featured

Tapu ve Kadastro bünyesindeki pilotlar da uçuş tazminatı alacak

TBMM’ye verilen kanun teklifine göre, Tapu ve Kadastro bünyesindeki pilotlar da uçuş tazminatı alacak
Uçuş tazminatları, 6758 sayılı Kanunun 45. maddesinde düzenlenmiştir.
31/8/2016 tarihinde ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesindeki pilotlar için düzenleme yapıldı. 2017 yılında 690 sayılı KHK ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğündeki pilotlar maddeye eklendi. Yine 2017 yılında bu kez 696 sayılı KHK ile Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sözleşmeli pilotlar, maddeye eklenmiştir.
TBMM’ye 13 Kasım 2018 tarihi itibariyle sunulan kanun teklifi ile bu kez maddeye Tapu ve Kadastro bünyesindeki pilotlar dahil edilmektedir. Bu teklifin kabul edilmesi halinde madde şu hale gelecektir:
“(1) Emniyet Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü kadro veya pozisyonlarında bulunan pilotlar ile Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sözleşmeli pilotlar için geçerli olmak üzere; 28/2/1985 tarihli ve 3160 sayılı Emniyet Teşkilatı Uçuş ve Dalış Hizmetleri Tazminat Kanununun 6 ncı maddesinin (f) fıkrasının birinci paragrafının birinci cümlesindeki “%5.5’i” ibaresi “%7’si” şeklinde ve aynı Kanuna ekli Ek Cetvelin “Pilot Aylık Tazminat Oranları (%)” sütununda yer alan tazminat oranları hizmet yılları itibarıyla aşağıdaki şekilde uygulanır.”
2016 yılında yapılan düzenleme gereğince uçuş tazminatı oranları, 4. yıldan geçerli olmak üzere ve artan oranda, 30 puan ile 470 puan artırılmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir