TARİHTE BUGÜN MANŞ DENİZİNİ GEÇEN İLK KADIN

TARİHTE BUGÜN MANŞ DENİZİNİ GEÇEN İLK KADIN

HARRİET QUİMBY 11 Mayıs 1875, Michigan’da doğdu. Ailesi 1900´lü yılların başlarında San Francisco´ya taşıdıktan sonra gazeteci oldu. 1903´te New York kentine taşındı.

Quimby, New York´taki Belmont Park Uluslararası Havacılık Turnuvasına katıldı. Ve 1910 yılında havacılık ile ilgilenmeye başlamış oldu. Orada tanınmış bir havacı ve uçuş okulu işletmecisi Matilde ile tanıştığı John Moisant ve kız kardeşi.

İlk Amerikalı kadın pilot 1 Ağustos 1911´de uçuş lisansını kullanıyor. Lisansını Amerika’nın Aero Kulübü’nde aldı. Amerikalı havacı Harriet Quimby, Mança Denizi’ni uçarak aşan ilk kadın oldu. İngiltere’de, Dover’dan yola çıkan Quimby 59 dakika sonra Fransa’daki Calais’ye yaklaşıyor. Başarısı, bir gün önce batan Titanik gemisi felaketinin gölgesinde kaldı. Ouimby, 3 ay sonra ortaya çıkmadan ilerlemesini bırakarak yere çakılmasıyla ölecektir. 16 Nisan 1912´de uçak ile Manş Denizi´nde geçen ilk kadın Pilot olarak tarihe adını altın harflerle geçtiğim. Otuz yedi yaşında hayata veda etmesine rağmen, havacılık için liderliğini bir önceliği.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments