“TEKNİK A.Ş DE SENDİKAL İSYAN”… “DİK DURUN”… “KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”. “SON ÇIKAN IŞIĞI KAPATSIN”

“TEKNİK A.Ş DE SENDİKAL İSYAN”… “DİK DURUN”… “KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”. “SON ÇIKAN IŞIĞI KAPATSIN”

Bu haftaki konumu mecburen Özçelik İş ve Teknik A.Ş çalışanlarına ayırmak durumunda kaldım. Yapım gereği benden yardım isteyene hayır diyemem. Yazdığım konu her ne kadar beni ilgilendirmiyorsa da duyarsız kalamadım. Yeter ki bana göre haklı olunsun. İnanmadığım bir konuda ise kesinlikle kalemi oynatmam.

Bu haftaki yazımın konusu, tamı tamına 30 sene 6 ay hizmet verdiğim THY/Teknik iken Teknik A.Ş ismini alan şirket ve yetkili sendikasına yönelik olacak.

Bildiğiniz üzere 19 sene UTED başkanlığı görevinde bulundum. Şimdi içinizden 1986-2006 dönemleri arasında başkanlık yapmanız 20 seneye tekâbül ediyorken neden 19 sene diye geçirebilirsiniz. Konuma geçmeden önce bilmediğiniz bu konuya açıklık getirmek istiyorum. O zamanlar iki senede bir seçim yapılırdı. Ben de iki dönem yani 4 sene başkanlık yaptıktan sonra yönetim olarak üçüncü seçime girmeyip başka bir arkadaşı destekledik… Yeni gelen yönetimin başkanı bir sene sonra Singapur’a tayin edilince, mecburen yeniden olağanüstü genel kurul yapıldı ve üyeler tarafından tekrar yönetime getirildikten sonra 2006 yılına kadar görevimizi sürdürüp bırakmıştık.

Çünkü 1987 yılında Lisanslı Teknisyenlere yönelik toplu iş sözleşmesi dışında %148 civarında iyileştirme yapılmasını sağladığımızdan dernek başkanlığı görev süremi yeterli bulmuştum. Başkan ve yönetimimiz olarak bundan daha büyük bir başarıya ulaşabilmek mümkün değil diye düşünüp komple dernek yönetiminden çekilip yeni arkadaşlara yol verdik.  Tabii ki o zamanın sendika başkanı İbrahim Öztürk idi. ( sendika görevinden sonra ANAP’tan milletvekili seçildi)

Şimdi sizlere THY yönetimin neden tekniğe %25-%148 oranında çok yüksek bir iyileştirme yapmasının nedenlerini açıklayacağım.

O dönemde ülkemizde özel havayolları furyası başlamıştı ki, saymakla bitmez;

İstanbul havayolları,  Noble Air, Top Air, Albatros, Tarhan Tower, Anatolia, World Focus,  MAŞ Air, Aktif Air, Haliç Kargo, Baron Air Cargo, Kuzu Kargo, ULS Kargo, Tayfun Air Kargo,   Hürkuş Havayolları, Air İnter, Best Air, Green Airlines, Air Alfa, SAGA, Sultan Air, Talia Air,  GTI Havayolları, Holiday Havayolları, Akdeniz Havayolları, Birgen Air, Bodrum Imsık Havayolları, Bursa Havayolları, Toros, Air Alfa, Tur Avrupa, Fly Air, Turkuaz Air, Nergis havayolları vb…

Yukarıda ancak bir kısmını yazdığım bu havayolları o zamanlar uçak teknisyenini nerden bulacaktı ki ?  Tabii ki tek kaynak THY’den. Lisanslı /yetkili Uçak Teknisyeni başka şirketlerde yok ki… Ben henüz yeni UTED başkanı olmuşum ve yukarıdaki şirketler benim de içinde bulunduğum lisanslı teknisyen avına çıkmış durumdalardı. Ücret olarak astronomik rakamlar havada uçuşuyordu.

Ne yapacağımızı şaşırdık. THY’de neredeyse tüm lisanslı teknisyenler özel havayollarına en az 3 kat fazla ücret ile kaçmaya başladılar. Tabii ki bana da NOBLE Havayollarından (Asil Nadir’in şirketi) astronomik bir teklif geldiydi.(THY’den aldığım maaşın tamı tamına 3 misli)  Ancak ben yeni UTED başkanı olmuşum, insanlar bana güvenmiş oy vermişler, ben nasıl kaçayım ki. Tam üyelerimin derneğe olan ihtiyaçları varken…(o zamanki tüm Dernekler, TALPA-TASSA, MÜH DER vb… adeta sendika gibi çalışırlardı) Mesleki dernekler, işverenin gözünde sendikadan çok daha önemlidir. Çünkü onlar çalışanların aracısı değil ta kendileridir.

Neyse;  

Bizler o zamanlar taaaaa başbakanlara bakanlara kadar ulaşıp düşük ücret derdimizi anlatmış ve %148 iyileştirmenin yapılmasına önayak olmuştuk.  1987 yılında toplu iş sözleşmesi dönemi değilken Uçak Teknisyenlerine yapılan %148 iyileştirme o günlere denk gelir. 

Sendika başkanı İbrahim Öztürk Bey UTED’in başlattığı bu iyileştirmeyi bir şartla imzaladı. Lisanssız teknisyenlere ve mühendislere de %25 zam şart koşuldu ve kabul edilip imzalandı. (THY Yönetim Kurulu isterse arşivlerinden 4 Eylül 1987 yönetim kurulu kararını bulup neden %148 iyileştirmenin neden yapıldığının gerekçesini görebilir)

Bir atasözümüz vardır; Ağlamayana meme verilmez.

Takip ettiğim kadarı ile bu günlerde de lisanslı teknisyen kaçışı var gibi… Bu kaçış böyle devam ederse THY inanılmaz zor günler geçirir. İlker Aycı beye devamlı olarak “Teknik A.Ş de yönetimsel zafiyet var” dememdeki neden işte budur.

Teknik AŞ’nin yönetimi bu sorunları ve gelecekteki tehlikeyi görebiliyor mu bilemiyorum. Görse bile THY üst yönetimine bu konuda bilgi verebiliyorlar mı? Sadece bilgi değil potansiyel tehlikeyi anlatabiliyorlar mı? Hiç sanmam.  

Teknisyen derdini anlattığında “son çıkan ışıkları kapatsın” diyen yönetici bozuntusu kim? Son çıkan ışığı kapattığında anında iş bulur ama ya sen Bay Yönetici, sen ne yaparsın? (İsteyen çeker gider demek isteyen bu zat ı muhteremin ismini çalışanlar yorum atarak belirtmişler) Yönetici yapıcı olur, moral bozucu değil…  BU NASIL YÖNETİCİ BÖYLE? …

Şimdilerde Teknik A.Ş de 80/90’lı yıllardaki aynı sorunlar hüküm sürüyor. Bu günlerde ilginç olan işverenden ziyade sendika hedef alınmış durumda. Özçelik İş’in yönetiminin pasifliğini toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde görmüştük. Bu kadar pasifliklerinin yanı sıra genelge mağdurlarına dağıtılan farklardan %10 avukatlık hizmetini çalışanlardan almaları, başarısızlıklarına adeta TÜY DİKTİ.

Hele hele, üstüne üstlük birde sendika başkanına BMW740 alınması işi bitirdi.

Kırılma noktası ise yine sendika başkanının kendi ağzından dökülen sözler. “Tam olarak bilemiyorum ama maaşım 30.000 ile 50.000 TL arasında diyor”. Aslında maaş sembolik. Giderler sendikaya yazılır. Benzin parası, makam aracının şoförü varsa korumaların maaşları tabii ki sendikadan karşılanıyordur.

Maaşını nerede yiyecek ki? Banka hesabına yatan rakamı o anda hatırlaması zor tabi.

Banka hesabından para çekmeye gerek yok ki.

Aslında bu başkan belli ki eli açık biri. Mutlaka alt kadrolarını yani şube başkanlarını ve temsilcilerine de unutmamıştır. Çünkü çok yoruldular çok…

Allah bilir, havacılık şubenin bile makam arabası vardır. Harcamaları da sendika tarafından karşılanıyor olmalı.

Toplu iş sözleşmesi aşamasında adamlar gece gündüz çalıştılar, yemek yediler, oraya buraya koşuşturdular. Kim için? Tabii ki siz Teknik A.Ş çalışanları için 🙂   

Hava İş’in eski başkanı Atilay Ayçin sendika başkanı iken toplantılara minibüsle gelirdi. İşçilerle konuşurken toplantılarda sıradan kıyafetler seçerdi.  Neden acaba? Ben onu hiç makam arabasında göremediydim. Bu çok dürüst bir yönetim anlayışı içinde olduğunu değil, akıllı biri olduğunu gösteren bir davranış biçimi idi.

Eyyyyyy Sendika başkanı olan malum zat. İşçiden aldığın aidatla sen nasıl kendine BMW 740 alırsın? O araçla sen nasıl işçi liderliği yapıyorum diyebilirsin? O araçla kime caka satıyorsun ki?

Biz zamanında Hava-İş başkanı Atilay Ayçin PASSAT aldı diye ortalığı birbirine katmış iken sizin sendikanın başkanı hangi cüretle BMW740 alabilir ki?  

Değerli arkadaşlar;

3 Ekim 2005 tarihinde henüz ben THY’DE çalışırken “ https://www.airlinehaber.com/sendika-agaligi/ başlıklı bir makale yazmışım. (bu yazı malum sitede yayınlanmıştı) Sonra yazdığım köşe yazılarımı kendi siteme aldım.

Aradan geçen neredeyse 15 sene sonrasında durum yine aynı. Sendikacılık yok ama, SENDİKA AĞALIĞI her geçen gün artarak devam ediyor. İşçi veya çalışan adına bir adım dahi ilerleme yok. Aksine gerileme var.  

İşin ilginç yanı; Toplu iş sözleşmenizdeki başarısızlık sizi her nedense etkilemedi ama sizin paranızla alınan BMW 740 inanılmaz etkiledi. Şimdilerde sendika yönetimine tepki koymak istediğinizi görüyorum. Sendikayı siz yaşatıyorsunuz. Onların patronları sizsiniz. Size rağmen yanlışlıkları varsa demokratik yollardan onları cezalandırmak benim değil, sizin işiniz.  Dikkat edin vurun kırın, eylem yapın tarzında değil.

Ancak bu demokratik ve legal yani yasal örgütlü bir yapı ile mümkündür.

Sendikaya en büyük tepki üyeliğinden çıkmaktan geçer. İşveren ile bu girişimin alakası yoktur. Ancak istifa etseniz de sizin aidat kesimleri mevcut sendikaca aynen devam edecektir. Kısaca dayanışma aidatı ödemek zorundasınız. Tabii ki şimdilik…

Ayrıca; yeni bir sendika kurdunuz ve yetki aldınız diyelim. Tabii ki yeni bir sözleşme tarihine kadar sizden önceki sendikanın imzaladığı toplu iş sözleşmesi geçerlidir.  Ancak;  Yetkili sendikanın yapmış olduğu toplu iş sözleşmesi her ne kadar  yeni sözleşme tarihine kadar geçerli olsa da sizin yeni sendika kurup yetki aldığınızda  işvereni yeni sözleşme dönemine kadar tadil protokolü için çağrı yapma hakkınız vardır.

Bu aralar Teknik A.Ş çalışanları telegramdan bir grup kurmuş ve 29 Ekim 2019 da Özçelik İş den istifa edeceklermiş. Beni de gruba sokmak istediler ama ben girmek istemedim. Benim işim sizleri aydınlatmak. Örgütlemek değil.

İstifalara karşı mıyım? Tabii ki hayır.

Tepki göstermenin bir yolu da budur. Ancak, istifa sonrasında yeni bir sendika, yeni bir oluşum kurmanız gerekir. Bunun için zamanınız var. Önünüzdeki ilk toplu iş sözleşmesine kadar örgütlenmeniz bitmiş olmalı.

Sizlere becerebiliyorsanız bağımsız sendikayı tavsiye ederim.

Konfederasyona bağlı sendikalar siyasi yapılanmalardır. Ayrıca, Konfederasyona bağlı olursanız aidatlarınız kurabileceğiniz bağımsız sendikadan çok daha fazla olacaktır.  Bu nedenle tavsiye etmem. 

Ayrıca Teknik AŞ’nin çalışanlarının yaptığı iş özerk bir yapılanma gerektirir.  Türkiye’deki hiçbir sendika Teknik A.Ş de yapılan işlemlerin önemini bilemez.

Neden mi?

Teknik A.Ş çalışanlarına düz işçi mantığında bakamazsınız. Çalışanların Teknik A.Ş deki yaptıkları görev çok çok önemli olup doğrudan uçuş emniyet ve güvenirliğini etkileyecek boyuttadır.

Kendine özgü kuralları ve yetkilendirilmeleri vardır. SHGM denetimdedirler. Bu özellikleri taşıyan çalışanları, sıradan bir işçi sendikası ve konfederasyon taşıyamaz. Tencere tava fabrikasında yapılan sözleşmelerle, Teknik AŞ’nin toplu iş sözleşmesi mukayese edilmemelidir.

Aranızdan seçeceğiniz Amatör ruhlu, bilgili ve sorunların ne olduğunu idrak edebilip doğru yaklaşımlar eşliğinde çözüm bulucu kişiler mutlaka vardır. Yeter ki siz “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ilkesinde buluşmayı becerin.

Aynı dernek yönetimi gibi, amatör bir yapılanma ile minimum (20TL) aidatlarla sendika kurabilirsiniz. Kimsenin işinden istifa edip de sendikacılığa soyunmasına gerek bile yok. Hem işyerinde çalışıp hem de sendika başkanı veya yöneticisi olabilirsiniz. İstemezseniz biz profesyonel sendikacı olacağız derseniz o da mümkün.

Sendika kurmak dernek kurmak gibi önce işkolu barajının (şu anda üyesi olduğunuz metal iş kolu) %1 ini aşmak lazım. İşkolunda 400.000 işçi varsa 4000 üyeniz olması yeter.

İşletme bazlı sözleşme yapacağız diyorsanız çalışanların %40’ını sendikanıza üye yapmalısınız.

Sendika kurucu üye  için 11 veya 12 kişi yeterli. (Bu sayı minimumdur) Sendika kurucu üyelerinin 11 kişiden daha fazla olması ileriye yönelik tavsiye edilir. 

Kuracağınız sendika için bir tüzük hazırlayıp önce dernekler masasına başvuracaksınız. Oradaki işlemler tamamlandıktan sonra sizi Çalışma Bakanlığına yollayacaklar. Oradaki işlemler bitince alın size yeni sendika. Hatta size bir isim bile önerebilirim. “Uç-Tek- Sen”

Bedava danışman arıyorsanız ben buradayım. Size tavsiyem kuracağız sendika yönetimi vururuz, kırarız gibi söylemlerde bulunmamalı. Vurup kırmakla olmuyor bunu bilesiniz. Elinizde o kadar büyük bir güç var ki… Kullanabilirseniz,legal yollarla istediğinizi alabilirsiniz.

Aman ha unutmayın;

Sendika olarak ilk işiniz Metal İş kolundan ayrılıp Taşımacılık İş koluna geçmek olmalı. Hava-İş’in siyasi olarak işkolu tuzağı ile önü kesildiğinden, koskoca Teknik A.Ş yi elinden kaçırmak zorunda kalmıştı. Daha doğrusu,Bay Hamdinin işgüzarlığına kurban edildiniz. 

Bu sendikayı başınıza saran Bay Hamdi’nin birçoğunuzu zorla otobüslere doldurarak Çelik İş’e üye yaptırıldığını sağır sultan bile biliyor. Teknik A.Ş, Hava-İş isimli sendika tarafından temsil edilirken bir anda Çelik İş’e geçmenizin birçok nedeni var. Bunların hepsini çok daha önce yazmıştım.

Teknik A.Ş nin teknisyeni yabancı ülkeye tayin edildiğinde Havayolu personeli olup Hava-İş e geçirtiliyor. Yurt dışı görevi bitip Teknik A.Ş ye döndüğünde ise Havayolu personelliği bitiyor ve ismi çelik olup sonra Özçelik’e dönüştürülen sendikaya üye yapılıyor. Ee, bu adam Paris’te de, İstanbul’da da uçağın bakımı yapıp sefere veriyor. Değişen bir şey var mı? 

Değişen bir şey yok ama,maalasef Paris’te “HAVACI”, İstanbul’da “TAVACI” oluyorsunuz.

Günümüz sendikacılığında zaten kanunlar nezdinde ne yapıp ne yapamayacağınız belirlenmiş. Grev yapmak neredeyse hayal olmuşken boşuna yüksek aidat ödeyerek size hiçbir faydası dokunmayacak olan sendika ve konfederasyonlarını mı besleyeceksiniz.

Teknik A.Ş çalışanları benim onlara devamlı yardımcı olmamı, başkanlık adaylığı boyutuna kadar getirmişler. Binlerce kişinin aday olmamı istemesi tabii ki gurur verici. Ancak benim yaşım artık bu tür maceralara uygun değil. Ayrıca, Atilay Ayçin başkanlığında ki HAVA-İŞ sendikası yönetimini olağanüstü genel kurula götüren delegelerin, 1993 yılında ben delege bile değilken,Hava-İş’e başkan adayı göstermelerine bile, gördüğüm lüzum üzerine hayır demişken, şimdi evet demem saçmalık olur. (  https://www.airlinehaber.com/hava-is-dosyasini-aciyoruz-thy-sendika-iliskileri/ )

Siz önce çekirdek bir ekip kurun, sendika ile ilgili yasaları okuyup öğrenin,neyi nasıl yapacağınızı planlayın ve bilgili olarak kendi göbeğinizi kesmeye hazır durumu gelin. İşveren bu oluşumu önlemek için içinizden bazılarını tehdit edebilir (sanmıyorum ama…)  DİK DURUN, kurucu arkadaşlarınızı asla yalnız bırakmayın, gerekirse, avukat tutun, parasını ödeyin, hatta yeni bir iş buluncaya kadar maaşını da ödeyin ki, sizin BİR olduğunuzu anlasınlar.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

269 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Sadece gerçekler
8 ay önce

Bazı arkadaşlar yarından itibaren istifalara başlıyor . Bunu tehditler savuran Yavuz Guver’e uyarı olarak yapıyorlar. Sendikadan istifa etmek yasal bir haktır değilmi, buna rağmen arkadaşlar bilinsin diye buradan açıklıyoruz, sizin haklarınızı savunsun diye var olan sendikanizin başkanı Yavuz Guver , Fazıl Bey ‘e 2-3 tanesini işten at diye akıl veriyor . Allah’tan Fazıl Bey akıllı insanda onun ipiyle kuyuya inmiyor. Olaya bakarmisiniz. Bunları bilin arkadaşlar bunlari bilin!!. Bilin ki atacağınız adımlar Hak’tan yana olsun. Allah a emanet olun.

Teknisyen..
8 ay önce

Bu lafı gerçekten söylediyse bu şahıs, birdaha buraya gelmesin adım dahi atmasın. Kimse son geldiği zamanki gibi sakin olmaz istenmeyen durumlar yaşanır.benden söylemesi

SAW TECH
8 ay önce

Yavuz Guver bakalım nasıl geleceksin yanımıza bir daha…

ahl
8 ay önce

Bu gerçekmi ya ? bu kadar düştülermi ?

Uçak Bakım Teknisyen
8 ay önce

Yavuz, Allah bunlarin hesabini soracak biliyorsun değil mi!! Siz ki bize zerre katkısı olmayan, istifa eden kişilerin biriyle bile görüşmeyen ve bunların sebeplerini araştırmayan sendika. Şimdi görüyoruz ki kuyruğunuz öyle sağlam sıkışmışki sendikaniza bağlı adamları attırmaya çalışıyorsunuz!! Biz vatanımızı da sirketimizi de seviyoruz ama siz sahtekâr sendikayı daha fazla istemiyoruz!!

Uted
8 ay önce

Bu tiplerin yüzune … yagmur yagiyor derler.geli gelir.

Sendikadan bir açıklama bekliyoruz
8 ay önce
Tek gerçek
8 ay önce

Kesinlikle katılıyorum . Buradaki başarısızlık Havacılık Şubenin . Hiç bir sorunu ve iyileştirmeyi Gn Merkeze taşımaması. Diğer konular tartışılır.

Muhendis
8 ay önce

Yalanciyi seetmiyolar ya.at yalanı incitme millet nasıl olsa kavun inanır.kimsenin Fazıl beye böyle birşey dediği yok beyler dikkatleri genel merkezden başka taraflara çekmeye çalışıyor bu troller inanmayin

Tcas
8 ay önce

Yaa muhendis kardes konusuyodun rahat rahat bugun gorduk fazil ciftciyi fetocu vatan haini ilan etti hepimizi

CpCbirdCpC
8 ay önce

Yavus kuşu; çok değişik bir kuş familyasından gelmektedir. Guguk kuşu ile karabatak eşleşmesi sonucunda ortaya çıkan absürt bir cins olan yavus kuşu, bilim adamları tarafından Cuculus Pygmeus Carbo olarak adlandırılır. Havada, karada, suda, toprağın altında, karın altında her yerde yaşayabilir. En belirgin özellikleri karabatak gibi sinsi ve nereden çıkacağı belli olmayan aynı zamanda guguk kuşu gibi kalleş büyüdüğü yuvayı dağıtan nankör bir tür olmalarıdır. Yavus kuşları tehlikeli bir tür olduğu için Afrika’da onlar için bir beddua türemiştir. Türkçe anlamı şu şekildedir; Eyy yavus, uçak motoruna kaçasın, kuş gribi olasın, kanatların yoluna, tüylerin döküle. Bazı yerlerde bu türün uğursuzluk ve bela… Devamını oku »

SAW Teknik
8 ay önce

Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi Tanrılar bile kurtaramaz. C.Süreyya

Koyu sarı sendika
8 ay önce

Akıllı insanmı?

A bakım
8 ay önce

Burada birlik olmak çok önemli. Bakın ne dıyor sefa bey; birinizin veyahut bir kaçınızın başına bir şey gelirse , yeniden işe girene veya işe iade edilene kadar aynı maaşını siz ödeyin. Bunu yaptıgımız gün KAZANACAGIZ!

Hiç bir güç birlik olanların karısısında duramaz.

CENTER
8 ay önce
Reply to  A bakım

PİLOT lar bunu yapıyor

teknik saw
8 ay önce

Fazıl Bey saw a geldi telegram ile burada Ahmet bey için bazı ithamlar var açıklama yapmak istiyorum dedi. Bu açıklamada şirketinin çalışanını açık açık tehdit etti ve bize hiç bir ithamda bulunmayarak direk fetöcü hareketlerde bulunduğumuzu söyleyerek çalışanını teröristlerle bir kefeye koydu. Yaptığı açıklama için kendisini tebrik ediyor ve devamını dört gözle bekliyoruz. Bu arada çalışma saatimizden çalarak yaptığı görüşmede şirketimize verdiği adam saat kaybının parası bizden çıkıcak galba.

Saw teknik base
8 ay önce

Öncelikle bize fetocu diyen arkadaşa şunu soruyorum. Biz 15 temmuzda iş yerinde çalışıyorken, dışarıda darbe girişimi varken, siz yönetici kesiminden neden hiç kimse iş yerine gelmedi ya da içinizden bir taneniz de çıkıp postadan bir mail atamadınız. Yani kimin ne olduğu zaten buradan belli değil mi. Kimin oyun oynadığı belli değil mi. Evet yüce askerimiz kuzey ırakta savaşıyor. Ama sen darbede gelip bizimle omuz omuza mücadele verdin mi? Bu soruların cevabını verdiysen o zaman gerçek bir yöneticisin. Ayrıca biz vatanını milletini şirketini seven insanlara böyle bir suçlamayla nasıl karşımıza gelip çıkabiliyorsun. Sen yöneticiliği gerçekten hakketsen bu şekilde konuşma yapmaman gerekirdi?… Devamını oku »

Saw Teknisyen
8 ay önce

Sefa abi bizim şirketimizde birinci derece iş arkadaşları dışında THY Teknik denildiğinde akla gelen ilk kişi sen oluyorsun keşke bu sendikal oluşuma sen öncelik etsen ve bizimle dalga geçen bu sendikadan kurtarsan…

Saww Tech
8 ay önce
Reply to  Saw Teknisyen

Aslında Sefa Bey Biz Teknisyenlerin Adına Bu Oluşumu Oluşturmak İçin Tüm Detaylı Bilgilere ve Tecrübeye Sahip. Sefa Beyy Bu Oluşumda Biz Arkadaşların Yanında Olursanız Bizlerin Daha Çabuk Oluşumu Oluşturup Çoğu İsteğimizi Sayenizde Süreci Biraz Daha Hızlandırarak Alabiliriz Diye Düşünüyorum.

Yazık
8 ay önce
Reply to  Saw Teknisyen

ya adam bedava danışmanlık yaparım diyor. Bu yükü kaldıramam demiş daha ne desin. İçimizden kimse çıkmaz mı? Baksanıza eskiden ne haklar alınmış. içimizden birileri mutlaka çıkacaktır ben şahsen inanıyorum.

Tk1
8 ay önce
Reply to  Saw Teknisyen

Öncelikli mesele, ilk adım biz çalışanların sendikadan istifa edip sendikayı yetkisiz bırakmak. Bu bizim birliğimizi ve beraberliğimizi gösteren büyük bir adım. Sonrasında herşey kolayca hallolur inşallah.

Self
8 ay önce
Reply to  Saw Teknisyen

Teknisyenlenler ilk ölce yaptığı işi anlaması gerek ofiste fotokopi çekmeye gelmez

Uc Tek Sen
8 ay önce
Reply to  Saw Teknisyen

hep baskalarindan yardim dileneceginize kendi ayaklariniz uzerinde yuruseniz.. adam zaten ben ucretsiz danismanlik yaparim..ki zaten isi olmamasina ragnen herkese tavsiye verip yol gosteriyor.

İşçinin gücünü gösterme zamanı
8 ay önce

Arkadaslar. Bu arkadaslarimiz bizim icin dikdurdukar. Savunduklari sey bizimde hakkimızdı. Yönetim tarafından digerlerine gözdağı vermek amacıyla işten çıkardılar. Bu şekilde birkez daha haksızlığa başkaldıranları, hakkını savunanları susturacaklarını düşünüyorlar. Bu kardeşlerimize sahip çıkmalı onların bu zor zamanında yanlarında olmalız. Ki böyle davrandığımız şekilde yönetim artik bu şekilde göz korkutamayacağınıda öğrenmiş olsun. Ellereinde kullanabilecekleri baska koz kalmasın. Bu fikirler ışıgında bu arkadaslarımızı korumaya almak icin yardım kampanyaları düzenlemeliyiz. Arkadaslarımızı yolda bırakmadan yeni bir iş bulana kadar onların yanlarında olmalıyız.

Uted
8 ay önce

Uted bu konuya el atmalı. Arkadaşlar işe aide edilene veya yeni iş bulana kadar bizler uted aracılığı ile maddi destekde bulunmalıyız.

başaracağız
8 ay önce

bu uted olabilir. sefa abi isterse o olabilir yada başka bir fikri olan varsa oda olabilir fark etmez.
yalnız bu disklike atan şahsiyet(siz) ne yi beğenmedi çok merak ediyorum.

Fikir
8 ay önce

Bir bagıs platformu olabilir. Ornegın patreon.com gibi. Arkadaslarımız kendıne hesap acar orada. Bizde bagıs yaparız. Banka hareketınden korkan baskası uzerındende yollayabılır.

Authorized Staff
8 ay önce

15 ay dağlarda terörist peşinde kelle koltukta gez, buz gibi taşlarda uyu, aç kal sonra gelsin adamın biri kendi çalışanlarına terörist benzetmesi yapsın yazık. Düşman askeri değiliz biz, gavur değiliz, terörist değiliz biz bu vatanın öz evlatlarıyız.

Teknisyen
8 ay önce

Fetö mü, işimizle tehdit etmeyi geçtiler hapisle tehdit ediyolar. ALLAH BELANIZI VERSİN, ALLAH BELANIZI VERSİN!!!!!!

Phoenix
8 ay önce

Arkadaşlar panik yapacak bir durum yok. atılanlar geri dönüş davasını zaten kazanacaklar. Şimdi bu arkadaşların yapacağı ilk şey kendi geri dönüş davaları ile beraber aşağıda yazan arkadaşların dediği şekilde FÇ ye dava açmaları, Ardından sendikal hakkımızın gasp edilmesi ile alakalı şikayet edilebilecek bütün birimler ve medya kuruluşlarına durumu bildirmeleri gerekiyor. Bu arkadaşlar Sefa abi ye gidip danışsınlar beraber bir yol haritası çizelim. Bizler de bu 16 kişiye destek olacağız,gerekirse para toplayıp onlara verelim. her ay kuyumuzu kazan sendikaya sendikaya en az 150TL veriyoruz. Bu arkadaşlara herkes 50tl versek ne olur. Onlarda bize önderlik edecekler. Bu şekilde durumu lehimize çeviririz. Kesinlikle… Devamını oku »

hadi hep birlikte
8 ay önce
Reply to  Phoenix

herkes 10 tl atsa kimseye koymaz. Lütfen herkes birlik duygularını ortaya çıkarsın. güvenilir bir yerde bir fon oluşturup bu arkadaşlarımıza paylaştırılsın.

yokmu
8 ay önce
Reply to  Phoenix

okadar kişi içinde bu f.ç nin konuşmalarını kayda alan yokmu.

f,ç,
8 ay önce
Reply to  Phoenix

ses kaydı var

Tech by saw
8 ay önce

-Bu yaptiginiz FETÖ vari bir girisimdir…
Fazli İftçi

Tech by saw
8 ay önce
Reply to  Tech by saw

-Bizi başka sendikalarla karşi karsiya getirmeyin
Fazli İftçi

Tech by saw
8 ay önce
Reply to  Tech by saw

-Ordumuz “kuzey irakta” savaşirken siz nelerin peşindesiniz..
Fazli İftçi

teknik saw
8 ay önce
Reply to  Tech by saw

evet askerimiz kendileri üzerinden prim sağlamaya yapay bir gündem yapıp duygu sömürüsü yapmaya çalışanlar için kuzey ırakta 😀 güya utanın siz ne derdindesiniz demeye çalıştı ama onuda beceremedi