featured

Tarlada drone devri başlıyor: Yüzde 50’ye kadar tasarruf sağlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım arazilerini ‘drone’larla ilaçlama projesini Samsun’da hayata geçirdi. 500 dönümlük çeltik arazisinde yapılan ilaçlama ile yüzde 50’ye kadar tasarruf sağlandı, su kullanımı da 10’da bire düştü.
Dünyada başlayan endüstri 4.0 hareketine en hızlı adapte olan ülkelerden biri olan Türkiye, tarımda verimliliği esas alan bir modele geçiyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın en dikkat çeken projelerinden biri zirai insansız hava araçları yani ‘drone’lar. Drone ile ilaçlama modelini geliştiren Tarım Bakanlığı, ilk pilot uygulamayı Samsun’da hayata geçirdi. Drone’la ilaçlama sayesinde insan sağlığı korunurken verimlilik artacak, maliyetler de düşürülecek.
ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ DRONE VERİLECEK
Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde düzenlenen ‘Tarım Ormanın Geleceği Webinar Serisi’ dün gerçekleşti. “Toprağına Sahip Çık” sloganıyla düzenlenen webinar serisinin üçüncüsünde açılış konuşmasını Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Atanur yaptı.
Tarım Bakanlığı’nın tarımda dijitalleşmeye yönelik yürüttüğü projeleri paylaşan TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, 2050’de dünya nüfusunun 9.7 milyarı bulacağını ve tarımsal ürünlere talebin yüzde 70 artacağını söyledi.
Türkiye’nin nüfusunun da 100 milyonu bulacağını aktaran Yılmaz, şunları söyledi: “Dünyada 200 milyar dolarlık drone destekli çözümün 50 milyar doları tarım sektöründe kullanılıyor. Drone ile en fazla ihtiyaç duyulan alanlar çeltik, mısır, üzüm ve meyve bahçeleri. İlk pilot uygulamaya Samsun’daki 500 dönümlük çeltik arazisinde başladık. Drone ile ilaçlama yaptık ve yüzde 50’ye kadar tasarruf sağladık. Su kullanımımız 10’da bire düştü. Parkim zirai ilaç şirketinden ilaç alan çiftçilerimize drone’u ücretsiz vereceğiz. Mısır için de denemelere başladık.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. 3 sene önce

    Drone ile ilaçlama yapılınca su miktarı neden 10/1düşsün sebeb nedir?.Drone ilaçlama nasıl yapılmış kaç litre su alıyor dekara kaç litre su+ilaç katılıyor bir günde kaç dekar yer ilaçlar. NEDEN SAMSUNDA BAŞLANMIŞ. Bir dronenin fiyatı nedir ki çiftciye bedava verilecek. DİYELİM Kİ VERİLDİ BU DRONELERİ DEVLET Mİ ALIYOR KİM İTHAL EDİYOR.

    Cevapla
  2. 4 sene önce

    Bu ülkede tarım yapılıyor mu?

    Cevapla