featured

TALPA ÜYESİNDEN AÇIK MEKTUP

Sevgili Okurlarımız;
Çalışanların sorunlarını ve seslerini duyurmak amaçlı kurulan Airlinehaber portalımızın, eskiden de okuyucu mektuplarına yer verdiğini biliyorsunuz. Tarafımıza iletilen bu mektuplar için ana sayfada özel olarak “Okuyucu mektupları” isimli ayrı bir yer belirledik. Ancak, bu mektupları kişisel sorunlarla ilgili olanları yayınlamamız mümkün değil. Bu nedenle,tarafımıza gelen mektupların toplumsal konulara değinilip değinilmediğine bakıp karar veriyoruz.
İşte yine tarafımıza mail olarak iletilen ve yaklaşan TALPA genel kurulu ile ilgili yazılmış bir mektup;
HAVA İŞ’İ TATLIBAL’A TESLİM EDENLER TALPA’YA ADAY
Sefa bey yaklaşan TALPA seçimleri ile ilgili görüşlerimi sizinle paylaşmak isterim. TALPA yönetiminin bildirimine göre derneğimizin 4100 üyesi varmış. 1800’den almışlar bu sayıya çıkarmışlar. Doğru mu bilmiyorum. O tarihte 2200 üye olduğu söyleniyordu. Meğer 1800’müş. Şimdiki üye sayısı da birçok yerde 3500 diye geçiyordu. Nasıl olmuş da 4100’e ulaşmış. Anlamadım. Rakamlar kafamı karıştırdı.
Seçimde 3 grup yarışacak.Birisi şimdiki Başkan Ayhan Günal. Ne yaptıklarını biliyoruz. Ama daha çok ne yapmadıkları ile ilgileniyorum. Diğeri bu grubun içinden çıkan Kartal Mersinoğulları ve arkadaşları. Şöyle bir baktım. 3 yıl önce beraber seçilmişler. Sonra karpuz gibi ortadan ikiye ayrılmışlar. 5-6 kişi Ayhan Günal’ın yönetiminden ayrılıp Pilotun Sesi diyerek ayrı bir liste yapmışlar. Merak ediyorum, bu arkadaşlar neyi yaptılarsa beraber yaptılar. Yapamadılarsa da beraber yapamadılar. Şimdi neyi eleştirecekler ki? Pilot arkadaşlarımızı Havasen’i kurdukları , üye oldukları için işveren işten attığında ne Ayhan Günal’ın ne de Kartal kaptanın sesi çıktı mı? Çıkmadı. Hava İş sendikası, Hava iş yasa taslağı yaptıklarında bu arkadaşların hepsi sendikanın peşine takıldı. Koskoca kaptanlar bir alternatif taslak hazırlayamadı. Beraberce yediler, içtiler, şov yaptılar, gezdi tozdular. Şimdi baktık, ayrılmışlar. Sorarım Kartal kaptan ve ekibine. Yeşil Pasaportu niye 3 yıldır akıl edemediniz? FTL ile ilgili dişe dokunur bir çalışma yapamadınız? Şimdi bakıyorum. sıfırdan çıkmış bir grup gibi bol keseden atıyorlar. Siyasetçileri geçtiler. Neredeyse her pilota iki anahtar verecekler. Biri uçak anahtarı olacak :)
Gerçekten üzücü bir tablo ile karşı karşıyayız. 3 yıldır pilotlar için hiçbir cddi çalışma yapmayan yönetim ikiye ayrılmış. Kartal kaptanın grubu, bize kendilerini yeni bir grup olarak yutturmaya çalışıyor. 2013 yılı Hava İş Genel Kurulunu hatırlıyorum.biliyorsunuz 95 Uçuş delegesi 300 kişilik Hava İş Kuruluna seçilmişti. Atılay Ayçin ile birleşseler seçimi Ali Kemal Tatlıbal’a kaptırmayacaklardı. Onlarsa gelen baskılara boyun eğdiler ve toplantı salonuna gitmediler. Gitmeyenlere bir bakalım isterseniz. Başta Gökkuşağı grubunun lideri Ayhan Günal. Şimdi Günal’a bayrak açan Kartal kaptan da Genel Kurula gitmeyenlerden. Kartal kaptanın listesindeki Sermet Karaağaç da gitmemişti. Şimdi herkes Tatlıbal’dan şikayet ediyor da, Tatlıbal’ın gelişine çanak tutan Hava İş’i bu günkü yönetimin ele geçirmesine sebep olan bu Genel Kurul kaçaklarından bahsetmiyor nedense.
