featured

Swissair çalışanlarına korona aşısı zorunluluğu getirildi

Lufthansa iştiraki olan İsviçre Havayolları Swissair çalışanlarına korona aşısı zorunluluğu getirildi.

BILD gazetesinin haberine göre dünyada ilk defa çalışanlarına Aşı mecburiyeti getiren United Airlines’ın ardından İsviçre’li şirketin de aynı yolu izlediği bildirildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada 1 Aralık tarihine kadar aşı yaptırmayan kabin personellerinin işine son verileceği duyuruldu. Alman havayolu Lufthansa’nın da konuyu değerlendirdiği, pilot ve hosteslere aşı mecburiyeti getirilmesi için çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

‘YASALARIN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR’

Almanya’da benzer karar alınması için yasaların değişmesi gerektiğini belirten hukukçular ise, ABD ve İsviçre’de diğer pandemi durumlarında da aşı zorunluluğu bulunduğuna dikkati çekti. Uluslararası yolculukta görev yapan ve Korona aşısı bulunmayan kabin personellerinin, çoğu ülkedeki karantina uygulamaları nedeniyle sıkıntılar yaşandığı ayrıca vurgulandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Zorunlu bir düzeltme: Şu anda “Swissair” diye (kısaltma isim de olsa…) bir havayolu yok. Swissair ticari olarak iflas etti ve 31 Mart 2002 tarihi itibariyle tüm uçuşlarını durdurdu. Uçakların ve personel’den bir bölümü kısa süre sonra kurulan “Swiss International Airlines” (kısaltması “Swiss”) isimli havayolunu oluşturdu. Swiss de 2005’de Lufthansa Grup tarafından satın alındı ama Grup içinde kendi operasyonlarını yürüten bir havayholu olarak varlığını sürdürmekte.

    Cevapla