TEI, SHGM'den Tasarım Organizasyonu Onayı Aldı: Yerli Havacılık Motorlarında Yeni Bir Adım

TEI, SHGM’den Tasarım Organizasyonu Onayı Aldı: Yerli Havacılık Motorlarında Yeni Bir Adım

Türkiye’nin önde gelen havacılık motoru üreticisi TEI, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) süreçlerini başarıyla tamamlayarak yerli ve milli havacılık motorlarının tip sertifikasyonu için gerekli olan “Tasarım Organizasyonu Onayı”nı (TOO) almayı başardı. TOO için SHT-21/EASA Part 21 mevzuatına uygun olarak sistemli, planlı ve risk yönetimine odaklanan bir yaklaşımla organizasyon ve süreçlerin prosedürlerinin oluşturulması gerekiyordu. TEI, SHGM tarafından yapılan denetimler sonucunda uluslararası sertifikasyon kriterlerine uygun tasarım yetkinliğini kanıtladı ve yerli ve milli olarak geliştirdiği motorların sertifikasyonunu bu yetki kapsamında gerçekleştirecek olan ilk şirket oldu. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, TEI’ye verilen bu onayı değerlendirerek, TEI’nin Türkiye’nin savunma sanayisindeki önemli bir başarısı olduğunu vurguladı ve TEI yönetimini ve çalışanlarını tebrik etti.

TEI, Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olan TEI-TS1400’ün uluslararası sivil sertifikasyon sürecini de tamamlamaya hazırlanıyor. Ayrıca, TEI, 2018’den bu yana A400M askeri kargo uçaklarında kullanılan TP400 motorlarına sunduğu parça bakım hizmeti ile Avrupa Sivil Havacılık Ajansı (EASA) tarafından verilen Part 145 Bakım Organizasyonu Onayı’nı da almıştı. TEI, bu başarılarla Türkiye’nin askeri ve sivil havacılık alanında ihtiyaç duyduğu motorları sertifikalı olarak geliştirerek ülkenin motor alanındaki özgürlüğünü ve küresel ölçekteki rekabetçiliğini artırmaya devam edecek.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ re66 02af 13b3 9c45 9807 5335 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ re66 02af 2154 d2d1 5945 8535

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir