featured

Suudi kadın pilot: Krallık’ta çalışmak istiyorum

Suudi Arabistan vatandaşı Yasmin el-Maymani, Riyad’dan pilotluk lisansı alan ikinci kadın oldu. Kadınların en farklı alanlarda çalışması gerektiğini belirten el-Maymani, 2030 yılına kadar kadınların istihdam oranının yüzde 50’ye varacağı umudunu dile getirdi.
Sputnik’e konuşan el-Maymani, “Krallıkta pilot olarak iş bulmanın çok zor olacağını biliyordum. Hatta bir ara eğitimi bırakmayı düşündüm ama ilk kadın Hanadi el-Hindi lisansı alıp The Kingdom Holding Company’de el-Valid bin Talal’ın pilotu olarak işe girince bu bana ilham kaynağı oldu” ifadelerini kullandı.
Pilotluk eğitimini almak için 2010’da Ürdün’e gittiğini anlatan el-Maymani, orada PPL özel pilot lisansını aldığını belirterek, “Sonra ABD’ye gittim ve orada CPL ticari pilot lisansını aldım. 2013’te evime döndüm ve Suudi Arabistan’ın pilot lisansını aldım” dedi.

Ancak lisansa rağmen bir türlü iş alamadığını söyleyen el-Maymani, bugüne kadar kadınların Suudi Arabistan’da ticari uçuşlarda görev almadığını kaydederek, “Ama umut var. Özellikle de kadınların hak ve imkanlarıyla ilgili son değişikliklerden sonra. Kral Salman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’dan kadınlara pilotluk yapma izni vermelerini isteyeceğim. Kadınların havacılıkta ve henüz sadece erkeklerin işi olarak sayılan diğer alanlarda çalışmasını çok isterdim” diye konuştu.

Diğer Körfez ülkelerden iş teklifleri aldığını ama sadece Suudi Arabistan’da çalışmak istediğini söyleyen El-Maymani, “Bu yüzden uygun fırsat bekliyorum. Şimdi hava güvenliği alanında çalışıyorum, bu da çok yararlı bir deneyim benim için” diye ekledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir