TEC TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KÖTÜNÜN İYİSİ- SENDİKALARDA AHLAKİ EROZYON

TEC TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KÖTÜNÜN İYİSİ- SENDİKALARDA AHLAKİ EROZYON

TEC TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KÖTÜNÜN İYİSİ- SENDİKALARDA AHLAKİ EROZYON-KADROLU AVUKAT YERİNE SÖZLEŞMELİ AVUKAT- EŞEL MOBİL UYGULAMASINA KİM KARŞIYDI…

Haberini yaptığımız üzere, DİSK konfederasyonuna bağlı Birleşik Metal İş ile Turkish Engine Center (TEC) çalışanları arasında sürdürülen Toplu İş sözleşmesi sona erdi. Sendikanın grev kararı alması ve bunu işyerlerine aşamasından sonra olası grev durumunda neler yapılması ile ilgili sendika tarafından bir de eğitim verildi.  Bu aşamaları sizlere duyurmuş idik.

Sendikal süreç başladığından imzalanana kadar geçen sürede TEC çalışanları ile ilgili sendikadan yollanan tüm bildirileri ve faaliyetleri sizlere anında ileterek vazifemizi yaptık.

Bildiğiniz üzere THY/Teknik A.Ş toplu iş sözleşmesi sürecinde de birlikteydik. Çalışanlara elimizden gelen desteği gösterdik. Bu desteği gösterirken Teknik A.Ş ve Sendikanın yönetimleri ile kötü olduk. Aslına bakacak olursanız, bizim görevimiz toplu iş sözleşmesindeki süreci aynen aktarmak olmasına rağmen biraz ileri gittik. Çünkü çalışanlara gerçek bilgiler verilmeliydi. Yalan,dolanlarla çalışanlar kaldırılmamalıydı. Çalışanların yanı sıra, gerek işveren ve gerekse sendika tarafından yapılan yanlışlara da yer verdik. Yani,bir nevi SANAL SENDİKACILIK yaptık.

İşe yaradı mı?R.  Tabii ki, HAYIR Tokmak başka elde davul başka elde olunca sonuca gidemiyorsunuz. Ben toplu iş sözleşmelerini, çalışanlarla işveren arasında oynanan futbol maçına benzetiyorum. Galip gelebilmek için çok fazla özveriye ihtiyaç var. Futbol maçındaki kuralları işverenler adına siyasi hükümetler zaten belirlemiş. Sizlerin bu kuralları değiştirme şansınız yok… Ancak her ne kadar maça 1-0 yenik başlasanız da en azından beraberlik (enflasyonist baskılardan mümkün olduğunca kaçınma) mümkündür. Bunun için de sözde değil özde sendikacılık yapılması gerekiyor. 

Bu nedenle sizin futbol takımınıza seçtiğiniz oyuncuların önemi çok büyük. Hele hele seçtiğiniz takımınızın oyuncuları şike yapacak karakterde ise beraberlik bile hayal olur. Sandık önünüze geldiğinde, aman ya boşver ne uğraşacağım,seçimle hiçbir şey değişmez diyerek sendika seçimlerine ağırlık koyamıyorsanız işiniz daha o zaman bitmiş demektir. Çünkü işverenin sizin aranızdan seçtiği kişiler göreve gelecek ve al gülüm ver gülüm tarzı sendikacılık başlayacaktır. Tabela dernekleri ve tabela sendikacılığı işte bu şekilde seçilir ve efendilerine hizmet ederler. (Çünkü onlara örgütlenebilmeleri için gerekli zaman ve imkânlar işverenler tarafından bol bol verilir )

Her nedense bu girişi yapmak istedim.

Birleşik Metal İş’in genel sekreteri Özkan Atar ve Emrah Can Ülkü Bey sağ olsun her gelişmeden bizi ve okullarımızı bilgilendirdiler. Ellerinden geleni yaptılar diyebilirim.  Ayrıca, toplu iş sözleşmesi süreci aşamasında yaptığımız yayınlar için teşekkür etmenin yanı sıra alınan sonuç üzerine fikrimi sordular.

Kötünün iyisi dedim. Çünkü bu sözleşmenin en kötü yanı 3 senelik bir süreci kapsamasıdır. İki senelik toplu iş sözleşmesi yapmak için oturup, işveren tarafından 3.sene istendiğinde top size geçer. Çünkü 3.sene hesapta yoktur ve bu 3 sene isteği akıllıca yönetilmelidir. Sendikanın 3. sene kozunu yeteri kadar iyi kullanabildiğini düşünmüyorum. Ayrıca, 3.senenin enflasyonun yanı sıra, 3.senenin ilk altı ayının sonunda +3 almanın yeterli olmayacağı kesin.

Bence ne yapıp edilmeli ve 2 senelik toplu iş sözleşmesi 3 seneye çıkartılmamalıydı.  Çıkartılmak zorunda kalınırsa da mutlaka daha fazla ekstra iyileştirmeler sağlanabilmeliydi.

Çünkü ülkemizin birkaç sene içinde yüksek enflasyonist baskılardan kurtulabilmesi bence mümkün görünmüyor. 

İşveren tarafından verilen enflasyon + rakamlar aslında kötü değil. Kötü olan enflasyon derken reel enflasyonun uygulanamaması.  Alışılagelmiş enflasyon gibi rakamları vermeyip, sadece her altı ay sonrasında, hükümetin enflasyon rakamı olarak yayınladığı rakama reel enflasyonun rakamı ilave edilerek alınan toplam değerin yarısını verseler çok daha iyi olurdu. Tabii ki resmi enflasyon rakamı hükümetin elinde.Reel enflasyonu nasıl hesaplayacağız derseniz. Buda mümkün. Hükümetin açıkladığı resmi enflasyon rakamı gibi sendikaların bağlı olduğu konfederasyonlarda reel enflasyonu açıklarlar. Hükümetin açıkladığı enflasyon rakamı ile ,işçi konfederasyonlarının açıkladığı enflasyon rakamı toplanır ve ikiye bölünerek uygulanabilir.  Bu şekilde, ortayı bulmak mümkündür.

Rahmetli Erbakan zamanında tatbik edilen eşel mobil sistemi hala devam etse idi, toplu iş sözleşmelerine gerek bile kalmazdı. Bu işçi lehine getirilen ve uygulamasını iş hayatında bizzat gördüğüm bu sistem, sendikalardan başka tüm çalışanların işine gelmişti. Sizce neden sendikaların işine gelmemiş olabilir?

Cevap; Eşel mobil sisteminde enflasyon verisi her ay anında maaşlara yansıyordu da ondan. Eeeee işçi mağdur olmayınca sendikaya ne iş düşecek ki? 

Ancak,yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim diye düşünürsek, TEC’in yaptığı sözleşmeyi, Teknik AŞ’nin ki ile mukayese ettiğimizde daha iyi olduğu görünüyor Teknik AŞ’nin sözleşmesi daha iyi geçseydi TEC de daha farklı rakamlar ile karsımıza çıkar ve rekabet olurdu diye düşünüyorum.

Şimdide yine bizim, adı Çelik İş iken başına “Öz” ekleyerek Özçelik İş tabelasının konması dışında pek de sesi sedası çıkmayan sendikamıza bir bakış atıp oralarda ne oluyor bakalım.

Önce içimi bir dökeyim sonra genelge mağdurlarından avukatlık ücreti olarak alınan %10 ödemelere bakalım.

İşçi için, çalışan için, gecesini gündüze katan ve “işçinin ücretini alın teri kurumadan veriniz.”  sözünü şiar edinen Özçelik İş sendikasının başkanı Yunus Değirmenci beyefendi, arabasını değiştirmiş ve 740 BMW almış. Yakışır…

Umarım bu aracı kendi kişisel geliri ile almıştır.  Yunus beyefendi, bu aracı, sendika aracı olarak değil özel aracı olarak kullanacaktır diye düşünüyorum.

İşçilerin aidat paraları ile alındı ise Öz metal İş in şube başkanları da var. Onlara da böyle lüks otolar alınmalı. ( https://www.airlinehaber.com/sendika-baskanina-milyonluk-luks-araba/ )

Allah Kazasız belasız kullanma nasip etsin diyelim.  Ancak aracın içine pek yakışmamış. Ynus Değirmenci ye Acilen kilo vermesini tavsiye ederim. Aracın muhteşemliği, Bay Yunus’u silmiş süpürmüş. Bu araç makam aracı olarak kullanılmak üzere tasarlandığından özel şoför de gerekli. Tabii ki şoförün maaşı ve giderleri de Bay Yunus tarafından karşılanacak olmalı… İşin kötüsü Hava-İş’in başkanının da araç merakı var. Koskoca Hava-İş’in başkanı Audi 5 midir 6 mıdır işte ona binecek değil ya… Audi’yi bence korumalarına tahsis etmeli diye düşünüyorum.

Bir zamanlar Genel Maden İş sendikası başkanı Şemsi Denizer vardı. Adı Jaguar Şemsi ye çıkmıştı. Arabası Jaguar’ın o zamanki en lüks modeli idi. Şemsi Bey o aracı Türk –İş in garajında saklar ara sıra binerdi. O zamanlar Türkiye ayağa kalkmıştı.

Sendikanın parası ile alındığından inanılmaz tepki gördü. Bir an düşündüm de bizim Yunus Efendi de aynı hatayı yapmış olabilir mi diye.  Yaptıysa işçinin yüzüne bakamaz bunu bilsin

Evet, geldik genelge mağdurlarından alınan %10 Avukatlık ücretine…

Öncelikle bu konuda daha önce yazdığım yazıya bakmak lazım. ( https://www.airlinehaber.com/thy-ao-teknik-as-yonetimi-ozcelik-is-sendikasi-ve-uyelerinin-dikkatine/ )

Ne demişiz? Avukatlık ücretini sendika ödemeli 

Neden demişiz? Çünkü TEKNİK A.Ş deki aklı evvel birinin toplu iş sözleşmesi dışında “ben yaptım oldu” mantığı ile yayınladığı ve uyguladığı GENELGE toplu iş sözleşmesi dışında uygulandığından doğal olarak sendika tepki gösterecekti ve gösterdi de…Sendika işvereni mahkemeye verdi ve kazandı. Ne kazandı? Üyelerinin geçmişe yönelik kaybını… Her nedense gecikme faizini de işverenden almadı. İşveren genelgesi yayınlanır yayınlanmaz sendika mahkemesini açmıştı. Kimin için açtı çalışanları için.  Geçmişe dönük paraları alıp mağdurlarına dağıtması işin olması gerekeni. Çünkü üyeler varsa sendika var.

Ancak,tarafıma THY tarafından ödenen mağduriyet sürelerine yönelik ödemelerden Sendikanın %10 avukatlık ücreti aldığı tarafıma iletildi. Yahu, koskoca sendikanın kendi kadrolu avukatları yok mu? VAR OLDUĞUNU BİLİYORUM.

Peki, sendika kadrolu avukatını kullanmayıp sözleşmeli avukatını kullandıysa bu onun bileceği iş. Üyeler sendikaya her ay tıkır tıkır aidatını ödüyor. Bu paralar neden kesiliyor? İşte bu tür çalışanlar aleyhine yapılan uygulamaları önleyebilmek için. Peki bu %10 da neyin nesi oluyor? 

Bu adil olmayan ve sendikanın ödemesi gereken %10’luk sözleşmeli avukat ücretini üyeler değil, Özçelik iş ödemelidir. NOKTA

Kadrolu avukatları bulunan Özçelik İş sendikası %100 kazanılacağı belli bu davayı sözleşmeli avukata verip ne yapmak istemiş olabilir? İlgili dava kadrolu avukatlarına verilse hiçbir ücret ödemeyecek olan Teknik A.Ş genelge mağdurları, Çelik İş’in sözleşmeli Avukat tutması nedeniyle toplam olarak ne kadar Avukatlık ücreti ödeyecektir?

Genelge mağdurlarından kesilen bu paranın toplam miktarı ne kadardır? Bu paranın tamamı sözleşmeli avukata mı verilecek yoksa bir kısmı sendikaya mı kalacaktır?

Sendika çalışanlara şeffaf olmalı, bu soruların cevabını vermelidir. Yoksa bu aidat dışı alınan paralar sendika yöneticilerinin kullanması için lüks otomobiller alınabilmesi için mi tahsil edilmektedir?

Geri

44
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Teknisyen

Yunus Değirmenci denen HARAMZADE tüm Türkiye’ye rezil rüsva olmuştur. Benim gözümde ona yoldaşlık eden temsilcilerde rezildir. Thy Teknik özçelik iş sendika temsilcileri. Tasarruf diye personele hediye dağıtmadığını söyleyen siz değilmiydiniz. (hediyeniz batsın sizden gelen hiçbirşeyi istemiyorum bu arada yanlış anlaşılma olmasın) Şimdi siz bu haberlerin arkasına neyin davasını devam ettiriceksiniz? utanmadan nasıl geziceksiniz hangarlarda. yüzünüz kızarmıcakmı? Bu yorumu yunus a okutun. Sendikacılara okutun, temsilcilere okutun. Sizler haramzade haysiyetsiz karaktersiz insanlarsınız . Boğazınızdan geçen lokma haram içtiğin su haram ,çocuğuna aldığın çikolata haram, annene babana aldığın ilaç haram. Böylemi devam edeceksiniz hayatınıza. kendinize gelin artık. terkedin şunları. temsilci bulamasınlar kendilerine.

Hüsnü şakrak

Normal yüzü olan insanlar rezil olur.
Bu tip insanlar gazetedeki kendi hakkındaki haberi okurken göbeğini kaşıyip kahkaha atar.umurunda bile olmaz..

Eski kurt

Yılbasında esantıyonlarımız nerde? Para yok .Ramazanda arkadaslarla bir yemek yesek barı.Cevap para yok..Bayramda calısanlara bayram cıkolatası veya sekeri dagıtsak .Para yok. İyide arkadas bu kadar manevi seye para yokta ,1.8 lık bir harcama ile binecegin arabaya nasıl buldun.?Hani sen çok iyi müslümandın .Senin oglunda sendikacı ona hangi arabayı almayı düsünüyorsunuz baba ogul oturup karar verdinizmi? Eski baskanı biraz fazla hak hukuk isleri ile ugrasıyor diye tekme tokat makamını basıp istifa ettiren size göz yuman HAK İS büyük baskanı ! Mahmut efendi bu konuda ne düsünüyor acaba .Netice olarak yıllarca bu cizgide mücadele edip bu gün iktidara gelmeyi basaran bu görüsü… Devamını oku »

tkasd

ohhh okudukça rahatladım

Teknisyen

Arkadaşlar. 3 önemli noktamız var. İstanbul, Ataturk, Saw. Üç noktada aynı anda organize olmamız gerekiyor. En azından noluyor demek lazım. Gerçekten böyle susarak olmayacak bu iş. Ben yarın 14.00 15.00 saatleri arasında Atstürk havalimanında yeni hangar c kategori altında bir toplanalım derim. Şu sendika temsilcileri gelsin. Oraya 50 tane adam gelse, gören gelir. Söylediğim noktayı herkes biliyor c kategorinin altında iki tane board odası vardır zaten. Sömürülüyoruz resmen susmayalım artık bunlara. Bu yoruma yorum yaparak gelecekler sayısını yükseltipbirbirimize destek olabiliriz. Gidelim ilk etap ta birşey yapmayalım sadece duralım. Güç bize geçtiği zaman ise sesimizi tüm hangar duysun. Saw ve ısl… Devamını oku »

Teknisyen

Utur bir sonraki organizasyonda, buluşmada ordaki bilgisayarlar bizi bu sendikadan kurtaran bilgisayarlar olur. Kimse kimseye güvenmiyo tamam. Korkuyoruz haklıyız, birlikten kuvvet doğar beyler.

Eeeeey sendika

Sawdakiler olarak guzel bir sayiya ulastik. Artik tekrar birlik olmaya başlıyoruz. Her lokasyonda tum teknisyenler bir araya gelmeli. Sonra biz ne dersek olacak diyip yumrugu masaya vurmali

müstahak

Tepkisiz,sorgulamaz,umursamaz çalışanlara böyle sendikacılar yakışır ben olsam her markadan lüks araba filosu kurardım hatta helikopter falan da alırdım nasılsa karışan,eden yok.

Doğruya doğru

Turkish engine center lıların sözleşmesi daha iyi. biz çok ucuza gittik.

Hüsnü şakrak

Valla başkan az bile yapmış.ben olsam Rolls Royce alırdım.jantlara da altın kaplama yaptırırdim.Arkaya da aidatlar sağolsun yazisi.bizim gibi inekler çok ne de olsa.her ay sağılan binlerce inek var. Geçen ay ve bu ay da 10.3 davası farklarından da güzel sagdilar aferin bize.maasallah
Aidatlara zam yapılsın 280 TL nedir Allah aşkına 1000 TL olsun.baskana helikopter alalim.

Koyu sarı sendika

Dediğiniz gibi yasal faizi talep etmedi, Çelik işin sözleşmeli avukatı işi bitiremedi arabulucu ödün vererek mahkeme kararını hiçe sayarak anlaştı, 3 milyon arabulucu götürdü, yaklaşık 10-11 milyon avukat götürdü ancak ne kadarı onun payı açık değil, havacılık şubesi uyuyor yada sessiz modda! 250-300 lira aidat verecen sonra böyle bir davada muazzam para kesecek, temsilcileri bile tabi kesecek derse yapacak bir şey yok Yunus efendi yakında helikopter alırsa şaşırma tatlıbalda jet alır. Sendika’ya bile laf söylenmiyor! Arkanızda iktidar desteği varken bu işi çözerdiniz ama istemediniz derdiniz koltuk sevdası!!

Öz çelik iş turizm magduru

Bir sendika düşünün ki göz göre göre yiyor. Kravatlı mafya gibi işçiden haraç topluyor. Alıyor ama vermiyor.

Sanal Sendika

başkanım yine muhteşem içi dolu dolu bir makale.Tebrik ederim.

bu millete az bile

Hesap sormayan çalışanlar varken ben olsam en pahalılarından filo kurardım. Balık baştan kokar,onca dış borç,ithalat,döviz rekorlarına rağmen saraylara,uçaklara,arabalara,havaya tonla para harcayan başta olursa sendikanın ağası da böyle olur,olmayan itibarlarını böyle şeylerle kazanacaklarını sanırlar parası sokağa atılan cahil,neme lazımcı,şakşakçı millet de seyreder sonra fakiriz,geçinemiyoruz diye ağlarlar…