Hava İş dedim de aklıma geldi. Murat Ersoy’un beyaz listesinde Mehmet Aksöyek kaptan vardı. Herkes bu ismi hatırladı hemen. Aksöyek, İskender Çarkçı kaptanın Zeytin Dalı listesine karşı Tatlıbal’ın çıkarttığı listede yer almıştı. Beyaz liste hemen durumu fark edip Aksöyek kaptanı listeden çıkarttı. Bence de doğru yaptılar. Başka Hava İş yönetiminin destekçisi kaptan var mı diye listeler baktım. Tuncay Tolanay isimli  Hava İş delegesini Kartal kaptanın listesinde gördüm. Uçuş okulları sorumlusu olarak da Turgut Varol’u göstermişler.Turgut Varol daha 6 ay öncesine  Hava iş Aydın çıldır Uçuş Okulundaki Hava İş iş yeri temsilcisiydi. Kartal kaptan, bu Hava İş yönetiminin listesindeki arkadaşları niye listesine aldı acaba? Aldı diyelim, niye tutuyor listesinde bugün bile? Bunu söylerken pilotlar arasında dolaşan bir dedikoduyu da eklemeden geçmeyeyim. Dedikoduya göre, Hava İş Yönetim Kurulundaki bir kaptan Kartal kaptana gelerek şunları söylemiş:
– TALPA seçimi için biz de bir liste çıkaracaktık. Ama senin aday olacağını duyunca vazgeçtik.
Bu söz doğru mu bilmiyorum. Ama Kartal kaptanın listesindeki Hava iş delege ve temsilcisini görünce doğrusu kafam karışıyor.
Sefa bey, geçen haftaki yazınızda çok doğru noktalar var. Kartal kaptan şu anda bile Ayhan Günal’ın muhasip üyesi olarak göreve devam ediyor. Her şeyden özellikle para işlerinden sorumlu. Denetim Kurulu Başkanı Kutsal kaptan da bugün de görevini sürdürüyor.Ama seçimde karşı listede yer alıyor.Geçen gün Kutsal kaptanın bir videosunu seyrettim. Niçin Kartal kaptanın listesinde yer aldığını anlatıyordu. Şöyle diyordu:
–  Daha şeffaf ve her türlü denetime açık bir TALPA için kırmızı liste.
Dinledim ve şaşırdım. Denetim Kurulu Başkanı Kutsal Önder, içinde bulunduğu Ayhan Günal yönetimini şeffaf olmamakla ve her türlü denetime açık olmamakla suçluyordu. Dernek işinden çok anladığımı söyleyemem. Ama apartman Denetim Kurulunun bile çok önemli yetkileri olduğuna göre Kutsal kaptanın da bazı yetkileri olduğunu kabul etmek lazımdır. Bu yetkileri kullanmadan şikayetçi olmak doğru değildir. Görevini yapmak istemiştir de yönetim engel olmuşsa niçin bugüne kadar orada görevini sürdürmüştür gerçekten anlamadım.  Bütün bunları düşününce sizin dediğinizi yapmaya karar verdim. O gün bu yönetimi ibra etmeyeceğim. Denetim kurulu başkanının sözlerini duyunca denetim noktasında sıkıntılar olduğu ortaya çıkıyor.
Beyaz liste ile ilgili düşüncelerimi de aktarayım. Bu arkadaşların bir bölümünü tanıyorum. Listedeki bir arkadaşla kısa bir sohbetim oldu. İş asker-sivil kamplaşmasına gitmiş gibi bir görüntü var dediğimde bu grupta 7-8 tane asker kökenli pilotun olduğunu öğrendim. Yaş ortalaması 40-45 arasıymış. Genç bir grup olmaları deneyimsiz oldukları düşüncesi yaratıyor. Ama şimdiki yönetimde de ilk seçildiklerinde    dernekçilik deneyimi olan çok kişi yoktu. Önemli olan ne yapacaklarıdır. Ama ne yapacaklarını, hedeflerini ve projelerini henüz duyamadık.
Ayhan ve Kartal kaptanın birbirlerinden farkları yok gibi geliyor bana. Sizin de yazdığınız gibi tek yumurta ikizleri gibiler. Zaman azaldı ama beyaz liste de toplumu biraz daha bilgilendirirse oy verecek üyeler daha sağlıklı bir seçim yapabilirler diye düşünüyorum.
TALPA göz bebeğimiz, onu korumamız daha da büyütmemiz, sahip çıkmamız lazım.
Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. 5 sene önce

  Yav arkadaş otoparkçı talpa imajından kurtaracaz diyenler çok komik,1 haftadır gülüyorum.Otopark zaten yeni havalimanı ile beraber kapanıyor.Bunar kafamı buluyor bizlerle.Kırmızı ve Beyaz millet ile dalga geçiyor.Konulardan bir haberler

  Cevapla
 2. Yazan arkadaş Beyazcı galiba.

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  ben de aşağıdaki arkadaşım gibi düşünüyorum. Bu kadar vasat grubun aday olduğu bir seçim olmamıştı. Gitmeyeceğim seçime.

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Sevgili meslektaşım, ATİLLA KAYA’ yı unutmuşsun. Genel Kuruldan kaçan ve Hava İşi bugünkü palabıyık yönetimine altın tepside sunan delegeler arasında Atilla Kaya da vardı. Şimdi,ise topluma çok faydalı işler yapmış gibi bu kez de Kartal’ın listesinden aday olmuş. Ne günlere kaldık ?

  Cevapla
 5. 5 sene önce

  Bir sürü sinek,paranın,yekinin,makamın üstüne üşüşmüş.Bir önceki haberinizde bu adayları al birbiriine vur hepsi aynı versiyon deyince bazı meslektaşlarım kızmıştı.Tekrar söylüyorum bu işler ciddiyet,vakur,tecrübe ve oturmuş karekter ister,şu anki başkan adaylarının hiçbirinde bu özellik yok malesef.

  Cevapla
 6. 5 sene önce

  Fikir ayrılıkları olabilir ve bundan dolayı da yönetim karpuz gibi çatlayabilir. Zaten zihniyet farklı olduğu için karpuz gibi çatlamışlar. Esnaf zihniyetinden pilot zihniyetine geçiş için bu çatlamanında sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. OTOPARKÇI Talpa imajından artık kırtulmanın vakti geldi. Kabzımal zihniyetinden kurtulmanın vakti geldi artık. Hani yarışmada sona kalan ikisinden birini görünce daha diğerini görmeden bundan daha kötü olamaz ya diyerek hemen öbürünü seçmek gibi bir şey bu. Sarı sendikadan sonra sarı TALPA’ya hayır diyeceğiz.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   3 Başlan adayı berbat vede yetersiz,protesto edip seçimlere gidilmesin,bundan sonra aday olacaklar biraz kendini bilen insanlardan adaylık acıklanır, olur olmaz kişiler aday olamaya cesaret edemez Yoksa Talpa otoparkcı zihniyetten kurtulamaz.

   Cevapla