featured

TATLIBAL’A BALLI MAAŞ…

Hava İş sendikasının tüzüğe göre 6 yöneticisi profesyonel olarak görev yapıyor. Bunlar; Başkan, Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreter, Genel Mali Sekreter, Genel Teşkilatlanma Sekreteri, Genel Eğitim Sekreteri. Bu yöneticiler seçildikleri anda çalıştıkları kurumla ilişkileri kesiliyor ve sendikadan maaş almaya başlıyorlar. 2016 yılı rakamlarına göre Başkan 13.000 TL, diğer 5 yönetici ise 11.000 TL alıyor. Bu rakama senede 4 kez alınan ikramiyeleri de ekleyince Başkanın maaşı aylık 17.500 TL’ye yükseliyor. Kalan 5 profesyonel yöneticin aylıkları ise 15.000 TL’ye yaklaşıyor. Aylık 400 TL yemek parası, bayramlarda 500 TL tutarındaki Carrefour kartı, araç ve benzin paraları ile temsil gideri altında yapılan harcamalar da dikkate alındığında sağlanan avantajlar ciddi rakamlara ulaşıyor. Yöneticilerin kendileri ve aileleri için yaptırılan sağlık sigortalarını da unutmayalım. Sendikada danışman unvanı ile işe başlatılan THY eski insan Kaynakları Başkanı Serdar Uygur’un da Yönetim Kurulu üyeleri ile aynı aylık ücretle çalıştırıldığı iddiası da sendika kulislerinde seslendiriliyor. Uygur ile ilgili bir diğer iddia ise, 2016 başında imzalanan Toplu iş Sözleşmesinden hemen sonra İngiltere’ye lisan kursuna gittiği ancak maaşını almaya devam ettiği yönünde…
TEMSİLCİLER DE MAAŞA BAĞLANMIŞ.
İddialara göre Uçuş görevleri devam eden uçuş işletmedeki sendika temsilcileri Arda Ersümer ile Erkan Kayhan da maaşa bağlanan sendikacılardan...Ersümer ve Kayhan “toplantılara katılıyoruz” gerekçesi ile ücret talep edince bonkör Sendika yönetimi onları da eli boş çevirmemiş. Geçtiğimiz yıl ayda 2.000 TL ücret alan Ersümer ve Kayhan’ın bu yıl maaşlarına zam yapılmış. Diğer işyeri temsilcilerine ise maaş ödenmiyor.
AVUKATA AYDA 29.000 TL ÜCRET !
Sendikada dikkat çeken harcama kalemlerinden birini de Avukatlara ödenen aylıklar oluşturuyor. İşbaşına gelir gelmez Uluköklü Partners isimli Hukuk Bürosu ile anlaşan Hava İş Yönetiminin bu büroya ödediği iddia edilen aylık ücret dudak uçuklatıyor: Ayda tam 29.000 TL ! İddialara göre, Uluköklü’ye ödenen 29.000 TL ile ilgili Yönetim Kurulu kararı bulunmuyor.
Hukuk bürosu deyince aklınıza değişik alanlarda uzmanlığı bulunan 8-10 avukatın çalıştığı bir büro gelmesin. Sadece 3 avukat var büroda. Biri şirkete adını veren Şeniz Uluköklü, diğeri Katharina Sophia Cihan Akyürek.  Üçüncü avukat ise 2013 yılında Hukuk Fakültesini bitiren bir-iki yıl öncesine kadar stajyer avukat olarak görev yapan Gülbeste Sabaz… Büronun web sitesine girdiğiniz zaman referanslarla ilgili bir bilgiye rastlayamıyorsunuz. Dolayısı ile, hangi şirketlere ve kurumlara hizmet verdiğini de öğrenemiyorsunuz. Yanlız ortada garip bir durum var. Büronun sahibi Şeniz hanım, Haziran 2015’e kadar Egemenoğlu Hukuk Bürosunda çalışmış. Buradan ayrılır ayrılmaz da kendi bürosunu kurmuş. Yani anlaşma bir hukuk bürosu ile yapılmış ise, ancak 2015 sonrası için mümkün. Anlaşılan Hava İş’le yaptığı müşavirlik sözleşmesi Uluköklü’ye büro kurdurmuş… Hava İş Kooperatifini de unutmayalım. Sendika yöneticilerinin Denetim Kurulunda olduğu Kooperatifin bütün Genel Kurullarında başrolde. Hatta Divan Kurulu üyeliği de yapıyor. Uluköklü’nün ayrıca Kooperatiften de ücret aldığı ileri sürülüyor.
HAVA İŞ’TE AVUKAT BOLLUĞU
Hava İş’e profesyonel anlamda hukuk desteği veren isimlerden biri de Avukat Rasim Kuseyri idi. 2011 Genel seçimlerinde AKP’den Hatay milletvekili aday adayı olan Kuseyri’nin adı son olarak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gündeme geldi. FETÖ’nün Yargıtay imamı olduğu ileri sürülen Kuseyri Eylül 2016’da tutuklandı. Hava İş Sendikasının Kuseyri ile nasıl bir çalışma yürüttüğü ve kendisine ne kadar ücret ödendiği ise bilinmiyor. Sendikanın profesyonel hukuk desteği aldığı avukatlardan biri de, Atılay Ayçin döneminde Hava İş’in hukuk danışmanlığını yapan ve davalarına giren Abdi Pesok… Sendikaya yakın kaynaklar, ideolojik olarak mevcut yönetimle ortak yönü bulunmayan Pesok’un sendika hukukuna hakimiyeti nedeniyle tekrar sendikaya davet edildiğini söylüyorlar. Ancak bu görevlendirme, ayda 29.000 TL ödenen bir hukuk bürosu varken buradaki avukatların zayıf veya yetersiz kalması nedeni ile yapıldı ise, sendikanın çıkarlarına uygun olmadığı da dile getirilen iddialar arasında. Pesok, Hava İş’in yanısıra Bursa Kristal İş ve Petrol İş gibi sendikaların da hukuk müşavirliğini yürütüyor. Pesok, Atilay Ayçin zamanında işten çıkartılan THY çalışanlarının davalarını üstlenmesi ile tanınıyor. Pesok’un bu davaları ücret karşılığı aldığı ve artan talep üzerine de Mecidiyeköy’de yaklaşık 500 metrekarelik büyük bir ofise geçtiği ve iki oğlunun da içinde bulunduğu geniş bir ekip kurduğu belirtiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. tek babama güvendim o da anamı …

  Cevapla
 2. 6 sene önce

  Yaw Ballıbal ve saz ekibi; hiçbir iş yapmadan bir çuval para alıyorsunuz. Bir de üstüne bu kadar şaibeli akçeli işler var hakkınızda.Bu nasıl iştir?

  Cevapla
 3. 6 sene önce

  Vize Takip memuru Tatlıbal’ın maaşı ayda 3000 lira.
  Sendika Başkanı Tatlıbal’ın maaşı 18000 lira(yan ödemeler dahil)

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Satın alınmış olsa da Audi’nin aylık kirasını, benzinini, OGS’yi, yedikleri yemekleri falan koyunca arkadaşın elde ettiği menfaatler 20.000 lirayı geçiyor. Gelir vergisi, ssk primleri falan koyunca Tatlıbal’ın çalışanlara maliyeti 30.000 lirayı buluyor.

   Cevapla
 4. 6 sene önce

  THY’de bir dönem avukatlık yaptım. Aldığım para 6.ooo TL idi. Bir torpil bulsaydım da sendikanın avukatı olsaydım keşke.

  Cevapla
 5. 6 sene önce

  Yahu AKemal,madem bu avukata 29000 lira veriyorsun bu avukatın tüm işçilerin davasına bedava girmesi gerekmez mi?

  Cevapla
 6. 6 sene önce

  Şu kaptana bak ya. Ayda 30 bin lira kazanıyor. Yetmiyor, 2 bin lira da işçinin aidatlarından tırtıklıyor. Utanma yok mu acaba?

  Cevapla
 7. 6 sene önce

  Ah Abdi Pesok ah…Sen de az değilsin. Hava İş atılanlara ses çıkarmaz, senin kartvizitini verirdi. Gariban işten atılmış, sen de onların sırtından % 10’ları alırdın. Son 15 senede herhalde 2000 kişinin davasına bakmışsındır.. Ortalama 5.000 liradan paraya bak abi.10 milyon Törkiş Lira.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   adam başı 5000 hesaplamışsın da. Bir kaptan atılınca 150.000 tl tazminat alır.Avukatın payı da 15.000 olur.

   Cevapla
 8. 6 sene önce

  Dinciler ve muhafazakarlar ne dincidir nede millidir. Dincilik işgalcilerin giderlerken ardında bıraktığı kirli peçetedir

  Cevapla
 9. 6 sene önce

  Hırsızlık diz boyu. Ulan birde müslümanız, miiliyiz diye geçinirler. Yokmu arkadaş uçuş işletmede kral çıplak diye ortaya çıkacak bir onurlu insan?

  Cevapla
 10. 6 sene önce

  Amatör yönetim kurulu üyelerinden birinde de BYLOCK ÇIKMIŞ
  SENDİKADA NELER OLUYOR

  Cevapla
 11. 6 sene önce

  BU BAŞDANIŞMAN NE MARİFETLİ İMİŞ ARKADAŞ
  ALİ KEMAL TATLIBALI AL KAFAYA, AVUKATLARI AYARLA HUKUK BÜROSU KUR, SENDİKA DAVALARINI
  GÖTÜR,KAÇ YAŞINDA BU UŞAK…. BU YAŞTA ON PARMAĞINDA ON MARİFET NERDEN GELİYOR BU GÜÇ. YOKSA PENSİLVANYA CİVARLARINDA BİR EL Mİ
  DOKUNDU BUNA.

  Cevapla
 12. 6 sene önce

  Kendi paraları olsa bunları yaparlarmıydı HARAM HARAM!!!!!!!

  Cevapla
 13. 6 sene önce

  Hukuk profesörünü kadrolu işe alsan vereceğin para 10 bin lirayı geçmez.Adamlar devlet üniversitelerinde 6-7 bin liraya çalışıyor. Hiç olmazsa adamlar yılların hukukçuları. Hakim-savcı yetiştirmişler. Sen bu hocaların yetiştirdiği 8-10 senelik avukata 29 bin kayme veriyorsun? Pes valla.

  Cevapla