makam aracının şoförü varsa korumaların maaşları tabii ki sendikadan karşılanıyordur.

Maaşını nerede yiyecek ki? Banka hesabına yatan rakamı o anda hatırlaması zor tabi.
Banka hesabından para çekmeye gerek yok ki.

Aslında bu başkan belli ki eli açık biri. Mutlaka alt kadrolarını yani şube başkanlarını ve temsilcilerine de unutmamıştır. Çünkü çok yoruldular çok …

Allah bilir, havacılık şubenin safra makamı arabası vardır. Harcamaları da sendika tarafından karşılanıyor olmalı.

Toplu iş sözleşmesi beş adamlar gece çalıştılar, yemek yediler, oraya buraya koşuşturdular. Kim için? Tabii ki siz Teknik A.Ş okuyun için :) Hava İş’in eski başkanı Atilay Ayçin sendika başkanı iken toplantılara minibüsle gelirdi. İşçilerle muhteşem toplantılarda sıradan şarkılar seçerdi. Neden acaba? Ben onu hiç makam arabasında göremediydim. Bu çok dürüst bir yönetim anlayışı içinde oldugunu, akıllı biri olduğunu gösteren bir davranış biçimi idi. Eyyyyyy Sendika başkanı olan malum zat. İşçiden aldığın aidatla sen nasıl kendine BMW 740 alırsın? O araçla sen nasıl işçi liderliği yapıyorum diyebilirsin? O araçla kime caka satıyorsun ki?  

Biz zamanında Hava-İş başkanı Atilay Ayçin PASSAT sizin tarafınızca kendi tarafınıza göndermiş olduğunuz cüretle BMW740 alabilir ki?  
Değerli arkadaşlar ;

3 Ekim 2005 tarihinde henüz ben THY’DE metin “ https://www.airlinehaber.com/sendika-agaligi/ makale bir makale yazmışım. ( bu yazı malum buldum yayınlanmıştı) Sonra yazdığım yazımı kendi siteme aldım.

Aradan geçen neredeyse 15 sene sonrasında durum yine aynı. Sendikacılık yok ama, SENDİKA AĞALIĞI onun geçen gün artarak devam ediyor. İşçi veya çalışan adına bir adım ilerleme yok. Aksine gerileme var.  

İşin ilginç yanı; Toplu iş sözleşmenizdeki başarısızlık sizi neden etkiledi ama sizin paranızla BMW 740 inanılmaz etkiledi. Şimdilerde sendika yönetimine tepki istediğinizi görüyorum. Sendikayı siz yaşatıyorsunuz. Yanlış patronları sizsiniz. Size rağmen demokratik yollardan onları cezalandırmak benim değil, sizin işiniz. Dikkat edin vurun kırın, eylemde değil.

Ancak bu demokratik ve yasal yani yasal örgütlü bir yapı ile mümkündür.
Sendikaya en büyük tepki üyeliğinden çıkmaktan geçer. İşveren ile bu girişimin alakası yoktur. Ancak istifa etseniz de sizin aidat kesimleri mevcut sendikaca aynen devam edemez. Kısaca dayanışma yardım ödemek zorundasınız. Tabii ki şimdilik …

Ayrıca;yeni bir sendika kurdunuz ve yetki aldınız diyelim. Tabii ki yeni bir sözleşme kadar sizden önceki sendikanın imzaladığı toplu iş sözleşmesi geçerlidir.  Ancak; Yetkili sendikanın yapmış olduğu toplu iş sözleşmesi her ne kadar yeni sözleşme sözleşmesi kadar uygun olsa da senin yeni sendika kurup yetki aldığınızda işvereni yeni sözleşme dönemine kadar tadil protokolü için çağrı yapma hakkınız vardır.

Bu aralar Teknik A.Ş telegramdan bir grup kurmuş ve 29 Ekim 2019 da Özçelik İş den istifa edeceklermiş. Beni de gruba sokmak istediler ama ben girmek istemedim . Benim işim sizleri aydınlatmak. Örgütlemek değil.

İstifalara karşı mıyım? Tabii ki hayır.

Tepki göstermenin bir yolu da budur. Ancak, istifa sonrasında yeni bir sendika, yeni bir oluşum kurmanız gerekir. Bunun için zamanınız var. Önünüzdeki ilk toplu iş sözleşmesine kadar örgütlenmeniz bitmiş olmalı.

Sizlere becerebiliyorsanız bağımsız sendikayı tavsiye ederim.
Konfederasyona bağlı sendikalar siyasi yapılanmaldır. Ayrıca, Konfederasyona bağlı olursanız aidatlarınız kurabileceğiniz bağımsız sendikadan çok daha fazla olacaktır. Bu teslim etmem etmem. 
Ayrıca Teknik AŞ’nin çalışanlarının da iş özerk bir yapılanma mantığında. Hiçbir sendika Teknik A.Ş de yapılan işlemlerin önemini bilemez.

Neden mi?

Teknik A.Ş çalışanlarına düz işçi mantıklı bakabilirsiniz. Çalışanların Teknik A.Ş deki yaptıkları görev çok çok uzun doğrudan uçuş emniyet ve güvenirliğini sürdürecek boyuttadır.
Kendine özgü kuralları ve yetkilmeleri vardır. SHGM denetimdedirler. Bu özellikleri taşınabilir, taşınabilir bir işçi sendikası ve taşıyamaz. Tencere tava fabrikasında yapılan sözleşmelerle, Teknik AŞ’nin toplu iş sözleşmesi mukayese edilmemelidir.

Aranızdan seçeceğiniz Amatör ruhlu, bilgili ve sorunların ne olduğunu idrak edebilip doğru paketler eşantiyon çözüm bulucu kişiler mutlaka vardır. Yeter ki siz “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ilkesinde buluşmayı becerin.

Aynı dernek yönetimi gibi, amatör bir yapılanma ile minimum (20TL) aidatlarla gönderebilirsiniz. Kimsenin işinden istifa de sendikacılığa soyunmasına gerek bile yok. Hem işyerinde çalışıp hem de sendika başkanı veya yöneticisi olabilirsiniz. İstemezseniz biz profesyonel sendikacı olacağız derseniz o da mümkün.

Sendika kurmak dernek kurmak gibi önce işkolu barajının (şu anda bulunduğu metal iş kolu)% 1 ini aşmak lazım. İşkolunda 400.000 işçi var 4000 üyeniz olması yeter.
İşletme sözleşme yapacağız serpiştirme çalısanların% 40’ını sendikanıza üye yapmalısınız.
Sendika kurucu üye için 11 veya 12 kişi yeterli. (Bu sayı minimumdur) Sendika kurucu 11 kişiden daha fazla olması ileriye yönelik tavsiye edilir. 

Kuracağınız sendika için bir tüzük hazırlayıp önce dernekler masasına başvuracaksınız. Oradaki işlemler tamamlandıktan sonra sizi çalışma Bakanlığına yollayacaklar. Oradaki işlemler bitince size yeni sendika alın. Hatta bir isim bile önerebilirim.

“Uç-Tek- Sen”

Bedava Danışman ben buradayım . Size tavsiyem kuracağız sendika yönetimi vururuz, kırarız gibi söylemlerde bulunmamalı. Vurup kırmakla olmuyor bunu bilesiniz. Elinizde o kadar büyük bir güç var ki … Kullanabilirseniz, yasal yollarla istediğinizi kullanın.

Aman ha unutmayın;

Sendika olarak ilk işiniz Metal İş kolundan ayrılıp Taşımacılık İş koluna geçmek olmalı. Hava-İş’in siyasi olarak işkolu tuzağı ile önü kesildiğinden, koskoca Teknik A.Ş yi elinden kaçırmak zorunda kalmıştı. Daha doğrusu, Bay Hamdinin çiftüzarlığına kurban edildiniz. 

Bu sendikayı başınıza saran Bay Hamdi’nin birçoğunuzu zorla otobüslere doldurarak Çelik İş’e üye yaptırıldığını sağır sultan bile biliyor. Teknik A.Ş, Hava-İş isimli gönderika ile temsil edilirken bir ve Çelik İş’e geçmenizin birçok nedeni var. Kurucu çok daha önce yazmıştım.

Teknik A.Ş nin teknisyeni yabancı sınırdışı tayin edildiğinde Havayolu personeli olup Hava-İş e geçirtiliyor. Yurt dışı görevi bitip Teknik A.Ş ye döndüğünde ise Havayolu personelliği bitiyor ve ismi çelik sonra Özçelik’e dönüştürülen sendikaya üye yapılıyor. Ee, bu adam Paris’te de, İstanbul’da da uçağın bakımı yapıp sefere veriyor. Değişen bir şey var mı? 

Değişen bir şey yok ama, maalasef Paris’te “HAVACI”, İstanbul’da “TAVACI” oluyorsunuz.
Bugün sendikacılığında kanunlar nezdinde ne yapıp ne yapılamayacağını göreceksiniz. Grev yapmak neredeyse hayal olmuşken boşuna yüksek aidat ödeyerek boyut hiçbir faydası dokunmayacak olan sendika ve konfederasyonlarını mı besleyeceksiniz.

Teknik A.Ş pişirmek benim için uygun yardımcı olmamı, başkanlık adaylığı boyutuna kadar getirmişler. Binlerce tercih olmamı tabii ki gurur verici. Ancak benim yaşım artık bu tür maceralara uygun değil. Ayrıca, Atilay Ayçin başkanlığında ki HAVA-İŞ sendikası yönetimini olağanüstü genel kurula götüren delegelerin, 1993 yılında ben delege bile değilken, Hava-İş’e başkan adayı göstermelerine, aramam lüzumdan hayır demişken, şimdi evet dememmalık olur. https://www.airlinehaber.com/hava-is-dosyasini-aciyoruz-thy-sendika-iliskileri/ )
Siz önce çekirdek bir ekip kurun, sendika ile ilgili yasaları okuyup bilgi edinin, neyi nasıl yapacağınızı planlayın ve bilgili olarak kendi göbeğinizi kesmeye hazır durumu gelin. İşveren bu oluşum için içinizden bazılarını tehdit edebilir (sanmıyorum ama …) DİK DURUN, kurucu arkadaşlarınızı asla yalnız bırakmayın, size, avukat tutun, parasını ödeyin, hatta yeni bir iş buluncaya kadar maaşını da ödeyin ki, sizin BİR olduğunuzu anlasınlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

269 Yorum

 1. 4 sene önce

  üyelikten çıkan arkadaşlar, maaşta değşiklik oldu mu? sonrasında ne yapayı düşünüyorsunuz_?? ne yapmalıYIZ_?

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  Memleketteki güzel işimi bırakıp geldiğim şirket bu muymus gerçekten pişman oldum ayarlayıp geri gideceğim, senin yerine gelecek bir sürü kişi var derler bu zihniyetle devam etsinler bakalım nereye kadar gider

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  İşten kimler atılmış bilmiyorum ama o arkadaşlar birer avukat bulup hemen işe iade davası ve akabinde tazminat davası açsın. Ayrıca fazıla hakaret davası açsın. Herkes cimere SAW’da yaşanan durumu ve söyleyen kişilerin isimlerini yazsın. Şirketin ismini de yazın.

  Cevapla
 4. Prosedürlere uy, iş gazlama, gör bak neler değişiyor. Bugün milad olsun tüm hat bakım, a bakım, base bakım işini harfiyen prosedürüne uyarak yapsın. Prosedürüne göre iş yapmayan, işi gazlayalanları uyaralım, gerekiyorsa SMS e bildirelim. 2-3 gazlamacının yetkisi alınsın kimse arıza/hasar gazlayamaz.

  Cevapla
 5. 4 sene önce

  Arkadaşlar herkesi Twitterdan gündem oluşturmaya davet ediyorum. Boş boş durup hiçbir şey yapmamak yerine en azından arkadaşlarımiza destek amaçlı taglere ve yetkili kişilere yazabiliriz lütfen en azından bunu yapalım. 16 arkadaşımızin hakki var hakkı.

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Fazıl çiftçinin sendikadan aldıkları ortaya çıktığında milletin yüzüne nasıl bakacak acaba

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu çok ciddi bir iddaa kardeşim, gerçekliği var mı? Yoksa bir kızgınlık ile mi söyleniyor?

   Cevapla
 7. F. ç. bu yaptığının altında kalacaksın bundan emin ol. İnsanlara iftira atıp ekmekleri ile oynamanın bedelini er ya da geç ödeyeceksin. Allah tan tek temennim çocuklarının yüzüne bakamaman!

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  Arkadaşlar bu insanlar bizim hakkımızı korumak için işten atıldı. Bu arkadaşların yerlerinde sizlerde olabilirdiniz, Biraz onurlu gururlu olun Sendikadan istifa etmek için ne bekliyorsunuz? Herkes ya Hat bakımdan medet umuyor ya da SAW çalişanlarından, sizin bu insanlardan farkınız nedir neyi bekliyorsunuz? Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Arkadaslara maddi anlamda destek olmak icin (yeni islerine girene kadar) her ay para toplayalim. Arkadaslarimizi yalnız birakmayalim.

   Cevapla
 9. 4 sene önce

  Bizden kimse yorum atmayınca kendi kendilerine yorum atıyorlar. Tekniği ellerinden kaçırdılar şimdi güya haksızlığı dile getiriyorlar. Zort haber nede olsa bizim düşmanımız fazıl söyledi sözleşmeden sonra %40 zam geliyor dedilerdi

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Bir araya gelemeyen teknisyen camiasını bu son yaptıklarıyla bir araya getirecekler. İhtiyaç olan sağlıklı bir iletişim ağı. Kaybedecek bir şey kalmadı artık bu andan sonra yalnızca kazanacağız.

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  Sendika ağızlı işveren mi dersin, içimizdeki hainler mi dersin…Al birini vur ötekine. Bunların hepsi aslında daha çok istifaya sebep oldu. Şirket ile sorunu olmayan çalışanlar vardı. Şimdiyse herkes kenetleniyor ve şirketin bu haksız ve yersiz iş çıkarmalarına karşı çıkıyor. Her şey çok güzek olacak

  Cevapla
 12. Yaziklar olsun. Herkes istifasını koymalı artık. Haber yapılmalı derhal. İnsanların ekmeği ile oynamak kolay mı bu kadar

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Acele etme. Haberle çözülse keşke:) Hafta sonu geldi pazartesiyi bekle

   Cevapla
 13. 4 sene önce

  Bizler saltanata başkaldırmış mevcut düzeni yıkmış ve cumhuriyeti kurmuş bir milletin evlatlarıyız. beş para etmeyen sendikayımı yıkamayacaz. yeterki damarlarımızda mevcut olan kudretin farkına varalım. Bizler asla köleliği sindiremeyen bir milletiz. kendi istemediğimiz hiçbir şeyi zorla başımıza kabul etmeyiz.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   bu dislike atanlar keşke yorumda yazsalarda neden beğenmemişler bizde bilsek.
   yoksa bu küllerinden doğan milletin çocuklarımı değilsiniz.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Saltanata başkaldırmadı millet işgale baş kaldırdı o dislikelar ondandır. Herşeyi siyasete bağlamazsanız insanlar daha çabuk kenetlenir.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yüzyillarca süregelen padisahlik sistemi vardi bu topraklarda. Vahdettine karsi ayaklandi ecdadimiz.
   Takmıssin diline bi siyaset miyaset. Ne alakasi var konunun siyasetle.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Evet konunun ne ilgisi var Osmanlı ile bende onu diyorum. Bu kafayla devam ederseniz insanların bizi bölüp istediği gibi at koşturmasına destek olmuş oluyorsunuz hala farkında değilsiniz yazık.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   La arkadas hadi git isine. Sıyırdınmı nedir. Diline dolamissin bi bu kafayla bisey olmaz, siyaset yapmayin tekerlemelerini. Her yorumun altina ayni seyleri papagan gibi tekrarlayip duruyon.

   Cevapla
 14. 4 sene önce

  sizinde dikkatinizi çekmedimi. bu malum sitedeki gıdık ali bütünn bu olanları görmemezlikten geliyor.

  Cevapla
 15. 4 sene önce

  CİMER

  Cevapla
  • 4 sene önce

   F,Ç, bizi teröristlere nasıl aynı kefeye koyarsın sindiremediklerinizi FETO cu deyip suçlamak ithamda bulunmak suçtur ve bu suçun cevabını vereceksin adalet karşısında ve attığın arkadaşlarımızın sonuna kadar arkasındayız

   Cevapla
 16. Hala sendikadan istifa etmemis olan haindir.

  Cevapla
 17. 4 sene önce

  Bu uted ne işe yarar ne yapar bugün de susacaklarsa ne zaman konusacaklar bilen açıklasın uted ne işe yarar

  Cevapla
 18. 4 sene önce

  Şu güne kadar birisine beddua etmisligim yok..o kisi zarar görür diye korkarim..ama bu fasıl(fazıl) bu iş burada bitmez..artık dayanimiyorum ilk defa beddua ettirdin beni fasıl efendi.. Allah belanı versin…çoluğundan çocugundan ciksin fasıllll…yeter ertik.. seni kendi yegenin bile sevmiyor…neden acaba..

  Cevapla
 19. 4 sene önce

  işden çıkarmalar başladı sebeb kocaman bir hiç.neden çıkarıldılar sendikaya olan tepkileri dile getirdik diye.anayasal olan hakkımızı kullanıyoruz sanki bir suç işlemişiz işden çıkarıyorlar ceza veriyorlar bize yada verdıklerını sanıyorlar bizler yılmadık burdayız dimdik ayakdayız adalet muhakkak bir gün tecelli edecek

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Burada ve başka yerlerde teknisyeni gazlayan troller ve sürekli arkanızdayız diyen yorum atan mühendis grubu var. Sakın bu Fazıl bey in bahsetmek istediği fakat yanlış anlaşılan malum mevzu olmasın? Eğer öyleyse teknikte ortalığın karışmasının arkasında çok kirli görünmez bir ekip ve başka eller olabilir. Bu teknisyenleri kim yada kimler kışkırtıyor? Fazıl bey i teknisyenlerle karşı karşıya getirenler kim? Teknikte oyun çok büyük oynanıyor.

   Cevapla
 20. 4 sene önce

  Arkadaşlar kimse heyecanlanmasın. Şimdilik son gelişmeyi haber olarak yapmıyorum. Bekleyip göreceğiz Kimse farklı yerlere mesaj veya yorum atmasın.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sefa Bey merhaba,
   Çalışanların yanında olduğunuzdan hiç şüphe duymadık, ama son gelişmenin haber değeri yok mudur? Şirketin geri adım atacağını mı öngörüyorsunuz? Biz hiç sanmıyoruz.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sefa abi burada yorumlarin saatleri ve günleri karışıyor yeni haber yapılması durumun güncellenmesi acısından da iyi olacaktır.

   Cevapla
  • Abi taa pazartesiyi nasıl bekleyecez,bahsetsen biraz

   Cevapla
 21. 4 sene önce

  Arkadaşlar panik yapacak bir durum yok. atılanlar geri dönüş davasını zaten kazanacaklar. Şimdi bu arkadaşların yapacağı ilk şey kendi geri dönüş davaları ile beraber aşağıda yazan arkadaşların dediği şekilde FÇ ye dava açmaları, Ardından sendikal hakkımızın gasp edilmesi ile alakalı şikayet edilebilecek bütün birimler ve medya kuruluşlarına durumu bildirmeleri gerekiyor. Bu arkadaşlar Sefa abi ye gidip danışsınlar beraber bir yol haritası çizelim. Bizler de bu 16 kişiye destek olacağız,gerekirse para toplayıp onlara verelim. her ay kuyumuzu kazan sendikaya sendikaya en az 150TL veriyoruz. Bu arkadaşlara herkes 50tl versek ne olur. Onlarda bize önderlik edecekler. Bu şekilde durumu lehimize çeviririz. Kesinlikle ümidimiz kırılmasın. 29 Ekim de bizde özgürlüğümüzü kutlayalım. Buradaki troll lere de pirim vermeyelim.

  Cevapla
 22. 4 sene önce

  16 kişiyi atmak kolay ama 1600 kişiyi atmak kolay değil. Korkakligi, ona buna yalakalık yapmayı bırakalım birlik olalım.

  Cevapla
 23. 4 sene önce

  Arkadaşlar her ne kadar bu sitede yazsakda Sesimiz burada kalıyor sesimizi twitter gibi ortamlarsa duyurmamız farkındalığı arttırabilir,giyim mağazaları çalışanları bile bunu yapabilmişken biz de yapabiliriz.

  Cevapla
 24. 4 sene önce

  Bu yapılan Şirkete İhanettir. İnsanları bile bile şirkete küstürüyorsunuz. FÇ bu işin altından nasıl kalkacaksın, hiç mi vicdanın yok senin? Şirketi Kaos’ a süreklemenin amacı yok. Bu insanlar Vatanını Ülkesini Bayrağını, Şirketini seven insanlar, haklarını araması kadar doğal birşey yokken sırf Sarı Sendikaya karşı çıktılar diye neden adamları işten atıyorsun? Allah seni bildiği gibi yapsın…

  Cevapla
 25. 4 sene önce

  Calisma ve sosyal guvenlik bakanliginin bu konuya el atmasi gerek ama nerede Turkiyede o kafa… Sendikayla işveren el ele koyun koyuna iscilere vursunlar kirbaci…

  Cevapla
 26. 4 sene önce

  Arkadaslar. Bu arkadaslarimiz bizim icin dikdurdukar. Savunduklari sey bizimde hakkimızdı. Yönetim tarafından digerlerine gözdağı vermek amacıyla işten çıkardılar. Bu şekilde birkez daha haksızlığa başkaldıranları, hakkını savunanları susturacaklarını düşünüyorlar. Bu kardeşlerimize sahip çıkmalı onların bu zor zamanında yanlarında olmalız. Ki böyle davrandığımız şekilde yönetim artik bu şekilde göz korkutamayacağınıda öğrenmiş olsun. Ellereinde kullanabilecekleri baska koz kalmasın. Bu fikirler ışıgında bu arkadaslarımızı korumaya almak icin yardım kampanyaları düzenlemeliyiz. Arkadaslarımızı yolda bırakmadan yeni bir iş bulana kadar onların yanlarında olmalıyız.

  Cevapla
  • Uted bu konuya el atmalı. Arkadaşlar işe aide edilene veya yeni iş bulana kadar bizler uted aracılığı ile maddi destekde bulunmalıyız.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   bu uted olabilir. sefa abi isterse o olabilir yada başka bir fikri olan varsa oda olabilir fark etmez.
   yalnız bu disklike atan şahsiyet(siz) ne yi beğenmedi çok merak ediyorum.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bir bagıs platformu olabilir. Ornegın patreon.com gibi. Arkadaslarımız kendıne hesap acar orada. Bizde bagıs yaparız. Banka hareketınden korkan baskası uzerındende yollayabılır.

   Cevapla
 27. 4 sene önce

  Nasıl bir gavurluktur bu. Sen gelip toplantıda fetocu ilan et ve bizim askerimiz savaşırken siz ne yapıyorsunuz de. Ve gidip bizim askerimiz savaşırken son model araba derdinde olanlari savun . Allah sizden hesabını sorsun. Dik dur Teknisyen.

  Cevapla
 28. 4 sene önce

  Bugun is hayatimda en zor en kotu gunlerden birini gecirdim. Sendikadan istifa etti diye arkadaslarimiz atildi. Hala da istifani geri cek diye aranan arkadaslarimiz var. Olum var fazil olum bizler senin gibi paraya satilan adamlar degiliz unutma. Bir insanin ekmegiyle oynamak bu kadar kolay olmamali. Simdi cimere yazicam hakaretlerin icin. Herkes de yazsin sendikadan da istifa etsin. Bu adamlar atildiysa hepimizi atsinlar. Calisana ekmek her yerde var. soylenecek soz kalmadi.

  Cevapla
 29. Teknisyene fetö cu de.üzerine gelince.milleti işten at.Allah belani versin f.ç.

  Cevapla
 30. 4 sene önce

  esb de de 2 kisi atildi maalesef

  Cevapla
 31. 4 sene önce

  Telegramda ki grup yuzundn SAW lokasyonunda 16 C/S arkadasın isine son vermisler sendikadan cıkan lar geri donmeye baslamis sefa abi bu konuyu bir sorustur

  Cevapla
 32. 4 sene önce

  O 16 verimsiz kişinin bu süreçte ön planda yer alanlardan olması da rastlantodır kesin.

  Cevapla
 33. Saw’da 16 kişi “verimsizlikten” işten çıkarıldı. Hak mı? Adalet mi bu?

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu Arkadaslara nasıl yardım edebiliriz? maddi ve manevi olarak. Bu arkadaşların yakın çevresi ön ayak olabilir mi?

   Cevapla
 34. Eskiden sendikamız vardı insanları örgütlerdi artık şirket yönetiminin sendikası var beraber çalışıyorlar

  Cevapla
 35. 4 sene önce

  Lutfen bugün bari birlik olun saw geniş gövdede işten atmalar başladı sesinizi cikaramiyosunuz bari işinizi prosedüre göre yapın hiç bir uçak ta prosedüre aykırı çalışmayın

  Cevapla
 36. Sendikanın şirket yönetimine atılması icin isim listesi verdiği söyleniyor

  Cevapla
 37. 16 kişi atilmis

  Cevapla
 38. 4 sene önce

  Sawda atam çikarmalar oldu.Bakalim bu fazil ciftci davalarin altindan nasil kalkacak..bekliyorum fazo… Sen de beklee

  Cevapla
 39. 4 sene önce

  İşten atılan arkadaşlar varmış diye duyduk doğruluğu nedir.!!!

  Cevapla
 40. Maalesef Saw da şu an itibariyle işten atmalar başladı.

  Cevapla
 41. Hat bakımda çalışan c/s arkadaşlarım operasyon uçaklarında hiç bir inisiyatif almayın! Korkmadan işinizin gereğini prosedürüne göre yapın. Arıza/hasar görmezden gelmeyin, gazlamayın. Kimi zaman vakit sıkışıklığından inisiyatif alarak, kimi zaman “aman şirketimiz zarar görmesin” diyerek kendimize ve mesleğimize en büyük kötülüğü yapıyoruz. Bu düşünceyle bir arpa yol alamayız. En doğrusunu ve yasal olanı yapacağız; prosedüre uyacağız.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Prosedüre uyacaksınız zaten. Arızayı görmemezlikten geliyoruz ne demek? Insanlar size güvenip uçağa biniyor. Böyle insanları nasıl C/S yapıyorlar. Siz bu şekilde çalışıyorsanız zaten en büyük zararı veriyorsunuz. Bu yaptığınız suçtur. Birde utanmadan yaptığınız yanlışlığı buraya yazıyorsunuz.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   C/S arkadasimizin kastettiği muhtemelen şu; bazen 10 adet Emergency lightdan bir tanesi yanmıyor . Uçuş güvenliğini riske atan bir durum değil ama MEL e göre no-go. Böyle durumlarda arkadaşımız şirket para kaybetmesin diye arızayı görmezden gelerek aslında Kendi yetkisini terazinin diğer kefesine koymuş oluyor. Yoksa güvenliği riske atacak arızayı görmezden gelmek için ruh hastası olmak lazım.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Şu sen nasıl cs sin diyen arkadas?? Belli aşagıda calısmıyosun sen. Neler olup bittiğinden haberin yok galiba. Cs ler hat bakımda prosedure uysa ucak kalkıs oranı yarı yarıya duser be. HAT BAKIMDA PROSEDUR YOKTUR. KALITE BILE UGRAMAZ BURAYA

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Operasyonel faaliyetin ve uçuş güvenliğinin en önemli hatlarına ‘Kalite uğramaz’ nedir? Yetkilendirdikleri C/S lerin vurdumduymaz ve uçuşaelverilşlilikten no-go dan bihaber olmasını geçtim bu thy tekniğin kalitesinin çalışmadığı ve hatlarda denetlemenin olmadığı anlamına gelir. 1 tane emergency yansa bile tehlikeli durum var demektir. Uçağı yapan adamlar boşuna mı no-go demiş? Emergency lightler süs olsun diyemi yanıyor? Ne biçim şirketsiniz? Ne biçim kaliteniz ve C/S leriniz var Allah Aşkına ya?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Hangi birimdesi, havacılık ile ne kadar alakadarsin ve Mel e ne kadar hakimsin bilmiyorum ama emergency lightlardan bir tanesi yanmayinca uçağı o haliyle teslim alıp insiyatifle uçuran kaptanlar bile var. Bir tane emergency light in yanmamasi nasıl bir tehlike arz ediyor ve uçuş güvenliğini nasıl seni dehşete düşürecek kadar etkiliyor bizi aydınlatır mısınız ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Mel e göre No-Go ise uçak uçmaz. Bunun nesini tartışıyorsunuz?

   Cevapla
 42. Yapılması gereken maaşların brute çevrilmesi

  Cevapla
 43. 4 sene önce

  Isten atamazlar burda herkes hakkını arıyor. Sıkıyorsa atsınlar işini hakkıyla yapan teknisyen dünyanın her yerinde iş bulur merak etmesin fç

  Cevapla
 44. 4 sene önce

  Çalışanlara yapılan hakareti video ya kayıt eden var mı? Bunun için nasıl dava açabiliriz?
  1- Anayasal hakkını kullanmak isteyen çalışanları terörist ile aynı kefeye koyarak hakaret etmek
  2-bu şekilde insanları kin ve düşmanlığa sevk etmek
  3- çalışmaların sendikal özgürlüklerine engel olmak
  4- çalışanların moral ve düzenini bozarak kamu kurumunu zarara uğratmak
  Suçları ile dava açılabilir mi?
  Bilen arkadaşlar bilgilenebilirmisiniz?

  Cevapla
 45. 4 sene önce

  Esb de şef çalışanlara gruptan telegram dan çıkın iaten atacaklar. Gibi şeyler söyleyip milleti korkutuyor. Istifa etmeyin diyor.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   esb de ortalik karisti. is cigrindan cikti. baskan esb ye gelip durum gel koyacakmis.

   Cevapla
 46. 4 sene önce

  arkadaşlar teknik havacılık şubeyi ve çelikiş i değiştirmek adına, birlik olmak adına atılan bu adımda kaç kişinin gerçekten çıktığı veya 28 ekim gecesi çıkacağını bilmek isteriz. Kısacası kaç kişiyiz dur diyen lütfen atıp tutmadan herkes 1 defa yazmak şartı ile bende varım yazabilirmi

  Cevapla
 47. 4 sene önce

  *BMW 1.16d istiyorum fakat çok pahalı, 320 bin₺
  *Ev almak istiyorum fakat çok pahalı 350 bin₺
  *Evlenmek için düğün masrafı çok pahalı toplam ortalama 120bin₺
  *iphone11 çok pahalı 7500₺
  Toplam 797.500₺ lazım
  BMW 7.40ld 1.3 million₺ yukarıdaki hesaba göre çok pahalı değil sanki..

  Cevapla
 48. 4 sene önce

  Toplu olarak cimer ‘e şikayet edin f. Ç. yi Kimse bizi bu şekilde teröristlerle aynı kefeye koyamaz. Kendisinden darbe zamanı çıt çıkmadı.

  Cevapla
 49. 4 sene önce

  Eğer giriştiğin davada Haklı isen korkma, Hakkı Müdafaa edenin yardımcısı ALLAH’TIR. HZ. ALİ

  Cevapla
 50. 4 sene önce

  Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunun Cezası (TCK 118)
  TCK m.118’de göre, sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun cezası şu şekildedir:
  Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.118/1).
  Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur (TCK m.118/2).

  Cevapla
 51. 4 sene önce

  Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunun Cezası (TCK 118)
  TCK m.118’de göre, sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun cezası şu şekildedir:
  Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.118/1).
  Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur (TCK m.118/2).

  Cevapla
 52. 4 sene önce

  Arkadaşlar Şirket bizim şirketimiz. Korkmanıza gerek yok, Fazıl Bey de dile getirmiş Ben Telegram’a karşıyım, sendikadan ayrılmak sizin kararınız. Ayriyetten Hz. Ebubekir der ki; Düşmana karşı Cesaret Göster. Korkaklık yanındakileride korkak yapar. Korkak olmayın arkadaşlar. Hakkınızı arayın. Bu süreçte CS, CQM, Memur, Mühendis, Başteknisyen, Şef yok arkadaşlar Biz varız. Hepimizin hakkı söz konusu. Siz ne kadar Fazıl Bey’e kızarsanız kızın, o sendika ile muhattap, Fazıl Bey vermeyecek Sendika alacak, Sendikanın işi bu ama bizim sendika kendi cebine baktığı için, bizim haklarımız çokta umurunda değil.

  Cevapla
 53. 4 sene önce

  Dilekceleri kabul etmiyor bazi mudurlukler bizim hakkimizi gasp ediyorlar bu konuda dikkat edin arkadaslar dilekcelerinizin isleme koyulduguna emin olun

  Cevapla
 54. 4 sene önce

  Umudumu kaybetmiştim ancak şu son birleşme bana büyük umut aşıladı. 100 kişinin bile birlik olamayacağını düşündüğüm şu dönemde 1600 kişi bir araya geldi ve itirazını dile getirdi. Bunu küçümsemeyin ! GMY bile o kadar rahatsız olmuş olacak ki deli saçması bahanelere başvurmak zorunda kalıyor. Arkadaşlar mesaj gerekli yerlere ulaştı. Bu bizi hor gören, gücümüzü hissetmeyenlere yaşattığımız küçük bir öncü depremdi. Saygılar.

  Cevapla
 55. Çelik çomak sendikası kendi üyesine dava acacakmis sendikadan istifa etti diye yazıklar olsun
  İnadına istifa

  Cevapla
 56. 4 sene önce

  Sefa Abi iyi günler, Fazıl ciftçinin kullandığı cümleden sonra işten atılan 1 kişi dahi olsa, herkes toplanıp Fazıl beyefendiye dava açarsa, Sayın Fazıl çiftçi burayi iyi oku. O kadar tazminatı kendi maaşınla nasıl ödeyeceksin bu bir merak konusu…Sayın çiftçi, bu namuslu insanlara fetocu falan diyemessin sen. 15 temmuzda nedense şirketten bir açiklama bile gelmedi.Hayırdır Fazil çiftçi…

  Cevapla
 57. 4 sene önce

  Arkadaşlar neyi bekliyorsunuz. Bu şirket onun bunun babasının çiftliği değil. Ayrıca hepimiz şirketimizi seviyoruz ne kadar provoke etseler de . Bırakın fazliyi nazliyi, sendikadan istifa edeceksiniz. SAW da bir dünya istifa edilip dilekçe verildi. Şimdi birlik olma ve kim olduğumuzu göstermek zamanı. Birbirinize sallamayı bırakın. Ya birlik oluruz yada birilerin tahakkümü oluruz. Ayrıca oyun büyük oyuna gelmeyin. İcraat gösterin.

  Cevapla
 58. 4 sene önce

  Burda kimse bana siyasi ayak yok falan demesin abicim, bu yöneticilerinde,sendikacılarında arkalarında akp desteği vardır.Türkiye de uyguladıkları baskı ve zulüm thy de de ortaya çıkmıştır. Feto cülükle tehdit etmesi ise işin artık iyice ayuka çıkmasıdır bence. Bu şirkette vatanını milletini bayrağını sevmeyen adam varsa Fetocü var sa zaten neden tutuyosun Fazıl bey. Ararsın polisi savcıyı bunlar fetocü dersin doğruysa bin sene hapis yatarım. ufacık çocukluktan beri bizi suçladığınız adama söverim,siz ve sizin gibi yöneticiler yıllarca eteklerini öptünüz o adamın. şimdi utanmadan sıkılmadan bizi fetöcülükle suçladınız ya. dört duvarlardan kurtulmayın size bedduam budur. Bizim taleplerimiz belli arkadaş,yandaş sarı sendika ile birlik olup bizim hakkımızı gasp ettiniz. Hakkımızı verin! Devlet gerçek enflasyon açıklamıyor maaşlarımız yetmiyor. Yöneticiler koltuklarından insin biraz teknisyenle ilgilensin,baskılarınız dayatmalarınız dayanılmaz noktaya geldi. birde mümkünse istifa et FASILÇ

  Cevapla
 59. Birde cs maaşları iyi demiş utanmadan fç. İyi de o yüzden bir sürü kişi şirketten ayrılıyor di mi

  Cevapla
 60. 4 sene önce

  Yeter be adam 740 a binecek işini hakkıyla yapana kalifeyi uçak teknisyenleri enflasyon karşısında ezilip üç kuruş maaşı ile kredi ödeyecek. Bazıları yaptığımız işin ne kadar hayati olduğunun farkında değil sanırım

  Cevapla
 61. 4 sene önce

  İstifaya bekliyoruz herkesi sendikal seçme seçilme hakkı bireyin özgür iradesidir

  Cevapla
 62. 4 sene önce

  15 ay dağlarda terörist peşinde kelle koltukta gez, buz gibi taşlarda uyu, aç kal sonra gelsin adamın biri kendi çalışanlarına terörist benzetmesi yapsın yazık. Düşman askeri değiliz biz, gavur değiliz, terörist değiliz biz bu vatanın öz evlatlarıyız.

  Cevapla
 63. 4 sene önce

  üye sayısı ne durumda?

  Cevapla
  • 4 sene önce

   sefa bey üye sayısını görebildiğimiz bir yer bir uygulama varmıdır eğer yoksa sağ baştan bir sayım yapabilirmiyiz tüm arkadaşlardan gerçek sayı ve 1 kere yazmasını istiyorum bu kişiler kesin çıkmış veya 28 inde çıkacak olan olmalıdır

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Eee cvp veren yok.

   Cevapla
 64. 4 sene önce

  Telegramı bazı troller yönettiği için sanki bu işten vazgeçilmiş sendikandan istifa olmayacakmış gibi davranılıyor pes doğrusu

  Cevapla
 65. 4 sene önce

  işçinin hakkını işverene karşı savunacak sendikayı, işçiye karşı işveren savunuyor. Hakkaten çok acayip bi işyeri ve ülke olduk.

  Cevapla
 66. 4 sene önce

  ilker beyide telegrama bekliyoruz soruyorum tek amacı mevcut sendikanın yöneticilerini değiştirmek bizlerle ilgilenen sorunlarımızı dinleyen toplu iş sözleşmelerinde ne istediğimize bakıp ona göre yol alan kısaca haklarımızı savunan bir sendika yönetimi istemek suçmu eğer değilse neden susturdunuz telegramı neden tehdit ettiniz ve konuşmaya kapattırdınız insanları fetö yapısı kurmuş gibi suçladınız sefa abi sen bir telegram kur en azından sesin sesimiz olur burdan yayınla ilker beyide ekle sorunlarımıza 1 sefer kulak versin

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Telegrama gerek yok. İstifaları duymayan kalmadı. Bu sizin en demokratik hakkınız. İşverenin karışması gereksizdi. Onları ilgilendiren bir konu değil bu. Tarih olarak 29 Ekim i vermişsiniz. O tarihi herkes biliyor . İllaki toplu istifaya gerek yok ki. Bu sizin bireysel hakkınız. Telegram da ne yapacaksınız. Fazlası ile örgütlendiniz zaten. İlker bey in mutlaka bu örgütlenmeden haberi vardır. Benim köşe yazımı manşetten düşünmemeye çalışıyorum. Oradan yazışın. Burayıda kapattıracak değiller ya :)

   Cevapla
 67. 4 sene önce

  oy için kapınıza geleecek olan AKP li insanlara bu fazılı mutlaka örnek göstern ve bu yüzden oy yok diyin. 1600 kişiden bu ismi duyarlarsa o zaman görürüm bunu. Biz tepki vermemiz gerektiği zaman tepki vermediğimiz için bu haldeyiz. Kısık sesle olacak sey değil bu. Oydur oy. Sizin en guclu silahınız oydur.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Grubun amacı sendikaya başkaldırı iken tutup utanmadan bunu yöneticilere hatta hükümete karşı bir hareketmis gibi lanse ettiğiniz için fazil ciftci çıkıp konuşabildi. Hala aynı harekete devam ediyorsunuz. O grupta akp lisi de vardı, CHP lisi dehp lisi de ama bu duruşumuzu sulandırdiniz yetmedi şimdi burada aynı şeyi yapıyorsunuz. Bu yaptığınız o insanların hakkına karşı saygısızlık değil mi? O zaman grubun ismini hükümet zede koysaydiniz niye çelik is zede koydunuz?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Dostum biz niye hükümete veyahut şirkete başkaldırı yapalım. Fazıl bey’in görevi şirketi en karlı şekilde idare etmek olduğu gibi sendikanın görevi de bizleri en iyi şekilde en karlı şekilde savunmak olması lazımken Sendika şirket ne verirse onu alıyor kendisine gelincede altına bmw 7.40 alıyor hemde bizim paralarımız ile. Ben ne yapayım böyle sarı sendikayı. Burda şirketlik veya Hükümetlik veyahut Fazıl Beylik bi durum yok. Bizim bu Sarı sendikaya yol vermemiz gerekiyor. Sayın Fazıl Bey in ise şirket içindeki huzursuzluğu görüp teknisyene hakettiği ücretleri sendikayı kaale almadan vermesi gerekmektedir. Yoksa güzelim şirketimizde çalışacak adam kalmayacaktır.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bir düşün bakalım herkese fetöcü veya terörist demek nerden cıktı?? Sence fazıl nerden öğrendi bu dili?? Bir düşün. Sanki biz öyle demesek fazıl bey kalkıp EVET BU SİZİN DEMOKRATIK HAKKINIZ KESİNLİKLE BİZ TARAFSIZIZ mı diyecekti. Güldürmeyin insanı. Artık sorunları yanlış yerlerde aramakta vazgecin.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu sendikayı yönetim korumasa 1 dk bile duramaz burada. Siz sendikaya baskaldırırken aynı zamanda yönetime de başkaldırmış oluyorsunuz. Bunu ben söylemiyorum. Bunu boyle algılayan bizzat yönetimin kendısı. Yoksa evet bizim derdimiz sarı sendika öncelikle. Fakat insanlar sendikasından memnun olmayıp bir birlik olusturacakken kalkıp fetö metö diye o terör örgütünü bizimle aynı kefeye koyarsa burada farklı bir amaç var demektir. Bu iy niyetli bir benzetme değildir.

   Cevapla
 68. 4 sene önce

  Beyler hat bakımda B ekibinde tepki için sendikaya istifalar başladi duruşumuz unutmayın sendikaya.! Şirketle sorunumuz yok ama bu haramzade sendikaya üye olmaktansa dayanışma aidatı öder onurumla çalışırım.Bu onurlu duruş bireyseldir ne fazli bey nede başkasına bağlı değildir!, bizleri vatan sever evlatlarini fetöcüsünüz demeye getirmek ile bu vatan evlatlarina şirket çalışanlarina en büyük hakaret yapılmıştir!, sayın fazli bey eğerki bu kadar vatanımızı düşünüp teknik personele zam vermemek için askerlerimiz suriyede savaşıyor diyerek ne zammı diyerek! zam vermek istemiyorsanız o zaman 40000tl belki daha fazla olan maaşınızın yarısını ırakta, suriyede şavaşan aslanlara verin daimi olarak 20000tl size yeterde artar türkiyede…telegramı acan arkadaş kendi menfaatleri için 1700 kişiyi düşünmeden sattı! Sendikayla görüştü bu haramzadelerle görüşen zaten olayın özündeki olayı anlamamıştir!!!onlarin safındaki biri bunu yapar amacı ne olursa olsun tek gaye bu sendikayı tarihe gömmektir!!!

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Kendileri dışında işlerine gelmeyince herkes fetöcü zaten. Ne kadar kolay çalışanına fetöcü demek. Şirketle tabiki kimsenin sorunu yok ama görünen o ki şirket yöneticilerinin çalışanlarla bazı sorunları var.

   Cevapla
 69. Fazıl ciftci gelip kendi çalışanına hakaret ediyor fetocusunuz diyor. Kimsenin de sesi çıkmıyor. Madem fetocu idi neden ise aldınız fazil bey .
  Asıl yapilmasi gereken inadına sayının katlanarak sendikadan istifa edilmesi.

  Cevapla
 70. 4 sene önce

  Örgütlenmek istiyorsak bi dernekte toplanıp para biriktirmemiz lazım. Korku amaçlı işten atacakları kişilerin maaşlarını ödediğimizde ellerinde hiçbir kozları kalmaz. Ondan sonra bu fetö artıklarına kendimizi ezdirmeyiz ve hakkımız olanı alırız. Şu saatten sonra en önemli hakkımız onur.

  Cevapla
 71. 4 sene önce

  Fazıl bey mobbing olayını ve hakaretleri açıkça bir şekilde gün yüzüne vurmuştur dün ki olayda sendika sendika olsa olmasi gereken sendika nın bizi isverene karsi savunmasıdır bu mobbinge karşı dava acması gerekmekte fakat gel görki olaylar aşikâre biçimde.şirketimizde yasanan bu olaylar diger sirketlerin ekmegine yağ surmekten baska bir ise yaramiyor.

  Cevapla
 72. 4 sene önce

  Şirket aklı selim ile iş kolunu asıl yerine çektirip, hava iş sendikasına üyelikleri kaydırsın. Bu işin orta yolu budur.

  Cevapla
 73. 4 sene önce

  Sendikaya karşı olan duruşu tek hareketiyle şirkete karşı çeviren her kurulan grub yöneticisine ulaşıp tehdit edip kapattıran F.Ç sana teşekkürü borç biliriz. Uyuyan koyunlarda uyandı artık hodri meydan.

  Cevapla
 74. 4 sene önce

  Fazıl çiftçi mikrofonu eline alıp teknisyenlere küfretse alkışlayacak adamlar var hangarda.Sendikadan istifa etmek falan teknisyenlerin topluca yiyeceği halt değil.Hadi teknisyenler şartlar kötü maaş az diyerek istifa etti.E bunun memuru var mühendisi var neden istifa etsinler?Sendikadan istifa ederek olmaz bu işler teknisyenlerin greve gitmesi şart.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen istersen bir greve git bakalim ne oluyor senin tek basina grev karari alma hakkin yok yasal degil bizler zamanda eylem yaptik ve bu eylemin sonucunda 305 kisi isten atildi yasal olmayan hic birseye kimsenin bulasmasini istemem beyler

   Cevapla
 75. 4 sene önce

  Bu olay suç duyurusunda bulunulmasını gerektirir.iftira davası açılmasını gerektirir.3000 kişi istifa etse hepsi mi terörist ?
  zaten sahte enflasyona göre verilen kuş gibi zamlarla aldığımız içinden bir ton vergi alınan gittikçe batan maaşlarımızın peşinde koşturuyoruz,ne teröristliği ? cidden bu ülkede adı yönetici diye geçenler iyice saçmalamaya başladı…

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen hakkını arayan adamları nasıl bölücü vatan hainleriyle bir tutarsın bu nasıl bir cürret bu nasıl bir hadsizlik. Sözleşmelerle anlaşmalarla Cebimizde ki paraya dokunabilirsin F.ç ama o çirkin dilinle onurumuza asla.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Kendisi f. Ç. Mi yoksa o. Ç. Mi bilemedim kimdir bu karakter yoksunları

   Cevapla
 76. 4 sene önce

  Gerçekten çalışanlara bu şekilde ithamda bulundu ise mahkemeye verin. Bence bu çalışanlara hakarettir ve iftiradır. Sendika değiştiren herkes terörist mi?

  Cevapla
 77. Hakkını arayan herkes fetöcü hain. Bunlar ise vatansever. Şunu anlıyoruz artık; siyasi iktidar değişmeden biz ARAYAMAYACAGIZ. Zamanı gelince bugünleri hatırlıcaz.

  Cevapla
 78. 4 sene önce

  Karınca olup safımızı belli etme vaktidir.

  Cevapla
 79. 4 sene önce

  gel tanışalım önce sen kısaca f.ç. ama sen bana uzuun uzun fetullah çifti de.

  Cevapla
 80. 4 sene önce

  yazıklar olsun çıkan arkadaşlara yazıklar olsun işinde çalışıp hakkını aramayan bizlere fetöcü diyen kişilere yazıklar olsun bize birlik olamıyoruz diye ey sendika geldiğinden beri ne getirdin bizlere maaşları aşağıya çektin teknik destek kadrolarını devam ettirdin ao yu evlat bizi p.ç ettin toplu iş sözleşmesinde kaça imza atıcan diye sorduğumuzda şirket ne verirse dedin çalışanın yanında olucam dedin arkasına geçip düdükledin maaşı düşen kişileri toplayıp hakkını alacağına anlaşın yoksa işten atılırsın diye sen milleti galyana getirdin birde avukat parası %10 aldırıp avukata bitmiş bir dava için 2, 2.5 milyon para kazandırdın büyük ihtimal %5 inide sen cebe indirdin diğer yol seçilseydi cebe indiremicek çalışanın maaşı eski haline gelecekti çalışan kazanacağına sen kazandın insanlara param yok dedin ankarada genel merkez açtın 7.40 alıp aklımızla oynadın bukadar işi yaparken biliyordunki seni getirenler diğerlerinin götürmesine müsade etmicekti hepsi haram zıkkım olsun

  Cevapla
 81. 4 sene önce

  Iyi geceler sefa bey,
  Merak ettiğin tek konu şu, sonuc olarak şirkette çalışan arkadaşlarımız yani bizler sendikaya üyeyiz, kendi adima şunu öğrenmek istiyorum 1 kişi dahi sendikadan istifa etse,sendika üye sayısında o düşüşü görebiliyor muyuz? Eğer görme şansımız olursa herkesin ve her lokasyondaki arkadaşların bu işe olan inancı artar diye dusunuyorum. Biz bugün fazıl bey’in bizi fetocu olarak ilan etmesinden dolayı tepkimizi açık ve net şekilde istifa ederek koyduk. Hiç bir yönetici bu şekilde konuşamaz. Bugünkü konuşmadan da şunu anladim ki işçiden alıp sendikaya para vermişler yani arabayı şirket almış olma ihtimali yüksek diye dusunuyorum.

  Cevapla
 82. 4 sene önce

  Öncelikle bize fetocu diyen arkadaşa şunu soruyorum. Biz 15 temmuzda iş yerinde çalışıyorken, dışarıda darbe girişimi varken, siz yönetici kesiminden neden hiç kimse iş yerine gelmedi ya da içinizden bir taneniz de çıkıp postadan bir mail atamadınız. Yani kimin ne olduğu zaten buradan belli değil mi. Kimin oyun oynadığı belli değil mi. Evet yüce askerimiz kuzey ırakta savaşıyor. Ama sen darbede gelip bizimle omuz omuza mücadele verdin mi? Bu soruların cevabını verdiysen o zaman gerçek bir yöneticisin. Ayrıca biz vatanını milletini şirketini seven insanlara böyle bir suçlamayla nasıl karşımıza gelip çıkabiliyorsun. Sen yöneticiliği gerçekten hakketsen bu şekilde konuşma yapmaman gerekirdi? Ayrıca sendikal faaliyetlerden insanları çıkardığında yıllık kazancının brüt üzerinden vermek zorundasın ve ayrıca kıdem ücretini de vermek zorundasın. Ama sen bunu da yapamazsın verimsiz dersin ama onu kimse burada yemez. Sen O koltuktan gidersin ama biz bu işyerinden ekmek yemeye devam ederiz.

  Cevapla
 83. 4 sene önce

  Ayrica ne bekliyordunuzki, bunun boyle olacagida belliydi. Adamlar 5 senedir sendikayla ilmek ilmek emek veriyor tisi kendi istedikleri yonde yavaş yavas degiştiriyorlar. sen itiraz ediyorsun diye ” hadi cocuklar gidin kendi istediginiz sendikada orgutlenin motorlari maviliklere surun” demesini bekleyemezdik. Bu iş dikensiz gul bahçesinde olmaz. Umutmayalimki bu girişim onlarin carkina comak sokuyor, tabiki itiraz edecekler göz korkutacaklar. Belkide 20-30 kisiye kiyacaklar işten cikaracaklardi. Zaten şöylede bir durum var, kiminle konuşsam “çelik iş duşerse ben birleşik metale uye olmam, disk aidatlari teror orgutlerine yatiriyor” diyor, olayi siyasileştiriyorlar. Kafalar boyleyken bir degişim beklemek çok zor. Kimse riske girmek istemiyor herkez ” benim cocugum var okula gidiyor, benim borcum var odemem var” vs diyor bahaneler boyle uzuyor ama şu bir gercekki eger bir doğum olacaksa bunun sancisida olacak.

  Cevapla
 84. 4 sene önce

  Öncelikli yapılacak iş sendikadan çıkmak. Önce bi çıkalım sonra yeni sendika mi kuracaz sayımız yetmiyor diye başka bir sendikaya mi giricez bunları tartisiriz. Birliği kaybetmeyin arkadaşlar. 29 ekim de sendikadan çıkıyoruz. Telegram olsa da olmasa da fark etmez. Önemli olan sendikadan çıkmak. Sonrasını o zaman düşünürüz…

  Cevapla
 85. 4 sene önce

  Troller başlamış kafa karıştıran sorular sorup konuları saptırmaya. Belli 3 5 sendika adamı isim yazarak girip sürekli yorum yazıp konuyu sulandırıyor. Nifak sokarak milleti birbirine düşürmeye çalışıyor. Arkadaşlar bu isler sabır işidir bir günde kazanım olmaz durmak yok yola devam.

  Cevapla
 86. 4 sene önce

  Bugun aslinda malum kisi guçlusunuz gucunuzun farkina varin dedi. Etekleri tutuşa tutuşa hangarin yolunu tutmasi bunu gosteriyor. Ama bu gucu kontrol edebilecek onderlik edecek bir kisi olmayinca kontrolsuz guç iş yapmiyor. Kimse ayranim dokulsun istemiyor.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sesi titriyordu heyecanlıydı. Yok değildim diyorsa fetövari bir oluşum sözünün gereğini yapsın. Hepimizi ihbar etsin.

   Cevapla
 87. 4 sene önce

  Ulan şimdi bizle ne maytap geçiyolardır he höt dedik 1600 tanesi çil yavrusu gibi dağıldı diye

  Cevapla
 88. Bu devran dönücek fazıl değil thy de Türkiye cumhuriyeti topraklarında yaşayamıcaksınız

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Biz burada sendika nin yediği naneleri sıralayıp, tepki gösterirken olayı yöneticilere, hükümete bağlayan hesaplar ya provakatordu yada aptal. Bu oluşumu aşırı sol uclu haber sitesine taşıyan arkadaşlarimizi da ayrıca tenkit etmek lazım.el birliğiyle birlikte ligimzin içine ettiniz. Hala aynı dili kullanmaya devam ediyorsunuz . Ne demek Türkiye de yasamayamayacaksiniz Allah aşkına yaw

   Cevapla
 89. 4 sene önce

  Fetö mü, işimizle tehdit etmeyi geçtiler hapisle tehdit ediyolar. ALLAH BELANIZI VERSİN, ALLAH BELANIZI VERSİN!!!!!!

  Cevapla
 90. 4 sene önce

  Telegramda Kayı Boyu nickli kişi Sayın Genel Müdürümüz Ahmet Karaman mış lan niye söylemiyonuz.

  Cevapla
 91. 4 sene önce

  Fazıl Bey saw a geldi telegram ile burada Ahmet bey için bazı ithamlar var açıklama yapmak istiyorum dedi. Bu açıklamada şirketinin çalışanını açık açık tehdit etti ve bize hiç bir ithamda bulunmayarak direk fetöcü hareketlerde bulunduğumuzu söyleyerek çalışanını teröristlerle bir kefeye koydu. Yaptığı açıklama için kendisini tebrik ediyor ve devamını dört gözle bekliyoruz. Bu arada çalışma saatimizden çalarak yaptığı görüşmede şirketimize verdiği adam saat kaybının parası bizden çıkıcak galba.

  Cevapla
 92. telegramda neler oluyor bilgi verebilecek olan var mı ? yönetici kalmamış grupta ve sayı giderek düşüyor 1 2 saattir.

  Cevapla
 93. 4 sene önce

  Arkadaslar ne oluyo niye dağılma süreci başladı yine. Yinemi sendikanın kirli oyununa geldiniz. Grup dağılmasın eger yönetici grubu açmıyorsa başka bir grup kurulsun ve tek bir yönetici olsun. Kontrol onda olsun. Bukadar toplanmışken dagılmayalım. İlkdefa birlik olduk. Taşları yerinden oynatmayı ilk defa başardık.

  Cevapla
 94. 4 sene önce

  “Hiç kimse Allah’a secde ediyor diye yediği kul haklarından muaf tutulmayacaktır.” Türlü türlü oyunlar ile insanları yıldırmak isteyenlere cevap olsun. Ben hakkımı helal etmiyorum. Bu süreçte bizi terkedenlere.

  Cevapla
 95. 4 sene önce

  -Bu yaptiginiz FETÖ vari bir girisimdir…
  Fazli İftçi

  Cevapla
  • 4 sene önce

   -Bizi başka sendikalarla karşi karsiya getirmeyin
   Fazli İftçi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   -Ordumuz “kuzey irakta” savaşirken siz nelerin peşindesiniz..
   Fazli İftçi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   evet askerimiz kendileri üzerinden prim sağlamaya yapay bir gündem yapıp duygu sömürüsü yapmaya çalışanlar için kuzey ırakta :D güya utanın siz ne derdindesiniz demeye çalıştı ama onuda beceremedi

   Cevapla
 96. 4 sene önce

  Şimdi arkadaşlar bu yazıyı iyi okuyun çünkü bir algı yonetomine kurban gidenler var.hangarda basteknisyenlik verilen bazı yaşarlar birlerinin beslemesi olmuş durumu manupile ediyorlar
  Sendika başkanı yunus dalavereci biz çalışanların maaşlarından yapılan kesintilerle aldığı milyonluk makam aracında o otel senin bu otel benim gezerken maaşını astronomik rakamlara çekerken bizlerin paralarıyla hayatında asla yasayamayacagi bir hayatı yaşarken millete bakıyorum yavuz güveri gündeme getiriyorlar. arkadaşlar mevzu yavuz değil mevzu yunus Ferhan ve bunların uzantılarıdir.yedikleri nanelerdir.başka taraflara cekipte konuyu sulandirmayalim.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Yavuz dediğinin boynunda bir şey varsa işte o şeyi takan personeldir. Şimdi onu takan başka tutan başka olursa olmaz. Kendi geldi dedi ki bunu bana siz takın. Sonra gitti başkasına bunu siz tutun dedi. Anladık yavuzsun da yavuzluğunu bana karşı değil benim karşımdakine göster unutma boynundaki şeyi biz taktık ve onu ister söküp atarız istersek biraz sıkarız biraz gevşetiriz. O zaman sadakatini bana göster. İşte o zaman yavuz olursun. Adının hakkını vereceksen görevini yap. Sana herkes abi dedi büyük dedi saygı duydu. Senin düştüğün bu durum ne delegelerle, ne basteknisyenlerle ne de personelle alakalı. Senin durumun kendinle alakalı. İnsanlar seni niye oraya getirdiyse o ol. İşine bak. Baştacı ol.

   Cevapla
 97. Zalimin zulmü varsa sevenin Allah’ı var. Yürüyedurun be kim tutar sizi

  Cevapla
 98. 4 sene önce

  Nasıl olsa alışmışlar kafalarına göre iş yapmaya teknisyenler kim ki onlara soracaklar parasını kendileri veriyor sonucta! Memurlara gelince teknisyenler mücadele etsin zam zamanı bizde ortaya cıkarız zaten

  Cevapla
 99. 4 sene önce

  Tamam çıkacağız bu sendikadan ama tavacı olmayada devam etmeyelim. Havacılık sektöründe temelde tüm iş üzerimizden dönüyor. Basitçe bakım yoksa uçuş yok uçuş yoksa yolcu yok. Teknisyen olmadan, bakım olmadan ne kadar uçurabilirsin ki uçağı? İş kolumuzun tekrar ait olduğu havacılığa geri döndürülmesi gerekiyor. Buzdolabı, otomobil, tencere vs. üretmiyoruz, bizim sektörde metal işleri olsada bunlar yine uçağa ait uçuşa ait üretim yada tamirler dışarı havacılık dışında bir iş yapılmıyor. https://www.mgc.com.tr/iskolu-tespiti-ve-tespit-kararina-karsi-basvuru-yolu

  Cevapla
  • 4 sene önce

   biz tavacı bile değilizki metal sektöründe renault tofas ford grevde iken tüm bu sendikalara kayıtlı çalışanlar %20-25 iyileştirme aldığında %3-5 zam aldık. asgari ücrete %40 zam yapılıp 900 den 1500 e çıktığında yine %5 aldık. sendikamızı siz düşünün artık. neciyiz biz

   Cevapla
 100. 4 sene önce

  Bizden biri gibi yazip ortaligi karistirmak isteyen 3 5 kisi var. Onlari muhatap alip da herhangi birsey yazmaniza gerek yok.
  Eyy camia bu köprüden önce son çıkış.!!!!!!!!!!!!!!

  Cevapla
 101. 4 sene önce

  Tgs ye alım varmı ?

  Cevapla
 102. 4 sene önce

  Sefa Bey, Kaleme aldiginiz yazi takdire şayandir. Biz çalişanlar olarak birlik olabilirsek yönetimimizden istediğimizi alabileceğimize inaniyorum. Fakat,
  yorumlarda da gördüğünüz gibi ancak birbirimize düşmekte birlik olabiliyoruz…
  Zaman değişti, dünya ve yaşam şartlari değişti. Dünya haritasi bile değişti. Sizin zamaninizdaki gibi değil maalesef. O zamanlar işçinin, çalişanin ve sendikalarin eli çok daha güçlüydü. Eminimki farkli zorluklari vardi ama şu anki kadar zor değildi diye düşünüyorum. Farkli bir bakiş açisi sunacağim size. Şimdiki yönetim işe alirken mülakatlarda bile daha çok fakir, kredi borcu olan ve muhtaç insanlari işe aldi. İnsanlar işten atilma korkusuyla ve atilirsam bu kadar kredi borcumu nasil öderim düşüncesiyle kipirdayamiyorlar. Benim tanidiğim hemen herkesin ciddi miktarda kredi borcu var ve birdaha böyle iş bulamam diye maalesef maddi korkulardan dolayi birlik olup hareket edemiyoruz. Arkadaşlar nasip ALLAHtan. KORKMAyin. Birlik olursak hakettiğimizi aliriz.

  Cevapla
 103. 4 sene önce

  Yavuz güvermısın nesın sen bu hangara gel istifa ettim diye değil, sana ikitane yapıştırıp işten atılayım gam yemem.karaktersiz paraya herseyını satan küçük insan.

  Cevapla
 104. 4 sene önce

  Çelik çomak sonun geldi

  Cevapla
 105. 4 sene önce

  Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.
  Artık yetmez mi? Durmasınlar mı? Alın terinle yıkadığın maaşınıda mı alsınlar. Evet içimizde korkanlar var. Ama nereye kadar kendilerini kandıracaklar. Piyasa doyuma ulaştığında dışarıda işde bulamayacaklar (yeni başlayanlara).
  Bu son direniş. Bundan sonrası ya ak ya kara. 5 yıl sonra dışarıdaki işçi ile maaşınız eşitlenir. Üniversite mezunu, ingilizce bilen, üstüne lisans modüllerini ve type sınavlarını verip kazıya kazıya geldiği yerden baktığında birde göreceksin ki. Keşke bu kadar uğraşmasaydım. Yazık değilmi? Milletin sırtından geçinenlere dur demiyeceksek. Haksızlıklara boyun eğeceksek nediye çocuk yapıyorsun ki. Senin bir farkın yokda senden olanın nasıl olsun?
  Unutmayın.
  En büyük cihad “zalimin karşısına çıkıp sen HAKSIZSIN demektir”

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Toplu olarak cimer ‘e şikayet gönderin… matbu bir ifade olsun. Cumhurbaşkanımız bu duruma kayıtsız asla kalmaz

   Cevapla
 106. Yavuz dediginiz insan musvettesi sendika ilk geldiği zaman motor atl de sendikayada hükümete de giydiren adamdı. Paranın kokusu tatlı geldi yaratığa şimdi yalıyor.

  Cevapla
 107. 4 sene önce

  Bizim teknikten bi cacık olmaz.

  Cevapla
 108. 4 sene önce

  Teknisyenler,Mmurlar,Mühendisler,Uzmanlar sizlerde bizlere destek olun lütfen,bu adamların yanına mı kalsın bu yaptıkları. 1.300.00 kaç aylık maaşınız Allahınızı severseniz,ki bu araba bunların çaldığının sadece görünen kısmı. Gelin gruba üye olun. Anarşik bir durum yok ortada,burada binlerce insan var. Geçim zorluğu yaşayan insanlar var. Onlar için serçe parmaklarınızı taşın altına koyun. Teknisyen bütün riski alsın biz kaymağını yerize düşüncesi yakışmaz size,kimseye. Gelin birlik beraberlik içerisinde bu hırsızlardan kurtaralım kendimizi !!

  Cevapla
 109. 4 sene önce

  Ben sendikamdan memnunum dunyada savas var arkadaşlar biras kanaatkar olun sendikama koydugum gonul farklidir o yuzden sendikamı kimseye elletmem elleyendende rağzı olmam her turlu sendikamın yanindayim

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sendika başkanı da kanaatkar davranıp memleket savaşta iken altına birbuçuk milyona araba alıyor.Nasıl,iyi değilmi kardeeeş…

   Cevapla
  • 4 sene önce

   yazık birader ağzını yüreğini hayatını kaç paraya sattın?

   Cevapla
  • Sen zaten RAZI olma arkadas. Sen RAZI olursan bu hareketten bir cacık olmaz

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen kanaatkar olma fikrini bize değilde elletmediğin sendikana teklif etsen ya.Ayrıca senin rızana göre de kimse iş yapmıyor zaten elloş…

   Cevapla
 110. 4 sene önce

  Eline telefon alan erkek. Bu sirkette kim devamli olmak ister ki. Tipi alan lisansi alan kaciyor. Ben de kendime 2 sene max veriyorum. Niye sendika mendika diye kafami patlatayim. Bu sirkette zirto diye tum hat bakima mail atan adam var. Benim oyum bunla bi mi ? Tangoda orgutlenin belki kiz da duser.

  Cevapla
 111. Bizden biri gibi yazip ortaligi karistirmak isteyen 3 5 kisi var. Onlari muhatap alip da herhangi birsey yazmaniza gerek yok. Birlik olalim gerisi hikaye. Ayrica sirketimiz de hicbir sikinti cikarmadi. Bu durum thy teknik yonetiminin de isine geliyor gibi gorunuyor.

  Cevapla
 112. 4 sene önce

  kendi personeline zam vermezler, sonra yunandan hindistandan 7-8bin euroya adam kiralayıp çalıştırırlar, sonra da şirketi kurtardık giden gitsin derler. yazıklar olsun size be bu yöneticiler nasil verceksiniz bu kadar hakkın hesabını Allah’a..

  Cevapla
 113. 4 sene önce

  saw biriminde bu sendikal olayı desteklemeyen teknisyen görmedin ama şunu görüyorum ki malesef teknisyen arkadaşlarımız hiçbir şekilde güven teşkil etmiyor.Arkadaşlarının kuyusunu kazan,ihanet eden,yalakalık yapan,adam satan kitle çok yüksek ve bu insanlarla kime yola çıkmak istemiyor..Ayrıca sendika TİS de zam alamadığında,banka promosyonlarını alamadığında,TİS ‘i 3 senelik imzaladığında neredeydi bu millet? Teknisyenlerin zihniyeti değişmedikçe(ki yeni gelen teknisyenler iyice çoluk çocuk)hiçbir şeyi başaramiyacağımızı düşünüyorum.Şimdi sanayide çalışmadığımızın farkına varalım ve teknisyen gibi teknisyen olup öyle yola çıkalım.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu şirket sadece teknisyenden ibaret değil, herkes elini taşın altına koysun. Bu konu burada ekmek yiyen herkesin problemi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Saw birimi dediğin yer sendikaya en ağır eleştirileri yapmış, yavuz efendiyle kavga edecek seviyeye gelmiştir. Delegeleri sırtını dönmüştür. Yavuz efendinin karşısına seçimlerde aday çıkarabilen tek birim olmuştur. Bu istifa hareketini de saw birimi dediğin yer 14 ekimde kendi içinde başlatmış ve hergün istifalar devam etmektedir. Saw birimi teknisyenleri 29 Ekim falan beklemeden o senin yapamadığın sendika üyeliğinden istifayı çoktan yaptılar. Saw biriminin tek sıkıntısı senin gibilerin cehaletini giderememek olmuştur. Sen bunları bilmezsin daha bilmediğin çok şey var onları da zamanla öğrenirsin.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Korkuyor insanlar. Sebebi çoluk çocuk işsiz kalma korkusu değil sadece. Sosyal çevremiz çok dar. İşyerinde can ciğer olan arkadaşlar dışarıda doğru düzgün görüşmüyor. Birlik sadece aynı işi yaparak olmuyor . Kimse de sadece iş arkadaşı olarak gördüğü insanlara zor durumda bel bağlamak istemiyor . Bu çalışan arkadaşların suçu değil. Çoğu taşra kültürü ile yetişmiş ve İstanbul’da da taşra hayatı yaşıyorlar daha lüks şartlarda. Bu da onlara yetiyor . İşe alım sürecinde bunu da değerlendiriyorlar . Daha itaatkar daha az hayali olan insanları istihdam ediyorlar .
   Onlarca kişi gitti geçtiğimiz yıl sawdan. Çoğu tecrübesiz ve revizyon dışında bir şey görmedi ama bilinmezlik de olsa buradaki korku ikliminden ikiyüzlülükten kaçtılar . Bir kere uçuşa giden nasıl bir pislik içinde olduğumuzu çok iyi idrak eder zaten. Sen 10 saat uçarken kabini kokpiti gittiği yerde yatar. Sen üç liraya saçma sapan kahve içerken onlar 2 liraya aynı kahveyi alır, seçilmemiş sendikaları ücretsiz simit dağıtır …

   Cevapla
 114. 4 sene önce

  Atatürk havalimanında çalışan abilerimiz ve kardeşlerimiz maalesef oluşumunda içinde yer almıyor. Saw tek başına bu yükün altına girip bu süreci başlattı. Biz sadece destek istiyoruz yarın obur gün atatürk kapanıp yeni havalimanına gidecek teknik maalesef o zaman yanimizda olmamanın getirisini anlayacak. Ama çok geç olacak maalesef

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Atatürkte müneccimler yaşamıyor, böyle bir oluşum var Atatürk de çalışanlara bunu bir şekilde bildirdiniz ve destek almadıysanız eyvallah ama bir link bile olmayan burda haber olmasa kimsenin bilmediği bir konuda insanları suçlamak neyin kafası oda ilginç.!

   Cevapla
 115. Merhabalar;
  Metal iş kolunda mevcut sendikalı sayısı 1 582 714. Yeni kurulmuş bir sendikanın sözleşme yetkisi alabilmesi için yeni bir düzenleme ile iş kolundaki mevcut sendikalı sayısının 2018 yılından sonra %3 ü olarak yazdığını okudum. Yanlış araştırdıysam lütfen düzeltin. %1 dahi olsa şirketimizdeki çalışan sayısı 15827 sayısını maalesef karşılamıyor. Araştırılması gerekli.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   15827 çalışan yok.Belki taşeronla beraberdir ama taşeron sayısı hesaba katılmaz.

   Cevapla
 116. 4 sene önce

  Bu sendikaya tis zamanı bu şirkete sokarak bize yazıklar olsun yüzlerine tükürmessek gecen tis deki gibi koyun gibi dinleyip beklersek bize yazıklar olsun

  Cevapla
 117. 4 sene önce

  Korkmayın arkadaşlar, olmaz ama varsayalım bu süreçte işten atılanlar oldu, iş mahkemelerinin %98 i işçi lehine sonuçlanıyor. Göz korkutmak için bir kaç kişiyi işten çıkarın demiş dallamanın biri, ama bu sizi ürkütmesin. Çıkarılsak bile Mahkeme yoluyla işimize her türlü döneriz. Bu günah takımı, milyonluk araba alıp, sizin paranızı sizin aklınızla dalga geçmek için kullanmasaydı böyle bir ayaklanma başlamayacaktı. Böyle haramzadelerin ardında işveren dahi durmaz, duran da aynı linç ile karşı karşıya kalır. Bu bizim için bir fırsat, özellikle teknik destek personeli için bu bir çıkış yolu. Bu gemiyi kaçırmayalım.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   kardeş sen istifa ettiysen korkacak bişeyin de yoktur,yazıver ismini cismini

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ismini söylesinde git yetiştir işten atsınlar arkadaşını demi , namusunuzu şerefinizi kaybetmeyin beyler, doğru heryerde doğrudur.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   İsim yazsam ne farkeder? Burada yazdığım isme itimat edecek misin? O zamanda başkalarının ismini kullanıp karalıyor dersin, çünkü trol sığırın birisin.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   İnşallah teknisyen kardeşlerimiz bu haklı mücadelelerinde başarılı olur, yürekten destekliyorum. Yalnız bazı hususları netleştirmek gerek. Ne yazık ki işveren kucağındaki sarı sendikayı bırakmak istemeyecektir. Sendika başkanının değil lüks araba alması, uçak bile alsa umrunda değildir. Yeter ki tis te işverenin dediğini kabul etsin. Göz korkutmak için gerektiği kadar kelle almaktan zerre imtina etmeyecektir işveren. İşe dönüş davası kazanılsa bile işe dönüş olmayacak fakat yüklü bir tazminat almak mümkün olabilecektir. En önemlisi BİRLİK OLMAK! Yolunuz açık olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun.

   Cevapla
 118. 4 sene önce

  bu gruba gelip destek olanları canı gönülden destekliyorum ve tebrik ediyorum.
  gruba girmeyim herkes yapsın biz yaparız şeklinde tavır belirleyip elini taşına altına sokmayan korkak kişileri ise kınıyorum.

  Cevapla
 119. 4 sene önce

  oncelikle Ankara ve diger istasyonlardaki sndika uyeliginden istifa konusunda duyum alamadim. bu birlik isi ise kemik kadro arkadaslardan gerekirse avukat gerekirse maaslari sonucta 15 20 kisinin maasi ne ki ! adama 7.40 aldiriyorsunuz sesiniz cikmiyor ama kendi cikariniza arkadaslariniza destek olacaksnz dusunuyorsaniz Boyle insanlarla is arkdasi olunmaz!… cogunluga uysaniz zaten hersey yolunda gider..

  Cevapla
  • Her lokasyon gibi ESB olarakta ilgili gruptayız ve takip etmekteyiz. 28 Ekim gecesi tepkimizi ortaya koyacağız.

   Cevapla
  • Esb de kimse istifa edemez.. mudur faktoru cok etkili.. bakmayin ederiz yapariz dediklerine..

   Cevapla
  • Niyetin ne kardeşim senin. Sen etme.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   ESB Müdürün finosuysan istifa etme tabi kardeşim kimse seni zorlamıyor ;)

   Cevapla
  • Esb hat bakım gerekeni yapacak , base bakımdan da aynısını bekliyoruz

   Cevapla
 120. 4 sene önce

  Sendikadan istifa etmek yetkilerini tehlikeye sokmak dahi yeterlidir.yeni bir sendika kuracak bilgiye tecrübeye ve liderliğe sahip kimsenin olduğuna kimse beni inandiramaz.

  Cevapla
 121. 4 sene önce

  Maalesef ki bizde hala gruba girmeye korkan arkadaşlar var birileri ugraşirsin bende ondan nemalanıyım… Ama laf söylemeye gelince sendikadan encok bunlar rahatsız azcık karakter sahibi olmak lazım

  Cevapla
 122. 4 sene önce

  Değişen bir şey yok ama,maalasef Paris’te “HAVACI”, İstanbul’da “TAVACI”

  Cevapla
 123. 4 sene önce

  Siz sendikadan çıkın bişi olmazsa bizde çıkarız diye düşünen çakal bir kitle varken birlik de olmaz dirlik de.

  Cevapla
 124. 4 sene önce

  Burada birlik olmak çok önemli. Bakın ne dıyor sefa bey; birinizin veyahut bir kaçınızın başına bir şey gelirse , yeniden işe girene veya işe iade edilene kadar aynı maaşını siz ödeyin. Bunu yaptıgımız gün KAZANACAGIZ!
  Hiç bir güç birlik olanların karısısında duramaz.

  Cevapla
 125. 4 sene önce

  Sendika kurulacak tavacı olmadığımızı herkese göstereceğiz teknisyenin ne olduğunu çok iyi anlayacaklar ama pahalıya gelecek bu durum şirket için.

  Cevapla
 126. 4 sene önce

  Bence sendikayı emekli olan abilerimize kurduralim daha iyi olabilir hem isvereni tam karşımıza almamis oluruz hemde bizden biri olmuş olur kuranlar örnek olsun diye söylüyorum samim abi nevzat abi zafer abi vs abiler olabilir

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Çalışırken her davranışlarıyla seni satan, iki kuruşluk adam muamelesi gormene sebep olan, kendi hakları gaspedildiginde bile 20 kişi bir araya gelemeyen, dirayetsiz abilerin mi? Sen devam et…

   Cevapla
 127. 4 sene önce

  Tec ile teknik aş tisleri arasinda çok fark var. Bir kaç ay tissiz kalmayı göze alırsanız, karşılığında gayet iyi bir sözleşmeye kavuşabilirsiniz.
  samimi olun yeni sendika kuruluyor diyelim. Aynı anda hem başka sendikaya üye olup, hem dayanışma aidatı ödenmeyeceği için kaçınız bu süreçte tis dışı kalma cesaretini gösterir? Yetki sürecinde işverence işten atılan bir iki birleşik metal temsilcisine binlerce çalışan destek olabildi mi?
  Korkak davranıp, birlik olunamadığı için bu günleri gördük. Kafanızı kuma sokmayın daha fazla.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Kusura bakma diske bağlı hiç bir sendikaya üye olmam bu bu kadar net çelik comak tan ilk istifa edenlerden biri olarak söylüyorum nedeni milletçe malum 3 5 kuruş için satılacak devlet yok bende.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Mehmet hep aynı tatava, vatansever(!) sendikanızı da gördük bize neler yaptı. İşinize gelmeyen vatan haini.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Haydar nerde hep aynı btatava nerden bizim sendikamiz oluyormuş celik iş sana göre vatanını sevenler sadece çekiliş li galiba grip baksak edevletine hala üye olduğun gözükür kendin para için menfaat icin bi yerlere taraf olunca herkeside öyle sandın galiba disk bu şirkete giremez bu bu kadar terör unsurlarini destekleyen dhkpc pkk gibi orgutlerin sendikasi hiç bi zaman benim sendikam olamaz

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Mehmet gelip burda manipülasyon yapma, belliki çelik işin adamısın, yalandan hem çelik işe sövüp hemde diske sallıyorsun burda insanlar diske geçmesin diye. Aynısını temsilci abin arifte söylüyordu, noldu sonra çelik iş hepimizi kucakladı bi güzel (!)

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ooo vatan millet sakarya gelmiş yine. Siz adam olmazsınız. Vallahi billahi olmazsınız. Daha çok binerler size bu kafayla.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Aynı anda başka sendikaya üye olup dayanışma aidatı ödeyerek şuanki sözleşmeden yararlanabilirsiniz. Araştırmadan yorum yazmayın. Dileyen aile çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını arayıp sorabilir. Biz sorduk!

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Tec deyapulan sözleşmenin bizimkinden hiçbir farkı yoktur o da üç yıllık onda da enflasyon zammından başka zam yok sadece sonuncu altı ayda yüzde beşlik bı fark var okdar.terorist seçiciler sizi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Tabi ya terörist sendika. Çelikiş o kadar vatan sevdalısı ve müslüman ki hiç gocunmadan milyon milyon paraları götürebiliyor. Vallahi eğitilmezsiniz siz. İlk bu iki sendika yarışırken de aynı yalanları salladınız şimdi de aynı yalanlar. Duyduğuma göre disk gelirse sendika olarak, ilk işi teröristleri teknik destek yapacakmış takımhaneye falan da terörist alacakmış. Vatan sevdalısı teknisyen arkadaşlarımızı da tek tek işten atacakmış. Gerçekten yine birileri büyük resmi görmüş. Helal size durmak yok yola devam.

   Cevapla
 128. 4 sene önce

  Arkadaşlar, dayanışma aidatı ödeyerek, sendika üyesi olmaksızın tisten yararlanmak için, insan kaynaklarina elden veya thy tekniğin yeni başlattığı (ismi sanirim ebs idi) dijital uygulama ile dilekçe vermeniz yeterli. Bir örneğini kendinizde tutun. E_devlet üzerinden de sendikadan ayrılabilirsiniz. Gözlemlediğim herkes ilk adımı başkasından bekliyor, havayı kokluyor. Bu kadar korkmayın be kardeşim. 29 ekimi beklemek saçmalık. Zaten resmi tatil ve ay kapanışına yakın. Gerçekten sözünde kararlı, tepkisinde samimi insan Bu pazartesiden harekete geçer. Bırakın havayı koklamayi.
  Sendika başkanının bmw sine gelmeden önce geçmiş tislerdeki rezalet ortada, tis sürecinde size yapılan hakaretler ortadayken bile ancak 10_15 kişi sendikadan istifa etmedi mi? Kendinize yakistigi gibi cesur olun, kimseyi beklemeyin. Tepkisinde samimi olan bu pazartesi dediğini yapar.
  Bu davranış tarzı hüküm sürdükçe yeni sendika hayal.evcut birleşik metal gayet iyi bir çözüm. Birleşik metalin tec ile yaptığı tisle

  Cevapla
 129. 4 sene önce

  esenbogada hic kimse istifa etmeyecek.biz sendikanin arkasindayiz..gaza gelmeyin beyler..caniniz yanar..

  Cevapla
  • 4 sene önce

   ahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahah :D paraya bak insana neler yaptırıyor. Hem haram para yiyorsunuz hem yalan söylüyorsunuz. Allah da sizi bildiği gibi yapsın.

   Cevapla
  • onlar sizin arkanızda siz farkında değilsiniz , hala!!

   Cevapla
  • 4 sene önce

   ağla

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Esenboğadaki arkadaşlar olarak BMW 7.40 ile gezme sözü aldık başkandan. Arkasındayız tabiki :)

   Cevapla
  • Provakatörlük yapmanın lüzumu yok her lokasyon gibi ESB olarakta ilgili gruptayız ve takip etmekteyiz. 28 Ekim gecesi tepkimizi ortaya koyacağız.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   İstifa etmemek de demokratik bir hak tabiki, sonuçta kimse çomar olmak isteyeni engellemez güzel kardeşim.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Esb de kaç tane kompozitci var belli , sen devam et koçum. Çolugunun çocuğunun hakkını yiyenleri yalamaya devam et

   Cevapla
 130. 4 sene önce

  Sefa abi bizim şirketimizde birinci derece iş arkadaşları dışında THY Teknik denildiğinde akla gelen ilk kişi sen oluyorsun keşke bu sendikal oluşuma sen öncelik etsen ve bizimle dalga geçen bu sendikadan kurtarsan…

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Aslında Sefa Bey Biz Teknisyenlerin Adına Bu Oluşumu Oluşturmak İçin Tüm Detaylı Bilgilere ve Tecrübeye Sahip. Sefa Beyy Bu Oluşumda Biz Arkadaşların Yanında Olursanız Bizlerin Daha Çabuk Oluşumu Oluşturup Çoğu İsteğimizi Sayenizde Süreci Biraz Daha Hızlandırarak Alabiliriz Diye Düşünüyorum.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   ya adam bedava danışmanlık yaparım diyor. Bu yükü kaldıramam demiş daha ne desin. İçimizden kimse çıkmaz mı? Baksanıza eskiden ne haklar alınmış. içimizden birileri mutlaka çıkacaktır ben şahsen inanıyorum.

   Cevapla
  • Öncelikli mesele, ilk adım biz çalışanların sendikadan istifa edip sendikayı yetkisiz bırakmak. Bu bizim birliğimizi ve beraberliğimizi gösteren büyük bir adım. Sonrasında herşey kolayca hallolur inşallah.

   Cevapla
  • Teknisyenlenler ilk ölce yaptığı işi anlaması gerek ofiste fotokopi çekmeye gelmez

   Cevapla
  • 4 sene önce

   hep baskalarindan yardim dileneceginize kendi ayaklariniz uzerinde yuruseniz.. adam zaten ben ucretsiz danismanlik yaparim..ki zaten isi olmamasina ragnen herkese tavsiye verip yol gosteriyor.

   Cevapla
 131. 4 sene önce

  Bazı arkadaşlar yarından itibaren istifalara başlıyor . Bunu tehditler savuran Yavuz Guver’e uyarı olarak yapıyorlar. Sendikadan istifa etmek yasal bir haktır değilmi, buna rağmen arkadaşlar bilinsin diye buradan açıklıyoruz, sizin haklarınızı savunsun diye var olan sendikanizin başkanı Yavuz Guver , Fazıl Bey ‘e 2-3 tanesini işten at diye akıl veriyor . Allah’tan Fazıl Bey akıllı insanda onun ipiyle kuyuya inmiyor. Olaya bakarmisiniz. Bunları bilin arkadaşlar bunlari bilin!!. Bilin ki atacağınız adımlar Hak’tan yana olsun. Allah a emanet olun.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu lafı gerçekten söylediyse bu şahıs, birdaha buraya gelmesin adım dahi atmasın. Kimse son geldiği zamanki gibi sakin olmaz istenmeyen durumlar yaşanır.benden söylemesi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yavuz Guver bakalım nasıl geleceksin yanımıza bir daha…

   Cevapla
  • Bu gerçekmi ya ? bu kadar düştülermi ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yavuz, Allah bunlarin hesabini soracak biliyorsun değil mi!! Siz ki bize zerre katkısı olmayan, istifa eden kişilerin biriyle bile görüşmeyen ve bunların sebeplerini araştırmayan sendika. Şimdi görüyoruz ki kuyruğunuz öyle sağlam sıkışmışki sendikaniza bağlı adamları attırmaya çalışıyorsunuz!! Biz vatanımızı da sirketimizi de seviyoruz ama siz sahtekâr sendikayı daha fazla istemiyoruz!!

   Cevapla
  • Bu tiplerin yüzune … yagmur yagiyor derler.geli gelir.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Kesinlikle katılıyorum . Buradaki başarısızlık Havacılık Şubenin . Hiç bir sorunu ve iyileştirmeyi Gn Merkeze taşımaması. Diğer konular tartışılır.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yalanciyi seetmiyolar ya.at yalanı incitme millet nasıl olsa kavun inanır.kimsenin Fazıl beye böyle birşey dediği yok beyler dikkatleri genel merkezden başka taraflara çekmeye çalışıyor bu troller inanmayin

   Cevapla
  • Yaa muhendis kardes konusuyodun rahat rahat bugun gorduk fazil ciftciyi fetocu vatan haini ilan etti hepimizi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yavus kuşu; çok değişik bir kuş familyasından gelmektedir. Guguk kuşu ile karabatak eşleşmesi sonucunda ortaya çıkan absürt bir cins olan yavus kuşu, bilim adamları tarafından Cuculus Pygmeus Carbo olarak adlandırılır. Havada, karada, suda, toprağın altında, karın altında her yerde yaşayabilir. En belirgin özellikleri karabatak gibi sinsi ve nereden çıkacağı belli olmayan aynı zamanda guguk kuşu gibi kalleş büyüdüğü yuvayı dağıtan nankör bir tür olmalarıdır. Yavus kuşları tehlikeli bir tür olduğu için Afrika’da onlar için bir beddua türemiştir. Türkçe anlamı şu şekildedir; Eyy yavus, uçak motoruna kaçasın, kuş gribi olasın, kanatların yoluna, tüylerin döküle. Bazı yerlerde bu türün uğursuzluk ve bela getirdiğine inanılır, bulunduğu yerde ot dahi bitmez denilir ve “eğer bir yavus gördüyseniz onu birdaha görmemek için yok edin” şeklinde bir atasözü vardır.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
   Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
   Anamız çay demliyor ya güzel günlere
   Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
   Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
   Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
   Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
   Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
   İşte o gün sizi Tanrılar bile kurtaramaz. C.Süreyya

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Akıllı insanmı?

   Cevapla
 132. 4 sene önce

  300-300-100 gardaş benim ki niye ötekilerinden eskik onlar sendikalı bende harranliyim

  Cevapla
 133. 4 sene önce

  Sefa abi ilker beye anlat bu durumları daha cok teknisyen Kaçıcak Sirket ten verginin altında masalar eziliyor iyileştirme istiyor teknik ilker beye bahseden yokmu bunlardan

  Cevapla
  • Yabancı personel çok var 5-6 dolara çalışacak

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen o yabancı dediğin teknisyenler le hiç konuştun mu? En kötüsü oda güney asya ülkelerinden bamya ağacından yapılmış evinden çıkıp gelen yetkisiz teknisyenler saatlik 20-25€ alıyor avrupadan gelenleri sen düşün ;)

   Cevapla
  • Kardeş yazdığımı yanlış anladinin galiba biz teknik desteklere 3500 TL maaş verirken yabncilar 5k veriyorlar yıl sonuna kadar vergiden elimizde maaş diye birşey kalmıyor

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sende tam TGS kafası var senin teknik olma ihtimalin yok….

   Cevapla
 134. 4 sene önce

  Temsilcilerin hovarda olduğunu ve nemalandığını yazmışsınız ispatınız varmı??

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Ne oldu zoruna mı gitti ? Leş kargası

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bay 2 de 2 tane temsilci var git onun yüzüne şöyle yerse

   Cevapla
  • Temsilcilerden biri sensin demek ki bekle hele sonunuz nasıl geliyor

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yuzlerine soylemeye gerek yok eger bizdrnlerse an itibariyle temsilcilikten istifa etsinler

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yarası olan

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Arkadaslar lutfen birakin ayrismayi birlik beraberlik icinde olalim hepimiz ayni taraftayiz herkes yanlis yapmis olabilir hatali olabilir bundan sonraki surec onemli birlestirici olmaliyiz kenetlenmeliyiz boyle konusmalar oldugu surece kaybederiz seviyemizi lutfen koruyalim saygi cercevesinde yeni kuracagumiz sendikanin gelecegini yapmamiz gerekenleri konusalim

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sefa bey dün başkanın hovarda ve temsilcilerin bundan nemalandığını yazmıştın şimdi silmiş tekrar düzeltme yapmışsın neden

   Cevapla
   • Yönetici 4 sene önce

    Hovarda kelimesi farklı bir anlam daha ihtiva ediyor. O cümlede kullanılmaması gerekiyordu. Başka bir nedeni yok . Hovarda bazılarınca kadın ve kıza meraklı olarak kullanılıyor. Gerçi ben eli açık bol bol para harcayabilir anlamında yazmıştım

    Cevapla
 135. 4 sene önce

  1.5 milyon işci var metal iş kolunda %1 i 15 bin eder 15 000 üyesi olacak üstüne teknik aş de örgütlü olup 9000 kişi çalışan varsa yaklasık 3600 çalışanda bu kurulan sendikaya üye olması lazım şirketin 2021 ocaga kadar 2000 kişi aldıgını farzedelim en iyi ihtimal emekli olan istifa eden derken bu rakam 10500 11 000 sınırında olacaktır metal iş kolundaki işci sayısı hiç artmasa 2 yılda teknik aş de yetki almak için 4500 üyeye dışarıdanda 10 bin yada 11 bin üyeye ihtiyaç var ölme eşeğim ölme

  Cevapla
 136. Mükemmel bir makale çok teşekkürler Sefa ağabey

  Cevapla