Air Defender

Tarihin en büyük hava tatbikatı! NATO Air Defender 2023’e hazır

NATO, tarihinin en büyük hava tatbikatına hazırlanıyor. Türk Hava Kuvvetleri dahil 25 ülkeden 250 uçağın katılacağı, Air Defender 2023’ü Almanya’nın ev sahipliğinde 12-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

NATO, tarihinin en büyük hava tatbikatı Air Defender 2023 Almanya’nın ev sahipliğinde 12-23 Haziran tarihlerinde düzenlenecek.

Tatbikat için Almanya’nın kuzeyinde bulunan Jagel Askeri Hava Üssü’nde düzenlenen medya tanıtım gününde Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçaklarına ve personeline medyanın ilgisi yoğun oldu.

Almanya’daki Türk F-16 filosuna komuta eden Birlik Yer Değiştirme Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay Ersin Özmen AA muhabirine, NATO’nun etkin ve güçlü bir üyesi olarak verilen görevleri icra edeceklerini söyledi.

Air Defender 2023’ün 200’ün üzerinde uçak ve 10 binden fazla personel ile icra edilen, NATO tarihinin en büyük tatbikatı olduğuna işaret eden Özmen, “5. Jet Ana Üs Komutanlığı 151. Filo Komutanlığına ait 3 adet F16 ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının değişik birimlerinden 56 personel ile (tatbikata) katılım sağladık.

Air Defender 2023’teki amacımız NATO üyesi ülkeler arasında karşılıklı işbirliğini artırmak ve kuvvetler arası uyumu geliştirmek maksadıyla verilen görevleri icra etmek.” dedi.

Özmen, Kuzey ve Doğu sahasında kendilerine verilen görevleri icra edeceklerini belirterek, “23 Haziran’a kadar sürecek tatbikatta Türk Hava Kuvvetlerinin her an harbe hazır olduğunu tüm NATO ülkelere göstereceğiz.” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir