TAV Havalimanları, 100 Milyon Yolcu Hedefini 2024'te Aşmayı Planlıyor

TAV Havalimanları, 100 Milyon Yolcu Hedefini 2024’te Aşmayı Planlıyor

Küresel havalimanı işletmeciliğinde öne çıkan markalardan biri olan TAV Havalimanları, 2024 yılında 100 milyon yolcu hedefini aşmayı planlıyor. 8 ülkede 15 havalimanını işleten şirket, coğrafyasına yeni noktalar eklemeyi amaçlıyor. 2021 yılında yüzde 22’lik bir artışla 96 milyon yolcuya hizmet verdiklerini belirten TAV Havalimanları CEO’su Serkan Kaptan, şirketin cirosunun yüzde 25 artarak 1,3 milyar euroya ulaştığını açıkladı.

CEO Serkan Kaptan, pandemi sürecinin ardından hava yolculuğundaki artan talebin etkisiyle, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan olumsuzluklara rağmen Batı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısında önemli bir artış yaşandığını ifade etti. Rusya’dan gelen trafikte yüzde 40’lık bir azalma görülürken, Almanya’dan yüzde 24, İngiltere’den ise yüzde 58 artış kaydedildi.

Yurtdışında umre ve hac kısıtlamalarının kalkmasıyla Medine’ye olan yolcu trafiğinde yüzde 49 artış yaşandığı belirtildi. Çin’den Batı’ya giden ticaret rotası üzerinde önemli bir kargo durağı olan Almatı Havalimanı da yüzde 32 artışla 9.5 milyon yolcuya ulaştı.

Şirketin gelirlerinin yüzde 61’ini yurtdışı operasyonlarından elde ettiği bilgisi paylaşılırken, TAV Havalimanları’nın önümüzdeki yıllarda Antalya, Ankara ve Almatı’da yapacağı yaklaşık 1.2 milyar euroluk yatırım ve 2024’te Almatı, 2025’te Antalya ve Ankara’da devreye girecek yeni terminallerle kapasite artışı hedeflendiği açıklandı.

TAV Havalimanları, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinde yeni havalimanları ve terminallerle büyümeye devam ediyor. Şirket, gelecekteki büyüme planlarını oluşturmak üzere 2021 ile 2025 arasında 2.5 milyar euroluk bir yatırım programını hayata geçiriyor. Bu program kapsamında özellikle ön kira ödemeleri ve satın almalar gerçekleştirilecek.

Kaptan, küresel havacılığın hala büyümeye devam edeceğini ve TAV Havalimanları’nın bu büyümeden pay almak için avantajlı bir konumda olduğunu belirterek, Türkiye’nin en büyük yedinci havacılık pazarı konumunda olduğunu ve önümüzdeki yıllarda altıncı sıraya yükseleceğini öngördü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir