featured

TAROM Boeing 737 bomba ihbarı nedeniyle İstanbul’a Yönlendirildi

Dün gece Romanya bayrak taşıyıcısı TAROM tarafından işletilen Bükreş’e bağlı bir Boeing 737 uçağı İstanbul’a divert etmek zorunda kaldı. Uçak Tel Aviv’den Bükreş’e geri dönüşünde bomba ihbarı uçağın planlanan varış noktasına ulaşamadan iniş yapmasına neden oldu. Olay yolcular için önemli gecikmelere neden oldu.

İstanbul’a divert

FlightRadar24.com, TAROM’un RO154 sefer sayılı uçuşunun bir gece uçuşu olduğunu ve Tel Aviv’den planlanan kalkış saatinin 23:30 ya da 23:55 olduğunu gösteriyor. Bu kalkışların varış saatleri 02:15 ve 02:40 olup, dün geceki uçuş daha sonraki programı takip etmekte.

İstanbul Havalimanı

Havacılık haberlerine göre, uçuş ekibi Bükreş’e doğru seyir halindeyken uçakta bomba olabileceği konusunda uyarıldı ve bunun üzerine İstanbul Havalimanı’na (IST) yönlendirildi. Uçak yerel saatle 03:33’te iniş yaptı.

İstanbul’a varışta uçak park edilmiş ve söz konusu tehdidin ciddi ve potansiyel olarak tehlikeli niteliği göz önünde bulundurularak patlayıcı olup olmadığı kontrol edildi. Uçakta bir bombaya rastlanmadı.

TAROM durumla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Uçakta 88 yolcu bulunmakta. Yolcularımıza verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı üzüntü duyuyor ve TAROM’un önceliğinin yolcularının ve mürettebatının emniyeti ve güvenliği olduğunu yineliyoruz.”

İstanbul, Tel Aviv’den Bükreş’e giden yolun üzerinde yer alıyor ve TAROM da düzenli tarifeli seferlerle bu havalimanına hizmet veriyor. Bu nedenle Romanya’daki yayınlar, olayın erken saatlerde meydana gelmesine rağmen ulusal havayolu şirketinin uçaktaki yolcular için yere iner inmez yardım sağlayabildiğini kaydetti.

Yerel saatle 11:30 sularında Bükreş’e doğru yola devam etmelerinin beklendiği ancak FlightRadar24.com’dan alınan verilere göre, YR-BGL kuyruk tescilli Boeing 737-800 tipi uçak İstanbul’da yerde bulunuyordu.

©AirlineHaber.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir